zálohy a NOZ

Vložil lada (bez ověření), 1. Září 2015 - 5:21 ::

NOZ neuvádí v povinnostech VJ placení záloh na budoucí náklady správy společných částí domu tak, jako to bylo u ZoVB. §1208 uvádí v působnosti shromáždění mj. schválení celkové výše příspěvků na správu domu pro příští období. Jakou to má vazbu na rozpočet, mohou být příspěvky stanoveny bez sestavení rozpočtu? Lze pod takové příspěvky zahrnout dlouhodobé zálohy, krátkodobé zálohy, nebo to nelze vůbec, případně z čeho lze povinnost VJ platit zálohy v rámci NOZ odvodit? Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 1. Září 2015 - 8:11

    Odpověď na dotaz o zálohách je jednoduchá:

    Z části o bytovém spoluvlastnictví v NOZ nelze nijak přímo vyvodit povinnost hradit částky na správu domu formou záloh.

    Poznámka pana Zdenka o zálohách v podzákonném předpisu č. 366/2013 Sb. není případná – tento předpis samozřejmě žádnou povinnost ohledně záloh nikomu neukládá.
    ---------------------------------------------------------------------------

    Povinnost hradit zálohy může existovat na základě soukromoprávní smlouvy, zvané stanovy SVJ. Podle § 1200 NOZ musí stanovy povinně obsahovat pravidla pro (…) příspěvky na správu domu (…) a pro způsob určení jejich výše placené jednotlivými vlastníky jednotek.

    Takže veškerá pravidla pro určení výše příspěvků a pro způsob jejich úhrady hledejte ve stanovách. Neobsahují-li stanovy nic o zálohových platbách, pak nejstye povinen hradit žádné zálohy na správu domu, nejde-li o případ podle § 2436 NOZ.
    ---------------------------------------------------------------------------

    Povinnost objednatele (příkazce) uhradit „přiměřenou zálohu“ plyne přímo ze znění NOZ, nikoliv ovšem z části o bytovém spoluvlastnictví. Podle § 2436 NOZ platí, že „příkazce složí na žádost příkazníkovi zálohu k úhradě hotových výdajů a nahradí mu náklady účelně vynaložené při provádění příkazu, byť se výsledek nedostavil“.

    Hotovými výdaji jsou zejména soudní a jiné poplatky, cestovní výdaje, poštovné, telekomunikační poplatky, znalecké posudky a odborná vyjádření, překlady, opisy, fotokopie a náhrady nákladů na vložení či získání dat z centrálních informačních systémů. Hotovými výdaji NEJSOU přímé výdaje za zhotovení díla.

    Přiměřenou zálohou určitě není placení na neznámý účel po celé roky, aniž by bylo stanoveno k čemu a kdy má taková „záloha“ být použita.

    lake

    Vložil lada1 (bez ověření), 1. Září 2015 - 10:47

    Stanovy obsahují povinnost VJ:

    1. hradit stanovené platby na výdaje spojené se správou domu a stanovené finanční prostředky na opravy, rekonstrukce a modernizace domu, a to poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu na společných částech domu, neurčuje-li písemná dohoda všech vlastníků jednotek jinak.
    2. hradit stanovené zálohy na úhradu za služby a nedoplatky vyplývající z vyúčtování"

    a způsob úhrady nákladů:

    Zálohové platby (podle odstavce d) a e)) platí členové společenství měsíčně v částkách a v termínech stanovených shromážděním, a to na účet společenství, pokud shromáždění nestanoví jinak. V případě prodlení plateb je společenství oprávněno účtovat poplatek z prodlení ve výši 2,5 %o z dlužné částky za každý den prodlení platby a to až do úplného zaplacení dlužné částky. Zálohy stanovené výše uvedeným způsobem jsou ke dni jejich splatnosti závazkem každého jednotlivého člena společenství vůči tomuto společenství.

    Týká se povinnost zálohových plateb pouze služeb, kde je uvedena, nebo i výdajů za správu? Je tím dána povinnost placení záloh bez uvedení důvodu, či účelu zálohy, případně na účel nesouvisející se správou (např. splácení úvěru SVJ)? Může neuhrazením zálohy vzniknou dluh?

    Děkuji lada1.

    Vložil lake, 1. Září 2015 - 11:59

    Takže máte neurčité stanovy, které neobsahují co mají povinně obsahovat podle § 1200 NOZ. Nejste povinna nic hradit, protože chybí to nejdůležitější: pravidla pro příspěvky na správu domu a pravidla pro určení výše příspěvků.

    Podle stanov yedy postupovat nelze. Jste pouze povinna hradit konkrétní částky, a k tomu je SVJ povinno Vám prokazovat na co byly či budou vynaloženy.

    lake

    Vložil Jura (bez ověření), 2. Září 2015 - 21:26

    Jestli tomu dobře rozumím, zaplatím podle předpisu záloh výborem stanovenou částku, aniž bych znal na co bude částka konrétně vynaložena. Pak uplatním písemnou formou své právo, aby mi SVJ prokázalo na co jsem tuto částku již zaplatil. Je pravděpodobné, že vlastník bytu se žádné odpovědi nedočká, nebo v lepším případě bude odpověď znít – na opravy a údržbu domu. Pokud příští měsíc nezaplatíte, pak jste označen za neplatiče a vytáhnou na vás od soudu „platební rozkaz“. Tak mi pane Lake jako člověk věcí znalých poraďte, co s tím. Díky za radu Jura.

    Vložil lake, 3. Září 2015 - 2:10

    Nikoliv. Nejste povinen hradit „výborem stanovenou částku“. Žádný celostátně platný právní předpis nestanoví nic takového.

    Jestliže se jedná o SVJ(2000), přečtěte si § 15 odst. 2 ZoVB. Tam je určeno kdo a podle jakých kriterií rozhoduje o výši záloh na správu domu. Výbor to není. Výbor pouze oznamuje výši částky vlastníkům jednotek. Podle § 1791 NOZ platí, že „věřitel je však povinen prokázat důvod závazku“. Neprokáže-li Vám to SVJ na Vaši výzvu, můžete se obrátit na soud.

    Jestliže se jedná o SVJ(2012), pak ovšem zákon nepředepisuje žádné zálohové platby na správu. Jedině by to mohlo být uvedeno ve stanovách, jako povinnost vlastníka jednotky k úhradě záloh na příspěvky na správu.

    Stanovy SVJ(2012) povinně obsahují „pravidla pro tvorbu rozpočtu společenství, pro příspěvky na správu domu (…) a pro způsob určení jejich výše placené jednotlivými vlastníky jednotek“. Stanovy jste schvaloval i Vy, toto vše v nich jistě máte určeno. Postupujte tedy podle stanov. Opět platí obecné ustanovení § 1791 NOZ a povinnost prokázat údajnému dlužníkovi důvod závazku.

    lake

    Vložil lada1 (bez ověření), 3. Září 2015 - 6:06

    Pokud by povinnost platby záloh na správu byla doplněna do stanov, jsou zálohy osvobozeny od zdanění stejně, jako příspěvky? Lze takovou povinnost zavést přehlasováním vlastníka jednotky? Děkuji.

    Vložil lake, 3. Září 2015 - 6:54

    Je známo, že přijetí zálohy znamená zároveň vznik závazku SVJ vůči plátci zálohy ve stejné výši. Jak příjem částky, tak i vznik dluhu vůči plátci musí být v účetnictví zachyceny. Když to nakonec sečtete, SVJ nemá na konci roku co zdanit.

    Domnívám se, že nelze vlastníka jednotky(2012) přehlasovat ohledně záloh. Práva a povinnosti vlastníka jednotky určuje zákon a stanovy. Zákon o zálohových platbách na správu mlčí. Stanovy SVJ(2012) mají povinně obsahovat „… pravidla pro tvorbu rozpočtu společenství, pro příspěvky na správu domu a úhradu cen služeb a pro způsob určení jejich výše placené jednotlivými vlastníky jednotek“.

    Právě ve stanovách tedy má být jednoznačně stanoveno jakým způsobem se určí výše příspěvků; zda na tento účel může SVJ také předepisovat nějaké zálohy; zda může jít pouze o zálohy krátkodobé, nebo také o zálohy dlouhodobé. Není-li tato povinnost uvedena ve stanovách, nelze ji uložit pouhým většinovým hlasováním shromáždění. Muselo by dojít k doplnění stanov o novou povinnost, kterou dosud vlastníci neměli.

    Shromáždění je podle § 1208 NOZ oprávněno rozhodovat o „schválení (…) celkové výše příspěvků na správu domu pro příští období“. Při tom ovšem výše příspěvku vychází z rozpočtu SVJ a ten musí být v souladu s „pravidly pro tvorbu rozpočtu společenství“, jak je uvedeno v § 1200 NOZ. Máte ta pravidla ve stanovách, nebo nemáte? Máte sestavený a schválený rozpočet v souladu s těmito pravidly, a z něj pak plyne nutná výše příspěvku na následující rok? Pokud nemáte, pak změňte stanovy a doplňte do nich co vám od 1.1.2014 přika­zuje zákon.

    lake

    Vložil lada1 (bez ověření), 3. Září 2015 - 14:24

    Omlouvám se za obtěžování, ale jde mi právě o to, zda povinnost platby dlouhodobých záloh lze doplnit do stanov změnou pravidel tvorby rozpočtu i proti vůli vlastníka jednotky, nebo zda povinnost neuvedená v zákoně vyžaduje souhlas všech. Děkuji.

    Vložil lake, 3. Září 2015 - 15:28

    Pokud jde o SVJ(2012), přečtěte si prostě stanovy. V nich je jistě napsáno jak se schvaluje změna stanov. Pokud to tam není uvedeno, pak je třeba postupovat podle zákona. Platí § 1200 NOZ a ke schválení či změně stanov se vyžaduje souhlas vlastníků všech jednotek.

    lake

    Vložil _SVJ_ (bez ověření), 1. Září 2015 - 6:44

    Pokud Vám všichni dodavatelé posečkají s placením až po zhotovení díla (opravy, revize, údržby, úklidu ad.) a v době mezi předáním díla a splatností jeho ceny stihnete vybrat $$, pak zálohy vybírat nemusíte.

    Takže odpověď zní: Vhodnost platit zálohy lze dovodit z praktické potřeby průběžně hradit správu.

    K Vašemu dotazu, zda výše může být stanovena bez sestavení rozpočtu: Může, podle nákladů minulých období. Jednoduché, účinné, obvyklé.

    Vložil Poznamka (bez ověření), 4. Září 2015 - 9:47

    Každé SVJ má determinovaný rozpočet!
    Stačí si uvědomit, že předpis položek plateb není nic jiného než měsíční individuální rozpočet výdaje vlastníka (= příjmu SVJ). Násobeno 12 a sečteno za SVJ dostaneme rozpočet příjmu (= výdajů) SVJ.
    Rozdíly jsou pouze v kvalitě sestavení, tj. zda tvůrce předpisu aplikoval nějakou schválenou metodu (např. odhad dle minulých nákladů), zda byl rozpočet projednán, dokladován a zdůvodňován a následně schválen.

    Vložil Zdenek 22, 1. Září 2015 - 6:17

    § 8/b NV č. 366/2013 Sb.:

    Činnostmi týkajícími se správy domu a pozemku z hlediska správních činností se rozumí zejména… stanovení a vybírání předem určených finančních prostředků od vlastníků jednotek jako záloh na příspěvky na správu domu a pozemku, stanovení záloh na úhrady cen služeb a jejich vyúčtování a vypořádání,

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".