SJM - hlasování - oba přítomni
Kdyz na shromazdeni SVJ prijdou oba manzele – SJM musi mit take plnou moc? Predseda SVJ vzdy to formuluje „Zúčastní-li se tedy shromáždění jen jeden z manželů a bytová jednotka je ve společném jmění manželů,musí mít ten, který se shromáždění zúčastní od manžela/manželky taktéž podepsanou plnou moc!!!!!“ Zduvodnuje to" pokud budou na jednání přítomni oba spoluvlastníci, má se za to, že hlasování je výsledkem jejich domluvy". Dekuji za radu cartmann
Tuto otázku řeší § 1185 odst. 2 NOZ: Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.
Nejjednodušší je, když manželé předají výboru dopis následujícího znění (příklad): Oznamujeme vám, že jsme se dohodli, že společným zástupcem, který bude vykonávat práva za naši rodinu vůči společenství vlastníků jednotek, je moje manželka Vlasta Slavíková.
V Praze dne 4. 6. 2015.
Vlasta Slavíková, manželka (podpis)
Karel Slavík, manžel (podpis)
Toto zmocnění bude mít trvalou platnost, dokud ho oba nebo jeden z vás neodvoláte. Na shromáždění bude chodit a hlasovat paní Slavíková. Pan Slavík může na shromáždění přijít s ní, může manželce radit, možná se bude moci přihlásit i do diskuse, ale nebude hlasovat. Stane-li se, že paní Slavíková nebude moci jít na shromáždění (např. z důvodu nemoci), potom půjde na shromáždění pan Slavík se zmocněním pouze pro toto jedno shromáždění, pokud nechcete pro další shromáždění nic měnit, nebo s novým zmocněním.
Jsem názoru, že pro vzájemné zastupování manželů lze použít ustanovení § 696/1 NOZ:
Manžel má právo zastupovat svého manžela v jeho běžných záležitostech.
Vyžadovat proto od manželů na shromáždění vzájemnou plnou moc hodnotím jako tzv. přepjatý formalismus.
Je-li přepjatý formalismus aplikován ze strany státu, bohužel se s tím nedá nic dělat. Je-li ale přepjatý formalismus aplikován uvnitř SVJ mezi jeho členy navzájem a v důsledku toho může být např. shromáždění neusnášeníschopné, nelze to hodnotit jinak, než jako hloupost.
Obecné ustanovení § 696 NOZ se neuplatní. Uplatní se speciální ustanovení § 1185: Manželé, kteří mají jednotku v SJM, zmocní společného zástupce, který vykonává jejich práva vůči právnické osobě SVJ. To je zákonem uložená povinnost. Zda toto bude předsedající na shromáždění striktně vyžadovat je jiná otázka.
Já už jsem se setkal s případem, kdy na shromáždění obvykle docházel jeden z obou (manžel) a manželka pak v průběhu následujícího týdne doslova otravovala předsedu, aby přepsal hlasovací listinu, protože manžel je prý popleta a měl hlasovat jinak.
V těchto a obdobných případech se vyplatí být „přepjatě formální“ a trvat na písemném zmocnění s podpisy obou manželů. Mimochodem: nepovažuji za přepjatý formalismus, když po manželích chci, aby na kus papíru napsali rukou kdo je zastupuje a podepsali se k tomu.
Ale kdo se chce spálit – ať se spálí.
lake
spoluvlastnictví a SJM jsou 2 různé formy vlastnictví věci více osobami, takže SJM není spoluvlastnictví (?)
Poslední komentáře