Příslušník domácnosti

Vložil berajvi, 2. Září 2009 - 21:24 ::

Prosím o radu -kdo je považován za příslušníka domácnosti člena SVJ,tzn.,že hradí zálohy na správu /účtované dle počtu přísl.v byt.jed­notce/?Rozhodu­je trvalé bydliště,doho­da,…?Příklad:syn pracuje a bydlí přes týden v jiném městě,na víkend se nepravidelně vrací,v bytě bydlí vnučka-studentka,která na víkend zase neprav. odjíždí.Lze je považovat za 1 platící osobu?Děkuji za názory.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 3. Září 2009 - 8:52

    V první řadě je třeba se ptát, co o tomto pojmu říkají vaše stanovy.
    - Zákon o vlastnictví bytů tento pojem nezná.
    - Vyhláška 372/2001 Sb. tento pojem nezná.
    - Občanský zákoník tento pojem nezná (i když v něm dříve byl, viz zrušený § 715 odst. 1).

    V platném znění Občanského zákoníku je definován pojem "domácnost" takto:
    Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. [§115 Obč.Z]

    Použijeme-li tuto platnou definici, pak o "domácnost" a "příslušníky domácnosti" jde jen tehdy, kdy osoby žijí spolu a zároveň hospodaří se svými příjmy společně a bez rozlišování. Patří sem i vyživované osoby (děti, manželka bez příjmů).

    Naproti tomu o "příslušníky domácnosti" nepůjde tam, kde osoby sice bydlí ve společném bytě, ale hospodaří se svými příjmy odděleně:
    - syn nebo dcera s vlastním příjmem,
    - vnučka vyživovaná svými rodiči,
    - prarodiče s vlastním příjmem (důchod),
    - nájemník nebo podnájemník v bytě (!!!),
    - host bydlící v bytě delší dobu,
    - rozvedený manžel
    - atd.
    Při tom není rozhodující, zda obyvatelé bytu jej užívají stále, nebo občasně, či odjíždějí na víkendy. Trvalé bydliště není rozhodující. Rozhodující je, zda hospodaří s příjmy společné a bez rozlišování spolu s vlastníkem bytové jednotky - členem SVJ.

    Příklad: Pokud vlastník BJ v bytě vůbec nebydlí (např. pronajímá jej), pak nikdo z obyvatel bytu není příslušníkem domácnosti vlastníka, a tedy ve vašem společenství nájemník neplatí za správu nic. Neplatí ani vlastník.

    Nabízí se otázka, proč pro účtování nákladů na správu byl vybrán právě tento ukazatel. Považuji to za zjevně nerozumné. Pokud jste k tomuto způsobu nedospěli dohodou VŠECH vlastníků, nebo není takto uveden v Prohlášení vlastníka budovy, pak porušujete zákon (§13/1 ZoVB).

    lake

    Vložil janka (bez ověření), 3. Září 2009 - 9:23

    Dobrý den, asi jsem se trochu „ztratila“ ve Vašem komentáři. Vlastník bytové jednotky byt neužívá, pronajímá jej za úplatu a na správu za tuto bytovou jednotku nikdo neplatí ????

    Vložil lake, 3. Září 2009 - 11:18

    Odpověď byla na dotaz ze SVJ kde je členem pan berajvi. Možná to tak mají zařízeno, nevím. Podle jeho informace z úvodního dotazu - pokud počítají náklady na správu opravdu podle počtu "příslušníků domácnosti člena SVJ v bytové jednotce", pak je to u nich takto.

    lake

    Vložil berajvi, 3. Září 2009 - 13:28

    berajvi Ve Stanovách máme 100% odsouhlasen tento způsob platby např.vodné,protože nemáme bytové vodoměry.Takže spotřebu počítáme na osobu.Proto mi není jasné,není snad důležitý pojem „přísl. domácnosti“,ale platí-li tato byt.jednotka +2členy nebo jen + 1.Asi na to žádný předpis nebude a bude záležet na dohodě všech vlastníků,jak tuto situaci řešit.Děkuji za odpovědi.berajvi

    Vložil lake, 3. Září 2009 - 17:23

    Pane berajvi,

    Psal jste: kdo hradí zálohy na správu

    Nyní říkáte, že nešlo o příspěvek na správu domu, ale o účtování služeb (vodné a stočné). To je podstatný rozdíl.

    Psal jste:
    kdo je považován za příslušníka domácnosti člena SVJ

    Na to jsem Vám přesně odpověděl. Váš pracující syn ani vnučka nejsou podle §115 Občanského zákoníku příslušníky Vaší domácnosti, nelze je tedy podle vašich stanov považovat za platící osoby.

    Bude-li Váš syn bydlet ve Vašem bytě s manželkou a třemi dětmi, ani pak nebude žádný z nich platit vodné a stočné, pokud jeho rodina nebude s Vámi sdílet společné finance.
    Doufám, že jsou to pro vás příznivé zprávy.

    Cizí nájemníci ve Vašem domě ovšem rovněž neplatí za vodu: nejsou přece příslušníci domácnosti člena SVJ, který byt pronajal.

    Nyní píšete, že není důležitý pojem "příslušník domácnosti". Budiž. Ale právě na něj jste se ptal a máte ho ve stanovách. Asi tu vodu rozúčtováváte nějak úplně jinak ...

    lake

    Vložil Goja (bez ověření), 3. Červen 2010 - 19:26

    Dobrý večer,mám ještě dotaz do mého bytu máme (SVJ standartní stanovy)začal docházet skoro každý den otec dítěte.Rádoby předseda,kterému skončil mandát donesl na správu,která nám zpracovává vyúčtování nahlásil bez souhlasu vlastníka další osoby na vyúčtování nejsem sama(máme měřidla na vodu).Vyúčtování nemáme dodnes převzali jej už před měsícem.Nelíbí se to jednomu vlastníkovi,který je rádoby ve výboru a přepočítáva to podle sebe co máme dělat.Dík

    Vložil lake, 4. Červen 2010 - 0:04

    Gojo,

    Dávejte laskavě Vašim příspěvkům názvy. Podobný dotaz jako Váš se už řešil. Podívejte se na Osoboměsíce.

    lake

    Vložil Anonymous, 3. Červen 2010 - 20:03

    Vyúčtování čehokoli podle počtu osob přiznaných vlastníkem je nepřezkoumatelné. Z toho plyne, že s jenom trochu dobře sepsanou reklamací podanou proti vyúčtování provedenému nepřezkoumatelným způsobem máte značnou šanci uspět.

    (Ve vzorových stanovách je navíc uvedeno, že vlastník jednotky má přiznat změny v počtu členů své domácnosti. To už nedává smysl vůbec. O přiznání počtu osob užívajících byt vzorové stanovy nic neříkají.)

    Už se zde řešilo.

    Vložil Goja (bez ověření), 3. Červen 2010 - 20:44

    Děkuji za odpověď.

    Vložil berajvi, 3. Září 2009 - 19:22

    Omlouvám se za nepřesné vyjádření:jedná se o zálohy na služby,účtujeme podle počtu lidí v byt. jednotce.Povinnost je hlásit změny v počtu osob.Nemáme problém,zda platit,ale za kolik osob.?( + 1 nebo

    • 2 osoby).Jedná se o dlouhodobější stav,pojem návštěva máme
    vyjasněný.
    Vložil Jirka1974, 3. Září 2009 - 20:49

    Vámi popisovaným handrkováním se můžete dostat do situace, kdy sečtete člověkodny všech lidí strávené v domě, včetně návštěv, tímto numerem vydělíte spotřebu vody, vynásobíte člověkodny jednotlivých bytů a máte jednotlivé spotřeby. Evidovat a kontrolovat to bude každý večer domovník obejdavše všechny byty a to vás bude stát víc, než ty vodoměry…

    Vložil FrantaK (bez ověření), 4. Září 2009 - 6:56

    Člověkodny je možné v případě zájmu zpřesnit na člověkohodiny, případně člověkominuty. Dnešní elektronické systémy pro kontrolu vstupu do objektu to snadno dokáží i bez domovníka.

    Vložil perfekcionista (bez ověření), 4. Září 2009 - 11:41

    Člověkominuty nestačí. Bude třeba zavést opravné koeficienty.

    Např. já bydlím ve 12 patře. Než přivolám výtah a vyjedu do 12 patra tak mi poběží člověkominuty? Soused bydlící v přízemí může prakticky hned po vstupu do domu konzumovat vodu. Osobně vodu nemusím, mám raději lahváče. To bych měl platit stejně jako soused abstinent, který veškerou potřebu tekutin saturuje vodou z kohoutku? Nebo koeficient na mytí nádobí. Sám se stravuji v pohostinských zařízeních, jiní si vaří doma a myjí nádobí. To se musí zohlednit!! Jeden soused si myje před domem vůz snad každý kvartál. Přitom z hlediska člověkominut vlastně vodu nespotřebovává ale je jasné, že vodu na mytí vynesl z domu. Mě sebrali řidičák a tak jsem auto prodal, to mám platit stejně? To je porušení mého ústavního práva. Půjdu za lžidoktorem Kalvodou aby to zažaloval!!

    Já se domnívám, že člověkominuty musí být doprovázeny spravedlivými koeficienty a bude tak vyřešena poslední nespravedlnost na světě.

    Vložil Anonymous, 3. Červen 2010 - 21:12

    Pane Perfekcionisto,

    tady nejde jenom o patra. Navštívíte-li svou sousedku, počet osob ve Vašem bytě rázem ubyde, zatímco počet osob v jejím bytě přibyde.

    A to už se musí zohlednit!

    Vložil FrantaK (bez ověření), 4. Září 2009 - 19:20

    Dnešní technika natolik pokročila, že je možné zcela spravedlivě kontrolovat, zda pijete vodu z kohoutku, nebo přinesené lahváče.

    Podobně se pomocí sofistikované techniky vyvinuté armádou Spojených států před 30 lety stanoví ostatní koeficienty. Máte-li zájem, vyhotovím projekt.

    Vložil berajvi, 3. Září 2009 - 21:17

    To by bylo asi nejlepší,ale ve staré zástavbě to není tak jednoduché.Ty „člověkodny“se mi líbí,dá se tím vyřešit tato situace.Bude to tedy 1 přispívající osoba – v „člověkotýdnu“ zastoupená 2 osobami.Děkuji za názory.

    Vložil Petr, 4. Září 2009 - 12:59

    Tazatelce šlo primárně o úhradu za služby, nejspíše studenou vodu, protože úhrada za úklid, odpadky, osvětlení domu jsou nepochybně nižší položky. jen s enepřesně vyjádřila. Legislativa řeší úhradu za teplou vodu a topení (TUV). Za služby se platívá dle počtu osob, někdy dle výměry bytové plochy. Odhad spotřeba vody na osobu a den, dle jisté vyhlášky" je 150 litrů, neboli 54750 litrů (54,75 m3) za rok na osobu. Zkuste najít zde v diskusi již prodiskutované např. „služby“, „studená voda“ atd. Nebo někde jinde na webu např. www.jaktodelaji.cz/forum/, příp. zmíněnou vyhlášku.

    Otázka je, jak se dohodli spoluvlastníci na základě toho, že menšina se musí podřídit dle zákona o bytech a dle občanského zákoníku většině.

    Vložil berajvi, 4. Září 2009 - 18:25

    Pane Petře,děkuji Vám za odpověď,mě šlo skutečně jen o služby podle počtu osob.Ale šlo mi o to,má-li někdo zkušenost,jak by řešil právě tento konkrétní příklad,který jsem uvedla v dotazu.Zda má tato BJ platit za 1 člena/syn+vnuč­ka/nebo za 2 /1 syn a 1 vnučka/?Asi to bude na dohodě.Dík.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".