Spoluvlastnický podíl - podíl v katastru nebo podlahová plocha bytu?
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat: když se počítá např. výše příspěvku do "fondu oprav" podle spoluvlastnického podílu, je tím myšlen spoluvl. podíl, který je uveden v katastru nemovitostí, nebo metry čtvereční bytu, které ten který vlastník vlastní?
U nás to vypočítali podle plochy bytu a já si nejsem jistá, jestli je to správně.
Děkuji za případné odpovědi.
Hanka
Stručně shrnuto: Je celkem pravděpodobné, že podle podílů na katastru a podle podlahových ploch by to vyšlo stejně, protože podíly se právě odvozují podle zákona od podlahových ploch. Ale je možné, že jste počítali s jinými plochami (započítávali něco navíc nebo naopak něco nazapočítali).
Pokud to tedy vyjde odlišně, tak je to špatně. Samozřejmě nejde ale vyloučit ani to, že je to špatně na katastru.
Pokud tedy podíly na katastru neodpovídají poměrům podlahových ploch, se kterými je ve vyúčtování počítáno, jak je vhodné zjistit, proč tomu tak je a kde ten rozdíl vzniknul.
Správně je to podle podílu z katastru, stanovte si měsíční příjem peněz na správu, pak podle celkového podílu spočítejte kolik Kč na jeden hlas a vynásobte počtem hlasů u jednotlivých majitelů. Např. 65000 je celkem, my potřebujeme 9400Kč měsíčně takže na jeden hlas 0,147 Kč, jednotka má 5600 hlasů takže platí 830 Kč. (počty jsou přiblžné)
Je to správně. Podíl je zlomek. V čitateli je plocha bytu, ve jmenovateli je plocha všech jednotek. Katastr zapisuje podíly (zlomky) zkrácené a mate lidi. Jana1
to PT:
doporučuji udělat si rozbor §8 odstavec (2) Zovb nebo se o něm poradit s erudovanou osobou, abyste si mohl utřídit svou „myšlénku“ :o))
Jinak Vás pozdrav pán buch i s paní buchovou.
Velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu se řídí vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě. Obdobně se postupuje i u společných částí domu, které jsou ve spoluvlastnictví vlastníků pouze některých jednotek.
Na správu domu by tedy měli platit podle podílů, u nás to tak platí, mám byt 49m + 22m sklepy a platim jako za 71 m * 20 Kč
Nutno si přečíst ZoVB, hlavně:
§8 odstavec (2) Velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu se řídí vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě.
§2 odsek i) podlahovou plochou bytu nebo rozestavěného bytu podlahová plocha všech místností, včetně místností, které tvoří příslušenství bytu nebo rozestavěného bytu.
Takže na otázku nelze ze zadaných údajů zodpovědně odpovědět; pokud je například do podílu započtena plocha sklepa jakožto příslušenství bytu, je rozpočtení pouze podle plochy bytu špatně, neboť neodpovídá spoluvlastnickému podílu.
V ZoVB je u pojmu příslušenství bytu odkaz na §121 odstavec 2) Občanského zákoníku, který říká:
(2) Příslušenstvím bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem užívány.
Dále je podle ZoVB podlahovou plochou bytu nebo rozestavěného bytu podlahová plocha všech místností, včetně místností, které tvoří příslušenství bytu.
Pokud tedy původní vlastník zahrnul do podlahové plochy bytu sklep jakožto příslušenství (prostor určený k užívání s bytem), pak je holt jeho plocha napočítána do podílu na KN.
Já osobně sklep v podlahové ploše mám, u mojí matky jsou sklepy součástí společných prostor, které jsou společné vlastníkům jen některých jednotek.
Všechny tyto údaje máte, nebo by jste měli mít ve smlouvě o převodu jednotky. Podle smlouvy to katastr zapsal. Jana1
Ano, sklep je místnost, za předpokladu, že má zděné stěny, pevné uzamykatelné dveře v rámu. Sklepní kóje místností není. Lodžie, balkon, terasa jsou společnou částí domu. Odlišně od ZVB je možné usnesením společenství určit příspěvky i z těchto prostor. Jana1
Jak jsem psala výše, v ZoVB je u pojmu příslušenství bytu odkaz na §121 odstavec 2) Občanského zákoníku, který říká:
(2) Příslušenstvím bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem užívány.
Sklep pak může být tímto prostorem, i když není místností; stačí, když je jednoznačně vymezen, což kóje je.
Realitní kancelář, která nám vypracovala prohlášení to pochopila tak, jak jsem napsala. Sklepní kóje v ploše bytů nemáme. Jana1
No a náš magistrát to pochopil jinak a máme je tam. Vedlejší dům prodávala zkrachovalá a.s. a nemá je tam.
Ale to, že je tam Vy nemáte, nemůžete používat jako argument, že tam být nesmějí. Tudíž nejde tvrdit, že podílem je podlahová plocha bytu; je nutno se vždy podívat do Prohlášení vlastníka.
Trochu mi to připomíná vesničku mou střediskovou a monolog Jany Hlaváčové........A podívali se mu na kardiograf…a měl ho tam!! Jana1 Ps. Jasně, máte pravdu. Důležitý je zápis v katastru. A ještě jednou děkuji za to věcné břemeno.
No, já už z toho dneska taky pěkně blbnu a zamotávám se. Když jsem napsala Tudíž nejde tvrdit, že podílem je podlahová plocha bytu, tak jsem samozřejmě měla na mysli plochu bytu jako čistě bytu v běžném slova smyslu, nikoli ve smyslu ZoVB. Hlavně že si rozumíme :-)
Já jsem teď našla ještě jedno kuriózní Prohlášení tady ze sídliště, ve kterém jsou společnými částmi domu mimo jiné laťové sklepní přepážky a dělící stěny, oddělující jednotlivé sklepní kóje, a společnými prostory místnosti sklepních kójí s dřevěnými laťovými čelními stěnami, a v domě nejsou žádné společné části či prostory, které by byly společné vlastníkům jen některých jednotek.
Tam by mě docela zajímalo, jak řeší spory o užívání kójí, když navíc počet kójí neodpovídá počtu bytů.
P.S. Věcné břemeno jste si nakonec našla sama ;-)
Poslední komentáře