rozdělení nákladů na topení a ohřev teplé vody

Vložil Anonymous, 14. Únor 2010 - 17:57 ::

Dobrý den,můžete mi prosím poradit, jakým způsobem rozdělit náklady na plyn mezi položku topení a ohřev teplé vody v bytovém domě (12 bytů)? Nemáme měřidlo,které by u plynového kotle změřilo počet GJ na topení a na teplou vodu,pouze měřiče teplé vody v bytech. Jakým způsobem nebo poměrem tedy rozdělit náklady mezi položky?

Děkuji Bláha

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel.pal (bez ověření), 16. Březen 2010 - 16:13

    zde si to můžete spočítat http://vytapeni.tzb-info.cz/t.py…

    Vložil FrantaF, 15. Únor 2010 - 20:04

    Ve vyhlášce 194/2007 Sb. v příloze 2 jsou uvedeny na přípravu teplé vody v zásobované budově měrné ukazatel spotřeby tepelné energie 0,17 GJ/m2/rok, nebo 0,30 GJ/m3. Stejnou hodnoty 0,30 GJ/m3 udával náš dodavatel při stanovení ceny za ohřev vody. Naše cena, stanovená ze spotřeby tepla mimo topné období vycházela téměř stejně (máme převáděcí domovní stanice).

    Poměr nákladů na ohřev a vytápění tak dlouhodobě činil asi 30:70. Je to nezateplený dům (vyzděný betonový skelet)s 96 byty. Považovat poměr 40:60 za nejvhodnější, bez dalšího ověření neshledávám vhodným. Lépe méně přesné měření nebo výpočet, než střelený odhad.

    Vložil lake, 15. Únor 2010 - 20:43

    Souhlasím s FrantaF.
    Změřená hodnota v našem domě je 0,26 GJ/m3 včetně ztrát cirkulací. Poměr spotřeb je kolem 74% topení, 26% teplá voda. Dům je nezateplený panelový, rozvody vody po rekonstrukci s izolací Mirelon.
    Tabulkovou hodnotu 0,30 GJ/m3 nebo horší jsme snad měli s původními rozvody v ocelových trubkách omotaných hadrovou "izolací".
    Poměr 60:40 by mohl mít kompletně zateplený dům s výrazně nižší spotřebou na topení.

    lake

    Vložil lake, 15. Únor 2010 - 0:40

    Rozdělení nákladů řeší vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb.. Viz § 7 vyhlášky, případně měrné ukazatele spotřeby tepla v příloze vyhlášky.

    Přednost má přímé měření tepla vstupujícího do ohřívače. Nelze-li měřit, určují se náklady podle spotřeby paliva. Je možno změřit spotřebu mimo topné období, avšak ne v době prázdnin, kdy spotřeba TV může být nízká a více se uplatňují ztráty tepla při recirkulaci. Vhodným obdobím pro měření je zpravidla konec května, červen, počátek září.

    Korekce pro vstupní teplotu vody do ohřívače by měla být uplatněna - ovšem nikoliv mechanicky (systémem "v zimě o 10% více"), ale podle skutečného průběhu teplot. Na ukázku poskytuji skutečně změřené teploty ve °C od ledna do prosince 2005:
    5.0 4.0 4.0 5.0 8.0 10.0 11.5 13.0 14.5 14.5 12.0 7.0
    V tomto konkrétním případě jde o vodovod zásobovaný z větší vodní nádrže, voda se odebírá u dna, proto je patrný časový posun vůči teplotám vzduchu.

    lake

    Vložil Matějka Jaroslav, 15. Únor 2010 - 20:21

    Pane „lake“,

    oproti vám se domnívám a z praxe mám zkušenosti, že více se projevují ztráty tepla při recirkulaci v měsících prosinec, leden, únor. V těchto měsících dochází k větším tepelným ztrátám na TUV než ve vámi uváděných „zpravidla konec května, červen, počátek září“, a to mnohdy podceňovaným a nedostatečným izolačním obalem rozvodů TUV (TeV); především v době útlumu otápění, kdy rozvody TUV (TeV) otápí nejen společné prostory (vodorovný rozvod), kterými je rozvod veden, ale otápí svými stoupacími větvemi v technických stupačkách bytové jádro či zdi v místnostech, kterými prochází. Tato skutečnost je umocněna faktem, že většina domů z důvodu různorodosti konce či počátku pracovní doby na základě schválení potřebné většiny konečných odběratelů uskutečňuje dodávku TUV (TeV) celodenně po dobu 24 hodin, jelikož odstávka dodávky TUV (TeV) vody v době od 22.00 hod. do 6.00 hod. nezajišťuje komfort bydlení pro všechny vlastníky/uži­vatele domu.

    Matějka

    Vložil lake, 15. Únor 2010 - 21:03

    Pane Matějko,

    u nás je to jinak asi proto, že stoupačky vedou skrz byty a jsou tedy chráněné. Ztráty tepla cirkulací TUV jsou závislé na rozdílu teplot vody a okolního vzduchu, na izolaci a průměru trubek. Nezávisí kupodivu na rychlosti proudění vody v trubce (četl jsem).

    V létě je u nás v šachtě rozdíl teplot voda-vzduch 55–23 °C, v zimě možná 55–21°C. Ztráty cirkulací v létě a zimě se budou lišit o 6%.

    Květen, červen a září jsem navrhoval proto, že se netopí a tazatel potřeboval změřit samostatně teplo pro přípravu vody.

    lake

    Vložil Anonymo (bez ověření), 14. Únor 2010 - 18:15

    viz zde (vpravo nahoře) legislativa:

    vyhl.372/2001 §6

    1. Není-li možné v zúčtovací jednotce s vlastním zdrojem tepelné

    energie nebo s vlastní předávací stanicí určit odděleně náklady na tepelnou energii na vytápění a náklady na tepelnou energii spotřebovanou na ohřev užitkové vody, připadne 60 % nákladů na tepelnou energii na vytápění a 40 % nákladů na tepelnou energii na ohřev užitkové vody.

    Vložil Pavel777 (bez ověření), 14. Únor 2010 - 20:52

    Někdo tady před časem psal, že vezme spotřebu plynu v letních měsících, spočte průměrnou spotřebu na měsíc, vynásobí dvanácti, přičte, pokud si dobře pamatuji, 10% kvůli studenější vodě na vstupu v zimě a má celkovou spotřebu plynu na ohřev TUV za rok. Bohužel to tady teď nemohu najít. Když jsme ještě měli měřáky, TUV nám dělala 34–35%, teď už jedeme taky bez nich. Po zateplení předpokládám podíl TUV až 48%, takže taky z toho rozdělení 40%TUV/60%teplo nejsem zrovna nadšený…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".