rozdělení stávajícího SVJ
V našem bytovém domě vzniklo SVJ v r. 2007. Dům má tři samostatné vchody se samostatnými popisnými čísly a každý vchod může fungovat samostatně. Je možné rozdělit stávající SVJ na menší celky podle vchodů? Co všechno by takové rozdělení obnášelo? Děkuji
Snad abychom se podívali krok za krokem, jak se to má řešit.
(1) Zjistěte si v první řadě, zda váš dům splňuje definici, kterou stanovil Ústavní soud (§ 2 písm. (a) ZoVB):
"Rozhodnutím vlastníka za budovu lze považovat rovněž sekci se samostatným vchodem, pokud je samostatně označena číslem popisným a je tak stavebně technicky uspořádána, že může plnit samostatně základní funkci budovy."
(2) Není nutná rekolaudace, jak se domnívá pan "zovb", neboť jde o rozhodnutí vlastníka budovy; nicméně katastrální úřad bude požadovat souhlasné stanovisko Stavebního úřadu ke splnění podmínek uvedených v § 2 písm. (a) ZoVB.
(3) Dohodou všech vlastníků jednotek zrušíte rozdělení domu na jednotky (§ 5 odst. 6 ZoVB). Tím dojde k zániku jednotek a k přeměně na podílové spoluvlastnictví budovy podle ObčZ. Vaše SVJ tím zanikne.
(4) Pozemek pod domem rozdělíte na tři parcely pod jednotlivými sekcemi budovy a uspořádáte spoluvlastnické vztahy tak, aby spoluvlastníky každé z parcel se staly osoby, které v daném domě budou později vlastnit jednotku.
(5) Jako podíloví spoluvlastníci budovy vložíte společně do katastru tři Prohlášení vlastníka, kterými rozdělíte každou ze tří sekcí budovy na jednotky a společné části.
(6) Zároveň katastrálnímu úřadu předložíte dohodu vlastníků o vzniku vlastnického práva k jednotlivým jednotkám v těchto nově vzniklých domech (§ 5 odst. 2 ZoVB).
(7) Tím vzniknou tři domy a tři samostatná společenství.
Uvedeným postupem se zbavíte současného stavu, kdy se hádáte a nejste schopni se domluvit ve vašem velkém SVJ.
Po rozdělení se situace změní takto: budete se hádat a nebudete schopni se domluvit v každém ze tří SVJ samostatně.
Hodně štěstí.
lake
Vyjádření k příspěvku: „Vložil HaZa (bez ověření), 3. Červen 2011 – 15:28 :: Ostatní“
Vážený pane HaZa,
Dotazujete se, zda je možné rozdělit „společenství“ ve smyslu zák. č. 72/1994 Sb.
Vaše citace (dotaz):
„Je možné rozdělit stávající SVJ na menší celky podle vchodů?“
Dovozuji, ža meritem věci není rozdělení „společenství“, ale nové vymezení domu (vznik dalších domů).
Tedy rozdělení existující věci (což dům bezpochyby je) na tři věci na sobě nezávislé.
Aby mohla v domě vznikonut jednotka (a „společenství“), musí dům existovat. Aby mohla v domě vznikonut jednotka, musí být dům zkolaudován (a jednotky rovněž).
Z předešlého jednoznačně vyplývá, že musíte dosáhnout rekoulaudace Vašeho (původně jednoho domu) na tři domy samostatné.
K tomuto bude zapotřebí souhlasu veškerých vlastníků jednotek v domě (tedy v domě stávajícím, existujícim a již zkolaudovaném).
Poté, až tento souhlas vyzískáte, Vám místně příslušný stavební úřad sdělí, na Vaši žádost, jaké (a zda vůbec), bude nutno realizovat stavební úpravy,
aby původně jedna věc (dům) byl rekolaudován na 3 stamostané věci (domy).
Na tomto místě se musíte zastavit. Na tomto místě je naprosto zřejmé, že musíte uzavřít smlouvu „o výstavbě“ (i když fakticky´nic nestavíte) s veškerými vlastníky jednotek v již existujícím domě.
V takové smlouvě se budete muset, mimo jiné, vypořádat se zánikem již existujícího „společenství“, vznikem tří nových společenství a vznikem X-nových-jednotek ve třech domech.
Pokud během výše uvedených úkonů učiníte chybu (takovou chybu, kterou nelze bez dalšího opravit), riskujete to, že bude nejenom Vaše vlastnictví jednotky zpochybněno,
ale bude zpochybněno vymezení jednotek jako takové, prohlášení vlastníka 3 budov a VĚC (původně jedna budova) se může vrátit do vlastnictví původního vlastníka budovy.
Tato „nová“ tři „společenství“ by totiž, „de jure“, vůbec nemusela existovat.
ZoVB
Poslední komentáře