Plíseň, sušárna
Dobrý večer,
mám dotaz ohledně správného chodu sušárny. V našem domě máme jednu
sušárnu, kde je jedno topné těleso. Topné těleso je zaaretováno a
zahřeje se jen po pověšení prádla a rozpálí se, když se otevřou
ventilační okna. Toto zahřátí a rozpálení topného tělesa postupně
klesá (přes noc nehřeje). V sušárně se dle pravidel užívání (sepsal
náš domovník) má větrat přebytečná vlhkost jen po nezbytně dlouhou domu
a jen přes den.
Bohužel nad sušárnou mám dětský pokoj a přes zimu se mi vytváří
plíseň okolo oken – plastové (podotýkám, že problém s plísní mám
jen v dětském pokoji). Ráno jsou okna orosená až do 3/4 a zeď okolo oken
je mokrá (přes noc je zákaz větrání v sušárně). Myslím si, že
problém s plísní je kvůli špatnému chodu sušárny, neboť její
fungování není takové jaké by mělo být. Domovník umístil zařízení na
měření teploty a vlhka na zeď. Teplota nikdy nepřesáhne hodnotu 21°C.
Při větrání se čeká, až klesne hodnota vlhkosti. Z mého hlediska jde
tato vlhkost i do panelu a kvůli tomuto chodu sušárny nemá šanci se
z panelu dostat. Topné těleso je bohužel zaaretováno.
Jak by měla správně fungovat sušárna? Myslíte si, že problém s plísní
je spojen se špatným chodem sušárny? Jak se proti tomuto bránit? Předem
děkuji za odpověď a rady
Podle zvyklostí by se vlhkost v prádelně měla pohybovat tak max na 60% RH. Zvýšená vlhkost se samozřejmě vsákává do zdí, působí rosení na oknech, plíseň a celkově snižuje pocit tepla. Také prádlo při zvýšené vlhkosti schne jen stěží a může docházet také k jeho zasmrádání. Pro tyto prostory sušáren se zpravidla užívají vysoušeče prádla, tj. druh odvlhčovačů navrhnutý speciálně pro účely sušení prádla v sušárnách a v mnoha zemích je to již samozřejmý standard. Tato metoda sušení prádla patří dle prezentovaných testů mezi nejhospodárnější a nejúčinnější s pozitivním dopadem i na konstrukci prostoru sušárny. Uzavřený oběh vysoušeče prádla zabrání také úniku tepla a ušetříte tak drahou tepelnou energii. Podrobnější informace můžete najít např. na perfektum.cz Navíc lze přístroje doplnit o systém karet, kterým si zajistíte spravedlivé vyúčtování nákladů za používání sušárny.
no tady je každá rada drahá…boj s plísní je boj na dlouhou dobu s nejistým výsledkem…plísně v bytě na 90% vzniká z důvodu vnitřní vlhkosti v dané místnosti…tedy nedostatečnou temperaturou…špatným větráním při instalaci plas.oken…dle mého názoru kdyby vlhkost procházela panelem jak se domníváte…tak by se plíseň musela objevit především pod podlahou a vzlínat po stěnách nahoru…pokud se objevuje výše tak je s největší pravděpodobností problém u vás…dle odborníků plíseň vzniká tam kde se potká vnitřní teplota a venkovní…tak zvaný „rosný bod“…no a pokud je teplota v místnosti malá…nedostatečná…proniká vnější teplota skrz panel až se potká s tou vnitřní teplotu…ve většině případů na vnitřní omítce…a dál už je jen otázkou času kdy se objeví plíseň…pokud máte nějaká měřidla spotřeby tepla tak je porovnejte se sousedy…a pokud zjistíte že moc šetříte tak musíte začít tímto směrem…větrání u plastových oken je další kapitola…větrá se krátce a intenzivně…další rozšířený nešvar našich manželek…je sušení prádla na radiátorech…na závěr…pokud se vám orosují okna je zcela jisté že málo topíte ve snaze ušetřit své náklady…
No nevím, ale stále je zde stejný problém. Všude v bytě topíme, všude větráme a na radiátory doopravdy prádlo nedávám. Je zajímavé, že ve všech místnostech dodržujeme ten stejný režim, ale jen v dětském pokoji je tento problém. V naši sušárně se netopí a prádlo se tam dusí ve vlhkém vzduchu. Když se dá prádlo do sušárny (jedna pračka), tak schne i tři dny. Je možné, že plíseň nemusí být tímto způsobená, ale je to zarážející. Dle mého názoru chod sušárny není vyhovující. Neslyšela jsem ještě o tom, že by se v sušárně netopilo a byl tam zaaretován ventil topného tělesa. Tento problém s plísní nám vznikl až po té, co byly ve sklepech našeho domu vyměněny okna za plastová. Předtím tento problém v dětském pokoji nebyl.
No my také v sušárně netopíme, nový výbor v r.2009 rozhodl vzálmu úspor topení odpojit protože kdo to bude platit? U nás sušárna sežrala podle propočtů ročně okolo 15.000,– a to není málo a sušárnu využívalo jen cca 5 lidí ze 126!! a nepřispívali ani korunou na provoz. Jak by jste toto řešila? Topit ale kdo to zaplatí? A i tak ted je prádlo suché do 24h. protože ostatní vedení nádherně vyhřeje celé prostory na dostatečnou teplotu. Letos jsme dali platová okna také do sklepů a všech společných prostor a žádný problém hlášený nemáme.
píšete že máte stejný režim vytápění v celém bytě…i to může být problém…každá místnost je orientovaná jinak…na jinou stranu…je rozdíl jak dlouho vám svítí sluníčko do bytu po ránu či odpoledne…problém může být i ve špatné montáži plas.okna…může vznikat tepelný most…nebo samotné okno špatně těsní…mám vlastní zkušenost…reklamoval jsem dveře na balkon z důvodu prohnutí právě rozdílem teplot venku a uvnitř…po výměně ok…zřejmě konstrukční vada dveří…ale pokud se vám rosí okna zevnitř a to píšete výše…je zřejmé že vlhkost je ve vašem bytě…opět ze své zkušenosti vím, že pokud se mi orosila okna v bytě a já následně přidal na topení…orosení se nedělalo…je jasný že to stojí peníze za otop…dále píšete že tento problém vznikl až po nainstalování plast.oken…předpokládám že sušárna se provozovala i před tím…stará okna tolik netěsnila tak že vlastně větrala pořád…pokud už máte plíseň v bytě je obtížné se jí zbavit…já jsem celou část oškrábal až poté aplikoval savo…aplikace pouze na omítku fungovala jen krátkodobě…nechal jsem takto zeď dýchat cca dva měsíce…savo každý týden…poté jsem vymaloval a je to ok…příčin může být celá řada ale nejdříve začněte tím aby se okna tolik nerosila…teplota 21 stupňů se mi zdá v sušárně dostatečná…je nutné v sušárně hlavně větrat aby vlhkost odcházela ven…
Okna v dětském pokoji se orosí jen ve dnech, kdy je v sušárně prádlo. Bohužel stále narážíte na náklady, ale náklady jsou skoro stejné s ostatními nájemníky (+/-). Spíše potřebuji poradit (odpovědět) jak správně fungovat sušárna (větrání, topení, atd.) Děkuji
na to jak má fungovat sušárna snad ani žádný předpis není…společné prostory by měli být temperovány na cca 18 stupňů…a to ve vašem případě je dodrženo…u nás v domě (panelový dům) funguje léta sušárna bez problémů…je tam radiátor (had) pokud tam je prádlo je puštěn…v zimě se snad ani okýnko neotevírá…je pravdou že tam jsou vysazeny dveře a případná vlhkost uniká zřejmě i do vedlejších prostor (pračka,mandl a chodba)…uzamčeny jsou hlavní dveře k těmto prostorům…a na ty náklady narážím z prostého důvodu…většina lidí se po nainstalování plast.oken a měřidel na topení snaží šetřit (ani já to nedělám jinak)…ale řešil jsem několik případů v našem domě…kdy přišla paní abych se šel kouknout jak mají vlhkost na zdech a oknech…a vůbec jí nebylo divné že vaří na sporáku brambory…digestoř nefunkční…byt plný páry která neměla kam odejít…okna byla samozřejmě zavřená…topení na dvojce…nebo jiný příklad…plíseň u balonových dveří…a když jsem se koukl na spotřebu tepla v daném prostoru za rok…tak byla asi jen třetinová oproti jiným…samozřejmě tvrdila že normálně topí…je to opravdu složité…ale jak jsem už napsal dříve…z vyčtených rozumů od odborníků na ten to problém je zřejmé že 90% vlhkosti v bytech je způsobeno špatnou ventilací a nedostatečným vytápěním…neříkám že to je zrovna váš příklad…ale než začnete tlačit na SVJ, je třeba nejdřív odstranit všechny případné problémy na vaší straně…prostup panelem je málo pravděpodobný…možná že vlhkost proniká z otevřeného okna sušárny přímo na vaše netěsnící okno…jinak si nedovedu vysvětlit že se vám orosí okno pouze když je prádlo v sušárně…
Dobrý den, nepíšete zda máte dům zateplen nebo ne. Pak nepíšete zda se v dětském pokoji větrá a topí stejně jako v jiných místnostech. Podle mě v dětském pokoji více topíte a málo větráte a dům nemáte zateplen a tak díky tepelnému mostu okolo oken zdivo vlhne a že se okna rosí to je vlhkostí v dětském pokoji(více větrat). Máme podobné problémy před zateplením v mnoha bytech a nejde o místnost nad sušárnou. Doufáme že zatelpením které provádíme závada zmyzí.
Poslední komentáře