Účetnictví a zpráva o hospodaření SVJ - prosím o radu
Dobrý den, děkuji za zřízení tohoto portálu a zároveň prosím o radu. Naše malé SVJ (poze 6 bytových jednotek)neprovádí žádnou roční uzávěrku, ani zprávu o hospodaření (příjmy, výdaje), prostě nic. Účetnictví je vedeno pouze formou tzv. „peněžního deníku“. Za celých 5 let jsem neviděla jednou účetní uzávěrku, byť jsem o ni opakovaně žádala. Je vůbec tato forma vedení účetnictví SVJ přípustná? Jakým způsobem si mám vyžádat potřebné doklady…po dobrém to prostě nejde. Naše bytovka byla postavena v 80.letech ke stabilizaci kádru JZD Klecany (viz. projektová dokumentace) a spoluvlastníci nemají zájem daný problém řešit. Prosím poraďte, jakým způsobem se domoci svých práv. Slušné jednání a apel na ostatní členy SVJ bohužel selhal. Děkuji
Forma vedení účetnictví, kterou uvádíte v dotazu, není od roku 2005 přípustná. Všechna SVJ musí vést tzv. „podvojné“ účetnictví. V názvu účetní soustavy se už sice označení „podvojné“ nevyskytuje, ale to na povinnosti SVJ účtovat o majetku, závazcích, nákladech, výnosech a výsledku hospodaření nic nemění.
O rozdílech mezi jednoduchým a podvojným účetnictvím si můžete přečíst např. tady: http://klaiex.webnode.cz/…ucetnictvim/
N. Klainová
Vážená pí. Klainová, děkuji Vám za odpověď. Poraďte prosím, jsou na výbor nějaké páky, jak zjednat nápravu. Můžu případně i oslovit místně příslušný FÚ s žádostí o kontrolu? Zvažuji i podání trestního oznámení. Děkuji
Paní dagi888, páky na výbor ani na nikoho jiného Vám neporadím. Poskytuji rady pouze v problematice účtování v SVJ, ve které se (doufám) vyznám. Ostatní ráda přenechávám jiným.
N. Klainová
dřív než se pustíte do takových akcí – prostudujte si tenhle web. Zjistíte např. že kontrola z FU udělí pokutu SVJ (a vy zaplatíte cca 1/6 z této pokuty (dle výše vašeho podílu na domě) a teprve pak můžete začít soudně vymáhat škodu na výboru – pokud prokážete, že to vědomě zavinil. Časový rozdíl mezi vámi zaplaceným podílem na pokutě a teoreticky možným vysouzeným proplacením pokuty od členů výboru (pravomocné odsouzení, vymáhání exekuce) bede několik let. Zkuste dohodu dejte dohromady argumenty, nechte se zvolit do výboru. ale soud či FU ?? – posíláte ho sama na sebe – vy ručíte za SVJ.
Jaroslave, děkuji za odpověď. Načerpala jsem zde spoustu užitečných informací – samozřejmě chápu, že sankční pokuta, by byl i můj problém, jakožto člena SVJ, ale ale já už opravdu vyčerpala všechny možnosti dohody. Asi nejsem diplomat, nebo jsem málo důrazná, nevím. Problém je i s opravami – když nám protékal strop kolem komína – tak to není problém SVJ, protože druhá polovina bytovky si komín na vlastní náklady oplechovala (topí tam 3 bytové jednotky) na naší polovině pouze jedna. Argumentaci o opravách vertikálních rozvodů nezabrala atd....., teď řeším prasklou stoupačku k expanzní nádrži. Jak to asi dopadne – opravu si zaplatím sama, abych neměla vyplavenou koupelnu. Já se chci prostě jen bránit a nevím bohužel jak :-(.
Jaroslav napsal: "… pak můžete začít soudně vymáhat škodu na
výboru – pokud prokážete, že to vědomě zavinil. "
Nesprávné tvrzení. Podle § 420 odst. (1) ObčZ každý
odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti.
Nevyžaduje se, aby porušení zákona bylo vědomé – platí přece, že
neznalost zákona neomlouvá. Nevedení účetnictví zcela jistě je
porušením právní povinnosti.
Domnívám se, že pohrůžka oznámením Finančnímu úřadu (s uvedením výše možné pokuty) je dostatečně motivující k tomu, aby se SVJ přestalo chovat protizákonné. Nepomůže-li to, je oznámení FÚ nejen žádoucí, nýbrž tazatelka má i povinnost konat, neboť má znalost o tom, že je porušován zákon. Nekonáním by se sama dostala mezi porušovatele zákona.
Jestliže není vedeno průkazně účetnictví a o přijatých zálohách se neúčtuje v souladu s celostátně platnými předpisy, může tazatelka prostě odmítnout platbu záloh na správu domu do takové „černé díry“ do doby, než bude vše účetně v pořádku.
- Má-li se provést oprava nikoliv nutná (závady jsou vzhledového nebo funkčního rázu, avšak neomezují užívání domu), má tazatelka možnost domoci se nápravy na shromáždění.
- Má-li se provést oprava nutná, tazatelka může po marném upozornění nechat provést práci vlastním nákladem a účelně vynaložené náklady pak započte na svou platební povinnost vůči SVJ (kromě akikvotní části ve výši své spoluúčasti).
- Nejsou-li odstraňovány závady na splečných částech domu, je možno domáhat se nápravy u Stavebního úřadu (pokud se jedná o závady stavebně technického rázu, nebo ovlivňující hygienické požadavky, nebo požární bezpečnost budovy).
- A konečně jestliže jde o závadu, ohrožující bezpečnost či zdraví osob, je možno přispět k nápravě podáním podnětu policii (může se podle okolností jednat o trestný čin obecného ohrožení).
lake
Jen malá poznámka k oznámení na FÚ. Většina lidí má představu, že finanční úřad provede tzv. rekonstrukci účetnictví. Nikoliv. Pokud na základě podnětu začne konat a zjistí neexisteci účetnictví či jeho vady uloží pokutu, resp. po novole zákona účetnictví se od ledna 2011 jedná u PO – nepodnikatele o přestupek (pokuta může být uložena). Přepracování účetnictví zůstává stále povinností SVJ.
fandím Vám (s FÚ) – nějaký klacek se sebrat musí.
Jinak můžete neplatit do FO dokud nedostane info – to už tady radil
Lake.
lolek
Poslední komentáře