prohlášení vlastníka - žádost

Vložil Anonymous, 28. Říjen 2010 - 12:53 ::

Dobrý den, koupili jsme bytový dům, nyní chceme udělat prohlášení vlastníka. jedna se o dum s 9 byty, komory a sklepni koje jsou prirazeny k bytum, spolecnymi prostory je kocararna, chodby, sklepy,… moc vás prosím, nemohl byste někdo poskytnout pro inspiraci sve prohlaseni? mam nejake vzory, ale rada bych to vypilovala. predem mnohokrat dekuji za ochotu. jarka

  • změna prohlášení

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Aligous77 (bez ověření), 21. Březen 2018 - 14:20

Dobrý den, chtěl bych Vás moc poprosit o radu, nastěhovali jsme se do domu se čtyřmi jednotkami, v ruce máme prohlášení vlastníka původní, v domě je vlastník který vše vede,kdy on má na své jméno účet u banky a po roce jsme s manželkou zjistili, že tam odesíláme platby za nájem, platby do fondu oprav, tato částka není nikde stanovena, máme strach co se může stát a vše je tady nějak zvláštně nastavené jakoby nějakou ústní dodhodou, kdy to tak vše fungovalo dříve..Výše zmíněný není nikde uvedený jako správce nebo osoba pověřená.Nevím jak to lépe napsat je toho hodně v začátku…Přes­těhovali jsme se z paneláku a tam vše bylo půhlednější…Moc Vám děkuji za radu Martin

Vložil radka222222 (bez ověření), 21. Březen 2018 - 14:57

a máte vůbec svj a stanovy?

Vložil Aligous77 (bez ověření), 21. Březen 2018 - 19:17

Dobrý večer, bohužel nemáme, to se chystáme změnit, ale to je opravdu na začátku a to moře těch informací je opravdu obrovské a pro nás v tuto chvíli hodně stresující…Hezký večer M.

Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Březen 2018 - 19:54

Jako že nejste svj?

Vložil Aligous77 (bez ověření), 21. Březen 2018 - 14:13

k

Vložil Karel123 (bez ověření), 8. Leden 2011 - 9:01

Dobrý den, koupili jsme na základě smlouvy byt v domě kde je SVJ, nějak nemůžeme přijít na to, kde najdeme prohlášení vlastníka nebo nějaké informace o něm. Je to dokument jednotný pro celý dům nebo pro každou jednotku zvlášť? A je založen třeba na katastru nebo někde? Sami jsme mimo kupní smlouvy nic jiného nepodepisovali. Prosím o případný odkaz na zdroj informací. Děkuji.K.

Vložil Leni (bez ověření), 8. Leden 2011 - 20:16

Prohlášení vlastníka najdete na katastru nemovitostí a je to dokument jednotný pro celý dům.

Vložil Karel123 (bez ověření), 9. Leden 2011 - 9:40

Děkuji Vám. K.

Vložil Správce (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 7:49

Dobrý den, Jarko,

myslím, že by bylo vhodné se vrátit na samotný začátek. Vy jediná jste vlastníkem budovy, nebo je budova v podílovém spoluvlastnictví? To je pro začátek podstatná otázka pro Váš další postup.

SPRAVEXA SERVIS s.r.o.

Vložil Leni (bez ověření), 28. Říjen 2010 - 13:28

Vzory můžete najít např. na webových stránkách MČ PH7 (www.praha7.cz), kde jsou v usneseních rady „prohlášení vlastníka“ jako příloha u usnesení, která schvalují znění tohoto prohlášení. Např. č.usnesení rady 1207/09 z 15.12.2009.

Vložil jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj (bez ověření), 28. Říjen 2010 - 19:31

mnohokrat dekuji za rychlou odpoved!!! obecne mam dojem, ze neni ani tak problem vytvorit dokument, ktery projde katastrem (i kdyz kdo vi), ale spis bych mela dukladneji prozkoumat, co ma do budoucna na co vliv – tj. treba dusledky toho, co napisi do vybaveni bytu, soucasti bytu, jak je to s okny (vnitrni cast nebo cela?),…to bude jeste hodne studovani:( vzdyt ja ani nevim, jak je presne definovano zadveri, predsin, chodba – tj, jaky termin pouzit – a takovych „detailu“ budou desitky:( jarka

Vložil Pavel, 28. Říjen 2010 - 19:53

Jarko,

prohlášení vlastníka je základní dokument a jeho přípravu nepodceňujte. Změna tohoto dokumetu musí být odsouhlasena 100%.

Okna doporučuji do společných částí domu. Nejhorší variantou je, když jsou okna z vnitřní strany přiřazena k jednotce a z vnější strany patří do společných částí domu. To je pak také nikdy nemusíte vyměnit.

Stejně tak doporučuji do společných částí domu celou otopnou soustavu včetně radiátorů, ventilů a termoregulačních hlavic. Někde to Prohlášení vlastníka neřeší a hned máte několik výkladů a o čem se dohadovat.

Podobně lodžie.

Máte se na co těšit. :-))

Hezký den!

Pavel

Vložil ik (bez ověření), 21. Březen 2018 - 21:06

Mohu mít dotaz na následující v prohlášení vlastníka v části, kde je vyjmenováno, co vše je společnou částí domu je uvedeno mimo jiného „výplně otvorů tj. okna a dveře společných prostor“. Pochopila jsem dobře, že do společného vlastnictví patří jen okna na chodbách a společných místnostech v domě (sušárna, kočárkárna ap.)a dveře vchodové a další do společných prostor? Okna bytů ne?

Vložil Emilka (bez ověření), 2. Listopad 2010 - 7:43

Pane Pavle, můj dotaz je naprosto seriozní, byla bych ráda, kdybyste mi odpověděl. Na základě čeho uvádíte, že změna prohlášení musí být schválena 100%. Předpokládám, že máte na mysli změnu poměru vlastnictví na společných prostorách domu. Tam je potřeba 100%. Pletu se nebo ne? Děkuji Emilka

Vložil Pavel, 2. Listopad 2010 - 13:40

Paní Emilko,

nemám důvod pochybovat, že Váš dotaz je naprosto seriozní, takových je tu většina.

K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem Prohlášení vlastníka, je zapotřebí 3/4 většiny přítomných na shromáždění podle § 11/4 ZoVB. To je obecně známo.

Nicméně Prohlášení vlastníka obsahuje i určení společných částí budovy (nikoliv společných prostor) a stanovení spoluvlastnických podílů na SČB a tam nemůže platit 3/4 přítomných ale 100% všech v souladu s Ústavou a LZPS.

V úvodu vlákna je dotaz na SČB a proto jsem uváděl 100%.

Hezký den!

Pavel

Vložil Emilka (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 8:13

Tak jsem to pochopila správně, to jsem na seba pyšná. Děkuji. Emilka

Vložil AnonymousX (bez ověření), 28. Říjen 2010 - 21:06

Také sklepní kóje bývají ve společných částech domu i když jsou v užívání k určitému bytu.

Rozhoněte o vstupních dveřích do jednotky. Mnohdy stačí, když majitel dodrží vnější vzhled.

Vložil Anonymoussss (bez ověření), 1. Listopad 2010 - 20:18

jejda, to zni komplikovane…:(okna mame nove vymenena, ale dame tedy do spolecnych..akorat tedy sklepni koje jsme planovali priradit primo k bytu – to neni vhodne proc??? je tedy lepsi co nejvic veci davat do spolecneho? a co vybaveni bytu?jak je to pak s naklady na opravu, vymenu apod? asi to zabere vic casu:(jarka

Vložil Alena1 (bez ověření), 2. Listopad 2010 - 14:52

My máme sklepy přiřazeny k bytům.

Vložil Štěpánka (bez ověření), 2. Listopad 2010 - 15:06

Ano paní Aleno1, ale sklepy a sklepní kóje je rozdíl. Sklep většinou znám jako místost, kde jsou zděné stěny – takže ta samozřejmě patří k bytu. Naproti tomu sklepní kóje je jedna velká místnost, kde jsou z dřevěné konstrukce vyrobeny malinké „místnůstky“. Zde bych chápala, že je opodstatnění mít místnost, kde jsou sklepní kóje, ve společných částech. Pokud by bylo potřeba něco zrekonstruovat, vybílit atd., tak jednotlivé vlastníky byste k tomu asi „nedokopala“, protože tam přece není jen jejich kóje atd.

Vložil Alena1 (bez ověření), 2. Listopad 2010 - 18:04

Štěpánko napsala jsem to jednoduše.Máme nejen sklep(zděný s plnými dveřmi) a také kóji (místnost rozdělělenou na malé místnůstky a s dveřmi laťkovými). Obojí máme koupené k bytu.Takže jeden byt má jak sklep tak kóji a je to jenom a jenom jeho.

Vložil lake, 2. Listopad 2010 - 19:40

Aleno,

sklepní kóje nejsou místnostmi . Nemohou tedy být součástí bytů. Jde o jednu SPOLEČNOU místnost ve které mají vlastníci jednotek pouze právo výhradního užívání určité části prostoru - sklepní kóje.

V pochybnostech o tom co je místnost a které místnosti v domě jsou určeny pro společné užívání platí kolaudační rozhodnutí stavebního úřadu. Bude-li vaše prohlášení v rozporu s kolaudačním stavem, bude v této části absolutně neplatné.

lake

Vložil AlenaM (bez ověření), 23. Květen 2014 - 17:37

Máme dotaz ohledně posouzení sklepní koje: zda v případě, že jsou stěny vyzděné a opatřené laťkovými dveřmi a v místnosti pod uzavřením lze toto posuzovat jako sklepní koji nebo sklep.

V případě výměny laťkových dveří za plné dveře se změní tento prostor za sklep.

Děkuji za info. AlenaM

Vložil lake, 23. Květen 2014 - 19:11

To se zde přece už řešilo. Platí pouze kolaudační stav schválený Stavebním úřadem. Nepovolené a neoprávněné změny stavby na tom nic nemění.

lake

Vložil Alena1 (bez ověření), 2. Listopad 2010 - 20:14

Tak možná nerozumím co je sklepní kóje, ale beru to tak, že místnost rozdělená jenom laťkami a má laťkové dveře je kóje. Tak tohle máme koupené k bytu a taky jsme za to zaplatili a NENÍ to společné.

Vložil pracovník KP (bez ověření), 1. Květen 2012 - 6:11

překontrolujte si prohlášení vlastníka o vymezení jednotek v daném domě, protože tam jen tam je uvedeno co je příslušenstvím jednotky (smlouva tzv. „druhý“ a další převod jednotky, kterou jste danou jednotku možná nabyla, totiž již nemusí obsahovyt výčet místností tvořící danou jednotku), sklepní kóje však NENÍ místností a tudíž nemůže být započtena do podlahové plochy jednotky (můžete např. pouze daný prostor užívat v souladu s dohodou vlastníků jednotek v domě), věřím i tomu, že bylo vytvořeno a možná i bohužel povoleno kat.úřadem prohlášení kde jsou chybné údaje. věřte mi, že většina prohlášní vlastníků o vymezení jednotek (ať jsou vytvořena „odborníky“) obsahuje takové chyby, že vklad věcného práva nelze do katastru nemovitostí povolit, některá prohlášení však proklouznou

Vložil lake, 2. Listopad 2010 - 21:55

Ve skutečnosti jste nic nekoupili. Máte pouze právo výhradního užívání této části společného prostoru. Nehovořte o místnosti, kóje nejsou místnostmi.
P.S. Dávejte příspěvkům názvy.
lake

Vložil Alena1 (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 6:51

Pane Lake nebudu se dohadovat, ale klidně Vám ukážu kupní smlouvu a tam to máme. Žádné výhradní užívání, ale řádně odkoupeno.Alena1

Vložil Pavel, 3. Listopad 2010 - 8:16

Paní Aleno,

předně Vám věřím, že to máte napsáno v kupní smlouvě.

Na druhou stranu má pravdu pan lake. V kupní smlouvě můžete mít napsáno cokoliv, ale pokud je to v rozporu s právem, tak to neplatí. Asi znáte ten film, jak chtěli podvodníčci prodat Karštejn…:-)) Ve Vašem případě asi nešlo o podvod ale o pouhou neznalost, výsledek je však stejný.

Pokud nevěříte lidem, co se SVJ zabývají, hledejte odpověď i jinde. Můžete mít problémy při případném prodeji, pokud bude kupec znalý zákona.

Hezký den!

Pavel

Vložil lake, 3. Listopad 2010 - 8:03

Paní Aleno,
už jsem přece jasně napsal, že rozhodující je pouze kolaudační stav budovy. Pokud to, co nazýváte "kóje" jsou ve skutečnosti (podle kolaudačního rozhodnutí) místnosti, pak máte pravdu - jenže používáte nesprávný název.

Pokud ale nebyly kóje zkolaudovány jako jednotlivé místnosti, máte vadnou kupní smlouvu a zřejmě i Prohlášení vlastníka, i když se můžete celé roky domnívat něco jiného.

lake

Vložil Alena1 (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 9:38

Pane Lake tohle napsala paní Hana v jiném vlákně:

..jedná se o sklepní kóje, které jsou v našem PV uvedeny jako součást bytu pod označením „sklep“ a jsou zahrnuty do plochy bytu (je to součást popisu jednotky; nejsou součástí společných částí budovy)

A takhle je to i u nás.A jak koukám, tak nejen u nás. Alena1

Vložil Anonymous, 3. Listopad 2010 - 17:27

Co je kóje?

Máme minisklepy, stěna ze tří stran, ze čtvrté dveře (bez stěny).

Vložil Štěpánka (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 9:58

Paní Aleno1, teď se přiznám, že Vám vůbec nerozumím. Myslím, že máte problém s pochopením rozdílu mezi výrazy „sklepní kóje“ a „sklep“. Navíc výše jste psala, že máte jak sklepní kóji, tak sklep. Já to pochopila tedy tak, že máte sklep (tedy MÍSTNOST se zděnými stěnami) a zároveň máte i sklepní kóji (tedy menší PROSTOR ohraničený dřevěnými latěmi) ve větší místnosti, která je v majetku všech (nebo snad v té místnosti máte kóji jen Vy?). Pokud jsem to pochopila dobře, tak ve Vašem vlastnictví je sklep a ve spoluvlastnictví máte sklepní kóji s číslem x, která je výhradně přístupná pouze jednotce x, která patří Vám. Takto to mělo být napsáno v kupní smlouvě a v Prohlášení vlastníka. Pan Pavel správně napsal, že do smlouvy si můžete dát cokoli, ale je to bohužel Vaše chyba, že jste si při podpisu nenechali smlouvu zkontrolovat odborníkem a následně na ni i přistoupili.

Vložil Alena1 (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 10:16

Tak ještě jednou. Snad to nepíšu jako tatar. Při koupi bytu od města, máme jsme zároveň kupovali a to máme i ve smlouvě (od města). Je to zděná místnost s plnýmy dveřmi(sklep) a ještě jeden sklep, ale podle Vás je to kóje, protože je oddělená latěmi a má i laťké dveře. To má takhle každý byt. Takže máme vlastně 2 „sklepy“. Je to výhradně každého z nás a také jsme za to zaplatili. Takže žádné spoluvlastnic­tví.Alena1

Vložil Štěpánka (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 11:50

Paní Aleno1, stále nechápete, že ta chyba je na Vaší straně, že jste takto chybnou smlouvu podepsala? To je v podstatě totéž, jako kdyby Vám napsali, že do k Vašemu bytu patří sklep (ten opravu patří), dále sklepní kóje a dále kočárkárna – konkrétně část A pravo od dveří v rohu o výměře 1m2. Váš soused, který má byt č. y – patří mu bytová jednotka č. y a dále sklep č. y, sklepní kóje č. y a dále část kočárkárny s označením B vlevo od vchodových dveří metr od zdi o výměře 1 m2. To je totiž totéž – vy máte výhradní právo užívat sklepní kóji číslo x, která se nachází v místosti, která je ve spoluvlastnictví (ta místost). To je jako s kočárkárnou – máte tam nějaký podíl, jen na rozdíl od kočárkárny sklepní kóje jsou ohraničené a zavřené. Z tohoto důvodu nemůže být sklepní kóje Vaše, ale Vy jste si naopak smlouvou kupovala výhradní právo, aby jste ji směla jen a pouze Vy (vlastník daného bytu) užívat. To je rozdíl! Do smlouvy si můžete dát co chcete,ale nesmí to být v rozporu se zákony. Všichni jsme lidi i právníci na městě, kteří tuto smlouvu sepisoval, ale jak jsem Vám již řekla, měla jste si ji (tu smlouvu)nechat zkontrolovat před podpisem. Předpokládám, že advokát by Vás na to upozornil. I když je otázka, jakým způsobem máte ve smlouvě to „vlastnictví“ sklepní kóje napsané. Je totiž dost dobře možné, že to napsané máte správně, jen jste to špatně pochopila.

Vložil lake, 3. Listopad 2010 - 10:29

Komu není rady, tomu není pomoci ...
lake

Vložil Alena1 (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 16:59

Tak jsem si našla naši kupní smlouvu a je tam: Předmětem kupní smlouvy je: pokoj, kuchyň,koupel­na,sklípek,po­koj,chodba,WC,po­koj,spíž, sklípek o celkové podlahové ploše 78,58m2. Takže je máme ve svém vlastnictví a jsme tomu rádi. Neumím si představit, že laťkový sklípek (kóji) bych měla jako společný prostor.Sice s výhradním užíváním. To je vlastně jako s balkonama. Jsou jako společná část. A Pokud by se našel opravdu nějaký rejpálek, tak bych si na balkon bez souhlasu vlastníků nemohla nic dát. Je to společný a dotyčný by musel žádat o souhlas i s truhlíkem na kytky. Vím je to absurdní, ale myslím, že je to tak.

Vložil Štěpánka (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 21:58

No paní Aleno, to že jste si to podepsala, ještě neznamená, že je to správně. Ale u Vás jsou asi veškerá slova marná. Již jsem se Vám to snažila vysvětlit několikrát a Vy to nechcete stále pochopit.

Mmch. ta sklepní kóje JE ve spoluvlastnictví i kdybyste to měla ve smlouvě dvacetkrát jinak. Bohužel pro Vás.

Vložil Správce (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 17:05

Paní Aleno, v současnosti je budova v jakém vlastnictví? Podílovém? Vlastníte např. 1/9?

Vložil Alena1 (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 17:18

Vlastníme 361/10.000, soused má 760/10.000 (má půdní byt) atd.

Vložil Štěpánka (bez ověření), 2. Listopad 2010 - 14:46

Dobrý den, ale ono to opravdu není jednoduché. Pan Pavel Vám radí opravdu dobře, abyste nepodceňovala sepis „Prohlášení“. Doporučuji navštívit advokátní kancelář, která má s tímto zkušenost a nechat si to sepsat. Nebude to sice zdarma, ale je zde téměř jistota, že vše bude tak, jak má. Nám do prohlášení jistá firma, která jej připravovala, zapomněla zahrnout dva pozemky, no a na základě toho se teď s firmou, která nemovitost prodávala dohadujeme, jak to udělat, protože zaplaceno dostali, ale dva pozemky (které pak samozřejmě neuvedli v kupních smlouvách na jednotlivé byty) nám tam pořád váznou. Navíc doporučuji nechat zapsat balkony jako společnou část, neboť by měly patřit do pláště domu. (Toto nám ta firma taktéž neučinila a v případě, že bychom třeba potřebovali vyměnit zábradlí na balkonech při rekonstrukcích, tak už by byl problém.) Toto se mi bohužel nepodařilo podchytit, neboť do tohoto „stavu“ jsem nastoupila až po odkoupení bytů :-(. Několik „Prohlášení“ jsem již sepisovala a vždy byly okna, vchodové dveře, chodby, schodiště, rozvody vody, elektřiny, plynu, atd. společnou částí. U balkonů se to psalo takto: balkon je společnou částí bytového domu, která je výlučně přístupná z bytu xy. (Teď jen doufám, že si to dobře pamatuju – už je to také nějaký ten rok, co jsem změnila zaměstnání :-) ).

Vložil machule (bez ověření), 2. Listopad 2010 - 23:08

Dobrý den, my máme balkony v Prohlášení připsané na jednotlivé bytové jednotky, a nejsou společnou částí domu, a teď řešíme celkovou revitalizaci domu a jestli se můžou balkony opravit z dlouhodobých záloh ? Na dlouhodobé zálohy přispíváme částkou za m2 a celková výměra je počítána i s plochou balkonů. Můžete mi poradit jak správně postupovat. Děkuji.

Vložil lake, 3. Listopad 2010 - 7:25

Machule,
Máte to nějak zvláštně zařízeno. Pokud se plocha balkonů u vás započítává do podlahové plochy místností, pak počítáte plochy v rozporu se zákonem o vlastnictví bytů. Je nešťastné, že zde tazatelce radíte něco, co ji v tvorbě prohlášení zavádí na scestí.

Jsou-li balkony ve vlastnictví vlastníků jednotek: Jejich plocha se do celkové podlahové plochy jednotky podle platné právní úpravy nezapočítává. (Nepřijatý návrh nového ZoVB počítal s tím, že plocha teras a balkonů se započte do podlahové plochy jednotky jednou polovinou.) Žádná společná záloha na balkony se nevybírá. Není k tomu důvod, protože opravu a údržbu svého balkonu si zajišťuje každý sám, svým nákladem.

Jsou-li balkony společné: Opět platí, že jejich plocha se do celkové podlahové plochy jednotky nezapočítává. Plocha balkonů tedy nemá vliv na výši plateb na správu domu. Oprava balkonů je financována ze záloh na správu domu. Může však existovat dohoda všech o jiném způsobu přispívání, kde balkony jsou nějakým způsobem zohledněny.

lake

Vložil Anonymousss (bez ověření), 2. Listopad 2010 - 20:48

balkony nastesti nemame, sklepni „koje“ jsou vetsinou mistosti – 3zdi

  • late misto dveri. takze obecne doporucujete co nejvice veci dat do
spolecneho?rozvody vody, plynu a elektro myslite i po bytech?a kdo pak hradi naklady pri opravach, rekonstrukcich apod.? př – mela jsem havarii na radiatoru, ten musel byt demontovan, nebo vadne odpady v dalsim byte, havarijni stav rozvodu vody jinde apod. – zatim jsme byty do OV jeste nekupovali, jsme najemnici, ale nevim, kdo toto hradi. a jaky ma vliv obsah prohlaseni vlastnika prave na budouci naklady spojene s byty. kdyz to vse bude spolecnou casti, budou se podilet na nakladech vsichni,ne? na drahe advokaty bohuzel nemame prostredky, hospodarime s minimem penez:/jarka
Vložil Štěpánka (bez ověření), 4. Listopad 2010 - 10:38

Jak máte dům zkoulaudován? Jsou to sklepní kóje nebo sklepy? Do společného bych dala rozvody vody, elektřiny, plynu. Při rekonstrukcích společných částí to platí SVJ. Prohlášení, jak Vám psal pan Pavel je jedním z nejdůležitějších dokumentů SVJ, takže opravdu POZOR při jeho přípravě. Dám Vám jednu radu, paní/slečno Jarko. Advokáti (ti dobří si to zaslouží) jsou sice dražší, ale věřte mi, že pořád vás to vyjde levněji, než sepis špatného Prohlášení, to totiž může udělat více škody než užitku. Toť můj názor, ale samozřejmě nikomu jej nevnucuji.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".