Problémový nájemník
Dobrý den,
mám problém se sousedem, který bydlí nad námi. Bydlím v ul. Heyrovského 36 ve třetím patře a nad námi se přistěhoval nějaký pár, asi z Ukrajiny. Bohužel si dost nahlas pouští hudbu a to od 11 dopoledne do 10 večer! Snad chápete, že se to nedá vydržet. Být celý víkend, nebo odpoledne po práci v místnosti, kde to nonstop duní, neni nic příjemného – je to k vzteku. Rád bych věděl, jaké kroky mohu podniknout. Zkusil jsem tam samozřejmě zajít, ale po zazvonění na zvonek se jen trochu hudba ztiší a po pěti minutách to duní znovu. Nájemník (srabácky) neotevírá dveře, dělá snad, že není doma. Nemohl by mi někdo poradit dřív, než se budu stěhovat na Bory (protože ho asi zabiju jinak)? Děkuji za jakoukoliv radu. Prosím pište na michaltopic@seznam.cz.
S díky a pozdravem Michal Topič.
„Michale Topiči“
- z označení „Heyrovského 36“ (LV:9392) a Vašeho jména soudím, že jste také nájemník? Pokud ano, pak to musíte řešit s Vlastníkem bytu kde bydlíte.
- píšete že problémisté jsou „nájemníci“ – řešte problém s Vlastníkem jejich bytu a Výborem SVJ (skrze Stanovy SVJ) nebo sousedy. Pokud jsem dům trefil dobře pak máte 3-byty na patře takže to přeci nemůže vadit jenom Vám ne (minimálně tedy 3-ma dalšíma nebo dělají „hluché“?)?
- zkontrolujte spotřebu energie – třeba se tam pěstuje tráva a „duněním“ to kryje (…hm to by asi bylo divné :)) – ale možná proto „…Nájemník (srabácky) neotevírá dveře…“ páč by dostal od Vás do čenichu ??)
- a zkusil jste si již počíst zde? → nebo jste to již udělal a odpověď nenašel?
- _
- „Bory“? já sám nevím :)) – ale slyšel jsem – že extra v těchto typech hotelů toho moc nenaspíte
lolek
Ano, jsem nájemník. A myslím, že soused také. Již jsem kontaktoval jednu paní u nás ze vchodu a ta se pokusí sehnat majitele bytu, který v Plzni nebydlí. Uvidíme, co to přinese. Dále jsem informoval majitelku našeho bytu. Moc jí to mrzí, chápe to a taky se bude snažit nám pomoci. Prý minimálně přijede, pokud by došlo na to, že budeme volat policii. Dále půjdu za správcem domu, který bydlí v přízemí, uvidím, co mi řekne. Také zajdu k sousedům v blízkosti bytu a poptám se na jejich názor. Minimálně budu vědět, komu dalšímu to vadí a kdo další by se připojil k mé iniciativě. Už mi jednou otevřeli, ti sousedé. Respektive otevřela mladá paní s vyděšeným výrazem a než jsem stačil slušně poprosit, kývla, že to chápe a zavřela dveře. Ten den bylo ticho až do večera. Bohužel hned následující den to bylo znovu. A to už neotevřel nikdo. Mám trochu pocit, že pán domu je ten ukrajinec a slečna s tím holt nic neudělá. Vzhledem k občasným hádkám si to holka asi netroufne. Pročítám weby, hledám rady a koukám, že většina lidí to vyřešila odstěhováním. Proboha to je řešení?! Kde to potom žijeme? Je mi z toho smutno, když si zlí lidé dělají co chtějí a nikdo jim v tom nemůže zabránit … ale já to tak nechat nehodlám!
zavolat hygienu,ať změří hluk-hladinu hluku…sehnat majitele, vzít platný domovní řád a najít,že hlukem nemůže obtěžovat sousedy ani ve dne. vyzvat občanskoprávní oddělení magistrátu,aby řešilo…
Jistič na chodbě je. Jsem připraven ho použít. Ale jen pokud bude rámus a on nebude chtít otevřít dveře. Jediný probém je v tom, že nevím, jak vypadá. Může to být ranař a já se rohodně s nikým nehodlám bít. Strach ale nemám, myslím, že pravda je na mé straně. No uvidíme, třeba to nakonec dobře dopadne …
S tím jističem bych zacházel opatrně. To je oboustranné, to byste se pak také mohl dočkat vypnutí vlastního bytu v době své nepřítomnosti jako odvety.
Myslím, že cesta je v opatření si důkazů (svědectví sousedů, vlastní měření nebo měření nezávislé laboratoře) a následně zažalování (možná že bude stačit hrozba žaloby) vlastníka bytu:
§ 127 obč. zák.: (1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. …nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi…
Řešení má v tomto případě v rukou vlastník bytu, a to vypovězením problémového nájemníka.
„Michale Topiči“
- nejprve zjistěte kdo je Vlastníkem v tom konkrétním bytě
(najdete to v KN (podle jmen to na Ukrajince nevypadá)) - pak oslovte Výbor SVJ – ingové.:(Klečkovová, Mouček, Hoffmann);
„Správce z 1.ho patra“ – hm, sice dobrý, ale lepší je kovář nežli Kovaříček - rušení klidu dokumentujte nejen nahrávkou ale i svědectvím
- pokud se Vám to „povede“… pak jako „služba Portálu“ feedback zde, :))
lolek
Hygienická stanice v tomto případě nepomůže, protože se zabývá hlukem (a tedy jej i měří) jen pokud se nejedná o hluk z užívání bytu. Zkuste na hygienickou stanici zajít, ale mám dojem, že Vám nepomohou. Cizinecká policie (anebo výhrůžka jejím zavoláním) nepomůže ?
Cizinecká policie Vám asi nepomůže, pokud jim uživatel (nájemník, podnájemník) otevře, jen zkontrolují zda z hlediska pobytu cizinci splňují potřebné, a pokud ano, tak je to více nebude zajímat.
Včera byl kupodivu klid, tak jsem nic řešit nemusel. Buď nebyl nikdo doma, nebo si to nakonec rozmyslel. Každopádně mám trochu promyšleno, kam půjdu a jak to budu řešit. Našel jsem nějaké rady na internetu a jsem ve spojení s lidmi, co by mi mohli pomoci. I tady jsem našel několik dobrých rad a za ty vám všem děkuji.
Vyrozuměl bych o problematice Městský úřad a sepsal petici s nájemníky. Konec konců co se týče rušení noč. klidu je upraven obecní vyhláškou od 22:00 do 06:00.
V příloze Blesku z května 2010 se píše toto: "Ze strany sousedů dochází k rušení vlastnického práva imisemi hluku o němž hovoří zákon, 40/1964 Sb., Obč. zák., §127 odst. 1.
1.-adresovat sousedům písemnou výzvu, stanovit lhůtu.
2.-V případě, že nebude výzvě vyhověno, poskytuje právní řád několik možností:
2.1-dle obč. zák § 5 je možnost se obrátit na obecní úřad se žádostí o obnovení pokojného stavu; v právním smyslu se jedná o ochranu prozatímní, předběžnou; o ochraně definitivní rozhoduje soud.
2.2-Pokud výzva i ochrana nevedou k nápravě, nabízí se požadovat soudní ochranu vlastnických práv a to prostřednictvím tzv. negatorní (zápůrčí) žaloby (§ 124, odst. 1 Obč. zák). Tou se žalobce domáhá autoritativního rozhodnutí soudu, že vlastníci sousedního bytu jsou povinni se zdržet neoprávněných zásahů spočívajících v rušení hlukem.
2.3-Soudní spor může probíhat delší dobu, než je pro žalobce únosné, proto je vhodné se žalobou podat návrh na předběžné opatření (§ 74 a násl. zák, 99/1963 O.S.Ř). Na základě tohoto návrhu může soud nakázat sousedům zásahy do vlastnického práva. V tomto případě je navrhovatel povinen složit u soudu vratnou jistotu 10.000 Kč.
Počítejte s rozsáhlým důkazním řízením, zejména s předložením znaleckého posudku intenzity hluku, a s výpovědmi svědků.
(autor Mgr. Baloghová, koncipient AK JUDr. Lišky)"
Poslední komentáře