závada na trase přívodu vody v domě.
Dobrý den. Prosím, řešíme či spíše se dohadujeme na záležitosti případné náhrady za opravu tekoucí vody na hlavním uzávěru vody u paty domu. Jde tu o to, že na tomto uzavíracím ventilu je snad pro vypouštění vody z potrubí malý ventil, který netěsnil a vytékala do jímky voda. Bylo zde dohadování, kdo že má tuto opravu, byť malou, uhradit.Pracovník vodáren prohlásil, že to, co je v našem domě, vč.i ventilu pro přívod vody, je v našem vlastnictví a tak si musíme vše hradit sami.Že to,co je před hodinama je v majetku Společenství či družstva a tento přívod nepatří již pod vlastnictví vodáren. Prosím, slyšel někdo o této změně a případně poradil, kde že se tyto věci vyhledají. Je pro nás trapné se s někým dohadovat již proto, že tu jsou údajně právní změny,o kterých není nic známo.Děkuji za rady.Čermák
znát, ale je běžné, že vodárenský rozvod má dělící místo u prvního hlavního uzávěru. Je tedy třeba u konkrétního vlastníka (zpravidla obec) nebo jeho provozovatele zjistit kde končí obecní rozvod a kde začíná Váš domovní. Umístění fakturačního vodoměru není rozhodující. Příojka může končit zemním uzávěrem a další rozvod může (ale také nemusí) být ve vlastnictví Společenství nebo družstva.
Není pravdou, že by dělící místo bylo „u prvního hlavního
uzávěru“. Zákonná definice takto nezní. Podle § 3 zákona č. 274/2001
Sb. o vodovodech a kanalizacích platí:
" Vodovodní přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od
odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak
k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Odbočení
s uzávěrem je součástí vodovodu.".
Hranicí je tedy vždy odbočení z vodovodního řadu, bez ohledu na to, zda jde o odbočení bez uzávěru (T-kus), nebo je provedeno s uzávěrem (ventil či šoupě).
- Vlastníkem přípojky zřízené před 1. lednem 2002 je vlastník pozemku nebo stavby připojené na vodovod nebo kanalizaci, neprokáže-li se opak (§ 3 odst. 3 zákona č. 274/2001 Sb.).
- Vlastníkem přípojky zřízené 1. ledna 2002 a později je osoba, která na své náklady přípojku pořídila (§ 3 odst. 6 zákona č. 274/2001 Sb.).
Vlastník přípojky má povinnost provádět a hradit opravy. Důležitá výjimka ohledně opravy je uvedena v § 3 odst. 7 zákona: „Opravy a údržbu vodovodních přípojek a kanalizačních přípojek uložených v pozemcích, které tvoří veřejné prostranství,^6) zajišťuje provozovatel ze svých provozních nákladů.“.
Provozovatelem se rozumí osoba, která provozuje vodovod nebo kanalizaci a je držitelem povolení k provozování vydaného krajským úřadem.
Pojem „veřejné prostranství“ je definován v § 34 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích. Může jít o pozemek ve vlastnictví jiné osoby nežli obce. Seznam pozemků a jejich částí, které jsou veřejným prostranstvím, je stanoven obecní vyhláškou.
lake
Poslední komentáře