Vlastník hradí služby vždy

Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2010 - 8:55 ::

Přispěvatel lake v jiné diskusi napsal, že vlastník hradí služby spojené s vlastnictvím bytu (teplo, ohřev teplé vody, ad.) pouze po tu část roku, kdy službu skutečně konsumuje.

Právní úprava nic takového nestanoví.

  1. Předně, pro to, zda vlastník bytu hradí službu, je zcela irelevantní, kdo službu konsumuje (konsumentem může být vlastník, rodinný příslušník vlastníka, nájemce vlastníka, podnájemce nájemce vlastníka, osoba užívající byt bez vědomí vlastníka bytu ad.)
  2. U služeb, jejichž rozúčtování je dáno závazným právním předpisem (teplo, ohřev teplé vody), tento předpis nerozlišuje, zda a kdo službu konsumuje. Kritéria pro rozúčtování jsou zcela jiná (náměry, plocha bytu, kubatura bytu ad.).
  3. Zajímavá zůstává pouze situace, kdy služba není zajišťována řádně. Příklady: Byt není řádně vytápěn, ostatní byty vytápěny jsou. Musí vlastník platit za teplo? Kolik? Teplá voda není řádně dodávána, do ostatních bytů dodávána je. Musí vlastník platit za ohřev vody? Kolik?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil AnonymousSVJ 2520 (bez ověření), 17. Prosinec 2010 - 17:06

    Právě pro značné rozdíly a komplikace s počtem osob nepočítáme nic na osoby ale společné náklady na elektřinu,odpad ,STV,výtah a vlastní správu domu rozúčtováváme na jednotlivý byt.Máme zde více než polovinu důchodců, kteří jsou přes léto na chatách a byly dohady jak mají platit,těžko na lidech chtít upřesňovat počet osob v bytě tak jsme se dohodli takto a vše je v pořádku.Tyto náklady nejsou nijak vysoké.Při zadání správní firmě se také platí za byt.Je jedno jestli má plochu 25 m2 nebo 75 m2.Odpad v Praze je počítán podle objednaných sběrných nádob s odvozen 2× nebo 3× týdně. Počet nádon lze podle potřeby měnit třeba na Vánoce nebo Velikonoce. Je nás 114 a vše probíhá hladce. Blanka

    Vložil svjvmt, 12. Prosinec 2010 - 13:49

    myslím, že to jde, když doložím, že jsem se skutečně v bytě nezdržoval a služby nevyužíval. Co se týká bytu samotného, tam platby pochopitelně trvají (topím, rozdíl mezi fakturačním a poměrovým měřidlem ..). Ale co se týká výtahu, společné elektřiny, tak proč bych to měl hradit, když službu nevyužívám. Mám přihlášenou dceru, která se zde nezdržuje, její přítomnost znamená přijet třeba 1 x za čtvrtletí, vyřídit si potřebné věci a aniž kolikrát přespí fujíí. Stojí mě to 567 Kč ročně. Takže teď půjdu ke správci a dám Čestné prohlášení. S tím byly i problémy u obce kvůli odpadu. Tam s nimi nebyla řeč (ale malé děcka s posr.. pamperskama odpad nehradí, můj kyblík odpadu stojí 49 Kč), tak dostávají ročně DAR.

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 12. Prosinec 2010 - 14:18

    To že se v domě nezdržujete ještě neznamená, že společné náklady spadnou na nulu. Revize výtahu, elektřiny atd. je potřeba provádět ať službu využíváte nebo ne. Odvoz odpadu také platíte ať je popelnice plná nebo ne. Skládkovné městu platíte na hlavu. Tedy to že se v domě nezdržujete ještě neznamená, že dům nemá žádná náklady, proto jste povinen tyto náklady hradit.

    Vložil svjvmt, 16. Prosinec 2010 - 21:43

    netvrdím, že náklady budou nulové! A právě tady 1 a 2 podlaží neplatí revize výtahu za jeho nepoužívání. Odpad si každý tak jak má být hradí individuálně. Když tu nebudu a dokážu to (arest, dlouhý pobyt v zahraničí, v nemocnici..)tak si pište, že odpad hradit nebudu! Koupím si byt a nebudu se tam vůbec, ale vůbec zdržovat, nemusím. Osob v bytě 0. Mám uložené prachy.

    Vložil Anonym Y (bez ověření), 16. Prosinec 2010 - 17:23

    Ukazuje se zde záležitost velké neznalosti zákona 72 o SVJ a dodatcích. Je jasné, že ze zákona se majitel BJ spolupodílí na hrazení společných nákladů jako je el. chodeb a výtahu, tak i tepla, potřebného pro „výrobu“ TV. Nevím nyní část,položku v %, faktem je, že jde na osobu určitá část spotřeby jak výše uvedeno. Může psát jakákoli „čestná prohlášení“ o tom, že se v bytě nezdržuje či dcera používá nepatrnou část dní v roce. To by si mohl takovýto člověk odpočítávat počet dnů v roce, za které by nehradil fin.položky…Prostě hloupost si tyto záležitosti takto vysvětlovat.

    Vložil svjvmt, 16. Prosinec 2010 - 22:06

    Vážený, počet osob si u svého bytu nahlásím já, nikde není povinnost je hlásit, řekněme, že je to slušnost. Tudíž jdu a dceru u správce odhlašuji a budeme zde 2 a vy si myslete co chcete. SVJ, ani správce nedostane ani výstup z evidence obyvatel, kdo je v bytě trvale hlášen k pobytu. Přečtěte si to znovu, co jsem napsal, nikde nepíšu, že mé náklady budou nulové. Jak jsem napsal, je možné že počet osob v bytě bude 0, (a pak mi vypište jaké náklady, mimo topení, oprav .. mi vznikly – společná elektrika 0, výtah 0, VaS 0 – co je na osoby). To bych si prostě s SVJ vyříkal.. (a vlastně nemusím) a mohou s tím k soudu. Není povinnost byt užívat. To mi připommíná komunu, kdy jsem měl i baráček, jak mě nutili, abych z toho udělal rekreační chalupu, že to přece nejde.. nepochodili. Morálku nechme bokem.

    Vložil alfonskuba, 17. Prosinec 2010 - 21:58

    vážený pane ale vy musíta mít nahlášenou alespoň jednu osobu. to by mohl v paneláku bydlet jeden člověk a vše platit a to je nesmysl. Takže platit budete za jednu osobu

    Vložil lake, 17. Prosinec 2010 - 23:06

    Pane alfonskuba,
    Nepoužívejte slovo "musíte", jestliže nemůžete uvést zákonný předpis, který by stanovil povinnost nahlásit alespoň jednu osobu. Pouhé Vaše přesvědčení je bezvýznamné. Totéž co Vy zde tvrdí i jiní diskutující, ale ti - stejně jako Vy - nejsou schopni svá slova nějak právně podložit. Takže ten názor má asi takovou váhu, jako kozí pšouk. Vlastně ne, ještě menší.

    Naopak platí, že žádný celostátně platný právní předpis nestanoví, že by počet osob obývajících byt nemohl být NULA. Samozřejmě to může být upřesněno v pravidlech přijatých v konkrétním SVJ. To je vše, co se k tomu dá říci.

    lake

    Vložil svjvmt, 17. Prosinec 2010 - 23:00

    PROČ a kde to je když m u s í m????
    Vy mi to přikážete? Pochopíte, že si lze koupit byt, nebydlet tam, jen za čas přijít vyvětrat, zkontrolovat? Nebo dostane klíč soused?

    Vložil Krupp, 17. Prosinec 2010 - 23:24

    jen za čas přijít vyvětrat, zkontrolovat a hlavně nic neplatit. Jirka

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 17. Prosinec 2010 - 23:09

    Vy už jste jak ten Lake. Prostě to že byt máte je spojeno s fixními náklady (které zde byly uvedeny několikrát nemíním se opakovat) a ty náklady jste povinen zaplatit. Zkuste zajít na finančák a říci že nebudete platit daň z nemovitosti, neboť v nemovitosti nebydlí. Určitě k Vám budou stejně shovívaví :-)

    Vložil lake, 21. Prosinec 2010 - 0:57

    Syslus zde opakovaně vyjadřuje názor, který nijak nedoložil. Jeho argumenty o dani z nemovitosti, fixních nákladech a "kdo by to platil" jsou bezvýznamné. Mimochodem, platilo by to SVJ.

    Podle článku 4 Listiny základních práv a svobod platí, že "povinnosti mohou být ukládány toliko na základě zákona a v jeho mezích a jen při zachování základních práv a svobod." V ČR neexistuje celostátně platný právní předpis, který by v případě platby služeb "podle počtu osob obývajících byt" ukládal vlastníkovi jednotky platit minimálně za jednu osobu, i když byt nikdo neobývá.

    Už jsem dříve napsal, že takovéto pravidlo může být dobrovolně přijato v konkrétním jednotlivém SVJ, a to tříčtvrtinovou většinou přítomných hlasů podle § 11 odst. 4 ZoVB, na základě zmocnění obsaženého v § 9a odst. 2 ZoVB. Půjde o svobodné rozhodnutí konkrétních vlastníků jednotek. Takový postup jim však nemůže nikdo nařídit "shora". Ústavu ani ZoVB Syslus změnit nemůže.
    ---------------------------------------------------
    Pravidlo "minimálně jedna osoba" může platit podle § 10b zákona č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích u poplatku za komunální odpad. Platí to ovšem pouze u rekreačních staveb, v nichž není nikdo trvale hlášen, a to ještě jen v těch obcích, které přijaly tento postup. Se SVJ ani s byty to nemá žádnou spojitost.

    lake

    Vložil Deleted1, 21. Prosinec 2010 - 1:40

    Asi jste se trochu upískl, když píšete, že daň z nemovitosti, fixní náklady,…, by platilo SVJ. Doufám, že jste to nemyslel doslovně. Daň z nemovitosti si za svůj podíl vždy platí vlastník. Když ne, tak je dlužník na dani, ale u státu. Nebo ne? Jaro

    Vložil lake, 21. Prosinec 2010 - 10:59

    Pane Jaro,
    Daň z nemovitosti nemá se službami vůbec nic společného. O dani z nemovitosti zde – zcela mimo téma – psal pouze pan Syslus: http://www.portalsvj.cz/…-sluzby-vzdy#… . Takže se ptejte jeho. Mne z toho prosím vynechte.
    U služeb (dodávka vody, tepla, teplé vody, úklid, výtah a cokoliv dalšího si vzpomenete) snad víte, že je většinou zajišťuje společenství samo na svůj náklad, nebo je platí dodavatelům na základě smluv, nebo je hradí obci za poplatníky na základě právního předpisu, atd.
    Nevím, v čem spatřujete problém – služby ve smyslu § 9a odst. 1 písm. (a) ZoVB hradí SVJ.

    lake

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 21. Prosinec 2010 - 1:00

    Ještě se tu pane Lake ohánějte listinou práv a svobod to je vážně směšné. Řekl jsem vám případ z praxe, kdy jsem chěl snížit počet nádob na směsný odpad v našem domě a kdy mi bylo sděleno, že to nejde, přesto že ne všechny nádoby jsou zaplněny. Proto naprosto logicky argumentuji že je nelogické aby se na platbě komunálního odpadu nepodíleli všichi. V extrémním případě se od služeb odhlásí všichni a buď se staneme neplatiči, nebo podle vaší naprosto účetně scestné rady začneme některé služby dotovat z fonu oprav. To by se pak mohly služby platit rovnou z fondu oprav a my bychom se nemuseli dohadovat jak je vyúčtovat. Sice máte extrémní názor, účetního by z toho trefil šlak, ale pravda hodně diskusí bychom si zase ušetřili :-)

    Vložil Kratochvíl (bez ověření), 21. Prosinec 2010 - 7:23

    „To by se pak mohly služby platit rovnou z fondu oprav“

    Takovému postupu nic nebrání, s výjimkou služeb, jejichž rozúčtování je stanoveno právním předpisem (nyní pouze teplo na vytápění a teplo na ohřev vody).

    Kratochvíl

    Vložil lake, 21. Prosinec 2010 - 2:30

    Syslusi,
    Nevydávejte co jste zaslechl na městském úřadu za celostátně platné pravidlo.
    Měl jste se zeptat příslušné ouřednice proč to nejde. Ono by se nakonec ukázalo, že je vše jinak.

    Navíc služby jsou různé. Tvrdit, že co platí pro odpady v Horní Dolní, to platí pro VŠECHNY služby a pro VŠECHNA SVJ v tomto státě - to je velmi nerozumné tvrzení. Směšná není Listina základních práv a svobod. Směšné jsou spíše Vaše fantazie na téma placení za služby, i když pár Neználků zde s Vámi souhlasí.

    Mimochodem, tvrdil jste, že se odpad počítá podle osob v bytě, ale je to jinak. Někdy poplatek platí "fyzická osoba, která má v obci trvalý pobyt", v jiné obci platí "fyzické osoby, které produkují odpad na území obce", jinde zase se platí za nádoby podle "počtu osob užívajících objekt".

    A taky jste tvrdil, že nelze počet osob pro odvoz odpadů a skládkovné snížit. Samozřejmě že lze, ovšem zase - podle toho, jak si to v konkrétní obci upravili obecní vyhláškou, například:
    Od poplatku jsou osvobozeni: (...) fyzické osoby s trvalým pobytem na území obce, které se prokazatelně dlouhodobě zdržují mimo obec (vojáci z povolání, osoby ve výkonu trestu, dlouhodobě hospitalizováni apod.).

    Bylo pro Vás objevem, že v některých obcích si hradí poplatek za odpad každý sám. To je přece normální, příslušné povinnosti jsou ukládány v každé obci jinak, buď podle zákona č. 565/1990 Sb., nebo podle zákona č. 185/2001 Sb., kombinováno s obecními vyhláškami. Ale pokud se v problematice nevyznáte, proč poučujete ostatní?

    Inu, připomíná to Vaši nedávnou pohádku o domech "zpoloviny vlastněných BD a zpoloviny SVJ".
    Kvůli takovýmto expertům je tento web nepřehledný a je nazýván "žumpou". Není divu, když zde každý Neználek plácne co jej napadne, a ještě to do omrzení opakuje.

    lake

    Vložil svjvmt, 17. Prosinec 2010 - 23:25

    Nevíte o čem píšete, jděte na začátek, o čem byla řeč.

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 18. Prosinec 2010 - 0:05

    Vzhledem k tomu, že od začátku diskusi sleduji a že i v našem domě se našli vyčůránci, co tvrdili že v domě nebydlí a že nebudou platit žádné služby tak až moc dobře vím o čem je řeč.

    Vložil Anonym Y (bez ověření), 16. Prosinec 2010 - 23:53

    zase jedna „svérázná“ odpověď. Neznalost zákona neomlouvá a žádný soud by Vám nedal za pravdu. Pro „soud“ platí jakzák.72 o SVJ tak schválené Stanovy s veškerými schválenými případnými dodatky! Takže zde neplatí Vaše „vyříkání s SVJ“…A jinak „komuna“ s touto problematikou nemá co „dělat“. Opravdu se dělí společné náklady na všechny majitele bytů, vč. ostatních členů rodiny a zároveň i všech „podnájemníků“. Tím se samotné SVJ chrání pro své náklady, kdy stanoví Správce měsíční zálohy. A že nemusíte hlásit své další členy rodiny příp. podnájemníky? To si hlídají sami lidé v domě, kdy to někdo z členů výboru nahlásí Správci, který prostě zaeviduje a spravedlivě rozdělí náklady na hlavu pro celý dům.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 17. Prosinec 2010 - 7:45

    Svjvmt může mít pravdu, už se to zde řešilo mockrát.

    Jsou-li náklady na některou službu rozpočítávány podle osob, tak je třeba zkoumat podle kterých osob, jak jsou tyto osoby určeny. Nejsou-li tyto osoby jinak upřesněny, pak se náklady rozpočítají pouze na osoby dobrovolně přihlášené k placení. A „lidé v domě“ s tím nic nenadělají.

    Možná řešení:

    • odhlásí se všichni, službu zaplatí SVJ a na takových výdajích se vlastníci podílí podle podílů
    • SVJ změní způsob rozúčtování
    • SVJ nějak upřesní ony osoby (ale jak ?)
    Vložil Anonym Y (bez ověření), 17. Prosinec 2010 - 15:03

    nemohu s Vámi souhlasit. Např. je u vlastníka BJ dlouhodobě ubytovaná návštěva. I na takového člověka jdou zálohy na spol.el.Kdo "obývá dům, hradí či podílí se na ú)hradách, které jsou pro společnou činnost v domě.Na tom se co vím, nic nezměnilo a jestli to někde nedělají či přesněji nehlídají, jejich problém… Potom se nesmí divit, že mají vyšší náklady spotřeby u el.jak výtahu tak chodeb.Př.jiných plateb pro spol.činnost či využití…

    Vložil kalous (bez ověření), 18. Prosinec 2010 - 11:45

    a co návštěvy které přijdou i 50× za měsíc ty taky hlídáte kdy rozsvíti a kdy jedou výtahem? A účtujete jim to? Vždyť vám prosvítí a projezdí spoutu peněz!! Bože jak jste ubozí se handrkovat o každou korunu. Zřejmě nemáte nic jiného na práci než šmirovat kdo ke komu jde na návštěvu co?

    Vložil svjvmt, 18. Prosinec 2010 - 16:02

    Každý za sebe, když to někdo chce hradit za jiné, např. že chodí k někomu kdo podniká klienti atd. Nechápu, proč jim to mám hradit. Už v rámci společnosti jako takové hradíme některým nezaslouženě až dost. Tak vyplňte a zašlete složenkou do st. rozpočtu. Až bude jednou výtah např, na čip, bude klid.
    Myslete si co chcete a dělejte si jak chcete. Toto je na vás.

    Vložil šťoura (bez ověření), 18. Prosinec 2010 - 14:21

    Vy jste nic neopochopil.Jde o ty návštěvy, které se např. na dobu 2 měsíců ubytují u VBJ.To je ten pravý podnět pro hrazení spol.nákladů. Když nějaká návšrěva nemá doma co dělat a otravuje jak Vy říkáte 50× za den jednoho VBJ, to jinak musí být samotná„otrava“ pro konkrétního VBJ a je to v podstatě o něčem jiném.Jasný?

    Vložil šťoura (bez ověření), 18. Prosinec 2010 - 14:23

    nejde o návštěvy 50× za den, ale za měsíc, jak správně uvádíte. To jen pro mou opravu a zuároveň omluvu…

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 18. Prosinec 2010 - 13:28

    Já vím zní to divně a jak vidím v diskusi je to na vymření, ale funguje něco jako základní lidslá slušnost. Např. jsme měli nemohoucího člověka v 1. patře, který jezdil výtahem a tak poslal správcovské firmě dopis aby ho zahrnula do vyúčtování na výtah i když by teoreticky nic platit nemusel. A pokud někdo provozuje v domě nějakou živnost a chodí k němu klienti resp. „návštěvy“ tak považuji za slušnost nahlásit např. na výtah a úklid nějakou tu osobu navíc. Holt stará škola bere slušnost jako samozřejmost, jen nový malý moderní čecháček jen čeká kde by koho okradl o pár korun a ještě se tím chlubí.

    Vložil Koval (bez ověření), 25. Prosinec 2010 - 18:55

    nyní po přečtení Vašeho příspěvku pane Syslusi chci reagovat. Z počátku našeho vzniku SVJ jsme měli určité podklady jako vyhlášky, nařízení z bytových družstev, ze kterých jsme čerpali „rozum“. Vím, že zde stálo, že obyvatelé ve druhém podlaží (první byty),suterén je bez bytů, tak že tito lidé nemusí dle „nějaké“ vyhlášky hradit finance za výtah. Následně přinesl předseda SVJ novou vyhlášku z konlkrétního BD, kde stálo, že celé „osazenstvo“ domu se plně podílí na hrazení fondu, že tedy i tito lidé ze druhého podlaží musí hradit finance na výtah ať už jej používají či ne.Byl trochu kravál, předseda všem ukázal danou vyhlášku a od té doby je „klid“ a lidé tuto položku hradí bez vyjímky a bez kritiky.Takže jen něco málo k příspěvku. S pozdravem Koval

    Vložil Kouřil J. (bez ověření), 17. Prosinec 2010 - 9:20

    Děkuji panu AnonymousX za návrhy řešení. Dovolím si je okomentovat:

    " * odhlásí se všichni, službu zaplatí SVJ a na takových výdajích se vlastníci podílí podle podílů"

    OK.

    " * SVJ změní způsob rozúčtování"

    Taky OK, co do výsledku prakticky totéž. Nezíská-li pro jiný způsob rozúčtování potřebnou většinu, hradí se podle podílů.

    " * SVJ nějak upřesní ony osoby (ale jak ?)"

    Neproveditelné, už se zde řešilo.

    Kouřil J.

    Vložil Krupp, 16. Prosinec 2010 - 22:20

    V domě se svítit musí. Cena za el je složená a není v ní jenom spotřeba.

    Uklízet se musí. Za úklid se platí, ať se po podlaze šlape, nebo ne.

    Výtah – revize, mazání.

    Jirka

    Vložil svjvmt, 16. Prosinec 2010 - 22:57

    Bože, nevím jak to máte vy! Tady se za úklid platí 0, uklízet by měl každý vlastník bytu týdně. Když tu nebudu, nesviním. I kdybych neuklízel, nikdo mne nedonutí (máte-li jiný názor, prosím uvést zákon). Společná elektrika -spotřebuji 0 (má vlastní elměr), provoz výtah elektrika 0 (má vlastní elměr). A nakonec platby jsou jak si to SVJ usnese. Chápete to?

    Vložil Anonym Y (bez ověření), 16. Prosinec 2010 - 23:42

    tak za jedno, já to rovněž chápu jak to chápe „jeden“ pode mnou… A co se týče Vás, tak Vy nechápete vůbec nic a to je mi Vás líto… Co se týká úklidu,je schvále „Domovní řád“, který je zakotven ve Stanovách! Tady se lidi mají chovat morálně jako to bylo již za Rakouska-Uherska…Takže když neuklidíte, my máme stanovenou náhradu osobou, které Vy uhradíte fin.určený obnos.Ať už je to suterén s venkovním chodníkem, nehledě na „chodníkový zákon“ dle senátora Kubery, tak se jedná o uklizení na patře náhradou a mj.jsou případy, kde se zde majitelé nezdržují, přijdou, vytřou a jinak uklidí stanovený úklid.A o tom to je.Co se týká„povinnosti“ úklidu, na to pamatuje zákon 72 o SVJ, kde si Společensatví určí a schválí své Stanovy, kde v našem případě je zakotvený i „domovní řád“…A nevěřte tomu, že jsou lidé hloupí, když by nereagovali na fakt neplatičů na společné spotřeby el.jak již zde bylo řečeno!

    Vložil svjvmt, 17. Prosinec 2010 - 0:37

    Co máte schváleného vy je váš problém. My tam domovní řád jakýsi nemáme (sice tu visí co sem dal správce …) a to není zákon. Stanovy též nejsou zákon. A v ZoVB je úklid? Ani jednou se tam toto slovo nenachází. A víte, že to není ani ve vzorových stanovách? Ani v LZPS.

    Že si chodníky a pozemky má uklízet vlastník je naprosto správné!, to bych mohl jít zametat náměstí. N lidí se na něčem domluvilo. Prostě vemte na vědomí, že některé věci nejde
    n a d i r i g o v a t (zatím, snaha je jak se zdá upravovat kdeco). To, že se plní dobrovolně je věc jiná (netvrdím, že bych se toho zdráhal). Nelitujte, jsem naprosto zdráv a vesel. A hodlám se řídit zákony.

    Vložil šťoura (bez ověření), 18. Prosinec 2010 - 19:06

    mám za to, že „vzorové stanovy dle zákona o SVJ jen ukládají základní práva a povinnosti "členů“ SVJ. Tedy, že jak tady někdo uvádí, že má ve Stanovách svůj „Domovní řád“ pro úklid, je jen rozšířením úkolů pro činnost SVJ v rámci zajištění jak „zdravotních tak technických záležitostí“ v domě.Nevidím v tom žádný rozpor vůči zákonu o SVJ, který by měl odporovat.

    Vložil alfonskuba, 17. Prosinec 2010 - 22:05

    pane vy nevíte o čem mluvíte a s váma bych bydlet nechtěl.!!!!!!

    Vložil Anonym Y (bez ověření), 17. Prosinec 2010 - 15:08

    tak, jak věc stavíte Vy, to je anarchie a Stanovy jsou pro Vás cár papíru, co si tam lidé- shromáždění třeba dle Vás „napindá“. Ale milej zlatej, ty Stanovy jsou podloženy předkladatelem zákona o SVJ a to jste si snad již přečetl výše, ne?

    Vložil Krupp, 16. Prosinec 2010 - 23:23

    Já ano a vy?

    Jirka

    Vložil lake, 16. Prosinec 2010 - 18:35

    Pánové,
    celé toto vlákno zahájil sedmilhář Anonymous, a to tím, že v první větě prezentoval nějaký svůj vlastní názor, ale lživě jej označil za názor můj. Nevím proč. Nikdy jsem nenapsal to, co tvrdí v úvodním příspěvku.

    Debata pokračuje stejně hloupě jako začala: pročpak se dohadujete o placení služeb? Vždyť každé SVJ to má zařízeno po svém. Co patří pod služby je v každém SVJ stanoveno jinak. Jak se za služby platí je v každém SVJ odsouhlaseno jinak.

    Mají-li nějakou službu placenou podle "počtu osob obývajících byt", pak samozřejmě když v bytě nikdo půl roku nebydlí a vlastník nahlásí počet NULA, tak platí NULU. Neobjevujte Ameriku.

    lake

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 16. Prosinec 2010 - 18:52

    Aha tak že když budu mít malou bytovku a shodou okolností všichni odjedou a všichni nahlásí počet osob nula, tak dodavatelům bude platit kdo? Kdo bude platit popelnice? Kdo bude platit režii elektřiny (paušál za hodiny), kdo bude platit tu elektřinu „náhodných“ návštěv co chodí zalévat kytky, kdo bude platit pravidelný servis výtahu? Lale nelakuj a přemýšlej, počet osob v bytě nula je blbost, minimálně alespoň jedna osoba v bytě být musí.

    Vložil lake, 16. Prosinec 2010 - 19:07

    Syslus,
    už jsem jednou napsal, že je pouze věcí konkrétního SVJ, jaká pravidla si stanovilo. Nemají-li odhlasovanou podmínku "počítá se minimálně jedna osoba", pak když nahlásím NULU, budu platit NULU.

    Kdo bude co platit je pouze věcí konkrétního SVJ. Umíš plácat nesmysly, ale nemáš nic, čím bys je doložil. Žádný zákonný předpis nezakazuje nahlásit v bytě nula osob.

    Mimochodem, platba za odpady je něco zcela jiného, což opět nevíš: stanoví ji totiž obec a nezávisí vůbec na počtu osob obývajících byt.

    lake

    Vložil Anonym Y (bez ověření), 16. Prosinec 2010 - 22:29

    V „leččems“ máte Lake „pravdu“. Ale v případě „neobývaného“ bytu jak majitelem tak př.podnájemníkem, nemáte pravdu! Za tento byt musí majitel hradit svůj podíl na „provozních“ nákladech.To už ze zákona 72 o SVJ. Nikde se zde neříká, že v případě „neobývání“ se nehradí žádné položky.A můžete si to vykládat jak chcete, přesto je to jasné. Dobře se o tom zmínil myslím anonym Syslus, že např. nikdo nebude doma, všichni budou např. v base nebo na horách či v zahraničí, já nevím kde ještě možně, kdo tedy by hradil povinné náklady?To máteasi lidi opravdu za blbce…

    Vložil lake, 16. Prosinec 2010 - 22:51

    Anonym Y,
    Píšete o „provozních nákladech podle zákona 72“.
    Z toho je patrné, že si pletete náklady na správu domu podle § 15 odst. 1 ZoVB s náklady na služby podle § 9a odst. 1 a § 11 odst. 3 ZoVB. Já jsem psal o tom druhém. Čtěte znovu http://www.portalsvj.cz/…-sluzby-vzdy#… .
    Rozdíl je to zásadní. A netuším, proč do toho pletete podnájemce.
    Přeju pěkný večer.

    lake

    Vložil Anonym Y (bez ověření), 16. Prosinec 2010 - 22:51

    nemusíte mě poučovat.Názor jsem sdělil v obecné rovině.V dané věci jde samozřejmě jen o společné náklady na el. chodeb,výtahu a tepla ve společných prostorách, tj.hlavně v sušárnách a v některých domech i na chodbách.To není náš případ…A to o čem jste psal, to bylo zásadní.Že když je byt prázdný, tak žádné náhrady se neplatí a to bylo pro Vás „podstatné“.Ještě umím číst a chápat to, co kdo zde napíše…Takže nedělejte ze sebe hlupáka,protože co Vy zde napíšete, je dle Vás „pravda“ a když se opravujete, děláte rád z lidí blby…

    Vložil lake, 17. Prosinec 2010 - 7:01

    Anonym Y,
    blba ze sebe dělá ten, kdo si nepřečte, co bylo napsáno, a slepě kritizuje. Vy jste buď nečetl, nebo nepochopil můj první příspěvek. Zkuste si jej tedy přečíst ještě několikrát.

    Názor jste sice sdělil "v obecné rovině", ale to právě je chyba: žádná "obecná rovina" není. Každé SVJ si může stanovit vlastní pravidla týkající se rozúčtování služeb v rámci daném § 9a odst. 2 ZoVB - máte to tam výslovně napsáno. Takže nezobecňujte a nekritizujte, nerozumíte-li o čem se zde píše.

    • Nevíte a ptáte se kdo by hradil, jestliže "nikdo nebude doma". Samozřejmě SVJ, kdo jiný?
    • Spletl jste dohromady vlastníka a podnájemce.
    • Mudrování o odpadech je rovněž zbytečné, neboť rozúčtování je nezávislé na vůli společenství - kriteria pevně stanoví zákon č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích nebo obecní vyhláška.
    • Teď zase píšete o teple ve společných prostorách - to se ovšem nikdy neodděluje a rozúčtuje se podle zvláštního právního předpisu, vyhlášky 372/2001 Sb..
    Hernajs, přečtěte si alespoň ten § 9a odst. 2 ZoVB.

    Čím méně kdo ví, tím hlasitěji se ozývá.

    lake

    Vložil Pravidelný čtenář (bez ověření), 17. Prosinec 2010 - 18:50

    Admine, prosím vymažte ty intelektuální výblitky Anonyma Y, nic neví a jen uráží. Děkuji.

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 17. Prosinec 2010 - 13:53

    Ty vaše zdravé selské rozumy a obecné roviny jsou úsměvné a zajímavé je že vy sám je vykládáte pokaždé jiné. Můžete mi vysvětlit z jakých peněz bude SVJ platit úklidové firmě, elektrárenský, výtahářům, komunálním službám, skládkovné městu atd, když na zálohách vybere nula? To má zřídit nějaký černý fornd pro případ, že se nikdo na služby nenahlásí? Přestaň se Lake do toho zamotávat, je jasné že jsi plácnul blbost tak nemá cenu vymýšlet ještě větší nesmysly.

    Vložil Anonymous, 16. Prosinec 2010 - 20:47

    „platba za odpady …: stanoví ji totiž obec a nezávisí vůbec na počtu osob obývajících byt.“

    Nesmysl. Na čem jiném by měla záviset?

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 16. Prosinec 2010 - 19:08

    Lake, za odpady platíš jak „skádkovné“ městu, tak i službám za odvoz odpadu (obě vyúčtování pak sečteš a rozúčtováváš mezi lid). A jak sám píšeš (a nevědomky potvrzuješ co jsem napsal já), tak není možno popelnice odhlásit, proto je nutné platit jak městu tak službám. Čistě teoreticky by po dobu nepřítomnost lidí šlo rozvázat smlouvu s firmou zajišťující úklid, zakonzervovat výtah a neplatit revize, odmontovat elektroměr… ale zrovna s tím odpadem nic nenaděláš. Opět si se zamotal do vlastních demagogií :-)

    Vložil Anonymous 3 (bez ověření), 16. Prosinec 2010 - 22:01

    SYSLUSI opravdu už dost blbosti, nepruď tady se svými výplody Děkuji

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 11. Prosinec 2010 - 14:46

    Dle informací našeho správce tak v bytě musí být hlášena na služby minimálně jedna osoba. Teplo a voda se rozpočítává dle vyhlášky tedy 40% z tepla a 30% ohřevu TUV hradí nájemce i když má nulové náměry. Je to logické, neboť byt mu vytápí okolní byty a voda v cirkulaci chladne ať jí někdo odebírá nebo ne.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".