Vyúčtování fondu oprav
Mám dotaz, naše SVJ si vybírá zálohy do fondu oprav. Bydlím zde již osmým rokem, ale ještě nikdy jsem neviděla vyúčtování fondu oprav, nevím, kam ty peníze kdy šly, co se nakoupilo, kolik bylo který rok peněz apod. Vyúčtování služeb domu, včetně vodného a stočného mám každý rok. Ale když jsem žádala o nahlédnutí do fondu oprav, pořád do kola slyším, že to nikdo nemá. Před dvěma lety se v domě dělala rekonstrukce společných částí, peníze byly použity z prodeje posledního družstevního bytu, kde měli všichni podíl. Jak jsem pochopila, údajně se použily i peníze z fondu oprav, prý tam nyní nejsou peníze. Při rekonstrukci se na schůzi schvalovala max. výše peněz na opravy. Částka se ale navýšila a to bez schůze. Když jsem se dotazovala, o kolik se přetáhly peníze, odmítli mi to na schůzi říct. Prý se klidně můžu obrátit na soud. Dokonce si brali půjčku z družstevního účtu na fond oprav, nevím proč a na co, nevím vůbec nic. Nemůžu dostat žádné informace, jak mám postupovat? Mám se obrátit na policii pro podání trestního oznámení? Co z toho vyplývá? Z fondu oprav se čerpají peníze na opravy společných částí domu, jak chápu a mělo by se to zřejmě také vyúčtovávat – je to to, čemu se říká účetní závěrka? Nějak mi to splývá, děkuji.
Všichni víme co tady znamená název FOND OPRAV a proč se má na něj přispívat. Jen neuznaný „lake“ si tady hraje se slovíčkařením. Prosím přestaňte tady furt lidem hustit do hlavy vaše scestné nápady(např. neplaťte do žádného fondu,protože ho nemáte atd…). Můžete tady trvat třeba na názvu dlouhodobá záloha na údržbu domu, ale jednodušší a srozumitelnější název je Fond Oprav. Lepší je takhle vybírat po malých částí než aby pak každý musel dát ranec na opravu třeba výtahy,střechy atd…
Co je lepší? Vybírat měsíčně malou částku než najednou dát několik desítek nebo stovek tisíc na tyto finančně náročné opravy.
„lake“ přestaňte si hrát se slovíčky. Chápu,že asi nemůžete přenést přes srdíčko, že Vás nikdo nechce mít ve výboru.
Pozor neříkám,že se má skrývat vyúčtování před vlastníky,dělat si co chce, to rozhodně výbor nemá dělat a takový výbor co nekomunikuje s vlastníky a něco před nima skrývá je nejlepší co nejdříve odvolat a zvolit nový.
Všichni víme co tady znamená název FOND OPRAV a proč se má na něj přispívat.
Ackoliv lake obcas zni jako zaseknuta deska a dokaze lidi otravit, ma pravdu, narozdil od Vas.
Můžete tady trvat třeba na názvu dlouhodobá záloha na údržbu domu, ale jednodušší a srozumitelnější název je Fond Oprav.
Jasne. Muzete taky uhlove brusce rikat kladivo, protoze je to jednodussi a srozumitelnejsi nazev. Rozdil mezi FO (pokud se nepletu, tenhle termin existuje v bytovych druzstvech) a zalohami na spravu je podobne velky.
Lepší je takhle vybírat po malých částí než aby pak každý musel dát ranec na opravu třeba výtahy,střechy atd
Nikdo Vam nebrani vybirat po malych castkach. Rozdil je pouze v tom, zda budete po malych castkach prispivat nebo davat zalohy – jsou to dve naprosto odlisne veci z hlediska toho, komu ty penize patri a jak se s nimi zachazi. Trochu nize na strance to mate jasne popsane.
Dvořák napsal: „Všichni víme co tady znamená název FOND OPRAV a proč se má na něj přispívat.“
Ne. Nikdo to neví. Ani Vy to nevíte. A přispívat na nezákonný, neurčitý a neznámý účel by mohl radit jen blázen. Kdo tvrdí něco jiného, je buď blb, který to pochopit neumí, nebo troll, který to pochopit nechce.
Namísto psaní nesmyslů si přečtěte diskusi http://www.portalsvj.cz/…u-fond-oprav. Citoval jsem tam osm názorů osmi podobných Dvořáků, kteří věděli přesně co je „fond oprav“. Jenže každý z těch osmi pod tím pojmem mínil něco úplně jiného!
Vy zastáváte jeden z těch osmi názorů, nebo máte v rukávu ještě nějakou jinou, devátou definici? V tom případě ji laskavě uveďte. Vložím ji do oné diskuse jako „Dvořák č. 9“.
lake
Co je lepší?
- Dávat peníze do nějakého fondu, když nemusím a nemám o nich žádný přehled?
- Dávat stejnou částku na svůj účet(termínovaný vklad) a mít o tom přehled?
Odpovězte si sám.
A co se týče toho slovíčkaření – je dobré nazývat věci pravým jménem všeobecně.
Nejlepší je byt v činžáku nevlastnit a koupit si rodinný dům, pokud možno mimo tuto republiku. Zde jsou zákony pouze na ochranu tunelářů a zlodějů. Už je mi z toho zase na blití.
Na zdejším webu jsou šířeny popletené informace. Doporučuji vám raději nahlédnout do obchodního zákoníku. Např. § 239/4/c, § 244, § 245/1, § 252/3.
Váš dotaz je obsahově popletený. Družstvo naplňuje fond oprav z vlastních finančních zdrojů. Nejde o zálohu. Proto fond oprav družstvo nevyúčtuje – nemá komu a není k tomu důvod.
Pokud tedy píšete o družstvu, nemáte právo zjišťovat podrobnosti o účetnictví, ani o hospodaření s fondem oprav družstva. K tomu je v BD kontrolní komise, která zpravidla předkládá zprávu členské schůzi družstva.
lake
Tak ještě jednou, jsme SVJ, to znamená, že máme fond oprav. Z tohoto nemám jediné vyúčtování za celých osm let, co jsem zde a je mi různými výmluvami odmítáno do něj nahlédnout.
SVJ vlastnilo do r. 2011 poslední družstevní byt, který jsme odprodali jednomu zájemci z domu. Zmiňovala jsem to v souvislosti s tím, že z prodeje tohoto družstevního bytu se realizovaly opravy domu a realizovaly se zároveň i z peněz z fondu oprav – teda nevím to jistě, protože mně nenechají do ničeho nahlédnout, jen byla někde na schůzi zmínka, že ve fondu oprav nejsou peníze a je prý potřeba půjčka z družstevního účtu. Tj. z peněz z prodeje družstevního bytu se půjčilo do fondu oprav – nevím kolik a za jakých podmínek a zda je to vůbec legální – asi ano.
Mám obavy, že se tady tak trochu čaruje s penězi – nevím, co konkrétně se opravilo, kolik to stálo, z kterých peněz to konkrétně šlo. U nás žádné zprávy z hospodaření na schůzi nejsou a to jak z družstva, tak ani ze SVJ. Jen se třeba někdy na schůzi zmíní, že je potřeba koupit sekačku, odsouhlasí se to, ale kolik sekačka stála nevím, kolik peněz zůstalo nevím a kde je sekačka taky nevím. Rozhodují tady tak tři partaje, kterým se ostatní přizpůsobí. Snad jsem to napsala jasněji, omlouvám se za zmatky :-)
Paní pretty,
pokud píšete o SVJ, je to ještě horší – společenství nemá žádný
„fond oprav“. Zjevně netušíte na co celé roky bez důvodu platíte.
Přicházíte o peníze.
Tím, že jste na naprosto neurčitý účel hradila celé roky bez protestů, přišla jste o možnost ovlivnit (případně reklamovat) za co byly tyto peníze utraceny. Šlo totiž o Váš dar bez právního důvodu. Obdarovaný Vám nemusí nic vyúčtovat. Bohužel – kdo se nestará o svá práva, ten o ně přichází.
lake
Už tady pročítám diskuze na toto téma. Trochu se v tom ztrácím. Je tedy zákonné vybírat zálohu nazvanou „fond oprav“, která je zahrnuta ve vyúčtování za správu domu? Jsou tam položky – výtah, vodné stočné, popelnice,… fond oprav. Když je to vše v jednom vyúčtování, tak stále nemám právo mít přehled, za co se investovalo? U nás se nic dopředu neplánuje, vybírá se to prostě celá léta v nějaké výši. Jsem teď z toho trochu zmatená. Do hospodaření domu se začínám šťourat poslední dva roky, kdy tuším, že tady není všechno košér. Jenže mi není umožněno do ničeho nahlížet, na schůzích mě vesměs ignorují i mé dotazy. Takže co s tím? Mám dávat peníze do úschovy u notáře nebo co?
Je třeba hledat. Doporučuji k přečtení například tyto diskuse:
http://www.portalsvj.cz/…lny-a-urcity
http://www.portalsvj.cz/…do-dokumentu
http://www.portalsvj.cz/…na-informace
http://www.portalsvj.cz/…hy-na-spravu
http://www.portalsvj.cz/…oh-na-spravu
http://www.portalsvj.cz/…y-se-spravou
lake
To si děláte legraci? Předpokládám, že je povinnost podílet se na opravách společných částí domu, pokud fond oprav není správný výraz, pak třeba fond nákladů nebo jakkoliv. Například v Prohlášení vlastníka se píše, že: Na náklady spojené se správou domu a pozemku a náklady na opravu a údržbu společných částí domu jsou vlastníci jednotek povinni přispívat podle velikosti svých spoluvlastnických podílů.
Nepíše se zde, zdali měsíčně nebo jednorázově na rok. Takže když někam přispívám finanční částkou, předpokládám, že dostanu vyúčtování, jak se s částkou naložilo. Předpokládala jsem, že se mohu nějak domoci práva nahlédnout do vyúčtování. Když platím telefon, dostanu fakturu a přehledem provolaných minut, sms zpráv apod.
Paní Pretty,nevím proč je p.Lake v odpovědi na Váš dotaz tak úsečný
a strohý,když v příbuzných vláknech na toto téma,říká a radí celkem
logicky Jsem v podobné situaci jako Vy,protože ve výboru SVJ jsou
„chytráci“stejného ražení jako asi u Vás,kteří mi tvrdí,že zálohy
složené na správu domu do tzv.„FO“se nemusí vyúčtovat na
jednotlivce.Já jsem písemně požádal výbor SVJ o následovné:
1.Vyúčtování záloh na správu domu (dle Vás „FO“)za rok 2012
2.Nahlédnutí do dlouhodobého plánu oprav a
údržby domu 3.Nahlédnutí do dlouhodobého finančního plánu
SVJ 4.Nahlédnutí do usnesení SVJ na kterém byly
dohodnuty a odsouhlaseny výše stálých
měsíčních plateb do tzv.„FO“.dle §11,odst.2
ZoVB. Pokud mi uvedené dokumenty nebudou předloženy začnu skládat
předepsanou měsíční částku do tzv.„FO“,do úschovy notáře.
V návaznosti na Prohlášení vlastníků se můžete Vašeho výboru SVJ
dotázat na základě čeho byla stanovena výše příspěvku na náklady
spojené se správou domu a pozemnku.Strýc
Dobrý den Strýci, děkuji za zastání. Chápu, že neznalost práva neomlouvá. Jenže nejsem povoláním advokát, proto se obracím na tento portál o radu. Pročítám diskuze, jenže jak se vyznat v tom, co je správné, když je tady tolik různých názorů. Domluva v domě byla celkem ok do doby, než se sem nastěhoval jeden arogantní advokát, který to tady vlastně neformálně řídí. Ostatní se bojí vzepřít čemukoliv. Takže když u nás měly proběhnout odsouhlasené opravy sklepů, správní firma vyhlásila tendr na rekonstrukci, měla tři nabídky, ovšem tento JUDr. dle slov správce, na poslední chvíli vybral svoji firmu. Dále se zde marně už dva roky snažím dopídit vyklizení světlíku, coby společného prostoru, který sousedí s mým bytem, je zanesen sutí a já mám 50 cm od země vlhké zdi a plíseň po obvodu. Z těch dvou let již rok toto řeším i se stavebním odborem, který je zjevně na straně SVJ (na stejném patře pracuje jedna sousedka). Zároveň si SVJ postavilo 3 sklepy do prostor (dle katastru) označeného coby společný prostor prádelna, kde mám podle prohlášení vlastníka také podíl, ale souhlas ode mne nikdo nedostal (a musí být 100%). Osm let se u nás nevyměnily vodoměry, obávám se, že ani požární kontrola, která jak jsem se dočetla, by měla být prováděna každý rok, zde není. Všechno zjišťuji za pochodu, když vám ještě záměrně nikdo neodpovídá, na schůzích vás ignoruje, do očí vám řeknou, že si je klidně můžete dát k soudu, dokonce na jednu moji žádost mi napsali, abych neopruzovala a dodržovala zákony ČR, no je mi z toho tady blivno. Takže já potřebuju spíš fakta, než nějaké peskující příspěvky. Chápu, že se to tady omílá dokola, nejsem první ani poslední, omlouvám se, pokud někoho prudí, že jsem si nejdřív neprostudovala úplně všechny příspěvky :-) Děkuji za odkazy, na které jsem byla nasměrovaná, děkuji za tipy, které nabízí Strýc, evidentně nacházející se ve stejné situaci. Takže já zkusím písemně požádat o ten dlouhodobý plán investic :-)
Paní Pretty,p.Lake opravil svoji retoriku a v příspěvku ze 14.40hod dnešního dne Vás nasměroval jak v daném problému postupovat. Než se pustíte do boje s arogancí výboru SVJ a nebo advokáta v pozici „šedé eminece“,dopo- ručuji Vám prostudujte zákon č.72/1994Sb, stanovy SVJ a Prohlášení vlastníků.Já s „bratrstvím kočičí pracky“zápolím už 3 roky.Nic nedejte na poslušné ovečky,které nic nazajímá (kupodivu ani jejich finance)a na toto se stejně fungující výbory SVJ,jako ty naše,spoléhají. Ze všeho nejhořší jsou tzv.„praktici“,kteří nectí legislativu(v mnoha případech opravdu děravou)a spoléhají se na to,že vše co jim na shromáždění SVJ odsouhlasí již zmíněné ovečky je nad zákon a podle toho i jednají.Ze skuše- nosti z počátku konverzují,ale až jim dojdou argumenty tak zaujímají postoj „mrtvého brouka“.Potom nezbývá jiné řešení než v souladu s §11,odst.3 ZoVB dát podnět ke Krajskému soudu,jak jsem to udělal já. Přeji mnoho zdaru a nenechte se odradit. Postupně se k Vám připojí rozumně uvažující vlastníci bytů,kterým není lhostejné,když se mrhá s finančními prostředky společenství. Strýc
Tak jsem se obrátila na advokáta, který se zabývá problematikou SVJ a nemovitostmi, atp. Poptávala jsem cenu za podání žaloby podle §11,odst.3 ZoVB, jak jste mi poradili. Dnes mi přišla odpověď a to s tím, že by se jednalo zhruba o 10 – 20 hodin práce (včetně prostudování materiálu, podání žaloby, případnému odvolání, atp.) a max. cena při možném odvolání by byla zhruba 40.000,–! Možná by prý ale byla poloviční, kdyby SVJ chybu přiznalo (ovšem nedomnívám se, že by průběh byl hladší, v domě totiž máme jednoho chytráka advokáta, takže ten bude zdržovat všechno, jak to půjde). Prý pak soud poplatky většinou přiřkne k tíži prohrané strany, takže by se mi prý mohly vrátit. No jsem z toho docela paf, protože jsem tak odhadovala částku max. do 10 tisíc, asi víc dohromady nedám (s dvěma dětmi) – sociální případ ale nejsem, jsem pracující, takže nějaké řešení ohledně bezplatné poradny se na mě asi nevztahuje. Máte nějaký tip na levnější variantu? Podáváte si žalobu sami? Nebo jak řešíte takovou situaci? K soudu může fakt jen movitý občan?
V našem domě je podobná situace jako u vás a u Strýce. Proto jsem se rozhodl jít do soudního sporu. Zvolil jsem ten levnější způsob, tj. jsem ve sporu žalovanou stranou. Přestal jsem platit příspěvky do FO (ano, tak se to nazývá, mimochodem jsou v něm nasysleny asi 3 mil. Kč), platím jen zálohy na služby (plus něco navíc). Asi po roce korespondence, která nikam nevedla, na mne SVJ podalo žalobu o zaplacení dluhu. Po půl roce jsem dostal platební rozkaz. Proti němu jsem podal odpor. Po dalším půl roce bylo nařízeno jednání. Napsal jsem vyjádření k žalobě (neuznání dluhu v plném rozsahu, zdůvodnění). Bývalý spolužák advokát mě poučil, že úspěch záleží z velké části na tom, jak je zdůvodnění napsáno. Musí být stručné, jasné, úderné a přesvědčivé, žádné romány. Soudce jen váží, která strana má těžší argumenty. Po dvou jednáních soud rozhodl, že mu věc nepřísluší, neboť se nejedná o vymáhání dluhu, ale o spor mezi vlastníkem a společenstvím, a předal celou věc nadřízenému vrchnímu soudu, kde dosud leží. Považuji to za malý dílčí úspěch. Jak celá legrace dopadne, netuším. Počítám i s nejhorší možností a jsem na ni i finančně připraven.
Můžete mne, pane Ujec, informovat o tom, jak jste dopadl u soudu? Můžete se se mnou spojit soukromou správou?
Dobrý den a myslíte si že pan Ujec, který celou dobu do tohoto FO přispíval a najednou po přečtení informace od p. Lake že FO neexistuje toto přestal platit u soudu uspěje ? Pana Ujce už tady asi na tomto fóru neuvidíme :-)
Hezký zbytek dne
Dobrý den, Janoo!
Zmýlila jste se, jsem tu.
Konečně mi přišlo rozhodnutí vrchního soudu. Asi jste napnuti, jak to s tím dluhem na příspěvcích do fondu oprav dopadlo, když mnozí zdejší diskutéři tvrdí, že soudy s fondem oprav nemají žádný problém a běžně rozhodují ve prospěch SVJ.
Musím vás ale zklamat, na konečné rozuzlení si budeme muset ještě asi pár let počkat. Vrchní soud rozhodl, že věc patří do agendy městského soudu. Rozhodnutí je konečné. (Co bych asi tak proti tomu mohl namítat?) Dodatečně mi došlo, že vrchní soud vlastně řeší (s konečnou platností), kterému soudu co patří. O příslušnosti soudů ve sporech SVJ versus člen SVJ se zde tuším již vedla obsáhlá diskuse. Tak alespoň v něčem teď máme jasno. Není to obvodní (okresní) soud nýbrž městský (krajský) soud.
Dva roky se tedy řešila jen procedurální otázka, kterému soudu věc náleží. K meritu věci jsme se v podstatě nedostali.
Předpokládám, že městský soud asi nebude z nejrychlejších, k tomu ještě ta nová legislativa.
Tak zas někdy příště. Mějte se!
také jsme absolvovali kolečko: obvodní soud Praha 8 (kupodivu v Nymburce to neřešili a rozhodli), dotaz k vrchnimu soud kdo to má řešit, odpověď že to má řešit městský soud, tři měsíce předání na městský soud, šest měsíců než to městský soud vůbec začal řešit. No a po celou dobu se dlužná částka úročí 7,5% ročně – která banka Vám to dneska dá :-). Máme rádi své dlužníky.
„…Musí být stručné, jasné, úderné a přesvědčivé, žádné romány…“
- byl by pro Vás problém poučit nás?
Tedy konkrétně uvést Váš konkrétní petit, se kterým jste Vy u toho soudu?
Neználek
Pretty napsala: „k… když někam přispívám finanční částkou, předpokládám, že dostanu vyúčtování, jak se s částkou naložilo.“
Předpokládáte špatně. Buď hradíte podle zákona na zcela určitý účel – a víte zda se jedná o zálohy (které je příjemce povinen vyúčtovat), nebo jde o příspěvky (které příjemce nikomu nevyúčtuje). To je přece rozdíl. Nebo snad hradíte zcela mimo rámec zákona a dobrovolně jakési neurčitě označené částky, o kterých není známo, zda jde o zálohu či o příspěvek a na co jsou určeny??? Pak se nedivte…
K neurčitému pojmu „fond oprav“ ze zde už psalo: http://www.portalsvj.cz/…u-fond-oprav.
Test:
- Ve schránce najdete leták, který Vás vyzývá, že jste povinna začít posílat měsíčně 1000 Kč na „fond zemědělské půdy“. Je u toho uveden bankovní účet. Začnete platit, nebo nezačnete?
- Ve schránce najdete leták, který Vás vyzývá, že jste povinna začít posílat měsíčně 1000 Kč na „fond oprav“. Je u toho uveden bankovní účet. Začnete platit, nebo nezačnete?
lake
Poslední komentáře