Prošlé cejchy vodoměrů a rozúčtování nadspořeby

Vložil slimak, 11. Říjen 2016 - 21:25 ::

Dobrý den,

přicházím se zdvořilým laickým dotazem. Ve SVJ jsme nedávno zjistili, že máme už několik let pohříchu neocejchované vodoměry, protože nás na to správcovská firma nikdy neupozornila. Co čert nechtěl, jeden vlastník jednotky, říkejme mu pan Vodník, spotřeboval extrémní množství studené vody, zřejmě ji nechal protékat několik měsíců když se v bytě nezdržoval. Nyní pan Vodník odmítá vodu s odkazem na prošlý cejch vodoměrů SVJ zaplatit. Správcovská firma se taky necítí být odpovědná za neprovedení kontroly cejchů / výměny vodoměrů po celou dobu a navrhuje rozpočítání dlužné vody podle podlahových ploch, což se ostatním členům pochopitelně nelíbí.

Moje dotazy zní:

  1. V zákone o vodovodech a kanalizacích jsem se dočetl (§ 17 odst. 4), že se v případě nefunkčních vodoměrů musí použít výpočet podle skutečné spotřeby v předchozím roce, takže bez ohledu na náměry prošlých vodoměrů. Lze z toho vycházet, nebo tento zákon platí pouze pro vztah SVJ / vodárny a nikoliv pro vztah SVJ / vlastníci jednotek?
  2. Pokud se použije výše uvedený náhradní výpočet, po kom se lze domáhat úhrady rozdílu mezi tím co SVJ dle patního vodoměru uhradí vodárnám, a tím co pan Vodník uhradí SVJ? Neodpovídá za vzniklou škodu náhodou správcovská firma, která zanedbala povinnost provádět kontroly a výměny vodoměrů dle správcovské smlouvy ?
  3. Nebo je smysluplnější se naopak s panem Vodníkem soudit i přes prošlé cejchy a prokazovat jeho spotřebu například rozdílem hodnot mezi patním vodoměrem a součtem všech ostatních sousedů?
  4. Nedopustí se SVJ protiprávního jednání se sankcí až 1 mil. Kč dle zákona o metrologii tím, že po někom požaduje úhradu založenou na měření vodoměrem s prošlým cejchem?

Děkuji předem za názor, hlavně pana Lakea!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pozorovatel, 12. Říjen 2016 - 19:19

    Pokud jsou propadlé cejchy vodoměrů,máte smůlu a nelze podle nich vymáhat jakékoliv finance.

    Vložil Zdeněk II (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 13:09

    Slimaku, nemyslím, že zde je co platné se probírat v tom, jak je zpracovaná smlouva se smluvním správcem, případně jak vyfakturovat „vodníkovi“ jeho údajnou nadspotřebu. Jsou-li poměrové vodoměry v jednotkách s neplatnou lhůtou jejich úředního ověření, je vše marno, protože taková stanovená měřidla nelze použít pro rozúčtování finančních nákladů za spotřebovanou vodu v celé zúčtovací jednotce a nastává pouze možnost uvedená v zákoně 67/2013 Sb. § 5 Rozúčtování nákladů na služby (1) Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období. (2) Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto

    1. dodávka vody a odvádění odpadních vod v poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech; není-li provedena instalace podružných vodoměrů ve všech bytech nebo nebytových prostorech v domě, rozúčtují se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod podle směrných čísel roční potřeby vody1),

      Budiž to pro všechny vlastníky jednotek poučením, že zákony je nezbytné dodržovat. Pokud by tuto skutečnost SVJ jako právnická osoba nebylo ochotno respektovat, ani nebudu uvádět výši sankce, která za neplnění povinnosti zajistit řádné úřední ověření měřidel pro tento účel hrozí.

    Samozřejmě že důležitou roli zde hraje skutečnost, kdo je vlastníkem těchto měřidel. Názor, že dokument prohlášení vlastníka je po vzniku SVJ mimo hru, mohl uvést pouze diletant.

    Zdeněk II

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 11:24

    Máte ve smlouvě se správcovskou firmou něco o upozorňování ohledně cejchu vodoměrů? Vžyť o tom nemusí vůůbec, ale vůůbec vědět, jen z proplacené faktury. Jak dokážete Vodníkovi nadspotřebu? Norma toto řeší. Chcete se soudit? Vinen je výbor, včetně vlastníků, ne?

    Vložil P_V (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 9:22

    Férové by bylo ten jeho vodoměr dát na přezkoušení, a pokud se ukáže, že měří správně, tak trvat na rozúčtování podle něj. Způsob rozúčtování studené vody je dán zákonem 67/2013, kde se píše, že to záleží na ujednání či rozhodnutí družstva. Můžete si tedy na shromáždění ujednat, že se ještě pro tento rok bude rozúčtovat podle starých vodoměrů. Nebo jakkoli jinak.

    Vložil Autobus (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 10:21

    A ted, jak to chcete technicky provest?

    Musel by nekdo, nejlepe soudni znalec vodomer sejmout a zaridit to, aby nebylo napadnutelne, ze s vodomerem bylo manipulovano :-)

    Druha vec je, zda to jde legislativne nenapadnutelne takto provest.

    Treti vec je, pokud se o tom predem Vodnik dozvi, vodomer vymeni, znici ci jinak znemozni situace, aby se prokazalo, ze vodomer meri bezvadne.

    Rozumne je k zabrneni tohoto stavu provadet kontrolu nejmene 2× rocne, zda se vodomer toci… I kdyz v pripade, kdy se hlidaji cejchy, je to asi zbytecne…

    Vložil P_V (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 11:09

    Udělalo by se to současně s výměnou všech vodoměrů za nové, kterou je nutné provést nejlépe hned. Dodavatel by měl za úkol konkrétní vodoměr dát k přezkoušení.

    Vložil TV (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 7:59

    V první řadě zjistěte z prohlášení vlastníka, čí jsou vodoměry. V našem domě jsou totiž součástí bytové jednotky a tudíž je na zodpovědnosti vlastníka, aby zajistil vše co zákon ukládá. Prakticky samozřejmě výměnu provádí SVJ (stejné měřáky všude, koordinace s dodavatelem apod), ale platí si to vlastníci (což je vlastně stejné, jako by to šlo z fondu oprav). ve vašem případě by to řešilo pana Vodníka, protože on je ten, kdo porušil zákon a musí mlčet. Pokud jsou vodoměry společnou částí, pak v průšvihu je výbor SVJ. Vodník vcelku pochopitelně napadne vyúčtování soudně a s největší pravděpodobností to vyhraje, tj. vodoměry nebude možno použít pro vyúčtování. Pak se použije jiný „klíč“ který ale bude vždy výhodný pro Vodníka a nevýhodný pro ostatní, kteří se pochopitelně vzbouří a zažalují výbor. ten to nakonec zatáhne to ze svého.

    Vložil kok (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 13:48

    už se tu řešilo, je právně velmi vachrlaté, když SVJ rozučtovává podle měřidel, která nejsou v jeho vlastnictví. vlastník nemá povinnost mít měřidlo, a svj musí mít pravidla jak rozúčtovávat byt bez měřidel.

    Vložil ... (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 3:34

    Soudit se můžete, nic nevysoudíte. Zrovna nyní se soudí naše společenství ve stejném případu, vím o čem mluvím. Všechny podklady, všechna pravidla, jak to vše funguje, všechno musí doložit společenství. Společenství musí doložit, zda dodrželo vše, co dodržet mělo. Vy nic nemáte, máte chaos, máte prošlé vodoměry a odvoláváte se na nějakého správce. Správcem domu je společenství, žádný jiný správce to není, i když vy si to myslíte. Vodu, za toho nezodpovědného člověka, kterému patrně protékal splachovač hezky všichni zaplatíte, když on to odmítne, protože si neumíte spravovat svůj majetek. Slová tvrdá, ale pravdivá. Pokud je ve společenství vše v pořádku, tak voda, která se registruje na vodoměru se musí zaplatit. Takže by to Vodník hezky zaplatil. U vás je ovšem chaos, domníváte se, že za vás někdo něco vyřeší a ješte vám dá za pravdu. Ach joo, zase jedno společenství, kde si vlastníci neumí spravovat svůj majetek. Nějaká cizí tzv. správcovská firma za nic nezodpovídá, to nevíte?

    Vložil Krupp, 11. Říjen 2016 - 23:26

    Vy ale nestanovujete spotřebu vody, ale provádíte rozúčtování nákladů na vodu, což je něco jiného. Takže zákon o vodovodech se vás netýká. Použijte vyhlášku 269/2015, § 4, odst. 3.

    V zúčtovací jednotce, ve které u příjemců služeb nejsou instalovány vodoměry a nedošlo k dohodě všech příjemců služeb, rozdělí poskytovatel služeb spotřební složku podle průměrného počtu osob rozhodných pro rozúčtování služeb v zúčtovacím období nebo podle poměru velikosti podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové podlahové ploše bytů a nebytových prostorů v zúčtovací jednotce.

    Jirka

    Vložil Vostrý (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 13:08

    Nemáte pravdu pane Krupp. Vyhláška č. 269/2015 se netýká studené vody. V případě prošlých vodoměrů by se mělo postupovat obdobně jak je popsáno v zákoně č. 67/2013 v § 5(2)a) v případě neinstalovaných vodoměrů. Tj. podle směrných čísel obsažených v Příloze č. 12 k vyhlášce č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu.

    Vložil Krupp, 12. Říjen 2016 - 23:09

    Máte pravdu. Mám teď plnou hlavu rozúčtování tepla a TUV a nevšiml jsem si, že tazatel píše o studené. V tom případě platí zákon 67/2013, §5, odst. 2. Pokud nejsou vodoměry (nebo nejsou použitelné), tedy podle směrných čísel. Jirka

    Vložil slimak, 12. Říjen 2016 - 9:18

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Pokud správně chápu, vyhláška 269/2015 se týká teplé vody a vytápění?

    Vložil kok (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 7:16

    zapomeňte na něco jako nadspotřebu – vlastníci nechali propadnout cejchy na vodoměrech = neznají svoji spotřebu(co naměřili propadlé vodoměry je irelevantní) takže všem se rozúčtuje spotřeba vody patního vodoměru na plochu všem – že má pan Vodník zvýšenou spotřebu je jen dojem – nikoliv zjištěný fakt – že se to ostatním nelíbí je jejich problém – měli si hlídat vodoměry.

    Vložil Petr, 12. Říjen 2016 - 11:43

    „máme už několik let neocejchované vodoměry“

    Ani nevím, zda se bytové podružné vodoměry (většinou suchoběžné) cejchují

    Problém nemusel být v nefunkčnsoti vodoměru (viz snaha o řešení znalcem). Máte na vodoměrech plombu ?

    O podružných vodoměrech si zde můžete číst háfo vláken. Pan Matějka zde kdysi popisoval, jak lze ošálit bytový vodoměr (protékání čůrkem, vytáčení vody v noci při jiném tlaku než ve dne apod.), to vše si můžete přečíst, pokud to zde ještě je a najdete to

    Obstarejte si neovlivnitelné mokroběžné vodoměry.

    Nesvádějet to na správce, pokud to nemá jako povinnost ve smlouvě (znáte ji ?)

    Jak jste se o termín obnovy podružných vodoměrů staral ?

    Kde máte jistotu, že máte OK patní vodoměr a o jak velký rozdíl jde ? U nás to bylo v r. 2014 celkem 652 m3, výsledkem bylo že byl přezkoušen patní vodoměr a uznána částečně reklamace.

    • – – – – – – – –

    Pokud jde o citaci § 17 v úvodním příspěvku, tak jde o to, kdo je Provozovatel a kdo Odběratel, viz § 2 – Základní pojmy

    A v § 17 jste přehlédl „(8) Odběratel si může na svůj náklad osadit na vnitřním vodovodu vlastní podružný vodoměr (pro byt, ubytovnu, prodejnu, výrobnu, pronajaté prostory). Odpočet z podružného vodoměru nemá vliv na určení množství provozovatelem dodané vody“

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".