Spor o úhradu níkladů na vyvložkovíní komínů

Vložil J Bican (bez ověření), 30. Červenec 2013 - 17:32 ::

Podle vyhlášky 72/1994 Sb. je komín nedílnou součástí domu. Vyvložkování komínu je nařízeno protipožární vyhláškou. Kdo hradí náklady? Majitel bytu nebo SVJ z fondu oprav. Před prodejem bytů do osobního vlastnictví,tyto náklady byly hrazeny z fondu oprav dřívějšího vlastníka. U prodeje bytů do vlastnictví nebyl rozdíl mezi těmi, kdo měl již komín vyvložkován a kdo ještě ne. Výbor SVJ mě přesvědčuje, že komín je nedílnou součástí bytu a proto bych si měl náklady spojené s vyvložkováním platit sám. Ještě by mě zajímalo, zda tato úhrada se opírá o výklad nějakého zákona nebo vyhlášky nebo je potřeba k úhradě souhlas shromáždění SVJ. Děkuji za rozsouzení našeho sporu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil elfiva (bez ověření), 4. Srpen 2013 - 13:29

    Pane Bicane,č.72/1994 není vyhláška,ale zákon-to jen na vysvětlení – je dosud platný.Již v r.2011 jsem zde zveřejnila výklad advokáta k novému vyvložkování komínů -naše SVJ se tímto výkladem stále řídí : Dle ust. § 2 písm. g) zákona o vlastnictví bytů č. 72/1994 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví demonstrativní výčet společných částí domu, resp. budovy, kdy mj. uvádí, že společnými částmi jsou komíny. Blíže tato otázka v citovaném zákoně rozvedena není. Lze dovodit, že též kouřové cesty tvořené kouřovodem a komínem, resp. Vámi uváděný komínový průduch, náleží do společných částí domu. Dle ust. § 15 odst. 1 zákona o vlastnictví bytů, pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady spojené se správou domu a pozemku vlastníci poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu. Do těchto nákladů mj. patří i náklady za čištění komínů. Tj.jedná se o dispozitivní ustanovení, přičemž vlastníci se mohou dohodnout odlišně; pokud k dohodě nedojde, postup se řídí citovaným ustanovením. Stejný názor zde zveřejnil i JUDr.Novák,který najdete v diskusích k tematu komíny,spalinové cesty.průduchy atd.- chce to jen hledat a číst.

    Vložil lake, 4. Srpen 2013 - 15:33

    Elfiva, váš advokát tvrdil: „… že společnými částmi jsou komíny. “.

    Váš advokát si ani nepřečetl zákon o vlastnictví bytů, nebo neporozuměl jeho textu. ZoVB ve svém ustanovení § 2 písm. (g) říká o společných částech domu jednoznačně toto:

    „společnými částmi domu [jsou] části domu určené pro společné užívání, (…)“.

    Dále následuje v textu zákona demonstrativní výčet některých částí, určených pro společné užívání.

    Komíny v budově mohou být určeny pro společné užívání (např. komín od hlavního domovního kotle, který zajišťuje centrální vytápění budovy). V domě mohou ovšem být i komíny neurčené pro společné užívání. Ty podle znění zákona nejsou povinně společnými částmi domu.

    Takové komíny (neurčené ke společnému užívání, nýbrž k individuálnímu užívání jednotlivými vlastníky jednotek) se mohou stát společnými částmi domu jedině na základě výslovného projevu vůle původního vlastníka – jestliže je jako společné části zařadil do Prohlášení vlastníka budovy.

    Pozdravujte ode mne vašeho právníka – neználka.

    lake

    Vložil Robert Smyk (bez ověření), 29. Srpen 2018 - 7:43

    Dobrý den, potřebuji poradit. Bydlím v podkrovním bytě, který má svůj vlastní plynový kotel. Během nedávné rekonstrukce došlo k renovaci centrální topné soustavy. Jedná se o kotle ve společných prostorách, všechny rozvody a topná tělesa v bytech. Jsem povinen hradit poměrnou (k ploše bytu)část nákladů, i když si topím sám? Prohlášení vlastníko toto nijak neřeší. Jedná se o společenství vlastníků. Děkuji. Robert

    Vložil ARWEN (bez ověření), 31. Červenec 2013 - 11:42

    U nás to máme tak, že kdo chce vyvložkovat komín (který je dle Prohlášení samozřejmě součástí společných prostor), aby ho mohl používat pro sebe, (pro plyn,kotel či karmu), tak si ho musí vyvložkovat respektive dát novou vložku z nerezu když mění kotel(karmu) sám na vlastní náklady.

    V našem domě, který byl původně města, město neplatilo vyvložkování komína, když chtěl nový nájemník teplou vodu-předtím tam bydleli staří lidé, kteří topili kamny a měli jen studenou vodu. Nájemník si musel vše předělat za své, někteří kteří předělávali staré byty,šli do akumulaček a el.bojleru, druzí vyvložkovali komín pro plyn.kotel.

    I vy nemusíte vložkovat a můžete si teplo a teplou vodu v bytě zabezpečit jinak. Proč by měli ostatní vlastníci hradit nerez vložku v komíně, která bude sloužit výhradně pro váš vlastní kotel?

    Vložil Jandus (bez ověření), 31. Červenec 2013 - 7:07

    Často se to zde probírá – hledejte. V Prohlášení vlastníka se pravděpodobně o vložkách nic nedočtete. Komín je jednoznačně společnou součástí domu – tím se rozumí zděná zděř. Pokud Prohlášení nedefinuje vložku jako společnou, hradí si ji každý majitel zvlášť. Z toho, že někteří koupili byt s vložkou a jiní bez, nic nevyvozujte. Byty jste kupovali „tak jak jsou“.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".