Spravedlnost jen od 100000 výš
Český stát se opravdu speciálním způsobem vypořádal se zmatenými a nejasnými zákony, neschopnými soudy a s neúměrným protahováním soudních řízení. Naši zákonodárci to udělali skutečně rozkošným způsobem: zatrhli nám všem možnost, abychom se v případě nespravedlivých rozsudků obraceli k Nejvyššímu soudu.
Pokud soud nalézací a/nebo soud odvolací dospějí k nesprávnému závěru (což se stává), můžete se obrátit na Nejvyšší soud s dovoláním pouze v tom případě, že jde o dostatečnou hromádku peněz. Viz zákon č. 99/1963 Sb., Občanský soudní řád, po novele provedené zákonem č. 7/2009 Sb. (http://business.center.cz/…cast4h3.aspx), který praví ve svém § 237:
1) Dovolání je přípustné proti rozsudku odvolacího soudu a proti
usnesení odvolacího soudu, (…). 2) Dovolání podle odstavce 1 není přípustné (…) ve věcech, v nichž dovoláním dotčeným výrokem bylo rozhodnuto o peněžitém plnění nepřevyšujícím 50 000 Kč a v obchodních věcech 100 000 Kč; k příslušenství pohledávky se přitom nepřihlíží, (…). |
Je-li tedy částka nižší a Vy jste narazili na špatné soudce v nalézacím i odvolacím řízení, máte smůlu: Nejvyšší soud Vaši věc rovnou odmítne pro „bagatelnost částky“ a nebude se zajímat zda jste v právu.
Do dne 31.12.2012 ještě platila poslední pojistka proti svévoli a omylům soudů nižších stupňů, uvedená v § 237 odst. 1 písm. c) Občanského soudního řádu:
Dovolání je přípustné proti rozsudku odvolacího soudu a proti usnesení odvolacího soudu, jimiž bylo potvrzeno rozhodnutí soudu prvního stupně, jestliže (…) dovolací soud dospěje k závěru, že napadené rozhodnutí má ve věci samé po právní stránce zásadní význam. |
Dovolání k Nejvyššímu soudu zdůvodněná zásadním právním významem umožňovala Nejvyššímu soudu, aby přijímal sjednocující rozsudky v případech, kdy judikatura nižších soudů byla nejednotná nebo konstantně chybná. Nesmyslných rozsudků je totiž víc než dost, viz namátkou http://www.portalsvj.cz/…do-dokumentu#….
Tato poslední (a velmi potřebná) možnost k nápravě pochybení soudní mašinerie je však už minulostí. Ustanovení § 237 odst. 1 písm. c) o.s.ř. bylo Ústavním soudem zrušeno uplynutím dne 31.12.2012 (nález ÚS ze dne 21.2.2012, Pl. ÚS 29/11).
Tedy ani zásadní význam rozsudku, ani zjevná nesmyslnost či nejednotnost rozhodování soudů neopravňuje od 1.ledna 2013 občana, aby se dovolal spravedlnosti k Nejvyššímu soudu.
lake
Dá se na to přeci nahlížet i jinak – dovolání k Nejvyššímu soudu mohou být i důsledkem notorického sudičství, kde už o žádnou spravedlnost a právo ani nejde. Otázkou je, zda mají skutečně všeny takové případy být rozhodovány hrstkou zástupců NS. Těžko říci, zda většina případů, které k této instanci dospívají, jsou nutně důsledkem „hloupých“ a „nespravedlivých“ soudů nižší instance.
No joo, ale co s tím? Když tento nárůdek si nechá srát na hlavu. Frflá a jede dál. Co pro nás dělá vláda a jiní?
A to nejlepší jsem si nechal nakonec. Podle § 9 odst. 3 písm. (u) Občanského soudního řádu platí:
- Krajské soudy (…) rozhodují v obchodních věcech jako soudy prvního stupně (…) ve věcech jednání shromáždění společenství vlastníků jednotek a sporů z toho vzniklých.
To znamená, že záležitosti týkající se rozhodování shromáždění SVJ se vždy posuzují jako obchodní věci. Takže i v případě, že se budete soudit o vadné rozúčtování služeb, nebo o nesprávně stanovené zálohy na správu, jste (podle našich zákonodárců) obchodníkem. A u nich je hranice 100000 Kč. Bude-li částka nižší, je Vám Nejvyšší soud jako poslední pojistka odepřen. Soudy už podle toho rozhodují.
Šance, že obě soudní instance věc vyřeší správně, je při stavu české justice, nesrozumitelnosti zákonů a rozkolísanosti judikatury poměrně nízká. Ale účelu soudní reformy bylo dosaženo: Nejvyššímu soudu ubude práce, mnohem méně zpackaných případů se bude vracet zpět. Celková doba řízení se ve statistice významně zkrátí. Ministru spravedlnosti se dostane pochvaly.
Že spravedlnost sama dostane jako obvykle na frak – to je pro naše zákonodárce vedlejší. Nedivme se jim: vždyť musí stihnout během volebního období nakrást a „odklonit“ co nejvíc peněz a převzít od pana Bárty a jiných všechny ty obálky, které podle rozhodnutí Nejvyššího soudu nejsou úplatkem. Přečtěte si to zde.
Možná by se takto radikálně měla snížit i kriminalita: krádež bude trestná až od 100000 Kč, znásilnění se projedná pouze bude-li mít trvalé následky na zdraví, vraždou se bude policie zabývat jedině budou-li při tom alespoň dvě či více mrtvol. Panečku, to budou krásné statistiky!
lake
Když je právo na scestí, na spravedlnost nelze dosáhnout. Právo tady není vážení pro běžného člověka. Běžný člověk nikoho nezajímá, ten je považovaný za plebs. Je mu soustavně podstrkováno, že žije v demokracii, až tomu chudák věří a má z toho pocit nesmírného sebevědomí. Studujte dějiny starého Říma, je to poučné.
Poslední komentáře