propadlý mandát člena SVJ

Vložil staarman, 29. Duben 2014 - 12:57 ::

Dobrý den. Ve výboru se nám stalo, že si jeden ze členů nepohlídal konec mandátu a teď máme před úřady časové období, kdy za výbor podepisoval, ale formálně ve výboru nebyl. Bylo mi řečeno, že je to můj průšvih, protože agendu mám u sebe já. Skutečně je moje odpovědnost hlídat mandáty jednotlivým členům výboru? Já se domnívám, že je to starost každého člena a také naší servisní organizace, kterou si platíme. Prosím o rady a názory. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 29. Duben 2014 - 13:10

    Váš dotaz je nesmyslný. Výbor má své funkční období, které samozřejmě končí všem členům výboru v tentýž okamžik. Jak mohou členové výboru pracovat, když nevědí ani tuto základní věc?

    lake

    Vložil staarman, 29. Duben 2014 - 13:22

    výbor jako celek nemá funkční období, ale každý jeho člen má funkční období, dle stanov 5 let od svého zvolení.

    A jak můžou pracovat? Já vím, do kdy mám mandát, ale kolega to zjevně o svém mandátu nevěděl a problémy, které by z toho mohly vyvstat, chce hodit na mne… Mě teď zajímá, jestli se teoreticky může o něco opřít a svést to na mne.

    Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 29. Duben 2014 - 13:44

    Zkuste si přečíst §9 odst. 11 ZoVB

    Funkční období výboru nebo pověřeného vlastníka určují stanovy, nesmí však přesáhnout 5 let.

    Vložil tristone, 29. Duben 2014 - 13:40

    S tím obdobím výboru versus členů má lake pravdu, i když to není úplně praktické. Je zde totiž rozpor mezi ZoVB a vzorovými stanovami. Ale v tom případě má zákon přednost.

    ZoVB

    § 9

    (11) Výbor je výkonným orgánem společenství; musí mít alespoň 3 členy. Výbor nebo pověřený vlastník rozhodují o věcech spojených se správou domu, pokud si rozhodnutí v těchto věcech nevyhradí shromáždění. Funkční období výboru nebo pověřeného vlastníka určují stanovy, nesmí však přesáhnout 5 let.

    Vzorové stanovy

    Čl. VI

    5. Funkční období členů volených orgánů společenství je 5 let; počíná dnem zvolení do funkce a končí po uplynutí funkčního období. Členství ve voleném orgánu dále končí odstoupením z funkce, odvoláním z funkce nebo zánikem členství ve společenství.

    Vložil staarman, 29. Duben 2014 - 13:51

    co z toho teď vyplývá? v březnu jsme měli shromáždění vlastníků zde odstoupil jeden ze členů a byl zvolen jiný následně proběhla schůze výboru, na ní nová volba předsedy a místopředsedy při pokusu o zápis na obchodní soud jsme zjistili, že jednomu členovi už v prosinci skončil mandát

    podle zákona však mandáty členů nerozhodují? obchodní soud chce zápis ze schůze, kde byl ten člen znovu zvolen, jak to tedy je?

    Vložil P_V (bez ověření), 29. Duben 2014 - 14:04

    Pokud dotyčný jednal ve shodě s výborem, tak snad není problém ty úkony schválit výborem dodatečně, a ke smlouvám kam se podepsal uzavřít formální dodatek. Průšvih by nastal teprve kdyby ty jeho úkony někdo napadl z jiného než formálního důvodu.

    Vložil staarman, 29. Duben 2014 - 14:14

    ale teď řeším už dvě věci

    1. kdyby z toho nějaký problém byl, může to hodit na mě
    2. z uvedené citace zákona jsem pochopil, že máme špatně nastavené stanovy a postupy – měly by tedy stanovy obsahovat, že výbor jako orgán má funkční období, které schvaluje shromáždění? jak to dát do souladu se stávajícím stavem, tedy s tím, že jednotliví členové mají funkční období? a proč to obchodní soud takto akceptuje a zapisuje do rejstříku funkční období jednotlivých členů?
    Vložil Emill (bez ověření), 29. Duben 2014 - 15:32

    Soud jen zapíše do rejstříku změnu kterou požadujete (výmaz, zapis) a pouze zkoumá oprávněnost tohoto zápisu, tedy jestli byl statutár řádně zvolen. Funkční období v rejstříku nenajdete. Je tam jen a pouze datum vzniku funkce. Jediným řešením je co nejdříve řádně zvolit všechny členy, kteří mají funkční období ukončené. Už Vám to tady napsali jiní tak se smiřte s tím, že funkční období se vztahuje na výbor jako celek. Tedy ani dovolba jednoho člena nemá vliv na délku tohoto období. Pokud to máte ve stanovách jinak je to neplatné ustanovení, protože zákon má vyšší právní sílu. Můj krajský soud by mě takové stanovy vrátil a nezapsal, ale všude nejsou stejně důslední.

    Vložil staarman, 29. Duben 2014 - 15:58

    jen teď nevím, co s tím

    já byl zvolen do výboru 05/2011 a mandát mám do 05/2016 nový kolega byl zvolen teď v 03/2014 a má tedy mandát do 03/2019 třetímu kolegovi mandát skončil v prosinci

    ptám se

    1. jaké funkční období má tedy teď výbor jako takový?
    2. měli bychom změnit stanovy?
    3. i když teď všichni skončíme a budeme zvoleni znovu, tak abychom byli datumově všichni 3 nastejno – co když v budoucnu někdo skončí a bude zvolen nový člen, už to zase nebude datumově sedět, jak se to řeší?

    PS: prosím o shovívavost a trpělivost, ale momentálně v tom mám hrozný zmatek:-)

    Vložil Pavel, 29. Duben 2014 - 16:13

    Staarmane,

    do 31.12.2013 byla situace poměrně jasná:

    http://www.portalsvj.cz/…clenu-vyboru

    Od 1.1.2014 je situace složitější.

    NOZ již nemluví o funkčním období výboru ale s odvoláním na § 1221 by v SVJ měl platit § 246 NOZ, který mluví o funkčním období členů, nikoliv o funkčním období orgánů.

    K tomu přistupuje spor o to, zda se bytové spoluvlastnictví NOZ vztahuje i na „stará“ SVJ. To přenechávám teoretikům.

    Z hlediska praxe bych provedl novou volbu všech členů výboru. Tím získáte čas na odpovězení Vašich dalších otázek.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Karel Z. (bez ověření), 8. Říjen 2014 - 22:08

    V našem SVJ došlo k odstoupení několika členů výboru. Byla dovolba nových členů výboru. Starým členům končí 5ti leté funkční období příští rok a nám novým až za 4 roky. Ve stanovách máme toto:

    Funkční období členů volených orgánů společenství je pět let; počíná dnem zvolení do funkce a končí uplynutím funkčního období. Členství ve voleném orgánu dále končí odstoupením z funkce, odvoláním z funkce nebo zánikem členství ve společenství.

    Jak je to tedy s novými členy výboru u nás? Končí jim také funkční období příští rok nebo pouze provedeme volbu nových členů za ty co jim končí 5ti leté období? Je mi jasné, že by volba celého nového výboru byla nejideálnějším řešením, ale obávám se, abychom byli schopni vůbec celý nový výbor zvolit. Nikdo to dělat nechce a i nový členové se museli hodně dlouho přemlouvat.

    Díky za odpověď

    Vložil staarman, 29. Duben 2014 - 16:40

    Děkuji Pavle. Toto řešení se mi v současné chvíli jeví jako nejpřijatelnější.

    Ještě k mému původnímu dotazu – myslíte, že bych mohl být odpovědný za případně vzniklé problémy, že jsem měl mandát jiného člena ohlídat já, jen proto, že mám doma dokumenty? Servisní organizace je má také a přeci si ji na tyto věci platíme. Či ne?

    Vložil Pavel, 29. Duben 2014 - 21:33

    Staarmane,

    předpokládám, že Váš kolega je svéprávný a že tedy ví, kdy byl zvolen a kdy mu končí mandát.

    Z toho, že máte u sebe nějaké podklady bych Vaši odpovědnost nedovozoval. Nebo jste na sebe vzal povinnost za Vaše kolegy sledovat, kdy jim končí mandát?

    Nyní bych se soustředil na minimalizaci problémů tj. celý výbor znovu zvolit, aby nebyly pochybnosti do budoucna.

    Minulost bych nechal být. Kdyby člověk uvažoval jen o nejhorších variantách, které mohou nastat, tak se nám suicidita dramaticky zvedne.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil staarman, 29. Duben 2014 - 22:06

    ten předmět nemá chybu pane Pavle:-))

    Jistě, že kolega nepozbyl způsobilosti k právním úkonům a ani zmiňovanou povinnost jsem na sebe nevzal. Děkuji za uklidnění a zábavný nadhled.

    Ještě mě napadá, kdyby čistě náhodou vyštrachal zmiňovanou povinnost ve stanovách (to ale spíše ne), bylo by takové ustanovení platné?

    Vložil Emill (bez ověření), 29. Duben 2014 - 23:29

    že za uspořádání voleb odpovídá pan staarman tak tam doufám nebude pod pokutou milion nebo ztrátou hrdla. Nebo snad máte s vlastníky uzavřenu smlouvu na toto téma? Asi těžko. Takže buďte v klidu. Do rejstříku ovšem podáte návrh jen na změnu osoby. Ti co byli opětovně zvoleni tam již jsou a pro ně žádný návrh nepodáváte. Takže toho nově zvoleného můžete do rejstříku podat hned a volby výboru příliš neodkládat. My jsem se jednou sekli o rok. Nic jsme neventilovali, nikdo to nevěděl. Udělali jsme v termínu řádného shromáždění volby a tím to zhaslo. Ovšem neřešili jsme soudně žádné neplatiče a nedělali úkony, které by mohl někdo napadnout pro neplatnost.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".