Správa bez SVJ

Vložil luxie (bez ověření), 23. Leden 2019 - 8:16 ::

Při správě domu bez založení SVJ -mají vlastníci jednotek povinnost skládat se do fondu oprav(tedy spořit)??? Je způsob jak je k tomu donutit? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil licka (bez ověření), 25. Leden 2019 - 11:54

    Čím víc vlastníků, tím horší vzájemná domluva – kdo bude mít účet u banky a hlídat platby, kdo bude mít na sebe přihlášené dodavatele elektřiny, plynu, tepla, vody a pod., kdo bude obíhat ostatní, aby zaplatily poplatky, přes SIPO to nepůjde atd. atd. Myslíte si, že se někdo najde, když v SVJ nikdo nechce být ve výboru?

    Vložil Zvídavý (bez ověření), 23. Leden 2019 - 15:08

    Při správě bez vzniku SVJ se postupuje obdobně jako při správě u SVJ tj. rozhodováním na shromáždění vlastníků.

    Podle § 1181 NOZ přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech.

    Podle § 1191 NOZ platí: „Nevzniklo-li společenství vlastníků, použijí se na správu pravidla určená v prohlášení a pro rozhodování ve věcech správy se přiměřeně použijí ustanovení o shromáždění;“

    Podle ustanovení o shromáždění podle § 1208 d) platí, že do působnosti shromáždění patří schválení celkové výše příspěvků na správu domu pro příští období. Shromážděním schválená výše celkových příspěvků (záloh) na příští období se rozpočítá na jednotlivé vlastníky podle jejich podílu na společných částech domu a předpisem předepíše vlastníkům k úhradě na účet správce.

    ?
    Vložil radka2222 (bez ověření), 23. Leden 2019 - 15:19

    a kam se ty prachy budou střádat? do prasátka? kdo bude to prasátko mít doma? účet banka nezřídí na tři osoby, vždy jen na jednu. dispoziční právo to neřeší. př. bude ve „FO“ na účtu „správce“ třistatisíc naškudlených na střechu. správce zemře. jeho účet jde do dědictví, nikoli přeživším vlastníkům. nejsou ani peníze, ani střecha…

    Vložil Zvídavý (bez ověření), 23. Leden 2019 - 15:49

    Správa cizího majetku je upravena v NOZ od § 1404. Tam najdete odpovědi na všechny vaše otázky.

    Např. § 1414
    „Správce vede spolehlivé záznamy o spravovaném majetku a nesmí smísit svůj vlastní majetek s majetkem pod svou správou.“

    § 1444
    „1) Zemře-li správce nebo zanikne-li, oznámí osoba, která má povinnost zařídit správcovy záležitosti, bez zbytečného odkladu poté, co se o správcově smrti nebo zániku dozví, zánik správy tomu, kdo správce správou pověřil, jakož i beneficientovi a další osobě, o níž to bylo ujednáno nebo stanoveno zákonem. To platí i tehdy, zanikla-li správa proto, že správce byl ve svéprávnosti omezen.“

    Jistě víte, že vykonává-li v bytovém domě (ve kterém je část bytů ve vlastnictví vlastníků a část bytů ve vlastnictví družstva a ve kterém ještě nevzniklo SVJ) správce družstvo, tak je úplně běžné, že vlastníci provádí úhradu příspěvků na účet družstva a nikdo se nad tím nepozastavuje.

    Vložil Tomáš Marný (bez ověření), 23. Leden 2019 - 15:28

    Ale hlavně, že není SVJ, takže spokojenost, ne? :-))

    Vložil radka2222 (bez ověření), 23. Leden 2019 - 16:29

    odpadají náklady na účetnictví, správce, plno zákonných povinností… rozumní vlastníci schopni rozumných domluv nemají důvod zakládat svj když nemusí

    Vložil VN (bez ověření), 23. Leden 2019 - 11:59

    Pokud si budete spořit , musíte to mít ošetřené ve stanovách. No a na schválení stanov potřebujete 100% hlasů. Takže , když s tím souhlasit nebude , stanovy přijaty nebudou…

    Vložil Luxie, 23. Leden 2019 - 12:59

    Děkuji. Ale dotaz zněl, bez založení SVJ, tedy i bez stanov..předpo­kládám.

    Vložil VN (bez ověření), 23. Leden 2019 - 13:50

    Vás do kolektivního šetření nemůže nikdo nutit. Nicméně stále jste v menšině. Takže pokud bude každý vlastník mít stejný podíl na společných prostorách..tak pokud se tři vlastníci domluví na nějaké opravě či rekonstrukci , jste povinen na ni přispět.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 23. Leden 2019 - 8:47

    a na čí účet budete spořit? co když majitel účtu zemře? kdo peníze zdědí?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".