Zapsání změny v užívání jednotky

Vložil Tereza (bez ověření), 1. Září 2020 - 16:13 ::

Dobrý den. Dovolte mi prosím požádat o radu. Pokouším se o rekolaudaci nebytového prostoru na bytovou jednotku. Žádné stavební úpravy, pouze změnit název z nebytové jednotky na bytovou. Získala jsem povolení od stavebního úřadu, ale katastr mi odmítá změnu zapsat. Požadují souhlas sousedů s ověřeným podpisem. Problém je v tom, že v našem domě majitelů bydlí jen pár. Ostatní jsou různě rozprostřeni po ČR a dost jich je mimo ČR. Připadá mi nemožné jejich podpisy získat. Už byli informováni stavebním úřadem a jelikož nikdo nevznesl námitku, byl nám vydán souhlas. To katastru nestačí. Ráda bych se zeptala, jak mám postupovat, když není možné jejich souhlas s ověřeným podpisem získat. Mám smůlu ? Je to konec a nemám tím pádem změnu v užívání jak zrealizovat? Už jsem zoufalá a nikde se mi nedostalo odpovědi. Ještě by mě zajímalo co musí obsahovat prohlášení vlastníka, jestli si ho mohu sepsat sama, nebo musí mít nějaké právní náležitosti. Opravdu velice děkuji za každou radu. Tereza.D

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 1. Září 2020 - 20:35

    Podle § 1169 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že ke změně prohlášení postačí souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek, týká-li se změna účelu užívání bytu na základě žádosti jeho vlastníka.

    Postačí Vám tedy získat souhlas vlastníků jednotek s většinou hlasů.

    Prohlášení vlastníka budovy již dávno existuje. Je vloženo ve sbírce listin katastrálního úřadu. Dále je povinně vloženo ve sbírce listin rejstříkového soudu, mezi listinami vašeho SVJ (pokud existuje jako právnická osoba).

    Jediné co se v prohlášení změní bude způsob využití Vaší jednotky: z „nebytový prostor“ na „byt“. Vše ostatní zůstane beze změny (to platí pokud se s ostatními vlastníky jednotek nerozhodnete provést zároveň ještě nějaké další úpravy obsahu prohlášení).

    Justitianus


    Upozorňuji, že nepoužíváte správné označení toho, co chcete změnit. Ani v zákoně to není uvedeno správně. Jediný správný název je „způsob využití jednotky“. Viz ČÚZK, číselník SC_ZP_VYUZITI_JED. Pro vás přicházejí v úvahu tyto způsoby využití:

      Kód   Název způsobu využití
      1   byt
      2   atelier
      5   jiný nebytový prostor
    Vložil TerezaD, 2. Září 2020 - 8:48

    Velice děkuji za Vaši rychlou odpověď. Dokázal by jste mi prosím poradit jaký papír mám dát podepsat těm sousedům ? Co má obsahovat? Je někde dohledatelný nějaký vzor? Nikde jsem nic nenašla. Prosím klidně vysvětlujte jako pro blbce, jelikož si momentálně jako blbec připadám. Já tohle řeším poprvé a furt mi to není jasné :-( děkuji za ochotu a trpělivost :-) Tereza.D

    Vložil Justitianus, 2. Září 2020 - 13:54

    Terezo, vyberte si jeden z formulářů ČÚZK. K žádosti o změnu způsobu využití jednotky přiložíte

    1. povolení stavebního úřadu,
    2. změněné prohlášení (vlastníka budovy),
    3. písemný souhlas vlastníka jednotky se změnou způsobu využití
    4. písemný souhlas se změněným prohlášením, udělený vlastníky jednotek kteří mají většinu všech hlasů.

    Justitianus

    Vložil Radim Slava (bez ověření), 27. Listopad 2023 - 18:58

    Dobrý den,

    My máme ve stanovách toto

    1. Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni členové společenství (vlastníci jednotek), kteří mají většinu hlasů. K přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných členů společenství, pokud zákon nebo tyto stanovy neurčují jinak. V případě hlasování, které by mělo za následek změnu Prohlášení vlastníka, je k přijetí usnesení zapotřebí souhlasu alespoň 75% všech vlastníků.

    Nevěděl byste, zda jde takto zpřísňovat versus ta nadpoloviční většina uvedená v zákoně? Přijde mi to jako dost velké omezování práv a při tomto problému v barácích po 200 bytech, naprosté peklo..

    Předem moc děkuji za reakci.

    Vložil Justitianus, 28. Listopad 2023 - 11:38
    • Radim Slava: „My máme ve stanovách toto: … V případě hlasování, které by mělo za následek změnu Prohlášení vlastníka, je k přijetí usnesení zapotřebí souhlasu alespoň 75% všech vlastníků.“

    Ten nesmysl je samozřejmě neplatný.


    SVJ nerozhoduje o změně prohlášení. Změna prohlášení je mimo okruh působnosti právnické osoby SVJ; proto tuto záležitost nemohou upravovat její stanovy. Postup při změně prohlášení upravuje § 1169 občanského zákoníku, případně by odlišný postup musel být uveden v prohlášení.

    89/2012 Sb.
    § 581

    Není-li osoba plně svéprávná, je neplatné právní jednání, ke kterému není způsobilá.

    Radime, ustanovení ve vašich stanovách by se uplatnilo pouze ve speciálním případě, kdy SVJ je samo vlastníkem jednotky a má udělit souhlas se změnou prohlášení dle § 1169. V tom případě by se vůle SVJ zjistila hlasováním shromáždění podle vašich stanov.

    Justitianus


    Pro Kolemjdoucího: Děkuji za upozornění, to byl překlep. Opraveno.
    Vložil Kolemjdoucí1 (bez ověření), 28. Listopad 2023 - 11:13

    Radim psal o znění stanov, tak proč vadné prohlášení?

    Vložil List (bez ověření), 28. Listopad 2023 - 10:36

    „Ten nesmysl je samozřejmě neplatný.“ (Vložil Justitianus, 27. Listopad 2023 – 21:25)

    Listina je platná, dokud není rozhodnuto jinak.

    Vložil . (bez ověření), 27. Listopad 2023 - 19:49

    O změně Prohlášení rozhodují vlastníci, každý sám za sebe. To není peklo. Peklo by bylo, kdyby o tom, že např. vaše okna budu součásti spol. části domu rozhodovalo shromáždění a ne vy sám za sebe.

    Vložil TerezaD, 2. Září 2020 - 18:35

    Jste velice laskav a děkuji za info. Tereza.D

    Vložil xyz (bez ověření), 2. Září 2020 - 6:36

    Lze podobným způsobem změnit zrušenou prádelnu (společnou část domu) a předat ji výhradnímu uživateli, pokud s tím budou souhlasit ostatní spoluvlastníci?

    Vložil Malvína (bez ověření), 1. Září 2020 - 21:25

    „Prohlášení vlastníka budovy … je povinně vloženo ve sbírce listin rejstříkového sou­du“

    Tohle plyne odkud?

    Vložil JarekSVJ, 2. Září 2020 - 8:20

    Takže naskenovat do pdf a zaslat do rejstříku… tohle jedinný tam nemáme ale když to tam není cca 18 let…

    Vložil Člen SVJ (bez ověření), 2. Září 2020 - 8:37

    „ale když to tam není cca 18 let…“

    Těch „18 let“ celkem nevadí,ale že „dlouholetý, všemi mastmi mazaný statutár“ neví, od kdy nabyl účinnosti z.č.89/2012 Sb., je opravdu k zamyšlení:-)

    Vložil Kolemjdoucí1 (bez ověření), 28. Listopad 2023 - 11:27

    Naprostá většina SVJ nevložila prohlášení do rejstříku. Asi není dostatečný tlak od vlastníků, aby to SVJ učinila.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".