Výstavba výtahu
Dobrý den, mám dotaz : Mění se výstavbou výtahu uvnitř byt. domu velikost jednotek na společných částech domu? Není úvěr na výstavbu výtahu ivestice, se kterou musí souhlasit všichni vlastníci? A ještě jedna věc,musí s výstavbou souhlasit všechny vchody, nebo si o stavbě rozhodnou jednotlivé vchody? Moc děkeji za každou informaci. Goga
Pokud například Vaše stanovy převzaly úpravu v ZOVB, tak je možné, že pro výtah na fasádě potřebujete souhlas všech.
Viz rozsudek nejvyššího soudu 26 Cdo 3734/2014 http://kraken.slv.cz/26Cdo3734/2014
Jde-li o otázku přijetí usnesení shromáždění společenství vlastníků jednotek podle § 11 odst. 5 zákona o vlastnictví bytů, považuje soudní praxe za změnu stavby, vyžadující ve smyslu ustanovení § 11 odst. 5 věty první zákona o vlastnictví bytů souhlas všech vlastníků jednotek, např. stavbu výtahu na dvorní fasádě domu rozsáhle zasahující do nosných konstrukcí a střechy a měnící vzhled domu (srov. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 16. září 2014, sp. zn. 26 Cdo 781/2013).
Takže pokud máte podobně upraveno ve stanovách, tak se může stát, že musí souhlasit všichni.
Pokud jste ten § 11 odst. 5 nepřevzali do stanov, tak platí kvórum určené stanovami, případně kvórum stanovené zákonem, tedy dnes NOZem, kde je nadpoloviční většina z přítomných na usnášeníschopné schůzi. Prostě pročtěte Vaše stanovy.
Podstatné spočívá ve formulaci v ZOVB: 5) K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby6) a o změně stavby7) je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek. Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy7a) a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Ustanovení zvláštních právních předpisů7) tím nejsou dotčena.
Výstavbou výtahu se vnitřní uspořádání domu téměř jistě mění.
Ohledně úvěru platí stejné, hledejte ve stanovách.
Jinak pokud Vaše SVJ má více vchodů, souhlasit musí vaše SVJ jako celek.
To je otázka, jestli jde jen o modernizaci, rekonstrukci nebo stavební úpravu.
V případě vybudování zcela nového výtahu (výtah v domě dosud nebyl) může jít o zcela nové technické zařízení domu tj. o zcela novou společnou část domu, a proto by mělo být uvedeno změnou prohlášení do prohlášení. Změna prohlášení vyžaduje dle NOZ dohodu dotčených vlastníků, pokud bude výtah užíván všemi vlastníky, pak by dohoda vyžadovala souhlas všech.
SVJ starého typu (vzniklé před NOZ) nemá ve stanovách nic o modernizačních akcích, proto pojmeme-li vestavbu výtahu jako modernizační akci pro zajištění bezbariérového přístupu k bytům, pak stačí získat souhlas 75% vlastníků s vestavbou výtahu. Tam, kde je kvórum 100% se s jistotou 99,9% nepodaří nic rozumného prosadit.
Kdybych sledoval judikaturu, tak by výtah v domě nikdy nebyl. Platí: Není-lo žalobce, není potřeba soudce. To, že máme výtah považuji za zázrak.
Stanovy jsou naprosto zásadní a základní dokument a jednoduše na nich proto záleží. A ve stanovách je přesně to, co tam bylo odsouhlaseno. No a pokud tam byl zkopírován ten paragraf 11 odstavec 5 tak, jak byl v ZOVB, pak je i dnes nutný 100% souhlas v situacích, o kterých mluví mnou citovaná judikatura.
je třeba uzavřít se všemi vlastníky smlouvu o výstavbě. Úvěr je něco jiného než souhlas s pořízením. S úvěrem musí souhlasit ti co ho potřebují. Ti co se nezúčastní t.j. buď platí hotově nebo ke smlouvě o společné investici nepřistoupili (třeba byty v přízemí) a pouze umožní výtah vybudovat nebudou o úvěru rozhodovat a také za něj nebudou ručit, což si ti rozumnější písemně vymíní jako podmínku svého souhlasu se stavbou.
Pokud chcete měnit vlastnické podíly, potřebujete získat souhlas všech vlastníků. U nás je výtah v přídatném spoluvlastníků provozovatelů výtahu, takže se vlastnické podíly neměnily. Před jeho vestavbou jsme museli splnit řadu podmínek: O stavební povolení jsme směli požádat, až jsme měli na analytickém účtě u SVJ shromážděny finanční prostředky na vestavbu výtahu, dále jsme museli garantovat, že máme 20% rezervu na případné vícenáklady. Stavební úřad požadoval před povolením stavby souhlas alespoň 75% vlastníků jednotek s vestavbou výtahu. Dále jsme platili advokáta, který sepsal návrh smlouvy o části společných prostor – výtahu. V ní se garantuje, že provoz a opravy výtahu hradí jen provozovatelé výtahu. Na druhé straně čipy pro jízdu výtahem mají jen provozovatelé výtahu, protože ti, co výtah neprovozují, na výtah nic neplatili a ani neplatí. Provozovatelé výtahu ještě smluvně garantují, že při vzniku poruchy, na kterou zatím nenašetřili na dlouhodobých zálohách na provoz a opravy výtahu dost peněz, budou mezi sebou vybírat okamžitě scházející finanční prostředky. V půli srpna výtah zahájí 3. rok provozu a v domě je klid, ale museli jsme splnit ještě řadu drobnějších podmínek, ale to už není podstatné. Pokud bychom negarantovali ostatním, že si výtah budeme plně financovat, nezískali bychom povolení od 75% vlastníků k jeho vestavbě, protože coby budoucí provozovatelé výtahu jsme měli v SVJ méně než potřebných 75% hlasů. Výtah je napojen na třífázový jistič, takže pro mandl jsme museli pořídit podružný elektroměr, aby šlo řádně vyúčtovávat náklady na provoz výtahu. V době vestavby výtahu jsme sledovali spotřebu elektřiny a vody na vestavbu výtahu, i tyto náklady hradili pouze budoucí provozovatelé výtahu a byly zahrnuty do nákladů na vestavbu výtahu.
Vážený pane,
můžete mně prosím poradit, jak vysokým podílem na vybudování Vašeho výtahu se podíleli vlastníci bytů v přízemí?
Jsme 4 podlažní dům s 11 vchody a 121 vlastníky, z nichž 22 vlastní byty v přízemí.Dům je 44 roků starý, dosud bez výtahů.
Podle našeho předsedy a jednatele budeme splácet úvěr všichni vlastníci bytů bez ohledu na to, kdo bude výtah v budoucnu využívat. Podotýkám, že z FO bude použito 2 mil. Kč, 5 mil. je plánovaná dotace z EU na bezbariérové bydlení a 3 mil. bude tvořit úvěr od banky, který bude splácen všemi vlastníky bytů formou nájemného.
Jsem starodůchodce a bydlím v přízemí.
Za podanou informaci Vám velice děkuji. Nov
V přízemí máme společné prostory domu, tam nejsou byty. Vestavby výtahu se u vás zřejmě nezúčastní obyvatelé přízemí a nebudou ho pak ani používat a tedy ani financovat jeho pořízení. Výtah by měl být v přídatném spoluvlastnictví provozovatelů výtahu. To, co jsem napsal o bytech v přízemí, platí i o bytech v ostatních poschodích – nikoho nemůžete nutit, aby se k výstavbě výtahu přidal hned. U nás vestavbu financovalo 11 bytů ze 16, po roce provozu se přidal 12. byt. Jak budete vestavbu i provoz výtahu financovat, to by mělo být právě obsahem smlouvy (Dohoda o využití společných prostor – výtahu). K ní jsme měli dvě podpisové listiny – jedna pro provozovatele výtahu a druhá pro skupinu bytů, které se vestavby a používání výtahu nezúčastní. V dohodě máme i klauzuli, že do skupiny provozovatelů výtahu může přistoupit byt z druhé skupiny po zaplacení podílu na pořízení výtahu a jeho vklad se následně rozdělí mezi ty byty, které výtah provozují, takže přistoupením dalšího klesá výše vkladu provozovatelů výtahu. V dohodě jsme garantovali, že byty které se nepřipojí ke skupině provozovatelů výtahu nebude nic stát ani vestavba výtahu, ani následný provoz výtahu. Momentálně přispívá na provoz výtahu každý byt provozovatele výtahu částkou 150 Kč měsíčně – z částky se hradí servis výtahu, třífázový proud a budou se z ní hradit i opravy výtahu. Výtah má v účetnictví svůj účet a nespotřebovaný zbytek se převádí podle dohody do dalšího roku. Pokud by se účet dostal do záporných čísel, provozovatelé výtahu jsou povinni scházející částku vybrat – tak je to v dohodě. Výtah tak má své prostředky na opravy a nijak nezatěžuje ty, kteří výtah nepotřebují a tudíž ani nefinancují.
Pokud budou výtahy společnou částí domu, jakože budou, máte povinnost přispět na jejich vybudování podle spoluvlastnického podílu i když bydlíte v přízemí. Co se týče užívání výtahu jako služby, pokud bydlíte v přízemí, výtah užívat nebudete a neměla by to být pro vás služba. To ovšem není tak jednoznačné, to závisí na pravidlech pro službu výtahy, které si schválíte. Je možné, že u vás bude schválené, že služba výtahy je i pro bydlící v přízemí, pak na tuto službu budete muset přispívat. Vlastníci bytů neplatí nájemné, to jste si nějak popletl.
Nutit platit někoho k placení služby, kdo tuto službu nepoužívá, nelze! Tak proč by platil i vestavbu výtahu? Pokud by ovšem provozovatelé výtahu si chtěli vzít na jeho financování úvěr s pomocí SVJ, pak by za úvěr ručili všichni vlastníci jednotek. Abychom se tomu vyhnuli, výtah jsem budovali až po shromáždění celé potřebné částky na jeho pořízení. Kdo měl volné finanční prostředky, vložil do pořízení výtahu větší částku než byl jeho konečný podíl a ti, kteří neměli na zaplacení celého podílu, pak postupně spláceli svůj dluh dohodnutou splátkou těm, kteří vložili do vestavby více peněz, takže až časem se všechny podíly vyrovnaly. To vracení se dělo při roční závěrce a stejně to bude platit i pro případné další nové provozovatele výtahu.
V přídatném spoluvlastnictví vlastní výtah a provozují ho jen ti, co jeho vestavbu financovali a co platí i jeho provoz. Ostatní neplatili a neplatí opravdu nic kolem výtahu – jejich vklad je 0 Kč, příspěvek na provoz 0 Kč. Za to jsme po nich chtěli, aby nám vestavbu výtahu nezablokovali, potřebovali jsme totiž souhlas 75% souhlasu vlastníků s jeho zabudováním do domu, i když jsme coby budoucí provozovatelé 75% hlasů tenkrát neměli. Je text už srozumitelnější?
Protože současné době řeším stejný problém ve 4 podlažním BD bylo by možné zaslat návrh smlouvy,připadně aspoň hlavní „rizikové“ body emailem ? Děkuji
Za návrh smlouvy zaplatili tenkrát ještě budoucí provozovatelé výtahu advokátovi několik tisíc Kč, a to ještě neměli jistotu, že stavební povolení získají. Já jsem pouhý spoluvlastník vestavěného výtahu, tak bych musel získat souhlas alespoň 50% spoluvlastníků výtahu, abych směl poskytnout uvedený dokument. Zásadním problémem u nás bylo získat povolení 75% vlastníků k vestavbě výtahu. Abychom ho dosáhli, museli jsme splnit řadu podmínek, které jsem popsal výše a dokonce musel dodavatel výtahu opatřit i posudek, že vestavba výtahu neporuší statiku budovy. Jelikož výtah má svůj samostatný základ, tak vestavba výtahu kromě bezbariérového přístupu k bytům podle posudku znalce zlepšila statiku budovy.
Poslední komentáře