POvěřený vlastník
Dobrý den,
blíží se nám první shromáždění vlastníků jednotek. Program schůze nám je již zcela znám, a proto jsem se chtěla informovat na volbu pověřeného vlastníka. Nejdříve jsme byli rozhodnuti, že si zvolíme výbor, ale po rozhovoru s ředitelem BD jsem začali váhat, zda ano či ne. Pokud bychom se rozhodli pro pov.vlastníka BD, které nám dělá zároveň správce, jaká jsou rizika tohoto rozhodnutí? Další otázka směřuje ke stanovám a učinění některých opatření proti neplatičům. Poradíte mi, jaká bychom měli učinit opatření a jak to uvést ve stanovách? Předem Vám děkuji za odpověď Michaela H.
Chcete, aby váš správce byl zároveň pověřeným vlastníkem. Je to stejně moudré, jako
- udělat kozla zahradníkem,
- připustit, aby stavební dozor vykonával sám stavitel,
- jmenovat zloděje policistou,
- ustanovit černého pasažéra kontrolorem,
- pověřit žalobce zároveň obhajobou,
- přijmout pedofila jako učitele do mateřské školky.
lake
Pane anone,
pletete si pojmy.
Výbor nikdy nemůže být správcem. Správcem domu ze zákona je SVJ - právnická osoba.
Pokud jste měl na mysli jednotlivé správní činnosti (správní servis), ty mohou pro SVJ vykonávat i jiné fyzické či právnické osoby na smluvním základě.
Nikoliv však výbor, neboť ten nemá právní subjektivitu.
lake
Samozřejmě jsem měl na mysli výbor-správce v tom smyslu, že výbor vykonává to co by vykonával určený správce. Takto to funguje ve velkém množství SVJ, buď v těch menších nebo ve větších kde zjistili že správce (často původní družstvo jak jsem psal) je okrádá.
A podle mě výbor-správce v jedné osobě je úplně stejně „nebezpečný“ jako pověřený vlastník-správce v jedné (právnické) osobě.
V obou případech jim buď věříte nebo ne. A v obou případech pokud nevěříte tak kontrolujete.
Předseda
Poslední komentáře