Vložil Justitianus, 2. Červenec 2023 - 13:33
  • „Pane Justitiane, zkuste svou argumentaci poněkud precisovati. Havránkův SSJČ …“

Je mi úplně jedno co obsahuje Havránkův SSJČ. Psané právo je založeno na pojmech, které jsou používány jednotně a vykládány v jejich ustáleném významu.

  • Vím co je spoluvlastnictví a kdo je spoluvlastník.
  • Vím co je vlastnictví a kdo je vlastník.
  • Vím co je užívání kdo je uživatel.
  • Vím co je držba a kdo je držitel.
  • Vím co je detence a kdo je detentor.

Netuším však co je „patření k“, ani kdo je „patřitel k“. Až to najdete v celostátně účinném právním předpisu, dejte vědět.


Víme, že lodžie není součástí bytu. Lodžie uvedená v prohlášení je prázdný otevřený prostor, který nelze uzavřít. Nemůže tedy být součástí bytu, který se skládá (podle zákonné definice bytu) z místností. Protože balkon, lodžie, terasa a parkovací stání není místností, není ani součástí bytu.

Lodžie, balkon, terasa, sklepní kóje (prázdné prostory) mohou zcela jistě být příslušenstvím bytu (§ 121 odst. 2 zákona č. 40/1964 Sb.). Zákonná definice:

Příslušenstvím bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem užívány.

Neznamená to však že by uživatel těchto prostorů byl jejich vlastníkem! Uživatel lodžie nemá co blouznit o tom, že by vlastnil záradlí lodžie, kterou užívá.

Lodžie (prázdný prostor) nemůže být součástí jednotky(1994), protože to vylučuje definice jednotky(1994). Zákon č. 72/1994 Sb. zná části domu (a) společné vlastníkům všech jednotek a (b) části domu společné vlastníkům jen některých jednotek. Prostor lodžie tedy jistě může být společný vlastníkovi jen jediné jednotky, ale muselo by to být výslovně uvedeno v prohlášení vlastníka budovy.

§ 4 Prohlášení vlastníka budovy

(1) Vlastník budovy svým prohlášením (dále jen „prohlášení“) určuje prostorově vymezené části budovy, které se za podmínek stanovených tímto zákonem a v souladu se stavebním určením stanou jednotkami [§ 2 písm. h)] a společnými částmi domu [§ 2 písm. g)]. Prohlášení musí mít písemnou formu. Prohlášení je povinnou přílohou návrhu na povolení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí na základě smlouvy o převodu první jednotky v domě.

(2) Prohlášení podle odstavce 1 musí obsahovat
a) označení budovy údaji podle katastru nemovitostí, číslo jednotky včetně jejího pojmenování a umístění v budově,
b) popis jednotek, jejich příslušenství, podlahovou plochu a popis jejich vybavení,
c) určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům všech jednotek a určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům jen některých jednotek (…).

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.