stížnost-žaloba
Po odkoupení bytů ve zcela nově postaveném bytovém domě vzniklo SVJ.Ještě před kolaudací si jistá firma (po dohodě s majitelem domu)nainstalovala do domu rozvody kabelové TV + internet. Všichni členové v domě jsme se ale domluvili, že si zřídíme internet od jiné firmy.Zjistili jsme ale, že připojení od jiné firmy není možné, protože firma,která si rozvody nainstalovala (instalaci ale hradil majitel domu)nechce konkurenční firmu pustit do rozvodové skříně (uzamčena) a tvrdí, že rozvody jsou jejich.Přitom ale žádnou smlouvu s majitelem domu nemají a mít ani nebudou. Dle našich smluv je ale jasné, že rozvody kabelové televize a internetu jsou v majetku našeho SVJ. Jde o to, že firma,která si rozvody kab.TV a internetu nainstalovala blokuje rozvodovou skříň, která je v majetku našeho SVJ. Prosím o radu, jak se bránit či jakým způsobem podat stížnost či žalobu na tuto firmu. Mnohokrát děkuji.
Pavel Michna předseda SVJ
Jen malou technickou. Využijete vůbec ty stávající rozvody? Tak např. kabelovka (třebas UPC) je tahaná koaxem, ale pokud bychom chtěli po baráku natahat net, tak bychom museli mít UTP kabely…
Pane Michno,
není zdaleka jasné, zda kabely a rozvodná skříň jsou skutečně společnými částmi domu (nesprávně používáte pojem "v majetku SVJ").
Firma je nainstalovala před kolaudací, jak píšete. Vlastnictví k těmto zařízením mohlo přejít na tehdejšího vlastníka budovy
a) podpisem protokolu o předání a převzetí (a zaplacením fakturované částky za instalaci),
b) podpisem smlouvy o bezúplatném převodu.
Pokud nic z toho nenastalo, lze mít za jisté, že ve vašem domě jsou bez právního důvodu nainstalovány kabelové rozvody a rozvodná skříň, které jsou stále majetkem příslušné firmy.
Pokud jsou tyto části uvedeny v kupních smlouvách a v prohlášení vlastníka budovy, pak platí jedna z těchto možností:
a) tehdejší vlastník jednal v dobré víře a zahrnul kabelový rozvod omylem mezi společné části domu. Nynější vlastníci BJ mají právo na slevu z kupní ceny bytu, protože s bytem měli nabýt něco, co - jak se ukazuje - je ve vlastnictví třetí osoby;
b) tehdejší vlastník vlastnické vztahy znal a přesto zahrnul kabelové rozvody mezi společné části. Lze kvalifikovat jako podvod.
Nicméně soudím, že pokud firma nepodnikne právní kroky k vynětí kabelového rozvodu z prohlášení vlastníka, ani na vaši výzvu (minimálně dvakrát, do vlastních rukou s doručenkou) vám neprokáže že vlastní uvedená zařízení, mohli byste se i nadále chovat jako by šlo o společné části domu.
Například byste mohli odvrtat zámek na rozvodné skříni, odmontovat ji a pozvat jinou firmu, aby ke kabelům připojila svá technická zařízení.
Zjistěte si však,zda celý současný rozvod není deklarován jako veřejně prospěšné zařízení podle zákona o telekomunikacích. To by váš manévrovací prostor značně omezilo.
lake
Přidávám doplňující informaci pro ty domy, kde komunikační rozvody byly umístěny před 1. 5. 2005, kdy nabyl účinnosti zákon č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích.
Dříve platná právní úprava stanovila, že zřízením komunikačního zařízení vzniklo automaticky věcné břemeno, totiž povinnost vlastníka nemovitosti strpět umístění rozvodů v domě a umožnit volný přístup pro údržbu, revize, opravy těchto zařízení. Zároveň bylo vyloučeno požadovat po provozovateli rozvodů nájem.
Aby věc byla složitější, toto věcné břemeno vzniklé do 1. 5. 2005 nebývá vždy zaznamenáno v katastru.
Další podrobnosti obsahuje článek na serveru Stavebního klubu.
lake
Pokousel jsem se kdysi zjistit „pravni“ stav rozvodu kabelove TV v nasem dome, a take jsem nic nezjistil – zadna smlouva, do domu prisla kabelovka s developerem pri vystavbe. Vas pripad je jednodusi v tom, ze – jestli jsem to dobre pochopil – chcete vyhnat puvodni firmu a pouzit rozvody pro novou firmu. Jeste komplikovanejsi situace je, pokud by jste chtel cast lidi nechat pripojenych na starou firmu a cast vyvest ze skrine a pripojit na novou (pripadne treba na STA). Tomuhle se nase kabelovka rezolutne branila. Statut vlastnictvi a pouzivani skrine a kabelu kabelovek v bytovych domech me tedy zajima a rad si poslechnu zasveceny nazor. ivo6
Pane Michno,
zadáváte-li nové téma, věnujte laskavě pozornost názvu. Nesmyslný a tématu se netýkající název znepřehledňuje diskusi na tomto serveru.
lake
Laický názor –
- vlastnictví rozvodných kabelů je stanoveno v prohlášení vlastníka.
- Jelikož kolaudace proběhla následně, pak její součástí museli být i tyto rozvody – doporučuji ověřit.
- Kabely všetně rozvodné skříně jsou předpokládám v prostorách SVJ. Tvrdí-li „firma“, že rozvody a skříň jsou v jejím majetku (a jiným způsobem na ně nemůže aplikovat jakékoliv rozhodování o užívání či blokování), pak ať předloží nabývací smlouvu, dokumenty o revizi a nájemní smlouvu s SVJ (tu předpokládám nemá). Bez těchto dokumentů může SVJ požadovat odstranění těchto kabelů nebo i zpětně vymáhat „nájemné“ (a to bych vzhledem k věcnému břemenu bránícímu připojení dalších uživatelů stanovil velmi vysoko).
- Tvrdí-li firma cokoliv bez patřičných dokumentů, tak bych zámek či cokoliv dalšího na přípojné skříni zlikvidoval a postupoval bez ohledu na to, co daná firma tvrdí – ať si dokazovací břemeno převezme ona. Připojení je pro ni zřejmě důležité a fyzickým odpojením ji rychle donutíte k rozumnému chování.
- Z právního hlediska je chování firmy absurdní, tudíž doporučuji to rovnou řešit přes právníka. Zjistěte si, zda má poskytovatel připojení zřízené věcné břemeno k nemovitosti, případně pozemku, přes který vedou kabely (i on musí platit byt symbolické nájemné). Pokud ano, tak existuje i smlouva, která břemeno zřizuje včetně způsobu výpovědi smlouvy – a tato smlouva musí přecházet z původního vlastníka na SVJ. Nic vám nebrání si od jiného poskytovatele nechat dotáhnout jeho kabely k nemovitosti a napojit je do přípojné skříně.
Poslední komentáře