výstavba nového výtahu a potřebné kvorum
Omlouvám se předem,ale v sekci výtahy je tolik otázek a někdy i protiřečných,že z toho jde hlava kolem. Prosím o odpověď :
- ve stanovách máme:
… „Stavební úpravy spočívající v modernizaci,rekonstrukci a
opravách společných částí domu,jimiž se nemění vnitřní uspořádání
domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech
domu,zajišťuje společenství se souhlasem nejméně 3/4 většiny
přítomných členů společenství "
…“Jde-li o modernizaci,stavební úpravy spočívající v technickém
zhodnocení a opravách společných částí domu, jimiž se nemění.......
postačuje souhlas 3/4 většiny hlasů přítomných členů " Potýkáme se
s problémem,že jsme schválili 75,9 % a vynechali z toho byt
v přízemí,což uznávám, že není v souladu se stanovami,ale s rozumem a
dobrými mravy určitě.Proti se postavili majitelé bytů v 1.patře a nyní
operují mimo jiné i tím,že dochází ke změně spoluvlastnických podílů
a je tedy třeba 100%. Jak na to pohlížíte Vy ? děkuji
Pak je třeba mít souhlas všech vlastníků. To ovšem neznamená, že všichni se musí na pořízení a využívání podílet. Vlastníci kteří výtah chtějí sepíší smlouvu o výstavbě, kde se budou tyto věci řešit. Ti co výtah nechtějí se nebudou podílet na financování pořízení, provozu i využívání. Je však třeba jejich souhlasu k pořízení.
Stejný problém jsem řešil v minulosti, podle stanov SVJ potřebovali jsme sehnat na modernizaci – bezbariérový přístup k bytům – povolení 75% vlastníků s vestavbou výtahu – nové společné části domu. Na výtah se složilo jen cca 65% vlastníků a máme ho ve výlučném užívání, takže podle § 1180 NOZ hradíme i veškeré provozní náklady výtahu. Na to, aby se měnily spoluvlastnické podíly v domě potřebujete souhlas 100% vlastníků, tak to by neprošlo. Výtah se ovládá na čip a ty mají jen ti, co se na výtah složili. Že jsou zde rozdílné názory na vestavbu výtahu, to je proto, že zde „radí“ i odpůrci vestavby výtahu. Teď často vestavbu výtahů dotuje stát, dříve to nebylo.
Z dlouhodobých záloh na opravy to nelze hradit, protože do nich přispívají i ti, kteří výtah nebudou používat. Zjistěte si, jakou dotaci můžete získat a na kolik Kč je schopno se těch 8 rodin schopno složit. Pokud chcete brát něco z dlouhodobých záloh, tak z nich byste museli vrátit těm, co nebudou výtah používat, jejich podíl na této investici. Tak by dostali zpět část peněz třeba pro případ, že by se chtěli k provozovatelům výtahu časem připojit.
U nás to bylo tak, že jsem zjistil, kdo je schopen dát víc, než je jeho podíl, a kdo neměl dost peněz, ten to pak bezúročně splácel těm, co dali více. Když jsme se rozhodli výtah pořídit, začali jsme platit pravidelně měsíčně příspěvky na jeho pořízení – vedlo se to u SVJ na samostatném analytickém účtu, ze kterého se pak vestavba financovala. My jsme z dlouhodobých příspěvků nedostali nic.
Při odporu části vlastníků bytů proti výstavbě výtahu bylo možné akci realizovat až po 1.1.2014, kdy začal platit nový občanský zákoník. V oblasti práva jsem laik, takže své názory nechávám projít na tomto portálu kritikou všech, kteří jsou tak laskaví, že mi sdělí svůj názor. Z větší části jsou mé příspěvky mínusovány aniž by se kdokoliv vyjádřil, proč. Jeden z fundovaných přispěvovatelů mi zde doporučil, ať odstoupím z funkce člena výboru, že se pro tu funkci nehodím. Bohužel stav legislativy kolem bytových domů je tak nepřehledný, že člověk s běžným všeobecným vzděláním se v ní neorientuje, protože i lidé s právním vzděláním se často vzájemně přou o správný výklad §§, takže si netroufám Vám radit, ale pokud budu mít co říci k diskuzi zde na portále, tak se k ní připojím, protože mám zkušenost z úspěšné realizace výtahu do domu a také se mi podařilo v domě nastavit ekonomiku domu k plné spokojenosti všech vlastníků bytů s tím, že je zcela transparentní a ekonomické informace jsou poskytovány mailem všem vlastníkům bytů, kteří o to projevili zájem: dostávají měsíční výpisy z účtů banky a fotokopie všech faktur a celou roční závěrku.
Co se tak zkusit domluvit s obyvateli prvního patra stejně jako s obyvateli přízemí – nebudou muset platit a nebudou využívat – výtah na čip pouze pro obyvatele vyšších pater. Případně nabídnout malou kompenzaci, za to, že přijdou o nepatrnou část společných prostor. Možná jim zrovna bude líto, že by nemohli výtah využívat a nakonec se přidají…
Tip: Není potřeba “na čip”, i staré repasované výtahy se dají nastavit tak, že např. v 1.NP nestaví ani tam nejdou přivolat! Fungují jen v suterenu a nevyloučených patrech).
Zeptejte se správce nebo servisních firem.
Zadarmo to tak nastavil servisák. Pak vyloučená poschodí neplatí “položku výtahy”. Ale elektřinu či dlouhodobé zálohy, pokud se platí z FO a/nebo elektřina nemá samostatné měření, tomu se stejně nevyhnou.
Buď jim vyhovíte, nebo ne, pak mohou k soudu. Co myslíte, jak by rozhodl? Nakonec můžete přízemí i vyloučit.
Poslední komentáře