Podle ZOVB (dle mnou zde odkazovaného rozhodnutí ÚS) nelze mít jako společnou výlučně užívanou část, neboť nemá společné užití a tedy ji udržuje její uživatel jako svou na vlastní náklady.
Podle NOZ jde mít společnou část výlučně užívanou, pak ji dle 1175 udržuje její výlučný uživatel a dle 1180 se toto zohledňuje při stanovování příspěvků.
Co na to autoři zákonné úpravy.
JUDr. Pavla Schödelbauerová
vedoucí oddělení bytových agend v odboru politiky bydlení Ministerstva pro místní rozvoj ČR, spoluautorka zákonů v oblasti bydlení, autorka a spoluautorka publikací z oblasti bydlení, spolupracovala na legislativních přípravách nové právní úpravy nájmu bytu a bytového spoluvlastnictví v novém občanském zákoníku. Podílí se na přípravě novely ObčZ v oblasti bytového spoluvlastnictví a rozboru právní úpravy nájmu bytů jako podkladu pro příští legislativní úpravy.
Kabelková/Schödelbauerová k části OZ o bytovém spoluvlastnictví, ve kterém je k § 1175 odst. 2 uvedeno:
„Vlastník jednotky má udržovací povinnost k bytu a rovněž ke společným částem domu, které jsou v jeho výlučném užívání, což dosavadní úprava BytZ neřešila. Tím se určitým způsobem řeší stávající problémy spojené dosud s tím, že uživatelé balkonů, lodžií a teras byli zvýhodněni v rámci přispívání na správu domu, neboť podlahová plocha těchto společných částí domu se podlahové plochy jednotky pro účely výpočtu příspěvku nezapočítávala. Byla sice možná dohoda všech vlastníků o jiném způsobu přispívání, avšak ta byla v praxi jen obtížně dosažitelná. Přitom opravy a údržba těchto společných částí domu byly hrazeny ze společných peněz určených na správu domu“…
Hodně štěstí před soudy Vám všem, co Vám vyhovuje, že výlučně užívaný balkón, terasu, rozvod vody, plynu a pod. v rozporu se zákonem, s komentářovou literaturou a s úmyslem autorů zákona dle Vás platí a platit i nadále mají i ti, co je nemohou využívat.
Poslední komentáře