pověřený vlastník
Bydlím v domě SVJ pět spoluvlastníků nad 70 let,jeden pověřený vlastník,V Prosinci mu skončilo pětileté funkční období.Pokračuje dál ,vzhledem k tomu,že se schůze tady nekonají .Roční vyučtování neproběhlo deset let,z fondu oprav si dělá rekonstrukci svých bytů pan pověřený vlastník,naposledy rozvody plynu.Účtuje si 3000 Kč měsíčně. lidi jsou zde ovce a nechtějí nic řešit.Musím se stát také ovcí?Na policii jsem byly,bylo mi sděleno,že se jich to netýká.tak se žije v Čechách musí se držet huba a platit,když nebudu fond platit půjdu k soudu,kdo vyhraje?
Já větší problém než v platbě do fondu oprav vidím to, že by si měl pověřený vlastník z vybraných příspěvků na správu domu dělat rekonstrukci svých bytů. Můžete-li to prokázat, pak by mohlo jít o nějaké zneužítí příspěvků k vlastnímu obohacení a trestně právní odpovědnost pověřeného správce. Píšete, že roční vyúčtování neproběhlo deset let. Tzn., že Vám zřejmě nebyly předloženy roční závěrky účetnictví ke schválení shromážděním, víte vůbec zda je vedeno účetnictví SVJ? Jestliže není předkládáno roční vyúčtování a neviděla jste účetnictví, nemůžete najisto tvrdit, zda pověřený správce použil k rekonstrukci svého bytu vybrané příspěvky na správu. Nebo snad máte nějaké prokazatelné podklady, z kterých to vyplývá?
Pokud pověřený správce porušoval tak závažným způsobem stanovy a navíc nemáte zvoleného nového pověřeného správce (dnes podle NOZ se takto funkce označuje jako „předseda společenství“), tak byste měli vlastníci okamžitě jednat podle § 1207 NOZ:
„(1) Statutární orgán svolá shromáždění k zasedání tak, aby se konalo nejméně jedenkrát do roka. Statutární orgán svolá shromáždění i z podnětu vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu všech hlasů, nejméně však dvou z nich; neučiní-li to, svolají tito vlastníci shromáždění k zasedání na náklad společenství vlastníků sami.“
Pokud získáte pro svůj postup jiné vlastníky, tak svolejte podle uvedeného § 1207 shromáždění. Předtím byste si ale měli po dohodě s potřebnou většinou vlastníků (viz stanovy) sehnat někoho, kdo bude vykonávat funkci předsedy společenství a toho si zvolit na svolaném shromáždění. Pokud tomu nebrání stanovy, tak můžete využít i nějakou správní kancelář, která by za úplatu předsedu společenství vykonávala. Ve spolupráci s ním můžete zorganizovat svolání uvedeného shromáždění s potřebným programem (vzhledem k tomu, že se asi vlastníci ve Vašem domě v problematice neorientují). Po té, co byste si zvolili nového předsedu společenství, tak ten už by se měl postarat o převzetí správy a prověřit účetnictví z minulých období a v případě pochybení, či nějakých podvodů zahájit trestní stíhání proti bývalému pověřenému správci.
Pokud pro výše uvedený postup nezískáte ostatní vlastníky, pak můžete navrhnout soudu podle § 165 NOZ, aby soud na Váš návrh jmenoval nového předsedu společenství (třeba z nějaké správní kanceláře, která se v problematice vyzná), který by se postaral o vše, co jsem uvedl výše.
§165 NOZ
„(1) Nemá-li statutární orgán dostatečný počet členů
potřebný k rozhodování, jmenuje na návrh toho, kdo osvědčí právní
zájem, chybějící členy soud na dobu než budou noví členové povoláni
postupem určeným v zakladatelském právním jednání; jinak soud jmenuje
právnické osobě opatrovníka, a to i bez návrhu, kdykoli se o tom při
své činnosti dozví.
(2) Soud jmenuje právnické osobě opatrovníka, a to i bez návrhu, jsou-li
zájmy člena statutárního orgánu v rozporu se zájmy právnické osoby a
nemá-li právnická osoba jiného člena orgánu schopného ji
zastupovat“
Pokud totiž trpíte 10 let bez protestů nevyúčtované zálohy a platíte i na nějaký fond o jehož užití jste se nedohodli tak jste se s tímto stavem smířila a plaťte dál. Policii po právu nebude Váš soukromoprávní vztah zajímat. Platíte přece dobrovolně. Nikdo Vás s pistolí v ruce nenutí.
Byt vlastím jeden rok,byla to moje největší chyba v životě,že jsem si poměry v domě neproklepla,staroušci se se mno nechtějí bavit mají strach,pán vlastní nadpoloviční podíl,tři jednotky.Žádost o opatrovníka jsem podala pře půl rokem k soudu,zatím nic.To,že pán si dělalal rekonstruci z fondu,potvrdil pplynař,který právi vykonával,žádala jsem ho o pracovní deník ,ten ztratil,na policii mi sdělili,že to šetřit nebudou,ani je nezajímalo,že účet vede jeho manželka,která není právní osoba.Můžete mi poradit,může si dál pan pověřený vlastník s manželkou disponovat s účtem, pan Lace má ve všem pravdu,Stanovy zde nehovoří o žádném fondu oprav,ale krátkodobé,dlouhodobé zálohy,to je pro soud též v pořádku.jsme zkorumpovaný stát,zákony,jsou jenom pro někoho,k soudu bez právníka,ale dobrého nelez.tak si připrav 200 000 Kč,– jinak odřeš uši,Pan Pověřený vlastník,má velmi šikovného právníka,kluci z golfu umějí ve vše chodí, na tolik konekcí na všech postech,nemá možnost lidský hadr poradit. Lidem nedoporučuje přestat platit i na soukromý fond rodiny.U soudu neuspějete,jako je to v mém přapadě.Zdraví Vás Hadr
Paní Lučanová, vlezla jste do jámy lvové a nemáte šanci se ubránit. Jediným řešením je prodat byt, žádné jiné řešení ve vašem případě není. Jak jste sama napsala dotyčný vlastní nadpoloviční většinu a to nemá žádné řešení, tam nemůžete nic změnit. Ten člověk vás vždycky přehlasuje a bude si dělat co bude chtít. Buď se stanete ovcí, nebo se ustresujete. Rozhodněte co je lepší a podle toho se zařiďte. Vyúčtování služeb byste samozřejme měla dostat, vyúčtování se můžete domoci soudní cestou, ale kdy to bude, to nikdo neví, k tomu náklady na advokáta, jestli nějakého seženete. Jaké vůbec máte u vás služby? Náš právník by vám určitě řekl: prodejte byt.Jemu se to sice říká, ale je to tak.
Poslední komentáře