skončení funkčního období výboru společenství
Prosím o názor na následující problém- Výbor společenství byl zvolen v březnu 2007 podle stanov, které jeho funkční období stanovují na 3 roky.Na konec dubna 2010 je svoláno výborem shromáždění vlastníků, kde v programu není volba nového výboru, ani změna stanov, která by upravila prodloužení funkčního období výboru. Podle vyjádření jednoho z členů výboru byl prý přijat nový zákon, kde se stanovuje funkční období na 5 let. Pokud vím, tžak novela zákona 72/1974 stále provedeena nebyla a ani v jejím návrho není navrhována změna, která by striktně funkční období výboru stanovila. Jak postupovat jestliže si výbor svévolně funkční období prodlouží, protože mají " v moci" značnou část členů společenství a ti z nás kteří s takovýmto závěrem nebudeme souhlasit péřehlasují. Děkuji za radu. Poštolka
První funkční období jsme si stanovili na dva roky. Vyprší začátkem září. Svolat Shromáždění o prázdninách je blbost, nesejdeme se. Je možno volby provést již v červnu a účinnost stanovit od září, nebo je zvolený výbor funkční od data volby?
Volbě s předstihem, tj. stanovení data začátku funkce při volbě, nejen nic nebrání, ala takovýto postup je velmi vhodný z praktického hlediska.
Kecy
Jak může mít někdo „v moci“ značnou část členů společensví, to mi prosím vysvětlete. Vy se neřídíte zákonem o vlastnictví bytů? Vy se řídíte tím, jak kdo koho ovládá?
Platí doba uvedená ve vašich stanovách, bez ohledu na dikci zákona (ten umožňuje 5 let). Máte možnost obrátit se na rejstříkový soud s tím, že podle stanov již skončilo volební období výboru a že zápis v rejstříku neodpovídá skutečnému stavu. Rejstříkový soud vyzve výbor, aby doložil oprávnění členů výboru vykonávat funkci.
lake
Dobrý večer,mám dotaz společenství vlastníků napadl soudem vlastník bytové jednotky ,že výbor je neplatný byl svolán do 9 dnů.Krajský soud tento výbor zrušil.Nový výbor se volil,protože starému výboru skončil mandát15.7.2009 prodloužil si jej dle ZoVB 90 dnů.Rozsudek soudu nabyl pravomoci k 1.5.2010 od této doby se nechal na OR napsat s předsedou a bývalými členy na základě rozhodnutí soudu.Bohužel od soudu není napsáno,že pokračuje starý výbor,ale OR je tam napsal. Dva členové odstoupili už dřív a za ně nikoho nevolilo shromáždění.Teď si semnou dopisuje,že neoprávněně jsem svolala shromáždění pod volbou nového výboru a to pozvánku podepsalo 1/4 vlastniků bylo nás více.Je toho víc.Můžu zajít na OR a podat nějaký dopis,že se tam napsal neoprávněně i bez placení.Já jsem zatím v tom výboru napsaná.Dík
Prosím o radu. Budeme volit nový výbor s předstihem. Starému končí mandát v září, je však nepravděpodobné, že bychom se o prázdninách sešli v nutném počtu. Volbu jsme proto naplánovali na červen i s ohledem na možné komplikace a tak se ptám: a)Je nutné aby starý výbor odstoupil, když mu mandát končí v září? b)Není to nutné. Dík
Nemusí odstoupit, může i nadále pracovat podle svého mandátu až do září. V této době může původní výbor případně „zaučit“ nový výbor. Nový výbor můžete zvolit s účinnností od konkrétního datumu v září. Takovému postupu nic nebrání.
Volba v předstihu je velmi rozumná. Odstoupení je jednostranný právní úkon, o odstoupení se nerozhoduje, ale bere se na vědomí.
Uhasil František
Poslední komentáře