Zateplování
Zateplení fasády a střechy a výměna oken se obecně považuje za racionální způsob úspory tepla a následné úspory peněz. To ale nemusí být vždy pravda. Náklady na zateplení jsou investice, peníze, které investor musí dostat formou realizovaných úspor se ziskem zpět.
Hovořím ze zkušenosti cihlového domu s dálkovým vytápěním. Znám případ, kdy členy sdružení přemlouval dealer stavební firmy, aby investovali 2 900 000 Kč do zateplení. Sliboval, že tak mohou získat „úžasnou“ úsporu 20 % z nakupovaného tepla. Pro dealera to byla lákavá nabídka z hlediska provize.
Když jsem se zmíněných vlastníků zeptal jak velkou úsporu v korunách čekají, nevěděli. Podívali jsme se tedy do faktury a zjistili jsme, že za dodané teplo minulý rok zaplatili 350 000 Kč. Mluví-li dealer pravdu, mohli by po realizaci čekat úsporu asi 70 000 Kč ročně.
Podívejme se na to blíž. Vlastníci by měli dát skoro tři miliony reálných korun (tučný vrabec v hrsti) za příslib, že po realizaci budou spořit méně než sto tisíc korun ročně (holub na střeše). Jak dlouho se bude zmíněná investice umořovat? Podělíme-li ji očekávanou úsporou, vychází to na více než čtyřicet let Tak dlouho by museli vlastníci čekat na zisk ze své investice. A to bez záruky. To je téměř doba životnosti investice. To by žádný rozumný investor neudělal.
Přesto se našli někteří, kteří se mnou nesouhlasili. Teplo prý bude stále dražší. I stavební práce budou stále dražší. Honem zateplujme, později to bude ještě bolestnější. Ale já říkám, ne. Neukládejte své poctivě našetřené miliony bezhlavě do plastu. Pokud je už máte připravené, uložte je třeba do banky, dejme tomu na 3 %-ní úrok. V úrocích budete dostávat očekávanou úsporu hned, ne až za 40 let. Z úroků také můžete „dotovat“ případný růst cen tepla.
Nejsem zásadně proti zateplování. Jenom bychom si měli uvědomit, že se jedná o investici a že investovat se má s rozumem. Jistě existují případy, kdy se zateplení vyplatilo. Zajímá mne váš názor.
Pavel.
Poslední komentáře