Rozdělení SVJ

Vložil petr (bez ověření), 24. Září 2011 - 11:37 ::

Dobrý den, jsem členem SVJ, které bylo založeno po r.2000 pro dva panelákové vchody (tj.24 bytů – tedy jedna samostatná budova se dvěma vchody). Již nějaký čas máme problém shodnout se na opravách nebo i zvelebení domu. Dům je téměř 40 let starý a dle některých členů SVJ (téměř výhradně z jednoho vchodu) není třeba dělat nic, ale většina členů SVJ ve vchodě druhém dům opravovat a vylepšit chce, postupně, aby náklady s tímto spojené bylo možné uhradit bez nějakého doúčtování peněz nad rámec fondu oprav. Závěr je ten, že se nic zásadnějšího nedá na shromáždění, i když se sejdeme v potřebném počtu, odsouhlasit. Proto bychom se chtěli rozdělit z jednoho na dvě samostatné SVJ. Jaké máme možnosti k provedení takového kroku? Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 25. Září 2011 - 21:51

    Pane Petře, rozdělení jednoho SVJ na dvě je celkem jednoduché a má pouze tři kroky.

    (1) Všichni vlastníci jednotek podepíší smlouvu o zrušení rozdělení domu na jednotky, kterou vloží do katastru. Tím zanikne SVJ a dům se změní na budovu ve spoluvlastnictví podle ObčZ.

    (2) Všichni vlastníci jednotek podepíší dohodu o tom, že obě sekce se samostatným vchodem, samostatně označené číslem popisným a tak stavebně technicky uspořádané, že každá z nich může plnit samostatně základní funkci budovy, se nadále považují za dvě samostatné budovy. Zároveň s tím se spoluvlastníci dohodnou o převodu spoluvlastnických podílů k oběma budovám, případně k pozemku pod nimi. Katastrální úřad bude k rozdělení nejspíše vyžadovat kladné stanovisko stavebního úřadu. Pak vloží do katastru rozdělení budovy a s tím spojenou změnu spoluvlastnických podílů.

    (3) V každé z obou budov pak může vzniknout samostatné SVJ po splnění podmínek uvedených v ZoVB (rozdělení každé budovy na jednotky Prohlášením vlastníka budovy a následně převody jednotek do vlastnictví).

    lake

    Vložil petr SVJ 1 (bez ověření), 28. Září 2011 - 14:23

    Díky za odpověď, nicméně je nějaká obrana proti tomu, kdy z trucu nebudou (zejména ti problémoví) vlastníci jednotek chtít podepsat smlouvu o zrušení rozdělení domu. Jsme češi, takže tyhle schválnosti určitě nastanou. Je v takovém případě možná nějaká soudní cesta?

    Petr

    Vložil Franta Flinta (bez ověření), 24. Září 2011 - 16:05

    Vážený pane, jestli mi dovolíte něco málo poznamenat.Vím, že se zde o tom už něco psalo.Tak jenom, jestli si dobře pamatuji.Zda-li je ten Váš barák s jedním popisným číslem, asi bude dost velký problém. Jinak si myslím, možná že špatně, že by se muselo vše řešit jak katastrem tak cestou Obch.rejstříku. To by ale asi věděl a mám za to, že velmi dobře, jistý p.Lake,který zde přispívá. Chtěl bych věřit, že Vám jistě velmi dobře poradí.Tak že se zaměřte na odpověď p.Lakeho. Snad si Vašeho dotazu všimne.Mám za to, že jeho radám můžete věžit!!Přeji příjemný den.Franta Flinta

    Vložil p.f. (bez ověření), 25. Září 2011 - 17:55

    To Franta Flinta: Ano, každý vchod v našem objektu má svoje čp.
    Díky za odpověď.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".