Výbor SVJ odmítá poskytnout zápis ze shromáždění a stanovy
Na shromáždění vlastníků SVJ v březnu 2023 byla přijata změna stanov a rozhodnutí o zvýšení záloh za služby a energie od 1.7.2023. Výbor SVJ i smluvní správcovská firma však nereagují na moje opakované (e-mailem i telefonicky) žádosti o zaslání kopie (skenu) zápisu ze shromáždění i textu stanov. Ani po více než 3 měsících od schůze nejsou nové stanovy založeny do Sbírky listin na www.justice.cz . Domnívám se, že výbor SVJ porušuje zákon. Jak mám dále postupovat a domoci se svého práva člena SVJ na informace? Děkuji.
Bohužel jde o známý nedostatek občanského zákoníku a dříve zákona o vlastnictví bytů.
Výbor opravdu může legálně zadržovat zápis ze shromáždění mnoho let / navěky věků – resp. až do doby, kdy se výboru bude hodit obsah zápisu odtajnit, např. v řízení o zaplacení dlužného příspěvku na správu domu a pozemku, kterým SVJ ustojí důkazní břemeno před soudem.
Ano, jste člen SVJ, jste otrok výboru.
Vy můžete jen úslužně požádat o nahlédnutí, v určenou hodinu se poslušně dostavit na určené místo, kde na vás zápis bude čekat a svým fotoaparátem máte právo pořídit kopii zápisu.
Zákonodárci zapomněli, že 21. století je tu a internet má dnes v mobilu každý cikán.
A světe div se – soudy dodnes nemají jasno, zda nedílnou součástí zápisu jsou jeho přílohy (podkladové materiály, resp. schválené dokumenty), prezenční listina a plné moci.
Takže jeden soud rozhodne tak a jiný opačně.
Před novelou § 1179 OZ, která výslovně zakotvila právo pořizovat kopie, většina okresních soudů ani nepřiznávala právo vlastníkům předložené listiny okopírovat.
Jo a perlička – dodnes existuje jeden okresní soud, který zamítá žaloby o umožnění nahlédnout do zápisů ze shromáždění podle § 1179 OZ, protože znění § 1179 žádné právo nahlížet do zápisů nepřiznává a § 254 přiznává jen členům spolku, které však ve vztahu k SVJ vylučuje „speciální“ § 1179, takže vlastník nemá právo na zápisy ze shromáždění. Bomba co? V Česku je prostě radost se soudit.
„V Česku je prostě radost se soudit.“ (Vložil Otrok výboru (bez ověření), 6. Červenec 2023 – 23:07)
Soudy byly vymyšleny proto, aby se lidi navzájem nemlátili, resp. aby silnější neumlátil slabšího. Původně bohulibá myšlenka se poněkud zvrtla, nejméně z těchto důvodů:
- Soudy nemají žádné lhůty, účastníci ano. V praxi to vypadá tak, že Vám po předem neodhadnutelné době více měsíců až roků přijde přípis, v němž je stanovena lhůta osm dnů. Když ji nesplníte byť o jediný den, prohrál jste. Vaše chyba, že jste nebyl celou dobu měsíců až roků ve střehu a neočekával přípis od soudu a nepodřidil tomu svůj život a namísto toho jste byl na pracovní cestě, v nemocnici ad.
- Náklady nejsou nijak zastropované vzhledem k předmětu sporu. Velmi brzy se tak nesoudíte o předmět sporu, ale o náklady.
- Advokáti vyžadují nepřiměřené odměny a přitom kvalita jejich práce není zaručena a není možné ji reklamovat. Vyžádejte si od své zdravotní pojišťovny přehled uhrazené zdravotní péče a porovnejte to s výši částek, které jste uhradil svému advokátovi. I výdělky dalších právních profesí jsou nepřiměřené ve srovnání s výdělky jiných vysokoškoláků. Práci zubaře můžete reklamovat, práci advokáta reklamovat nemůžete. Není způsob, jak najít dobrého advokáta. Když kupujete automobil, přečtete si hodnocení odborných spolků a vyžádáte si zkušební jízdy. U advokátů takto postupovat nelze a vybíráte naslepo.
- Soud Vám neposkytne spis na datovém médiu, přestože sám vede spis elektonicky. Zkuste požádat soud o elektronickou kopii spisu a napište, jak jste uspěl. Za kopii spisu musíte buď zaplatit (při 1000 listech 30 000 Kč) a nebo dostanete spis sešitý tak, že z něho nelze dobře ani fotit, ani kopírovat, ale ani číst, protože při jenom trochu větším rozsahu spisu spis není možné udržet otevřený na dané stránce, a na studium spisu máte 30 minut ve své pracovní době. Zkuste požádat soud, že hodláte využít svého práva prostudovat spis, činit se z něho výpisy a opisy, a to mimo svou pracovní dobu a po potřebnou dobu, která při 1000 listech činí řekněme 1000 minut a napište zde, jak jste uspěli.
- Při soudu proti SVJ hradíte část nákladů bez ohledu na to, jak dopadnete, v závislosti na velikosti svého podílu dokonce značnou. Brzy zjistíte, že nemůžete vyhrát, protože nejenomže náklady mhonohásobně převýšily předmět sporu, ale dokonce i v případě Vašeho úspěchu Váš podíl na nákladech SVJ převýšil předmět sporu. Nevěříte? Dám příklad: Náklady převýšily předmět sporu 10× (běžná situace). Vyhrál jste, náklady Vám zaplatí SVJ. Gratuluji: Váš podíl činí 1/10, uhradíte tak 1/10 nákladů SVJ, Vaše bilance je nulová a ztratil jste deset let života. (Pokud Váš podíl činí 2/10, uhradíte 2/10 nákladů, a to je teprve výhra.)
- Skutečné Vaše náklady Vám neuhradí nikdo. Soud počítá pouze náklady jako odměnu advokátovi podle advokátního tarifu. Za advokátní tarif málokterý advokát pracuje. Chcete-li uspět, musíte advokátovi obstarávat důkazy a sepisovat podání, která advokát podepíše. Toto za Vás žádný advokát neudělá, neboť nemá podrobnou znalost věci. Podrobnou znalost věci máte Vy, ne Váš advokát. Váš advokát ví jenom to, co mu sdělíte. Jistě, můžete zpočátku postupovat bez advokáta (než věc dospěje k vyššímu soudům), jenže v takovém případě nemáte nárok na náklady, neboť Vám soud vysvětlí, že Vám Vaší osobní přípravou na jednání, sepisem podání, cestou k soudu, účastí na jednání, opakovanými absencemi v zaměstnání následovanými ztrátou zaměstnání, žádné náklady nevznikly, a navíc si stejně budete muset advokáta najmout, jakmile věc dospěje k soudům vyšších stupňů. Dobrou zrpávou je snad jedině to, že je možné najít advokáta, který Vás u soudů vyšších stupňů, které zpravidla rozhodují bez jednání, formálně zastoupí tak, že pouze podepíše Vámi sepsané podání. Ale i tak za ústavní stížnost zaplatíte x0 000 Kč.
- Jeďte se podívat do Anglie. Soudy jsou tam veřejnosti přístupné a jednací síně jsou na veřejnost připraveny (veřejnost sedí na balkoně, kde je několik řad sedaček, takže můžete vzít s sebou celou výpravu, třeba školní třídu v rámci jazykového zájezdu). Jednání začne (třeba v pondělí ráno) a soudí se tak dlouho, než se rozhodne (třeba ve středu tentýž týden). Kvalitu porovnat nedokážu, píšu pouze o délce řízení. Nebo tam ani nemusíte jezdit, judikáty minimálně z doby EU jsou přístupné (a použitelné i u našich soudů, z pozdější doby se jimi už nezabývám, neboť u našich soudů použitelné už nejsou).
- Nakonec nebojujete s protistranou, ale se soudem, kde ovšem taháte za výrazně kratší provaz. Vlastník je nejenom otrokem výboru, ale v ještě větší míře otrokem soudu, který ho má proti výboru chránit.
Zákonodárce především podcenil povahu a IQ Čechů. Do výborů se nedostávají ti výborní, ale ti druzí.
V OPBH zamindrákovaný amatéři nebyli. Co dnes sedí ve výborech SVJ je k zblití. Stejně k zblití je i lokajství vlastníků vůči statutárům.
„Zákonodárce především podcenil povahu a IQ Čechů. Do výborů se nedostávají ti výborní, ale ti druzí.“ (Vložil … (bez ověření), 6. Červenec 2023 – 23:24)
Zákonodárce vychází z principu kolektivní moudrosti. (Spolek debilů jako celke dohromady vyplodí moudra.) Ostatně na stejném principu funguje samotný zákonodárce, tak proč by tento princip neměl fungovat u spolku. Pustťe si přenos z jednání.
„V OPBH zamindrákovaný amatéři nebyli.“ (Vložil … (bez ověření), 6. Červenec 2023 – 23:24)
Dům ve správě OPBH fungoval, a to úsporně. Uměli, profíci. Ono když něco děláte třicet let, to by bylo, abyste se to nenaučil dělat pořádně.
- majlant: „Výbor SVJ i smluvní správcovská firma však nereagují na moje opakované (e-mailem i telefonicky) žádosti o zaslání kopie (skenu) zápisu ze shromáždění i textu stanov.“
Nejdůležitější skutečnost pro Vás: Nikdo není povinen reagovat na
Vaše žádosti.
Výbor SVJ není osoba; ne-osoba nemá vůči Vám žádnou povinnost.
Smluvní správcovská firma nemá vůči Vám žádnou povinnost.
Nikdo není ze zákona povinen pro Vás cokoliv kopírovat.
Nikdo není ze zákona povinen Vám cokoliv zaslat.
Vy jste dosud ani nepožádal SVJ o umožnění nahlížet podle
§ 1179 !!!
Vítejte v SVJ. Co tam máte dál?
Justitianus
Zkuste hledat toto téma zde v diskusi nebo na internetu.
Zde např.
www.portalsvj.cz/…azdeni-svj-2
Zápis ze shromáždění SVJ
Vložil Blanka Lavičková, 29. Únor 2020 – 17:24 ::
Dobrý den, má výbor SVJ/správce SVJ povinnost předat zápis ze shromáždění SVJ jeho členům (jakoukoli formou – vhozením do schránky, zasláním na e-mail, uložením do rejstříku SVJ)? Pokud ano, v jaké lhůtě? Děkuji.
- – – – – – – – – – – – – – –
Pokud jde o zákon, tak § 254
(1) Statutární orgán spolku zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání 30-ti dnů od jejího ukončení.
(2) Ze zápisu musí být patrné, … jaká usnesení přijala a kdy byl zápis vyhotoven.
(3) Každý člen spolku může nahlížet do zápisů ze zasedání za podmínek určených stanovami. Neurčí-li stanovy jinak, lze toto právo vykonat v sídle spolku.
Pokud jde o stanovy, tak nevím zda „distribuci“ stanov členům spolku (SVJ) řeší zákon.
Zajímejte se také o Prohlášení vlastníka.
Stanovy a Prohlášení by měl každý vlastník mít buď v listinné nebo elektronické podobě. Nevím proč s tím dělají statutáři drahoty.
Pokud jde o zvýšení záloh, tak byste měl podepsat nový rozpis záloh (Evid. list), i když také nevím zda zákon vyžaduje podpis kopie Rozpisu pro potřeby SVJ (správní firmy) a další výtisk (nebo kopii v pdf, doc, txt) EL pro vlastníka.
- – – – – – – – – –
Než jsem to opravil (doplnil o odkaz na zdejší vlákno), tak už mám mínus. To je rychlost. Mínusování jde některým rychleji a radostněji než smysluplné rady.
Poslední komentáře