sdružení, spolek nebo společenství?
Dobrý den, v našem bytovém době o 4 bytech řešíme nového předsedu sdružení vlastníků. Pán, který nám dělá správu domu nám tvrdí, že od nového roku sdružení neexistuje a musíme založit nové společenství. V občan.zákoníku je: „Je-li v domě méně než pět jednotek, může být společenství vlastníků založeno, pokud s tím souhlasí všichni vlastníci jednotek“
To znamená, že když nebudou souhlasit všichni, společenství nemůžeme založit?Tím pádem v čem je smysl, když je to od nového roku povinné. Takže může a taky nemusí?Chtěli bychom zůstat sdružení, avšak nevíme jaké to pro nás bude mít mínusy nebo plusy. Předem děkuji za odpověď
Zajímavé téma.. I společenství je přece spolek. Jako každý spolek také musíte mít stanovy,kde jsou dána pravidla. Každý spolek může mít i majetek,vlastnit nemovitost, bankovní účet a čerpat úvěr. Banky se téměř předhání v tom,aby dali úvěr. Určitě budou chtít vidět řádně vedené ůčetnictví a zaručený dostatek příjmů na splácení úvěru. Zajděte se zeptat přímo do banky,řeknou vám podmínky a možnosti.
Nelajku, je to úplně jinak. SVJ není spolek. SVJ je právnická osoba. Avšak SVJ není spolek podle NOZ. Čtěte zákony:
- Spolek je právnická osoba podle § 214 a následujících NOZ.
- SVJ(2000) je právnická osoba společenství vlastníků jednotek(1994) podle § 9 ZoVB.
- SVJ(2012) je právnická osoba společenství vlastníků jednotek podle § 1194 a následujících NOZ.
lake
Pán, který vám dělá správu, nemá pravdu.
Pokud existovalo registrované sdružení, od 1.1.2014 se přeměnilo na spolek a je zapsáno v rejstříku spolků.
SVJ(2012) zakládat nemusíte. Není to povinnost ani při počtu jednotek nižším než 5, ani při počtu jednotek vyšším než 5.
Ovšem ve srovnání se spolkem je SVJ jednoznačně výhodnější ro správu domu. Spolek nemá žádné pravomoci k domu a nemůže po členech ani nic vymáhat, kromě členských příspěvků. Rada založit SVJ tedy byla míněna dobře.
lake
lake: „Rada založit SVJ tedy byla míněna dobře.“
Rada nebyla míněna dobře. Člen spolku neručí za závazky spolku. Kdežto ty, lake, ručíš i za kriminální jednání tvého výboru, veškerým svým majetkem, tedy ne pouze bytem, ale i tím, co „máš v kapse“.
mischelinekk:Je tedy možné si vzít úvěr jako spolek
Jistě, je to možné, ale žádná banka spolku, který nedisponuje žádným majetkem, žádný úvěr neposkytne. Banky poskytují úvěry SVJ-72/1994 na základě zvrácené judikatury Vrchního soudu v Praze, který „dovodil“, že správou domu je myšleno i poskytnutí úvěru.
V souvislosti s vlastnictvím bytů se dějí neuvěřitelná zvěrstva, která dovedou zastavit pouze mimořádní jedinci, jak tomu bylo v případě NSS 4 As 44/2012.
Zastavit zvěrstva. Jedině oni. Nikdo jiný. Nikdo na „tomto portálu“.
V rozsudku NSS 4 As 44/2012 nešlo meritorně o úvěr.
Stranami sporu byl Magistrát a člen SVJ a šlo o stavební řízení.
Nejvyšší správní soud předesílá, že předmětem soudního přezkumu je rozhodnutí stěžovatele, kterým bylo jako nepřípustné zamítnuto odvolání žalobkyně proti stavebnímu povolení. V projednávané věci je proto klíčovou právní otázkou, zda je žalobkyně účastníkem stavebního řízení, či nikoliv. Účastenství ve stavebním řízení upravuje ustanovení § 109 odst. 1 stavebního zákona.
Slovo úvěr či půjčka se v tomto rozsudku vůběc nevyskytuje…
Poslední komentáře