podání reklamce-vyúčtování
Dobrý den, prosím o radu, dle rozpisu vyúčtování fondu za rok 2012 společenství vlastníků domů byla uhrazena z fondu oprav( kde je 16 spoluvlastníků) částka za servis a odečty RTN, TUV, SV. přes 7 000,–Kč. Ve vyúčtování nákladů za vytápění a dodávku TUV a SV za rok 2012 se ve vyúčtování nákladů za ostatní služby po mě požaduje k zaplacení servis vodoměrů 2 ks v částce přes 900,– Kč. Nerozumím tomu, jak je možné,že správce budovy, který pro vlastníka vypracoval toto vyúčtování po mě požaduje zaplatit za servis vodoměrů, doposud v minulosti se za servis vodoměrů, tj.jejich výměna, která je od 1.1.2012 zákonná po 5 letech neplatilo a navíc jsem již měla zákonný nárok na jejich výměnu. Chci podat reklamaci na správce budovy, jelikož mám podezření, že nikdo jiný ze spoluvlastníků domu před 1.1.2012 ani po 1.1.2012, kterým byl též měněn vodoměr TUV a SV nic neplatil.Jak, prosím mohu své podezření prověřit, co by mělo být v reklamaci uvedeno. Děkuji.
Kdo hradí náklady na vodoměry a jejich výměnu zjistíte z Prohlášení vlastníka budovy. Nebo ze zápisů ze shromáždění. Závisí to na tom kdo je vlastníkem vodoměrů. Pokud snad vodoměry jsou majetkem vlastníků jednotek, pak SVJ rozúčtovalo jejich společnou výměnu správně jako službu, poskytnutou každému VJ jednotlivě. To byste ale musela jistě vědět, že jste si výměnu vlastních vodoměrů objednala.
Jisté je, že částka „servis vodoměrů“ nepatří v žádném případě do vyúčtování vodného a stočného. Službou spojenou s užíváním bytů je dodávka vody a odvádění odpadních vod, nikoliv servis či výměna vodoměrů. V tom případě reklamujte vyúčtování, je vadné.
Reklamaci podáváte zásadně vůči SVJ, pokud nemáte ve stanovách určeno, že se reklamuje přímo u smluvního správce.
lake
Ještě drobnost – z textu mám pocit, že se slečna domnívá, že na výměnu vodoměru existuje „zákonný nárok“, což by se dalo snadno vyložit, jako že po 5 letech dostane nový vodoměr zadarmo. Tak to ale není. Podle příslušné normy je doba, po kterou vodoměr měří správně, 5 let. Jeho následná výměna není povinná, ale jeho údaje mohou být nesprávné, proto je vhodné jej vyměnit, aby se jeho hodnoty mohly použít pro vyúčtování. Jeho výměnu však musí někdo zaplatit. A tím „někdo“ se myslí vlastník toho vodoměru, což je buď SVJ nebo vlastník bytu.
Napište to celé, pane petrsv:
Pokud se po 5 letech vodoměry nevymění, rozúčtovává se počínaje následujícím účetním obdobím bez přihlédnutí k jejich náměrům (tj. stejně, jako by vodoměry nebyly osazeny).
Osazení bytových vodoměrů není předepsáno.
Existují celkem čtyři možnosti vlastnictví vodoměrů, nikoliv pouze dvě. Tazatelka si musí sama zjistit jaký je stav v domě.
Vlastníkem vodměru může být (kromě SVJ či konkrétního vlastníka jednotky) také vlastník budovy. V tom případě jsou vodoměry společným technickým zařízením domu ve spoluvlastnictví všech (nebo některých) vlastníků jednotek.
Čtvrtá, méně častá možnost, jsou vodoměry ve vlastnictví rozúčtovatele (externí právnická osoba). Na základě dlouhodobé smlouvy zajišťuje rozúčtování vody v domě pomocí vlastních vodoměrů, které sám montuje, odečítá, mění, opravuje a odpovídá také za jejich metrologické ověření.
lake
a jaký by byl postup v případě, že by dle prohlášení byly vodoměry ve vlastnicví vlastníků.
Příklad:
- v našem SVJ se rozhodlo, že se vodoměry budou měnit a že se to zafinancuje z FO a následně se to přeúčtuje do služeb. Jak řekli, tak udělali
- jenže teď se zjistilo, že „do služeb“ přešly POUZE ty vodoměry a to v ceně bez DPH. Takže z „FO“ se hradila jak „DPH“ (cca 15.000) tak instalace (cca 25.000). Výsledek je jasný – majitelé velkých bytů obdarovali ty malé byty příspěvkem dle svého podílu na společných prostorech. Konkrétně pak když každý vlastník by hradil svou část (1050+DPH+300 za instalaci – cca 1600) tak teď platí o 400 více a zřejmě ty malé byty o to méně.
Dotaz: mohu jako vlastík, který toto ví, postupovat tak, že těch 400 Kč započtu proti pohledávce kterou mi SVJ vystavilo ve vyúčtování (mám nedoplatek cca 2000 takže bych jim napsal že dle §580 OZ jim to započítávám a tečka) ??
Vodoměry jsou ve vlastnictví jednotlivých osob, jejich hromadná výměna byla službou, poskytnutou společenstvím každému z vlastníků jednotlivě. Každý tedy si měl uhradit veškeré své náklady (cena přístroje + montáž). Vy to správně označujete „přešlo do služeb“.
Jestliže nebyly náklady na službu takto rozúčtovány, pak můžete vůči SVJ reklamovat Vaše vyúčtování služeb jako nesprávné. K vyúčtování ovšem dochází po ukončení zúčtovacího období. Do té doby nelze pochopitelně reklamaci uplatnit.
Vzájemné započtení lze provést pouze mezi existujícími (dospělými) pohledávkami.
lake
formulace „jenže teď se zjistilo“ znamená: že zhruba před měsícem jsem získal faktury a jiné podklady o tomto postupu svědčící. Ale jde o rozúčtování za rok 2011 provedené v roce 2012 s ukončenou reklamací v lednu 2013 (z moci správního orgánu!) – ukončenou tvrzením rozúčtovatele, že všechno je v pořádku i přes to že, je rozúčtovatelem vedeno správní řízení – týkající se nevyřízení reklamace do 30-ti dnů.
Samozřejmě DPH+instalace reklamována byla (10 dnů po předání
vyúčtování), ale protože rozúčtovatel nepředložil faktury – až
„teď“ – lze to považovat pouze za „další střelivo“. Jenomže
jsem měl i tak mírný přeplatek na službách, a nemám tak žádnou
páku na vrácení těch 400 Kč.
I proto, že již před lety vůči mně v obdobné situaci použil
rozúčtovatel „fintu zápočtu“ rád bych teď učinil totéž. Takže
v tomto popsaném konkrétním reálném případě tedy LZE NEBO NELZE
provést naznačený postup zápočtu?
- Jsou ty pohledávky jak Vy uvádíte „dospělé“ nebo ne?
- A tou pohledávkou míníte co přesně ? Těch 400Kč nebo zálohy za celé předchozí zúčtovací období – neboť vyúčtování které mám je jediné co do teď mám a jiné prý nedostanu kdybych „se na halvu stavěl“ – to jsou slova správce potvrzená předsedou SVJ…
Pokud se některé osoby bezdůvodně obohatily na Váš úkor, jste oprávněn dožadovat se vyrovnání buď na nich, nebo přímo na SVJ – právnické osobě. Promlčecí lhůta je dvouletá od okamžiku kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, avšak nejvýše tříletá. Rozhodným okamžikem je nejspíše den, kdy jste obdržel vyúčtování, z něhož jste teprve mohl seznat jak bylo účtováno. Viz promlčení v Občanském zákoníku.
Co míním pohledávkou?
Pohledávka je existující povinnost jiné osoby k úhradě. Vaše pohledávka
vznikla v okamžiku, kdy jste dlužníka prokazatelně a oprávněně vyzval
k úhradě. Pokud jste to dosud neučinil, žádnou pohledávku způsobilou
k započtení vůči SVJ nemáte.
lake
doufejme že Chápu :))
tedy shrnu co říkáte:
- že SVJ musím vyzvat „oprávněně“ – to bude snadné – plyne to z faktur, které mám k dispozici
- že musím nejprve SVJ prokazatelně vyzvat k úhradě rozdílu, který jsem si sám vypočetl (400 Kč)
- že bude li reakce zamítavé nebo nesrozumitelná, mám písemně
sdělit SVJ, že to započítávám dle §580 OZ proti jakékoli finanční
transakci vůči SVJ
- třeba proti platbě zálohy na služby na běžný kalend. měsíc)
- nebo jimi nyní požadovanému nedoplatku za rok 2012…
za tento návod děkuji. Jistě se bude hodit i dalším nechápavcům :)
Poslední komentáře