Pojistné plnění z pojistných smluv sjednaných společenstvím
V Nařízení vlády 366/2013 § 16 bod 1 f) se uvádí, že příjmem společenství vlastníků je f) pojistné plnění z pojistných smluv sjednaných společenstvím vlastníků jednotek týkající se společných částí a bonifikace za příznivý škodní průběh. Jak tomu máme rozumět? Pojistku sjednáva společenství, poplatek pojišťovně za pojištění společných částí platí vlastníci jednotek. Nastane pojistná událost na společné části, pojišťovna vyplatí plnění na účet společenství. Čí to jsou peníze, je to tedy příjem společenství nebo to patří vlastníkům jednotek? Společné části domu přece nepatří společenství, podílově patří vlastníkům jednotek. Proč by pojistné plnění mělo být příjmem společenství, platí to přece vlastník. Dokáže to někdo objasnit? Bonifikaci už vůbec nerozumíme. Když je bonifikace, tak se snižuje vlastníkům platba za pojištění. Nebo je to jinak, společenství vybírá od vlastníků pořád stejnou částku a rozdíl je příjmem společenství? Budeme vděční za objasnění.
Chápeme, co nařízení vlády říká? SVJ pojistí dům proti živlu. Živel dům zničí. Pojišťovna plní SVJ, vlastník domu nedostane nic. Logika mi uniká. SVJ dům znovu postaví, nebo jak se to myslí? K tomu SVJ přece nemá oprávnění (viz definice správy domu)! I kdyby SVJ mělo oprávnění ke stavbě domu, vlastníci po dobu stavby dobu budou bez bytu i bez peněz, přestože na pojistné přispívali.
Neobjasní mi zde někdo, jaká logika mi zde uniká?
Řešení 1:
Pojišťovny pojistí i jednotlivé bytové jednotky (nikoli domácnost!), což
v součtu vyjde podstatně dráže než pojištění domu.
Řešení 2:
Pojistníkem budou všichni vlastníci jednotek. V praxi nerealizovatelné
(vlastníků mohou být desítky i stovky).
Řešení 3:
Pojištěným budou všichni vlastníci jednotek, pojistníkem SVJ. Tohle
řešení bych volila.
Odpovídal jsem na podobnou otázku v naší daňové poradně a zároveň se zde vyjádřil k Nařízení vlády 366/2013. V případě zájmu je zde odkaz: http://www.adar.cz/…o-plneni-svj
Výbor napsal: „Pojistku sjednáva společenství, poplatek pojišťovně za pojištění společných částí platí vlastníci jednotek.“
Nikoliv. V tom se mýlíte. Poplatek pojišťovně na základě pojistné smlouvy platí vždy pojistník, to jest osoba, která uzavřela smlouvu o pojištění. Touto osobou je SVJ.
Jiná věc je kdo je pojištěný. Je-li podle smlouvy pojištěným SVJ, inkasuje samozřejmě peníze z pojistky. Jsou-li pojištěnými vlastníci jednotek v domě, vyplácí pojišťovna odškodnění přímo jim. Takže si přečtěte obsah pojistné smlouvy. Na tom nemůže nařízení vlády naprosto nic změnit. Ovšem pro pojišťovnu je jednoznačně jednodušší první případ.
Nařízení vlády je nelogické v tom, že při pojištění cizího majetku SVJ je příjemcem pojistného plnění. ale při pronájmu cizího majetku SVJ (podle vlády) není příjemcem nájemného. Nevidím v tom logiku.
lake
Děkuji lake za odpověď. Už se v tom orientujeme, placení nám je taky jasné, špatně jsme to formulovali. Je to tak jak uvádíte.
Kdyby bylo pojištěno SVJ, je plnění příjmem společenství, ano jasné. Musí se z toho platit daň? Má společenství povinnost dát peníze které dostane do opravy závady nebo si s nimi výbor nakládá jak uzná za vhodné. Co se týče nelogičnosti, tak toho je ve společenství plný pytel.
Pojišťovna plni, když dojde ke škodě. Buďte rádi, že jí máte z čeho opravit. Proč zkoumate komu patří peníze? To nechápu.
Předsedo, chápete vůbec na co se ptáme? My se ptáme na to, jak si máme vyložit nařízení vlády, když společné části patří vlastníkům, pojistnou částku sice odvádí společenství, ale předepisuje jí vlastníkům. To má pořád logiku. Nařízení vlády říká, že pojistné plnění za společné části je příjmem společenství. V tom ovšem nespatřujeme žádnou logiku. Copak společné části vlastní společesntví, když mu vláda přiklepla plnění? Ptáme se proto na jiný pohled na toto nařízení. Možná nám to někdo objasní. Nařízení vlády ovšem neříká, že společenství svůj příjem použije na opravy domu.
Příjmem PP je SVJ. Z logiky věci. Škoda vznikla na společné části. Opravu uhradí SVJ z peněz vlastníků. SVJ potažmo vlastníkům vznikla škoda. Ta je kompenzována vyplacením PP. V daný okamžik je výsledek nula. A to je dobře. Nebo ne?
Pokud by SVJ opravu neprovedlo, pak by PP spadlo do ziskových příjmů SVJ a bylo by nutno jej zdanit. poškozená spol. část by zůstala neopravena. yslíte, že by to bylo správné?
Existují i jiné možnosti, jak s PP naložit, ale ty vnímám jako složité a nevedoucí k žádánému výsledku. Mám za to, že záleží na úhlu pohledu a krokům, které budou následovat po škodní události.
Votočka
Poslední komentáře