Pojem "vlastníci ideální části domu"
Dobrý večer, náhodou jsem zabrousila na vaše stránky. Je-li to možné, můžete mi prosím poradit? Existuje pojem „vlastníci nebo vlastnictví ideálni části domu“ ? Pokud ano, je v tom nějaký rozdíl oproti SVJ? Několikrát jsme řešili povinnost založit společenství a vést účetnictví, ale bylo mi tvrzeno, že vlastníci ideálni části domu jej vést nemusí.. Ale jak to tady pročítám, začínám mít obavy, že to vedeme špatně :( Máme v domě 8 bytů a bohužel jednoho neplatiče. A protože nevedeme nic „oficiálně“ nemůžeme to ani „oficiálně“ řešit.
Děkuji za případnou odpověď Martina
SVJ se nezakládá, takže otázku zakládání byste řešili zbytečně. SVJ vede účetnictví od okamžiku svého vzniku. Zde také není nic k řešení, neboť jde o zákonnou povinnost právnické osoby. Navíc zákon o vlastnictví bytů se v domě rozděleném na minimálně dvě jednotky použije vždy – bez ohledu na to, zda SVJ vzniklo nebo nevzniklo.
Samozřejmě existuje pojem „podílové vlastnictví“ či „spoluvlastnictví věci“. U nemovitostí existují v ČR čtyři druhy vlastnictví:
- vlastnictví jedné osoby,
- podílové spoluvlastnictví více osob podle Občanského zákoníku,
- patrové spoluvlastnictví podle ABGB z roku 1811,
- vlastnictví jednotky spojené s podílovým spoluvlastnictvím společných částí domu podle ZoVB.
Přemýšlení o pojmu „vlastnictví ideálni části domu“ ovšem žádný praktický výsledek nepřinese. Významné pro vznik SVJ je pouze toto:
- zda budova, o kterou jde, byla rozdělena Prohlášením vlastníka na jednotky a společné části,
- zda existuje alespoň pět jednotek,
- zda tyto jednotky mají alespoň tři navzájem různé vlastníky,
- zda poslednímu z nich byla doručena listina z katastrálního úřadu,
- zda existuje tzv. původní družstvo, které vykonává činnost správce od doby před 1.7.2000 a jehož spoluvlastnický podíl dosud neklesl pod jednu čtvrtinu.
Nic jiného pro vznik SVJ význam nemá. A jak už jsem napsal, ZoVB se pro dům použije vždy i bez vzniku SVJ.
lake
Porovnávat tzv. ideální spoluvlastnictví a tzv. osobní vlastnictví jen přes vedení účetnictví je nedostatečné.
Exekuce
- nevýhoda vlastnictví ideální poloviny se naplno projeví v případě, ze na jednoho ze spoluvlastníků byla uvalena exekuce. Exekuční rozhodnutí se totiž netýká pouze konkrétního podílu jednoho ze spoluvlastníků, ale je uvaleno na celou nemovitost a může se týkat dokonce osobních movitých věcí, které exekutor v domě nalezne, bez rozdílu, komu věc patří.
Omezené dispoziční právo
- ideální polovinu lze na další osobu převést (darovat)/prodat pouze se souhlasem druhého spoluvlastníka, který má zároveň předkupní právo k nemovitosti.
Spoluvlastnickým podílem nelze zaručit hypotéku
- jedním z důvodů, proč se klienti realitních kanceláří nákupům ideální poloviny nemovitosti vyhýbají, může být fakt, že spoluvlastnický podíl banka neakceptuje jako zástavu.
Poslední komentáře