žaloba přehlasovaného vlastníka

Vložil lucy 1 (bez ověření), 24. Listopad 2011 - 10:39 ::

Dobrý den,

mám dotaz, mohu se obrátit na soud jako přehlasovaný vlastník (resp. nebyla by moje žaloba zamítnuta)z důvodu nesouhlasu se způsobem rozpočítávání nákladů na vytápění, které si SVj odsouhlasilo a já s ním nesouhlasím (ještě neuplynulo 6 měsíců od schůze).Situace je taková, že v rámci centrálně vytápěné budovy si někteří vlastníci zřídili etážové topení (bez vědomí a souhlasu všech). Jedná se o 10 bytů ze 16. Jejich vlastníci si odsouhlasili, že se na nákladech na vytápění budou podílet pouze 1%. Tento stav jsem mimo jiné řešila i se stavebním úřadem, od něhož jsem obdržela sdělení (zjištěno na základě znaleckého posudku), že v budově je zachována centrální soustava a i nadále jsou vytápěny společné prostory (chodby, sklepy a garáže). Zvažovala jsem podat určovací žalobu, ale ta by byla zajisté zamítnuta, neboť se nejedná o naléhavý právní zájem.

Děkuji za reakci na můj dotaz!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Lukes (bez ověření), 25. Listopad 2011 - 18:14

    V době, kdy se za centrální teplo a centrální teplou vodu platí nehorázně lichvářské poplatky se těm lidem ani nedivím.. Spíš než se soudit, bych doporučil zbývajícím 6 lidem, aby přešli taky na vlastní vytápění a smlouvy s dodavatelem vypověděli.. Pro příklad já za 27 m2 teplé vody ročně zaplatím 10 tisíc… Mazec, že? Kdybych bydlel nahoře v bytě, už ten centrál taky odpálím a klidně na černo vystavím alespoň krbové kamna s vývodem přes fasádu..

    Vložil k.k. (bez ověření), 27. Listopad 2011 - 21:45

    Domnívám se, že žijeme v právním státě, kde je třeba dodržovat zákony a ne jednat protizákonně a ospravedlňovat to tím, že centrální vytápění je drahé! Představte si, kdyby se tak choval každý, jak by to pak vypadalo. Všichni by se odpojili, přestaly by se vytápět společné prostory a lidé zejména v dolních patrech by museli o to víc topit. Myslíte, že by se ušetřilo a vládla by v celém SVJ spokojenost?

    Vložil lolek (bez ověření), 24. Listopad 2011 - 19:10
    • cit.„…si někteří vlastníci zřídili etážové topení…“
      • Podle mne, znamená odpojení od CZT – změnu stavby (změna z CZT na etážové topení) o které je nutno hlasovat dle §11/5 ZoVB – tj. 100%.
      • jedna věc je teorie a druhá: co udělat pro nápravu kolizního stavu:
        • podle mne problém bude řešen Vyúčtováním. Hlasování Vlastníků nemůže mít vliv na to zda se chtějí řídit podle Vyhlášky-372 nebo nikoli pokud se nedohodli na změně způsobu vytápění (v SVJ).

    • cit.„…Jejich vlastníci si odsouhlasili, že se na nákladech na vytápění budou podílet pouze 1%…“
      • mám za to, že toto jasně přesahuje rámec volnosti dle §9a/2 ZoVB kde je uvedeno že cit.„…rozúčtování cen služeb stanoveno zvláštním právním předpisem…“. Tímto předpisem je pro domy s CZT (a jak uvádíte i názor SÚ je, že CZT je stále zachováno) Vyhláška 372/2001.

      • mám za to, že právě zde je aplikována trochu hodně pochybená „svoboda hlasování“ rozhodnout o metodě předpokládané v §4/3 Vyhl-372 a o hranicích §4/4 Vyhl-372. Ovšem zmíněné „výpočtové metody“ v musí být tak jako tak v souladu nejen s psaným zněním §4/3 a §4/4 ale také §13/7 ZoVB. A zde je jasné, že tomu tak není.

      • usnesení těch 62.5% má tento důsledek: sniží podíl RTN pro jmenované na absolutně pouhých 10%
        • procesně je tedy stávající usnesení v rozporu s §4 Vyhl-372. Pokud by bylo usnesení opraveno tak, že by POUZE upravilo způsob pro §4/3 Vyhl-372 – pak je ale v rozporu minimálně s §13/7 ZoVB

    • cit.„…podat určovací žalobu…“
      • Affirmanti incumbit probatio – „kdo tvrdí, dokazuje“
      • pro Vyúčtování dožádejte VĚŠKERÉ vstupní listiny, které jakýmkoliv způsobem souvisí s náklady na uvedené Vyúčtování (dodavatelské FA; náměry a odečty z jiných BJ; soulad dod-FA s Vyhláškou 194/2007 §2 …).
        Nebudou li předány a správně zúčtovány – neuhrazujte žádný nedoplatek neboť nejde o řádné Vyúčtování a stejný postup doporučte i Vlastníkům zbylých 5-ti BJ. Bude pak na Výboru z jakých peněz bude chtít provést úhradu dodavateli aby dodavatel Vás neodřízl všechny…

    Shrnuto:

    • cit.„…zřízení vlastního topení v rámci centrálně vytápěné budovy nepotřebují souhlas ostatních vlastníků…“
      • to možná nepotřebují – ovšem uvedené jim neumožňuje být vyjmut z množiny odběrných míst generujících náklady na společnou službu nebo zavést extra omezení – jako ve Vašem případě.
      • Investice těchto Vlastníků pro uvedený účel nepodílení se na nákladech – je tedy zbytečná.

    lolek

    Vložil Domovník (bez ověření), 24. Listopad 2011 - 11:30

    Neuvádíte, zda došlo k nějakému zásahu do soustavy společného centrálního vytápění domu.

    Pokud ano, byly dány potřebné souhlas?

    Vložil lucy 1 (bez ověření), 24. Listopad 2011 - 11:46

    Dle znaleckého posudku, který si nechal vypracovat stavební úřad bylo zjištěno, že rozpojené ležaté potrubí ve sklepech (které vlastníci bytů s etážovým topením rozpojili)bylo opětovně napojeno (nařídil to stavební úřad) a nedošlo tím prý k narušení centrální topné soustavy. To vše se dělo bez souhlasu a vědomí všech vlastníků s argumentem, že ke zřízení vlastního topení v rámci centrálně vytápěné budovy nepotřebují souhlas ostatních vlastníků.

    Vložil lake, 24. Listopad 2011 - 11:04

    Rozhodnutí shromáždění se mi jeví jako absolutně neplatné pro rozpor se zákonem. Navíc jde o úpravu „načerno“, bez odsouhlasení a bez vědomí stavebního úřadu. Není tedy nutno obracet se na soud. Absolutní neplatnost nepodléhá žádné promlčecí době. Z opatrnosti byste samozřejmě mohla požadovat, aby soud určil, že neplatné usnesení nemá právní účinky. Pro soud bude rozhodující výše částky.

    Naléhavý právní zájem je možno spatřovat v porušení ústavou garantované rovnosti vlastníků jednotek. I když v posledních dvou letech Ústavní soud razí názor, že jde-li o „bagatelní finanční částku“ ve smyslu OSŘ, nebude se ÚS zjevným porušením ústavy či Listiny základních práv a svobod vůbec zabývat a stížnost odmítne jako neopodstatněnou.

    Inu, žijeme přece v právním státě. Jakápak ústava, prosím vás, vždyť jde jen o prachy …

    lake

    Vložil lucy 1 (bez ověření), 24. Listopad 2011 - 11:52

    Děkuji za Váš názor. O ústavní stížnosti jsem také přemýšlela, ale obávám se, že by byla shledána jako nedůvodná a byla bych odkázána na soustavu obecných soudů. Chtěla bych soudní zneplatnění toho usnesení a nařízení, aby bylo postupováno (rozpočítáváno) v souladu s vyhláškou č. 372/2001 Sb.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".