V bytě bydlí více lidí než je nahlášeno - co s tím?
Potrebuji poradit.
Vedle nas v byte bydli v najmu rodina – dle majitele by tam mel byt nahlasen jen jeden clovek a ostatni k nemu chodit jen na navstevy.
Problem je, ze to neni pravda – bydli tam ten nahlaseny muz a jeho zena a jejich deti (asi o pet lidi vic nez by melo byt).
Majitel tu v dome nezije a na kontroly nechodi.
Vyzvala jsem jej jmenem vyboru, aby se s nami sesel a bez ohlaseni se sel s nami do bytu podivat, kolik lidi tam je.
Nejdriv to vypadalo, ze na to pristoupi, ale nic se nedeje.
Navic deti tam dost casto delaji hrozny hluk – rany, dupani, vriskani.. opravdu nad ramec normalniho detskeho hrani.
Takze jsem opakovane majitele kontaktovala a bylo mi receno, ze lzu a vymyslim si.. Na moji obranu, ze at prijede, jak jsme ho zadali a presvedci se, nereagoval.
Nevime, co s tim?
Poradite? Je nejaky figl?
Obrana je zcela triviální: Nerozúčtovávejte podle počtu osob nahlášených vlastníkem jednotky.
kolik lidí v pronajatém bytě bydlí a nechce se mu platit za služby? Za prvé je povinen nahlásit počet a adresu osob, které v bytě bydlí. Paragraf zákona si najděte, z hlavy to již nevím. Kolik osob v bytě bydlí se dobře pozná ze spotřeby vody. U nás je to kolem 5 m3 na osobu a je to dlouhodobý stav, co rodina jiné zvyky, ale dlouhodobě je odběr rodiny setrvalý. Už majiteli nevolejte, napište mu oficiální dopis s výzvou, aby sdělil požadované údaje. Pokud údaje nedodá, napište mu druhý dopis s oznámením, že se v bytě zdržuje tolik a tolik osob a zálohy na služby jsou tolik a tolik, nejlépe dopisem právního zástupce, to občas pomůže. Jinak musíte sledovat kolik osob to je, možná i rodinu oslovit a zeptat se na jméno, děti… fantazii se meze nekladou. Nechodí děti v okolí do školy, školky, nezná je někdo? U nás také nájemce tvrdil, že k němu chodí kamarádka na návštěvy, i když tam bydlela. Jakmile jsme však majiteli bytu ukázali spotřebu vody, okamžitě to s nájemníkem vyřešil. Proto sledujeme stav bytových vodoměrů každý měsíc (nejen proto).
„Kolik osob v bytě bydlí se dobře pozná ze spotřeby vody.“
Jak jste na to přišel? Sprchuji se dvakrát denně v práci, peru v prádelně s dovážkou, mám spořivé WC a vodovodní hlavice. Soused nade mnou má v bytě masážní vanu, která je slyšet dlouhé hodiny, sušičku prádla ad.
Prosím pečlivě přečíst moji informaci. Nehovořil jsem o absolutní spotřebě, ale o dlouhodobé průměrné spotřebě dané domácnosti. Je jedno, zda např. jedna osoba v bytě spotřebovává 2 nebo 10 m3, ale o to, že tuto spotřebu má dlouhodobě. Proto náhlé zvýšení o 50 až 100% může znamenat jediné. Buď v bytě někde protéká voda, nebo se zvýšil počet osob. K oběma případům u nás došlo z výše uvedených příčin. Jinou za 20 let existence domu neznám. Pokud v bytě údajně bydlí 5 osob, tak určitě nemohou mít spotřebu jako jedna osoba.
Jinak oslovovat rodinu nema cenu – kdyz byl nejaky problem, pan mi majitelem bytu vyhrozoval.. majitel je byvaly policista a dost na to ten Rom hraje.. sluzby asi plati (vodu atd), dluhy nemaji.. jen proste ty platby za vytahy jako jedine nejsou spravne, kdyz jich tam je jak psu..
Taky uz si zacinam myslet, ze on moc dobre vi, kolik jich tam je.. Problem je, ze to jsou Romove, takze to samo o sobe je blbe.. Jde nam hlavne napriklad o to, ze platby za vytahy jsou podle poctu nahlasenych osob.. na to jsme to chteli uhrat.. Cely dum je potkava, vetsina obyvatel vi, kdo tu byva.. Sousedka na chodbe to potvrdi, sousedi pod nimi to potvrdi.. a my jako vybor proste nevime, co s tim.. asi to necham na shromazdeni, doufam, ze pan majitel dorazi.. a tam mu to osobne potvrdi vice lidi.. snad se pak neco stane.. nejlepsi by bylo, kdyby se rodina odstehovala, meli bychom konecne pokoj…
Řešení = nerozúčtovávejte nic podle počtu osob. Doplácí na to pouze slušní vlastníci, kteří počty hlásí poctivě.
Píšete, že na rozúčtování podle osob doplácí slušní lidé, tj., kteří řádně počet osob nahlašují. HM, a co když ve velkém bytě bydlí jen jeden uživatel a platí služby podle podlahové plochy??? To Vám připadá slušné???
Pravděpodobnost, že ve větším bytě bydlí více lidí je vyšší, než to, že bude většina bytů pravdivě hlásit počty osob. V našem domě je nadpoloviční většina bytů na pronájem a počty nehlásí většina z nich.
Tak tak. Zaprvé Petr123 to popasal trefně
A za druhé, žádný způsob rozúčtování není dokonale spravedlivý, vždy někomu trošku přilepšuje a jinému trošku škodí. U různých položek obvykle různě. Takže účtování podle plochy je stejně „fér“ jako cokoliv jiného. Jen má tu zásadní výhodu, že odpadají ty problémy s lidským faktorem, hodnota je exaktní a není co řešit.
Souhlasím s „tristone“.Vynaložené náklady a čas na sledování(dokazování)přesného počtu obyvatel v domě, převyšují bezproblémové rozúčtování dle podlahové plochy. JaVa
I v našem SVJ to tak „praktikujeme“ přepočtem jsme zjistili, že jde o marginální částky (oproti spotřebě vody a tepla)
Nevime, co s tim? Poradite? Je nejaky figl?
- – – – – – – – – – – – – –
O počtu osob a rozúčtování tady máte 99 vláken. Z příspěvku není stále jasné, co počítáte dle osob a zda máte bytové vodoměry.
Největší položka dle osob je úklid (u nás cca 36.000 Kč/rok) a popelnice (cca 25.000 Kč/rok).
Pokud jde o vodu, tak spotřeba vody v domácnosti na osobu a den je v Česku (nebo alespoň v Praze dle webu pvk.cz) cca 100 litrů. Pokud nemáte podružné vodoměry, tak lze spočítat rozdíl v rozúčtování na nahlášenou 1 osobu a na skutečný počet. Ovšemže některá domácnost při počtu 1 osoba může spotřebovat více kubíků než domácnost 2+1. Stačí že protéká záchod, někdo nechá vodu prokapávat a nezaznamená se spotřeba, jiný ovlivní vodoměr (pokud je v bytě máte), o čemž je zde také mnoho vláken.
Pokud vím, tak v oddíle Nájem (§ 2235 a další) je ustanovení, že nelze nájemníkam omezit v počtu bydlících osob.
Zkuste zadat při rozúčtování do počítače, že má dotyčný 5 osob. Uvidíte, zda uspěje u soudu, když nebude chtít uhradit doplatek a SVJ ho zažalujete.
Znáte jiný fígl ?
Poslední komentáře