Výlučné užívání zahrady ve spoluvlastnictví
Dobrý den, Mám výlučné užívací právo k předzahrádce bytu v osobním vlastnictví, je třeba žádat o souhlas ostatní členy SVJ např. k výsadbě stromků či rostlin? Děkuji
Už nadpis vašeho dotazu říká, že zahrada je ve „spoluvlastnictví“.
Tudíž si tam nemůžete dělat, co chcete, bez souhlasu většiny ostatních spoluvlastníků. Přeji hezký den. JaVa
To náš předseda výboru SVJ bývalý člen LM si dělá co chce.Vysadil na společnou zahradu 12 stromů aniž by se kohokoliv zeptal.Přímo před naše okna.TO toho vola nemine.Stromy jsou vzrostlé,takže za pár korun nebyly.
„TO toho vola nemine“
Napište, jak jste dopadla. Opakovaně tu někdo doporučuje podat TO, a nebo se někdo holedbá, jak podal či hodlá podat TO. Málokdo napíše, jak TO dopadlo a nebo že podání TO pomohlo.
Přečtěte si prohlášení. Možná je to v něm upřesněno. My vaše prohlášení neznáme.
Napsal jste, že předzahrádku máte „ve výlučném užívání“. Jestliže toto právo je zakotveno v prohlášení, pak pouze Vy rozhodujete o užívání předzahrádky. K obvyklému užívání patří i setí semen a výsadba rostlin. JaVa tedy nemá pravdu, když Vám toto právo upírá.
Na druhou stranu – vztahy mezi výlučnými uživateli předzahrádek jsou obdobné jako vztahy mezi vlastníky sousedících pozemků. Při užívání předzahrádky musíte šetřit práva výlučných uživatelů ostatních předzahrádek. Uplatní se tedy ustanovení občanského zákoníku, která regulují sousedské vztahy. Pro Váš případ se použijí ustanovení § 1016 a § 1017 o rostlinách.
Podle § 1088 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že při osetí pozemku cizím semenem nebo osázení cizími rostlinami náleží vlastníku pozemku, co takto přibude; rostliny mu však náleží až poté, co zapustí kořeny. Z uvedeného plyne, že cokoliv zasejete/zasadíte, bude společné stejně jako celý pozemek.
Justitianus
to je celkem sranda jak se snažíte bez mozku napasovat paragrafy na nesouvisející situace. dle vašeho „výkladu“ – přenechala jsem zemědělskému družstvu k užívání svá pole (analogicky vlastníci ponechávají svúj pozemek k výlučnému užívání jednomu z nich). to pole oseli kukuřicí. takže až nastane čas sklizně, přijedu a sklidím si ji já, protože „při osetí pozemku cizím semenem nebo osázení cizími rostlinami náleží vlastníku pozemku, co takto přibude “
takže zkuste kouknout do judikatury – při užívání společného pozemku si uživatel může osázet pozemek zeleninou či květinami, a užitek z nich i požívá ten, kdo má pozemek ve výlučném užívání. protože jde o obvyklé užívání zahrádek. ovšem trvalé porosty – stromy a keře, bez svolení spolumajitelů vysázet nemůže, neb ty mění dlouhodobě charakter pozemku.
Radko, bez mozku jste spíše Vy.
Zjevně neumíte rozlišit různé právní situace. Jestliže jste družstvu přenechala Váš pozemek, pak jde o zemědělský pacht podle § 2332 a následujících zákona č. 89/2012 Sb.. Jistě jsou ve smlouvě uvedeny podrobnosti o hspodaření a o tom komu náleží užitky (úroda) z toho pozemku. Vy ignorujete skutečnost, že tazatel nemá sjednánu žádnou pachtovní smlouvu, nýbrž je spoluvlastníkem užívaného pozemku.
Kde jste si ten mozek zpomněla? Že by v ledničce mezi bramborami? Nebo v obýváku, v nočníku pod postelí?
Justitianus
Mimochodem, byla jste zde požádána, abyste uvedla tu judikaturu, kterou se oháníte. Neuvedla jste nic. Takže žádnou judikaturu neznáte. Zkrátka kecáte.
Justitianus
„brambory do lednice nepatří. a judikát si najděte sami“
Souhlasím, že brambory do lednice nepatří. Poprosím o zmíněný judikát nebo jiný podklad. Děkuji.
Zemphiro,
Radka2222 se zde kroutí jako žížala. Lže a neumí dát odkaz na žádný judikát. Já Vám tedy vysvětlím proč: Protože v této věci neexistuje (ani nemůže existovat) žádná jednotná judikatura. Každý případ je totiž nutno posuzovat zvlášť. A nebude to posuzovat žádný soud, nýbrž spoluvlastníci. Plyne to přímo ze zákona.
- Podle § 3009 odst. 1 platí, že ujme-li se někdo záležitosti ve prospěch jiné osoby bez jejího svolení, nahradí mu tato osoba účelně vynaložené náklady, zařídil-li záležitost k jejímu převážnému užitku. Zda byla záležitost provedena k užitku jiného, se neposoudí podle obecných hledisek, ale se zřetelem k jeho pochopitelným zájmům a záměrům.
- Podle § 3009 odst. 2 platí, že není-li užitek převážný, nemá nepřikázaný jednatel právo na náhradu nákladů. Osoba, jejíž záležitost na sebe vzal, může po nepřikázaném jednateli požadovat, aby vše uvedl do předešlého stavu, a není-li to dobře možné, aby nahradil škodu.
Z uvedeného plyne, že existují dvě možná řešení. Jsou to tedy pouze spoluvlastníci pozemku, kdo může (většinově) rozhodnout zda změna společného majetku je jim ku prospěchu, nebo zda jim byla způsobena škoda. To se týká i výsadby stromů a keřů v předzahrádce. Podle toho jak spoluvlastníci věc posoudí se pak použije buď § 3009 odst. 1, nebo § 3009 odst. 2.
K tomu nemůže být žádná konstantní judikatura, protože každý takový případ je odlišný a jedinečný. Radka2222 lže – a odmítá nám to přiznat.
Justitianus
Děkuji, Radko. Takže je potvrzeno, že jste jen kecala a žádný judikát k věci neznáte. Teď se jen vyhýbáte odpovědi a reagujete jako přistižený lhář. A co mozek, zdá se že jste ho ještě nenašla.
Zkuste se znovu podívat mezi bramborami, bude to ta nejmenší …
Justitianus
poněkolikáté vám sděluji, že rozkazovat můžete maximálně vašemu psovi, a ani ten vás neposlouchá :-) mě rozhodně nebudete ukládat žádné úkoly. na to jste hodně malej pán, však to znáte z domu :-) ale máte tu výhodu, že si vaše frustrace můžete léčit zde nadáváním, mazáním, a snahou o poroučení :-) net snese hodně, a když vám to aspoň trochu pomůže, budiž.
„stromy a keře, bez svolení spolumajitelů vysázet nemůže, neb ty mění dlouhodobě charakter pozemku“
Prosím zmiňovanou judikaturu. Děkuji.
Ve vlákně „spor o zábradlí“ (založil Jakubb 7. listopadu 2019) píše NečlenII dne 10. listopadu 2019
"Definice pojmu Výlučné užívání
Úryvek: III.3.2.1 Výlučné užívání společných částí
Novinkou je v NOZ institut výlučného užívání. Přestože je mu
v pozitivní úpravě věnována jen zmínka v poslední větě odst. 2 §
1160, jde o významnou změnu. Inspirací k tomuto institutu byl zjevně
návrh nového bytového zákona, který jej upravoval pod názvem „výhradní
užívání“. Tento návrh byl propracovanější, kogentním způsobem
uváděl některé části, které jsou vždy v režimu výhradního
užívání. Vedle toho upravil v § 45 odst. 2, 3 zvýšení úhrad
vlastníka jednotky, oprávněného výhradně užívat danou společnou část.
Zvýšení bylo vázáno na podlahovou plochu výhradně užívané společné
části. NOZ pouze v § 1180 stanoví některé skutečnosti, jež by měly
být zváženy při stanovení příspěvku. Ač to z textu zákona
nevyplývá, dle důvodové zprávy lze přenechat společnou část do
výlučného užívání i několika vlastníkům společně. Institut
výlučného užívání může být řešením sporů o objektové zařazení
balkonů, lodžií, střešních teras atd., tedy částí, jež jsou
přístupné jen z konkrétní jednotky, slouží k výlučnému užívání
jen vlastníku této jednotky, přesto je dosud sporné, zda jsou součástí
jednotky, či společnými částmi. Domnívám se, že úprava společných
částí v NOZ celkově nesplnila očekávání. V řešení problematiky
objektového zařazení částí domu nedošlo k žádnému zásadnímu posunu.
Příznivě lze hodnotit zavedení institutu výlučného užívání, naopak
negativně je vnímáno upuštění od úpravy relativně společných
částí.
Zdroj
Úryvek: Prováděcí předpis stanovuje vyvratitelnou domněnku, u kterých společných částí se má za to, že jsou společnými. Občanský zákoník ale zcela opouští označení relativně společné části, kdy se jedná o části společné jen některým vlastníkům a zavádí nahrazující pojem „ výlučné užívání“. Jedná se o situaci, kdy společná část je společná všem vlastníkům, nicméně výlučné užívací právo k dané společné části bude mít některý z vlastníků jednotek v domě."
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Hledáním na internetu „Novinkou v NOZ je institut výlučného užívání…“ jsem našel, že jde o citaci z rigorózní práce „BYTOVÉ SPOLUVLASTNICTVÍ: SROVNÁNÍ PRÁVNÍ ÚPRAVY VYBRANÝCH INSTITUTŮ V ZÁKONĚ č. 72/1994 Sb. A V ZÁKONĚ č. 89/2012 Sb.“ na UK katedra obchodního práva
a na netu se nachází pod
https://adoc.pub/…c417584.html
pro nalezení je nutno pomalu text prohlížet a najít „III.3.2.1“
Poslední komentáře