S čím nepočítá polohový redukční koeficient

Vložil jarmila1961, 17. Leden 2011 - 17:58 ::

Dobrý den, prosím Vás, potřebovala bych poradit. Bydlím v družstevním bytě s 23 bytovými jednotkami. Na domovní schůzi se nájemníci usnesli, že se budou v bytech instalovat poměrová měřidla. Já s tím ale nesouhlasím, protože:

  1. bydlím v přízemí, sklepy jsou nezateplené, celoročně jsou v nich otevřená okna (i v zimě). Není možné naučit nájemníky, aby je zavírali. V sušárně pod bytem bývá otevřené okno. V kolárně a kočárkárně pod bytem se v zimě vůbec netopí, bývají otevřená okna i v topné sezóně.
  2. Do paneláku táhne vchodovými dveřmi a novými schránkami, které jsou zabudovány ve venkovní zdi. Jeden pokoj butu sousedí přímo se vchodem. Radiátory na chodbách jsou kvůli šetření vypnuté.
  3. Máme byt orientovaný na sever a jih, ale z celého vchodu nám do bytu svítí sluníčko nejméně, protože jsem navíc v rohu domu.
  4. Pod bytem máme samostatnou plynovou kotelnu (pro 1 vchod), kde je stále otevřené okno. Tím pádem máme v místnosti nad kotelnou podstatně chadněji než jinde.
  5. Při stavbě paneláku nám dali k bytu křivé zárubně, takže nám tam hodně táhne. Tato vada nejde opravit.

Na všechny tyto věci žádné koeficienty nejsou a já je nemůžu ovlivnit. Prosím Vás, jak se mám v tomto případě bránit? Nejsem proti měřidlům, ale chtěla bych, aby to bylo vůči mně spravedlivé. Můžete mi prosím něco poradit? Předem děkuji za ochotu a přeji hezký den.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 18. Leden 2011 - 6:41

    Paní Jarmilo,

    Pokud jde o běžné koeficienty, vyjadřující tepelnou ztrátu jednotlivých místností a korigující polohu místnosti v domě, nejsou určeny žádným celostátně platným předpisem. Každý vlastník domu nebo rozúčtovatel může stanovit koeficienty vlastní a to
    - výpočtem tepelných ztrát místností,
    - nebo kvalifikovaným odhadem,
    - nebo (nejčastěji) zcela nekvalifikovaně tak, že od někoho opíše koeficienty použité na jiném domě.

    Vy se ale ptáte na koeficienty
    - pro nadměrné větrání ve společných místnostech,
    - pro otevřená okna ve sklepě v topném období,
    - pro nevytápění místností, které jsou podle projektu osazeny topnými tělesy a mají být vytápěny.

    Pro tyto případy žádné koeficienty nejsou a ani nemohou být, neboť se jedná o závadu - rozpor mezi projektovaným stavem a skutečným způsobem využívání budovy. Jde o protiprávní stav a Vy se můžete bránit. Není na místě vymýšlet speciální koeficienty, které by tento stav zakryly.

    Zjistěte si z projektu budovy jak mají jednotlivé místnosti být vytápěny (vnitřní výpočtová teplota). Není-li dosahována, projevuje se to v přilehlých místnostech nadměrnými tepelnými ztrátami. Není dosaženo projektované tepelné pohody v bytě. K ukazatelům tepelné pohody patří i povrchová teplota nášlapné vrstvy podlahy, měřená kontaktním teploměrem.

    Máte právo na to, aby závady byly odstraněny a jednotlivé místnosti přiléhající k Vašemu bytu vytápěny podle projektových hodnot. Nadměrné větrání, ochlazující stěny, je vyloučeno. Projektant jistě nepočítal s permanentně otevřenými okny v topném období.

    Vám je v podstatě jedno, jak vlastník budovy tohoto stavu dosáhne, ale máte právo na to, aby dům a jeho místnosti byly užívány a vytápěny v souladu s projektem. Máte právo požadovat, aby na pořad nejbližšího shromáždění SVJ byl zařazen a odhlasován požadavek na řádné vytápění a zabránění nadměrnému větrání. Nebude-li Vám na shromáždění vyhověno, máte samozřejmě právo přehlasovaného vlastníka obrátit se na soud, nezávisle na projednávání věci stavebním úřadem.

    K dosažení Vašeho zákonného požadavku se můžete obrátit na krajskou hygienickou stanici (měření povrchových teplot a výpočtových teplot) i na stavební úřad (v jehož pravomoci je nařídit vlastníkům domu, aby jej užívali a vytápěli v souladu s projektem). Jde o hygienickou závadu a úřad je povinen zasáhnout.

    lake

    Vložil jarmila1961, 18. Leden 2011 - 22:49

    Když si zjistím, jak mají být jednotlivé místnosti ve sklepě vytápěny, kde (v jaké výšce od země) mám pak měřit teplotu v těch místnostech? Povrchová teplota nášlapné vrstvy podlahy je také uvedena v projektu nebo v nějaké vyhlášce?

    Vložil lake, 19. Leden 2011 - 6:40

    Vyhláška 194/2007 Sb. – Pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody
    ČSN 73 0540–2:2002 Tepelná ochrana budov

    lake

    Vložil jarmila1961, 19. Leden 2011 - 8:35

    Děkuji za odkazy, ale bohužel výkladu ČSN 73 0540–2:2002 nerozumím :( Mohl byste mi prosím nějak jednoduše vysvětlit, jak mám zjistit ve vyhlášce, kolik stupňů by měla být nášlapná teplota naší podlahy? Měří se v místnosti kde je lino na linu a v místnosti, kde je koberec na koberci? Ještě bych potřebovala poradit, jak je to s plynovou kotelnou, kterou máme pod bytem. Je tam nepřetržité větrání, jak jistě víte, a proto máme v místnosti nad ní podstatně chladněji a studenou podlahu. Kotelník mi ale tvrdí, že to není možné, protože v kotelně je teplo. Jak mu to mám mysvětlit? Omlouvám se, že Vás obtěžuji, ale bohužel nemám nikoho jiného, kdo by mi poradil. Můžete mi odpovědět na e-mail: jarmilaf@seznam­.cz. Předem děkuji a přeji hezký den.

    Vložil tpd, 17. Leden 2011 - 22:58

    no zřejmě nejlepší odpověď vám poskytne firma která bude provádět výpočet odebraného tepla…ale pokud vím tak se nikdy spotřeba nepočítá pouze podle poměrových měřidel…ale je tam možná volba 40/60, 50/50 a 60/40 poměru podlahové plochy a měřidel…je jasné že žádný systém není úplně spravedlivý…jde o to se alespoň pomyslné spravedlivosti přiblížit…po instalování měřidel musíte počítat i s tím že byty nad vámi budou také šetřit…tedy méně topit…já bydlím v posledním patře…měřiče máme…koeficienty používáme…přesto všechno protopím cca o tři až pět tisíc více než soused o patro níže…záleží na tom jaká je zima…to jsou nevýhody bydlení v panelovém domě…jinak doporučuji tlačit na výbor aby odstranil všechny možné průniky chladu do domu…ale že vám sluníčko svítí do bytu jen dvě hodiny…no tak to vám zřejmě neodstraní…

    Vložil jarmila1961, 18. Leden 2011 - 15:40

    Děkuji za odpověď. Ještě bych potřebovala vědět, kdo stanovuje, jaký podíl se bude používat (40/60, 50/50, 60/40).

    Vložil jaruš (bez ověření), 20. Únor 2011 - 10:00

    My máme odsouhlaseno 30/70 je to ale asi blbě. Rozdíly v platbách jsou 1/3, Jeden v přízemí zaplatí měsíčně zálohu 1450,druhý 1500 Ti ve čtvrtém podlaží 2000 až 2150. Čím víš, tím větší náklady. Lidé v nižších bytech využívají topení ze stoupaček, které mají v podstatě zadarmo.To není ve vyúčtování nikde zohledněno.Je běžné,že vám řeknou: mi netopíme, nám stačí stoupačky.Také jsem teď zjistila ,když se mi povedlo nahlédnout do vyúčtování sousedů,že jeden náměr radiátoru byl nula a to v pokoji kde paní trvale topí. Později jsem zjistila že ta nula tam je už několik let. Většina spoluvlastníku tyto naměřené údaje považuje za čistě soukromé a odmítají je ostatním sdělit.Dům je naštěstí od loňska zateplen,tak to snad klesne. Jaruš

    Vložil jaruš (bez ověření), 20. Únor 2011 - 9:11

    My máme odsouhlaseno 30/70 je to ale asi blbě. Rozdíly v platbách jsou 1/3 + i při minimálních platbách

    Vložil Leni (bez ověření), 18. Leden 2011 - 16:31

    Stanovuje to vlastník – viz vyhl. 372/2001 § 4 odst.1. Kdo je vlastník – viz § 2 odst.g)

    Vložil Leni (bez ověření), 17. Leden 2011 - 18:17

    Na body 1.-4. polohové koeficienty existují a používají se.....

    Vložil jarmila1961, 17. Leden 2011 - 21:07

    Na tyto věci se žádný koef. nevztahuje a jestli ano, napište mi prosím, kde je najdu.

    ad 1) koef. se vztahuje na přízemí s nevytápěným sklepem, ale v nevyt. sklepě může být v zimě 15 st. nebo taky 5, když jsou otevřená okna. To stejné v sušárně, kolárně, kočárkárně a uklid. místnosti, které jsou také ve sklepě. Rozdíl spotřeby tepla v bytě je pak velký.

    ad 2) se schránkami ve zdi, kterými v zimě profukuje vítr také koef. nepočítá. Když jsme měli schránky uvnitř domu, teplota v chodbě byla vyšší o 11 stupňů.

    ad 3) koef. počítá s orientací na sever, ale je rozdíl, jestli někomu do bytu svítí na jihu sluníčko 2 hodiny nebo 6 t.j. 4 hodiny topení (přitápění) navíc

    ad) koeficient na umístění plynové kotelny pod bytem jsem nikde nenašla. Prosím o odkaz. Děkuji

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".