Text faktury - přílohy

Vložil Anonymous, 12. Listopad 2010 - 11:39 ::

Dobrý den, zajímá mně, co vše musí obsahovat faktura, kterou vystaví stavební firma nebo živnostník po dokončení opravy v domě. Tzn., jestli musí přiložit soupis provedených prací, vypsat jaký a kolik materiálu bylo použito a za kolik jednotlivý materiál nakoupil. Je možné proplatit fakturu s pouhým textem „materiál“, „provedené práce“, ? Děkuji za odpověď.S poz­dravem, Katka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 12. Listopad 2010 - 13:51

    Katko,

    po zrušení fakturační vyhlášky neexistuje právní předpis, který by stanovoval, co má faktura obsahovat.

    Pouze § 13a ObchZ okrajově vyžaduje uvádění obchodní firmy, sídla, IČ a údaje o zápisu do OR či jiné evidence na fakturu, aniž fakturu blíže definuje. Ale to asi nepotřebujete. Jiný předpis se obsahem faktury nezabývá.

    Zákon o účetnictví požaduje pro účetní doklad určité náležitosti v § 11/1. Ale tam se toho také mnoho nedovíte.

    Podle § 26/1/a ZDPH by vám plátce DPH měl vystavit daňový doklad s náležitostmi podle § 28/2 ZDPH. Ale ani tady nejsou předepsány podrobné údaje o rozsahu provedené práce a dodaných materiálech.

    Pokud měl někdo zájem se dozvědět podrobnosti o dodávce, musí to řešit předem ve smlouvě. Jakékoliv pozdější vymáhání podrobných rozpisů se nemusí setkat s úspěchem. Pokud jen za neuvedení podrobných rozpisů nebudete chtít uhradit cenu za dodávku má dodavatel velkou šanci uspět v soudním řízení.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonymous, (bez ověření), 12. Listopad 2010 - 12:09

    Dobrý den Katko. Co musí obsahovat daňový doklad naleznete v zákoně o účetnictví. Jednotlivé položky v něm rozepsány být nemusí. Je ale velice jednoduché řešení – zavolám dodavateli a řeknu mu, že k faktuře chci doložit přílohu, kde budou jednotlivé práce/materiál rozepsán. Dokud přílohu nedodá, nebude mu faktura proplacena. Případně mu fakturu zašlete zpět s tímto požadavkem a uvidíte jak rychle zareaguje… Z praxe je úspěch zaručen. Jste na řadě s placením, tak jste pánem situace a je na Vás jak jí využijete.

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 12. Listopad 2010 - 12:47

    Dovolím si z části nesouhlasit. Především, o ceně a způsobu jejího stanovení se obvykle vyjednává předem. Čili už na začátku by mělo být jasné, zda cena bude stanovena jako smluvní komplet (tj. celková cena za akci) nebo zda bude fakturováno položkově (cena materiálu a např. hodinová sazba za práci).

    Uvedu příklad pro lepší pochopení – pokud se necháte ostříhat a učesat u kadeřnice, která má stanovenu jednotkovou cenu za celý úkon ve výši třeba 340,– Kč, pak odmítat po provedení zaplatit s požadavkem na rozepsání ceny šamponu, kondicionéru, vody, podílu na nájmu provozovny a hodnoty práce je nesmysl.

    Vše tedy záleží na tom, jak byly provedené práce objednány od firmy nebo živnostníka, co je napsáno o ceně ve smlouvě o dílo apod.

    Vložil Anonymous, (bez ověření), 12. Listopad 2010 - 13:19

    Souhlasím s vámi, ale já po té kadeřnici budu chtít aby mi na účtenku napsala x,–Kč stříhání + x,–Kč česání, podíl na nájmu provozovny mne opravdu nezajímá.

    Vložil Katka 1 (bez ověření), 12. Listopad 2010 - 13:16

    A co takhle případ : Provedu vám opravu levně – domluva mezi sousedy. Pak postupně přicházejí zálohové faktury s textem „materiál“.Soused nechává s přispěním dalšího souseda schvalovat proplácení u najatého správce, ovšem zbytek s tímto nesouhlasí, protože vlastně neví co se proplácí.Děku­ji.Katka

    Vložil Anonymous, (bez ověření), 12. Listopad 2010 - 13:23

    Katko, pokud se s dodavatelem domlouváte na ceně znějící na částku „levně“ tak Vám ty faktury bude zasílat asi donekonečna, protože cena práce dnes není „levná“ :-))

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 12. Listopad 2010 - 13:58

    Já se spíš obávám, že se tady začínáme od otázky „co musí nebo nemusí být na faktuře“ dostávat k otázce (ne)stanovení a (ne)fungování interních mechanismů SVJ (pokud se jedná o SVJ) při schvalování a zadávání zakázek…

    Taky už se nevyznám v těch sousedech. Ten soused, co nechává schvalovat u správce s přispěním dalšího souseda proplácení, je ten samý soused co provedl práce? Proč se správcem jedná soused a ne předseda? Nemáte stanovenu nutnost dvou podpisů?

    Vložil Katka2 (bez ověření), 12. Listopad 2010 - 16:20

    Nutnost dvou podpisů stanovenou máme. Ten co schvaluje, je předseda a ten co domlouvá opravu je člen výboru. Opravu prováděl soused z vedlejšího domu, který samozřejmě není členem našeho SVJ. Takže dva členové SVJ si se vším vystačili, a to dokonce bez informování ostatních členů SVJ. O těchto aktivitách jsem se dověděla až když bylo vše „upečeno“.Katka

    Vložil Anonymoush (bez ověření), 12. Listopad 2010 - 17:33

    Ten soused z vedlejšího domu má nějakou firmu? Co vlastně opravoval, kolik byla cena té opravy?

    Vložil Katka 1 (bez ověření), 12. Listopad 2010 - 22:17

    Ten soused je žinostník a postupně od nás dostal celkem 13 900 Kč. Opravoval komíny ještě se svým kolegou (kamarádem).Na razítku můžeme číst název firmy (živnosti)- Dokončovací práce.Zjistila jsem, že kubík komínového zdiva stojí 18 000 Kč. Nezdá se mi, že by tam provedl 3/4 kubíku. Počet odpracovaných hodin se mi také nezdá. Ale teď s tím nic neudělám, protože ke všem informacím jsem se dostala až s křížkem po funuse. Vše bylo dobře před členy SVJ utajeno, až když jsem se dověděla cenu, dostala jsem aspoň kopii faktury k nahlédnutí.Pro­placené.Katka

    Vložil Votočka, 12. Listopad 2010 - 12:25

    A také musí splňovat náležitosti dle § 28 Zákona 235/2004 o DPH.

    Votočka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".