daň z odměny pověřeného vlastníka
Prosím měl bych jeden dotazm neboť v našem SVJ není zcela jistě vše v pořádku, po odstoupení výboru byl zvolen jeden pověřený člen |SVJ ohledně komunikace s real. kanceláří, která je již od počátku vzniku našejo SVJ což je cca 5 let a správy domu. Chci se zeptat, je legální aby si pověřený vlastník, který spravuje celý účet, sám si vyplácel odměnu jednou za 3 měsíce a platil zárověň ze spol účtu i svojí daň z odměny??Případně se můžete mrknout ,zde přikládám odkaz na transparentní účet.Myslí, si, že by si daň měl platit sám v daňovém přiznání za následující rok a ze svého a ze svého účtu. Děkuji za odpověď. http://www.rb.cz/…rentni-ucty/?…
Záleží na tom, co jste si schválili. Pokud jste schválili vylácení odměny v konkrétní výši a termín jednou za 3 měsíce, statutár si ji může vyplatit.
V případě, že jste to neschválili, vyplácení není v pořádku. Vyplácet se může jenom na základě schválení na schůzi.Shválit se musí kdy se má vyplácet a kolik. Pokud se neschválilo nic nelze vyplácet, je potřeba makat zdarma na základě osobního dobrovolného závazku.
Pokud si zadáte vpravo nahoře v hledáčku slovo „odměny“, dostanete o odměnách členů statutárních orgánů spoustu informací. Pověřený vlastník není sice členem výboru, ale vztahují se na něj stejná pravidla upravující zdaňování odměn.
Že se zálohová daň z odměny pověřeného vlastníka odvádí z účtu SVJ, je v naprostém pořádku.
Při čtení dotazu mě udivilo, že ve Vašem SVJ všichni souhlasili s tím, aby byly údaje o jejich platbách zveřejňovány prostřednictvím transparentního účtu. Nebo je to bez souhlasu všech?
N. Klainová
Když se účet zakládal nikdo se nás neptal na souhlas a bylo argumentováno, že se může kdokoliv/z nás zajisté/ podívat na platby a na zůstatek na účtu.
Na platby a na zůstatek asi ano, ale na čísla účtu a další osobní údaje plátců nebo příjemců plateb bez jejich souhlasu určitě nikoliv.
sem možná šťoura, nicméně u nás je to docela velmi složité, dům který jsme jako vlastníci odkoupili od města jílové je jeden z nejst. v naší obci. R.V. 1975, do tohoto domu nebylo za ta léta investováno, no nicméně po odkoupení byl zvolen výbor, který sestával ze třecj členů a ten třetí to byl přisluhovačka, která vykonávala pouze drobné práce. Předseda a místopředseda si jemně řečeno velmi hráli do noty, tak jednou z věcí bylo, že byl založen účet u tehdejší e.banky, nyní raifky právě kvůli " průhlednosti". Podotýkám že minulý výbor byl velmi silně fixován na RK Bohemia Phönix, která pro města Jílové zprostředkovávala odprodeje městských bytů do os. vlastnictví.Nicméně 85% obyvatele jsme panelový dům o 26 byt. jednotkách dvou vchodech, jsou důchodci, takže při prvním hlasování začal být problém s navýšením respektive platbou do fondu oprav, neboť se výbor rozhodl vzít si úvěr u ČS ,a.s. a to 2.5 mio se spl. na 15 let a s částečným ručením byty. Nicméně chtěli na 23/kč za m2 s čímž lidé nesouhlasili /nyní je stejně platíme – já vlastním s manž. byt o vel. 75m2 a platím z celého domu největší zálohy a to mám nejhorší suterénní byt/ takže se z úvěru udělala zateplená střecham vyvážená otoptná soustava a palstová/ velice nekvalitní okna – malá domů firmě bez vyhl. výběr. řízení/ a i když jsme byli první s okny tak jsme na tom ne příliš dobře a na zateplení to nebylo – to bylo dalších v té době asi před 5 lety o 1.2 mio více. Nyní , kdy panelák je ve velice nedobrém stavu – zatékání, popraskané panely, plísně v bytech, a máme 1 neplatiče který dluží 2nájmy a dvě partaje které jsou se spožděním plateb,nám právě kvůli tomu- a já pracuji v bance – úvěr na refinanci z největší pravděpodobností nepůjčí už i kvůli tomu že by to znamenalo cca o 12 korun navýšení do fondu a na to ti důchodci nepřistoupí a ten panelák nám spadne na hlavu.
Další věc tedy byla po těch nesrovnalostech s fakturami . že ta firma nás obrala cca o 70 tis. na které , protože jsem i v kontrolní komisi, poukázali, tak nám jako kompenzaci dali dvoje palstové dveře, ale po zvolení pověřeného vlastníka loni asi v dubnu , tak svolal schůzi v listopadu a že v prosinci se zvolí jiný výbor, protože to dělat nechce jaké bylo mé překvapení, když nám sdělil, že někde v zákonu je, že má mandát na 5 let, což mě nejde na rozum a chtěl bych to někde zjistit a dnešní schůzí – kde se projednávalo o zřízení antény a rozvodu dig. signálu po domu, je nutno ze zákona, což asi na to něco je, nicméně 90% lidí má kabelovou televizi a zbytek osazenstva má satelit. Jsme povinní tento rozvod mít, nebo můžeme všichni podepsat to, že rozvod a anténu nechceme, a místo toho potřebujeme udělat nová okna ve sklepích a rozšířit místio staré prádelny ještě jednu sušárnu, neboť jeden vchod má balkony a ty společné jsou pro 1+1 a u nás nikdo balkony nemá a ty 4 v mezipatrech se střídáme 4 rodiny? V bytě to nejde, okamžitě máme plíseň. Děkuji za to, že jste to dočetli sem a díky, za odpověď a hlavně za to, že mi poradíte- PS: Chtěl bych vyvolat shromáždění a chtěl bych audit, mám možnost za rozumnou cenu pozvat nezávislého auditora , nevím jak na to, a zdea bych neporušl nějakou třeba vyhlášku nebo tak něco s pozdravem V. Fišer
Víte pane Fišer, nejvyšší orgán SVJ je shromáždění, to má v pravomoci odvolat i výbor. Začal bych tady. Je otázka jestli najdete k sobě další aktivní vlastníky, kteří by do toho šli s vámi a nechali se zvolit do výboru pak máte ještě jednu možnost stát se pověřeným vlastníkem. Předpokládám totiž , že nejste pavlačová drbna ale uvědomělí vlastník, který chce řešit problémy , které jste popsal . a pokud stávající výbor několikrát pochybyl tak jediná možnost je začít s tím že bude odvolán. Přeji vám hodně úspěchů a pevné nervy a poučte se z chyb stávajících statutárů.JarekSVJ
Plátcem daně je v tomto případě jednoznačně ten, komu je odměna vyplácena.
Pane Josefe K. mrkněte se na termíny „poplatník“ a „plátce“ daně na http://www.klaiex.webnode.cz/…innosti-svj/.
Mám tam jiné vysvětlení plátce a řekla bych, že správnější.
N. Klainová
Vážená paní Klainová,
děkuji za upřesnění pojmů poplatník a plátce:
Plátce platí, poplatník poplácí.
Stejně tak nerozumím rozdílu mezi pojmy pojišťovatel a pojišťovna, pojištěný a pojistník, nakladatel a vydavatel, nebo třeba spořitelna a banka (ve spořitelně mi jednou řekli, že nejsou bankou, a proto mi nevyhoví, ať se obrátím na banku).
Ale abychom zůstali u pojmů z účetnictví: Na poštovních poukázkách dříve bylo uvedeno „plátce – příkazce“ a tuším, že by v tom mohl být podobný rozdíl…
Josef K.
Pane Josefe, řekla bych spíše: Plátce platí za poplatníka, nic ho to nestojí, jenom čas a poplatky za bankovní položky. Poplatník si popláče, protože jde o platby, které mu předtím byly strženy.
Jinak taky spoustě pojmů nerozumím. Ještě, že většinoou existuje možnost nějak se dopátrat,jak kdo co myslel.
N. Klainová
Jen pro doplnění, k jaké dokonalosti terminologii plátce/poplatník vycizelovali poslanci, senátoři a prezident.
U sociální daně se ten, kdo platí i ten, komu je sráženo, jmenuje poplatník (§3 589/1992 Sb.) a stejné osoby u zdravotní daně nesou označení plátce (§ 5 48/1997 Sb.).
Jsem rád, že mohu živit ze svých daní ta hejna odborníků, kteří plodí tuny navzájem neprovázaných a často protichůdných předpisů. Je to zajímavá četba.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře