Reklamace vyúčtování služeb a vymahači dluhů

Vložil Vyděšený (bez ověření), 26. Srpen 2016 - 2:12 ::

Dobrý den,

také mám problém s vyúčtováním služeb od SVJ, ale poněkud jiného rázu, než se zde běžně řeší. Zálohy platím pravidelně měsíčně ve výši předepsané SVJčkem. V dubnu mi bylo předáno vyúčtování za rok 2015. Na vyúčtování byla částka se kterou jsem nesouhlasil protože byla zvýšena o neznámých 9000 na 21000 a tak jsem podal reklamaci a požádal SVJ o všechny podklady pro kontrolu kde se stala chyba. V polovině července mi byla zaslána odpověď od smluvního správce, ze které se lze jen za použití velké fanatazie domýšlet, že moje reklamace byla zamítnuta (prostě přímo to tam uvedeno není, pouze že žádná chyba v jejich vyúčtování neexistuje). Podklady jsem k dnešnímu dni nedostal vůbec a ani žádnou odpověď, proč vlastně ne. Na dotazy mi zástupci SVJ odpovídají pouze tak, ať prý zaplatím a tím to prý bude vyřízeno. Na dotazy u správce mi řekli, že se se mnou nebudou bavit o ničem. Na konci 5-minutového přesvědčování ať mi vyjasní problém chybějícího zúčtování záloh, mi paní účetní řekla, že jim SVJ zakázalo, se se mnou o čemkoliv bavit a cokoli vysvětlovat a jestli prý budu informací „že se se mnou nechtějí bavit“ kdekoli argumentovat, že ji popře a označí mne za lháře.

Teď v srpnu mi přišel dopis od firmy „Vymahači a spol.“ (nezlobte se ale neuvedu, kdo konkrétně to je, teď zrovna se bojím) s tím, že údajně tuto firmu pověřilo SVJ po mně vymáhat můj dluh vůči SVJ. Můj údajný dluh v jejich sdělení je dvojnásobný (42000). Když zaplatím do 20-ti dnů dostanu bonus 10000. Když ne, vypočetli mi, co zřejmě běžně žádají po skutečných neplatičích u nebankovních půjček: SVJdluh+náklady na právníky+vymáhací odměny+odměny za návštěvy bouchačů u mého bytu+nějaké příslušenství – to ani nevím co je, a tam to upřesněno není +80Kč za každý den mého prodlení počínaje dnem 1.8.2016 (takže k dnešnímu dni to již je: 26× 80Kč). Dohromady prý minimálně přes 90000.

Ve stanovách, žádné oprávnění SVJ předávat pohledávky SVJ firmám typu „Vymahači a spol.“ není. Nezpochybňuji, že nějaký dluh z porovnání záloh a nákladů může existovat, ale ten co mi byl předložen k zaplacení od SVJ nemám (minimálně těch 9000 a ten zbytek nevím, kdy nemám podklady) a ten co mi zaslali „Vymahači a spol.“ je zcela absurdní.

Zavolal jsem i na poradnu pro spotřebitele, ale tam jen blekotali, že mám zaplatit alespoň část, o které si myslím že je správně. Na otázku co mám dělat dále resp. jak dostanu podklady, pokud zaplatím těch 12.000 které bych byl ochoten zaplatit, a proč si myslí že „Vymahači a spol.“ přestanou chtít svoje „vymáhací odměny+odměny bouchačů“, řekli že to je nad rámec jejich bezplatných rad, že si mám promluvit s právníkem a zavěsili.

Co byste dělali na mém místě nebo co byste radili, že mám udělat? Díky

Vyděšený Petr

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pobouřený vlastník (bez ověření), 17. Září 2016 - 9:47

    Máme podobný problém v SVJ v Holešově. Nejlepší je podat reklamaci vyúčtování jako celku a nic nezaplatit. Když chce SVJ peníze, ať Vám prokáže oprávněnost údajné pohledávky. Ale musíte počítat i s možným soudním řízením. Tam by se vše vyjasnilo. Na SVJ by bylo prokázat oprávněnost pohledávky. Pokud je vyúčtování chybné, tak byste po nich pak vymohl náklady řízení a odškodné za případné způsobené škody.

    Vložil anon (bez ověření), 31. Srpen 2016 - 6:06

    V normálně fungujícím společenství se nemůže stát, aby se ve vyúčtování objevila neznámá částka. Každá částka musí být jasně popsaná za co je. Alepoň u nás to tak funguje.

    Vložil Pub (bez ověření), 1. Září 2016 - 0:46

    Z čeho soudíš, že se tazatel zajímá jak to funguje u tebe „anone“?
    Z čeho soudíš, že jeho SVJ je „normální“?
    A proč si neodpověděl alespoň na jeden jeho dotaz?
    Nic o problematice nevíš, že jo?
    No jo no, tak mlč.

    Vložil Arveno, 28. Srpen 2016 - 5:04

    Potrebujete dobreho pravnika, ktery zna SVJ problematiku.. Neni jich mnoho. Magda ma nekoho. Udelat okamzite utok dle vyse uvedenych navrhu. Nebudu citovat zakony, ale to co s Vami provadeji neni dle zakona. Take si proctete stanovy. Mejte vzdy svedka vsech ev. ustnich/osobnich diskusi. Nejlepe davat vse pisemne. Pokud v dane situaci zaplatite tak pristi rok dostanete dalsi neoduvodnene, nezduvodnene pozadavky.

    To co licite zavani kriminalitou a vydiranim. Vyhruzky, SVJ zakazalo ucetni dat informaci. atd. Chteji Vas zastrasit nebot neco neni v poradku. Taktez vypada, ze maji „kontaky s "vymahaci“ coz pokud vim zadne SVJ nepouzilo a snad ani nesmi pouzit. Pokud by SVJ smelo pouzit vymahace tak by nebyly problemy s neplatici. Ale to nevim.

    Lake, Pavel a Magda by umeli odpovedet. Drzim Vam palce.

    Vložil Pub (bez ověření), 31. Srpen 2016 - 5:26

    K pojmu tíseň:
    JUDr. Jiří Spáčil, CSc. Soudce Nejvyššího soudu ČR (poplatné k roku 2011):

    Donucení předpokládá donucujícího, tedy osobu, která vytváří pohnutku jednání donuceného, kterou je důvodná bázeň. Naproti tomu tíseň je stav, který nevznikl úmyslným jednáním, jehož účelem bylo někoho přimět k právnímu jednání. Ani v případě, že druhá strana na toho, kdo je v tísni, naléhá, přemlouvá jej k uzavření smlouvy a poukazuje na možné následky, které mu v důsledku stavu tísně vzniknou, pokud smlouvu neuzavře, nejde o donucení; jednající prostě upozorňuje na možné následky tísně, které by mohly nastat, aniž by to on mohl ovlivnit. Pohnutkou tu není nátlak druhé strany, ale objektivně existující stav. Pokud však druhá strana tomu, kdo je v tísni, ještě vyhrožuje, například, že v případě neuzavření smlouvy se zasadí, aby mu nebyla bankou poskytnuta již přislíbená půjčka, půjde bezprávnou vyhrůžku, smlouva bude absolutní neplatná a odstoupení od ní nepřichází v úvahu. Kritériem k rozlišení donucení a tísně je tedy pohnutka k jednání …
    Vložil Vyděšený (bez ověření), 31. Srpen 2016 - 5:19

    (1) Svědka… no mám diktafon. To je můj neživý svědek. Jiného ne.

    (2) píšete „snad ani nesmi pouzit“. Jenže „nesmí“ neznamená „nemůže“.

    Vložil anon (bez ověření), 27. Srpen 2016 - 9:17

    pane Petře, pokud jste písemně reklamoval ve lhůtě, pak bych uplatnil pokutu 50Kč za den (dle zákona o službách 67/2013 Sb. § 8 +§ 13) od uplynutí 30denní lhůty, kdy vám měly být poskytnuty doklady k náhledu. dále bych SVJ písemně nadále upomínal o předložení podkladů a vyúčtování bych neuhradil.

    dále je zde otázka, zda vaše vyúčtování je vůbec splatné -viz http://profipravo.cz/index.php…

    ostatní vlastníci s vyúčtováním souhlasí?

    www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-67 § 8 Nahlížení do podkladů k vyúčtování a vypořádání námitek (1) Na základě písemné žádosti příjemce služeb je poskytovatel služeb povinen nejpozději do 5 měsíců po skončení zúčtovacího období doložit příjemci služeb náklady na jednotlivé služby, způsob jejich rozúčtování, způsob stanovení výše záloh za služby a provedení vyúčtování podle tohoto zákona a umožnit příjemci služeb pořízení kopie podkladů. (2) Případné námitky ke způsobu a obsahu vyúčtování předloží příjemce služeb poskytovateli služeb neprodleně, nejpozději však do 30 dnů ode dne doručení vyúčtování, popřípadě doložení podkladů podle odstavce 1, příjemci služeb. Vyřízení uplatněných námitek musí být poskytovatelem služeb uskutečněno nejpozději do 30 dnů od doručení námitky.

    § 13 Pokuta za prodlení s nepeněžitým plněním (1) Jestliže poskytovatel služeb nebo příjemce služeb nesplní svoji povinnost stanovenou tímto zákonem, zejména nesplní-li příjemce služeb povinnost oznámit změnu počtu osob, nebo nedoručí-li poskytovatel služeb včas vyúčtování nebo nesplní povinnosti spojené s právem příjemce služeb nahlížet do podkladů k vyúčtování a povinnosti spojené s vypořádáním námitek, je povinen zaplatit druhé straně pokutu, ledaže by splnění povinností ve stanovené lhůtě nebylo spravedlivé požadovat nebo k nesplnění lhůty došlo zaviněním druhé strany. (2) Výši pokuty poskytovatel služeb ujedná alespoň s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o ní rozhodne družstvo, anebo společenství. Ujednaná výše pokuty nesmí přesáhnout 50 Kč za každý započatý den prodlení. Nedojde-li k ujednání s nájemci nebo rozhodnutí družstva anebo společenství, činí výše pokuty 50 Kč za každý započatý den prodlení.

    Vložil Vyděšený (bez ověření), 31. Srpen 2016 - 5:03

    pane Anone,

    (1) reklamoval jsem písemně, na doručenku. Jenomže zde menám jasno: když jsem na první pohled zjistil, že vyúčtování je vadné, tak logicky potřebuji podklady a ty jsem písemně žádal, ale nemám je doposud. V §8/2 se říká, že reklamace se podá neprodlenně, max. do 30 dní nebo po předložení podkladů. Já podal před-reklamaci, protože logicky hlavní-reklamaci mohu podat až po prostudování podkladů a nalezení problémů. Takže co myslíte, podal jsem vůbec reklamaci ve smyslu zákona o službách? A podal li jsem ji, podal jsem ji včas? – Já osobně se domnívám že hlavní reklamace je blokována nedodáním těch podkladů, takže se domnívám, že ve zpoždění nejsem. Ale nevím.

    (2) jak byste uplatnil těch 50Kč? Zápočtem? Výzvou k zaplacení?

    (3) proč se domníváte, že jde o 50Kč, když v účetním období 2015 (do 31.12.2015) platilo 100Kč. Pravda, není mi teď jasné, zda se to nyní má „dělit“ nebo zda celé vyřízení spadá do platnosti předpisu do 31.12. ale to mne teď zrovna netrápí. Teď mám vítr z osob vystupujících za „Vymahači a spol.“

    (4) k jakému datu mám uplatnění provést? Mám čekat až bude povinnost nějak úplně splněna, nebo mám provést částečný výpočet výše pokuty?

    (5) jak byste uplatnil náklady na „upomínání“ které navrhujete? Teď jsem někde četl že to je tzv. „příslušenství“ – jedna upomínka: podání na poště min. 53Kč, tisk min. 2Kč, MHD min. 40Kč – na poštu to mám dost daleko…

    (6) Co s těmi vymahači – v životě jsem se s takovými hyenami nesetkal. Nemohou mne třeba inzultovat? Já sice hodlám nezaplatit – ale má pro Vás nějakou váhu ten dopis od firmy „Vymahači a spol.“ nebo byste jej jen založil pro budoucí soudní či trestní jednání a nyní na něj vůbec nereflektoval …a pouze vyztužil dveře zevnitř?

    (7) Co mi chcete naznačit citací těch dvou §§-fů – §8 a §13? Já je znám.

    (8) Zda souhlasí ostatní vlastníci s čím? S vyúčtováním mým, nebo svým? Já nevím, pokud takoví jsou, pak za mnou nepřišli a já je neznám. Zástupce SVJ samozřejmě tvrdil v minulém roce, že zavilý reklamovač jsem pouze já a že všichni ostatní jsou spokojeni. A jako každoročně mi zástupci SVJ jako papoušci sdělili (platí jen pro minulé roky – nyní mi neřekli nic), že všechny moje námitky jsou nesmyslné, že jim nerozumí nikdo (údajně ani „hajzl-bába“). Já tedy nevím, ale jeli předběžnou námitkou, že nevím za co mi účtují 9000 a že chci podklady – tak já v tomto žádnou nesrozumitelnost nenacházím.

    Petr

    Vložil kok (bez ověření), 26. Srpen 2016 - 7:21

    nejlepší obrana je útok, jednoznačně bych doporučoval právníka (s novým NOZ se člověk zamotá, ani netuší jak a kde), ale v principu bych vyzval SVJ k navrácení záloh za minulý rok (neprovedli řádné vyúčtování a drží je neoprávněně) a v druhém kroku (po uplynutí lhůty (např 10 dní) bych vystavil platební rozkaz. tím se síly vyrovnají a začne běžet úročení nevrácených záloh. ale podle mně by měl být výsledkem smír a ne 3–4 roky běžící soud.

    Vložil účetní (bez ověření), 26. Srpen 2016 - 9:21

    Koku, vy máte oprávnění vystavit platební rozkaz? To potom rovnou nařiďte exekuci.

    Vložil kok (bez ověření), 26. Srpen 2016 - 9:52

    každý má právo vystavit platební rozkaz (pokud má el.podpis) vyplníte formulář, zaplatíte poplatek 4% z částky (při 3k měsíčně cca 1,4k což je cena za obranu a když vyhraji tak se mi vrátí) a když dlužník nepodá odpor (a povede se doručení) máte v ruce exekuční titul. k exekuci jste stále ještě daleko ale jako základ k vyjednávání do­brý.

    Vložil € (bez ověření), 26. Srpen 2016 - 8:12

    „nejlepší obrana je útok, jednoznačně bych doporučoval právníka (s novým NOZ se člověk zamotá, ani netuší jak a kde), ale v principu bych vyzval SVJ k navrácení záloh za minulý rok (neprovedli řádné vyúčtování a drží je neoprávněně) a v druhém kroku (po uplynutí lhůty (např 10 dní) bych vystavil platební rozkaz. tím se síly vyrovnají a začne běžet úročení nevrácených záloh. ale podle mně by měl být výsledkem smír a ne 3–4 roky běžící soud.“

    Háček tohoto jinak elegantního řešení jsou náklady. K oněm 90 000 Kč ihned přibyde soudní poplatek 5 % a později další náklady na vedení sporu řádově v desetitisících Kč.

    Vložil Poznamka (bez ověření), 1. Září 2016 - 9:13

    Především je třeba zjistit v čem je Vaše vyúčtování chybné, co znamená těch 9000 navíc. Vyúčtování je rozdíl mezi skutečnými náklady a platbami z měsíčních úhrad. Platby měsíčních úhrad můžou byt vyjádřeny i jako předepsané zálohy plus saldo plateb záloh.
    Úhradovou stranu vyúčtování můžete zkontrolovat z vlastních podkladů:
    = předpisy měsíčních plateb
    = doklady odvedených měsíčních plateb
    = protokol odečtů spotřeby (T, TUV, SV)
    = technické parametry jednotky (plocha pro majetkový podíl a pro vytápění)
    Pomocí těchto dokladů spočtete, kolik bylo zaplaceno na zálohách dle jednotlivých služeb a zda jsou shodné částky uvedeny i na vyúčtování.
    Dále zkontrolujete, zda uvedené hodnoty odečtů a plochy odpovídají hodnotám Vaší jednotky.
    Zbývá zkontrolovat částky nákladové strany vyúčtování. Pro výpočet vašeho podílu jsou zde obvykle uvedeny za SVJ:
    = objemy společných skutečných nákladů dle jednotlivých dodávek služeb
    = jednicové (částka za 1m2 nějaké plochy, 1m3 SV, TUV) skutečně náklady dle jednotlivých dodávek služeb
    Vaše náklady se spočítají jako množství odběru krát jednicový náklad. Pro ověření správnosti si půjčíte vyúčtování od souseda a porovnáte uvedené hodnoty (souhrnné a jednicové) za SVJ s vyúčtováním Vaším. Pokud tyto hodnoty jsou stejné, pak v této části obě vyúčtování jsou stejně chybné nebo bezchybné. Významný nedoplatek ve vyúčtování může vznikat z nízkých záloh, z neplacení záloh, nebo zahrnutím dluhu z minulých let. Vědět co je vadné ve vyúčtování je cennější informace než hledání služby dobrého advokáta (kterého možná ani nebude potřeba).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".