Výstaba nového výtahu
Dobrý den, mám dotaz. Stále platí, že při výstavbě nového výtahu je nutné mít souhlas všech majitelů bytů. Slyšela jsem, že má být stávající vyhláška, která o tomto problému hovoří novelizována.
Jsme společenství vlastníků s 26 majiteli z toho 3 se výstavbě brání. Finanční zajištění máme vlastní, žádný ze stávajících majitelů nemusí investovat žádné peníze. Je případně nějaká šance uskutečnit výstavbu i s nesouhlasem těchto tří vlastníků ?
Děkuji Helena
„žádný ze stávajících majitelů nemusí investovat žádné peníze“
Jak chcete postavit výtah bez peněz majitelů domu?
Vlastnictví zavazuje. Není možné bezdůvodně bránit v potřebných úpravách. Nesouhlas vlastníka jednotky je možno nahradit rozhodnutím soudu. Zajistěte si k tomu dobrozdání a posudky lékařů o tom, že zdravotní stav alespoň některých osob obývajících byty vyžaduje, aby měli možnost užívat výtah.
Na druhou stranu, pokud tito nesouhlasící vlastníci bydlí v přízemí nebo prvním patře (nezmiňujete se o tom), pak jejich motivace může být lehce vysvětlitelná: nechtějí se podílet na (pro ně zbytečných) nákladech na výstavbu a provoz technického zařízení domu, které nepotřebují a nevyužijí. Je-li tomu tak, měli byste deklarovat výtah jako část domu, společnou jen některým vlastníkům jednotek.
lake
Heleno,
podepisujte se prosím, jinak nelze poznat kdo na co reaguje a kolik je diskutujících. Děkuji.
Nyní, po Vašem upřesnění situace, je zřejmé, že nesouhlasící vlastníci jsou v právu. Je logické, že vlastníci bytů v přízemí nemají o výtah zájem. V diskusích zde se občas teoretizovalo o tom, že by snad mohli též někam jezdit (asi sem-tam pro zábavu, nebo do vyšších pater na návštěvy), ale prakticky je to tak, že výtah jim může být ukradený. Stačí, když si tuto jednoduchou pravdu uvědomíte.
Napsala jste: "... majitelé kteří s tím nesouhlasí nebudou muset nic investovat". To ale není pravda. Nutíte je investovat vlastní prostředky do zařízení, které nechtějí a nevyužijí. Pokud máte peníze naspořené na účtu SVJ, jedná se o zálohy, které stále náleží vlastníkům jednotek a jsou závazkem SVJ vůči nim.
Pokus vytvořit novou společnou věc bez souhlasu všech spoluvlastníků by byl protiprávní:
"Nelze nutit podílového spoluvlastníka, aby souhlasil s vytvořením další věci, jež by měla být v jejich spoluvlastnictví."
(rozsudek Nejvyššího soudu ČR sp.zn. 22 Cdo 1470/2002, ze dne 30.6.2003)
Naštěstí řešení zde je a není nutno vymýšlet, co už bylo vymyšleno. Výtah se vyprojektuje, postaví a zkolauduje na základě smlouvy o výstavbě jako společné technické zařízení domu, společné jen některým vlastníkům. To jest: pouze těm, kteří nebydlí v přízemí, viz § 18 odst. 1 písm. (c) ZoVB. Pořízení výtahu se bude financovat ze záloh na správu podle § 15 odst. 1, zaplacených pouze obyvateli vyšších pater. Vlastníkům jednotek v přízemí vzniknou tím přeplatky záloh na správu, které je nutno vyčíslit a vrátit jim jako nevyčerpané.
Ve smlouvě o výstavbě musí být upřesněno placení záloh na správu domu. Budete nadále mít stanoveny dvě zálohy:
• společná záloha na správu domu kromě výtahu (tu budou platit všichni a rozhodovat o její výši se bude jako dosud na shromáždění podle § 15 odst. 2 ZoVB);
• záloha na správu výtahu (tu budou platit pouze vlastníci jednotek ve vyšších patrech a rozhodovat o její výši budou pouze tito vlastníci mezi sebou podle téhož § 15 odst. 2).
Vlastníci bytů v přízemí nebudou pak platit ani částku na službu "provoz výtahu" (kde je zahrnuta elektrická energie na výtah, revize, prohlídky, opravy), což byste měli ve smlouvě o výstavbě výslovně uvést.
Při rozhodování na shromáždění budou nadále o věcech společných všem hlasovat všichni, avšak o výtazích, jejich provozu, údržbě, modernizaci, budou hlasovat pouze ti, pro něž je tato část domu společná a kteří se složili na výstavbu výtahu. Kdo platí, ten rozhoduje.
lake
Poslední komentáře