OT: Airbnb a DPH

Vložil Pavel, 11. Únor 2017 - 11:18 ::

Dne 9.2.2017 byl publikován příspěvek o krátkodobých nájmech/ubytování:

https://www.okolobytu.cz/…sou-pravidla

K tomu jen dvě poznámky.

1)FÚ bude pravděpodobně vyhodnocovat, zda se jedná o nájem či ubytování, podle své metodiky publikované

http://www.etrzby.cz/…erejnost.pdf

Skutečností je, že pracovníci FÚ staví metodiky nad zákon.

2)V článku chybí zmínka, že osoba poskytující ubytování/nájem s podporou airbnb či jiného portálu mimo ČR se stává osobou identifikovanou (§ 6h ZDPH), musí se registrovat (§ 97 ZDPH) a podávat daňové přiznání k DPH (§ 101/1/b ZDPH).

Hezký den!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 12. Únor 2017 - 8:44

    Pavle,

    jsem ráda, že jste sem dal článek, ktery konečně uvedl na pravou míru, že existuje nájem (nikoli pouze nájem bytu) a že nájem není ubytování (jak tvrdím celou dobu i já). FU o tom evidentně neví a plete si krátkodobý nájem s ubytováním.

    Podle mě nemáte pravdu, že se osoba poskytující ubytování/nájem s podporou airbnb či jiného portálu mimo ČR stává osobou identifikovanou. Může a nemusí. Záleží na tom, zda daň odvádí portál jiné země do ČR. V případě AIRBNB odvádí DPH AIRBNB a své služby fakturuje s DPH 21%. Jinak je tomu například u booking.com, kde společnost fakturuje provizi bez DPH. Pak se pronajímatel opravdu stává osobou identifikovanou.

    Magda

    Vložil Pavel, 12. Únor 2017 - 22:31

    Magdo,

    k uveřejněnému článku pouze opakovaně upozorňuji, že podřízení AB se řídí vydanou metodikou a nějaké články nebo zákony je moc nezajímají. Nesouhlasím s tím, ale je to realita. Tam bude asi opět rozhodovat soud. A soudy jdou AB dost na ruku. Viz ÚS ke kontrolnímu hlášení. ÚS rozhodl, že postup je protiústavní, ale AB má rok na nápravu a mezitím je protiústavní postup vlastně legalizován.

    Co se týká Airbnb. Pokud si dobře vzpomínám, tak jste psala, že se poradíte s daňovými poradci. Vaše stanovisko je jejich názorem?

    Já se stále domnívám, že mám pravdu. Vycházím z těchto ustanovení ZDPH:

    1)§ 5/2 jedná se o ekonomickou činnost, protože je majetek využíván soustavně

    2)§ 5/1 jedná se o osobu povinnou k dani

    3)§ 6h jedná se o identifikovanou osobu, protože přijala zdanitelné plnění od osoby neusazené v ČR s místem plnění v ČR. Žádná výjimka pro případ, že by dodavatel odvedl DPH není

    4)§ 110b/1/b nemůže se jednat o vybranou službu, protože vybrané služby se vztahují pouze na osoby nepovinné k dani

    5)§ 110a/2 nemůže se jednat o zvláštní režim jednoho správního místa, protože ten se vztahuje pouze na vybrané služby.

    Evropské právo v oblasti DPH vychází ze Směrnice 2006/112/ES, takže to co je v bodech 4) a 5) bude v předpisech o DPH v jiných zemích.

    Zádrhel je asi v tom, že tuzemský příjemce zprostředkování od Airbnb se neprohlásil vůči Airbnb jako osoba povinná k dani. Airbnb potom k němu postupuje ve zvláštním režimu jednoho správního místa jako k osobě nepovinné k dani.

    Pokud je ale majetek využíván soustavně k ubytování/pro­nájmu, tak platí mnou uvedená ustanovení. Pro FÚ není problém si opatřit informaci z EU, zda se jedná o jednorázový pronájem/ubytování nebo zda se jedná o soustavné využívání majetku. Kooperace mezi daňovými správami EU se každým rokem prohlubuje.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Magda3 (bez ověření), 12. Únor 2017 - 23:29

    Pavle,

    myslím že jde o službu dle § 110a/2 – zvláštní režim jednoho správního místa, protože jde o elektronicky poskytovanou službu – prezentaci na elektronické síti.

    Magda

    Vložil Pavel, 13. Únor 2017 - 0:09

    Magdo,

    elektronicky poskytovaná služba je v § 110b/1/b/3.

    Že se jedná o elektronicky poskytovanou službu, s tím souhlasím.

    Ale zvláštní režim jednoho správního místa se týká pouze „vybraných služeb“ (§110a/2).

    A „vybraná služba“ se může poskytovat pouze „osobě nepovinné k dani“ (110b/1/b).

    O tom je celý můj předchozí příspěvek. Pokud je byt využíván „soustavně“ (§5/2), tak jste „osoba povinná k dani“ (§5/1) a zvláštní režim jednoho správního místa se nemůže použít (§110a/2).

    Pouze můžeme vést diskusi o tom, co je „soustavně“. Pokud se jedná o „soustavně“, tak jste identifikovanou osobou s povinností zdanit DPH provizi Airbnb bez ohledu na skutečnost, zda Airbnb odvádí DPH či nikoliv.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Magda3 (bez ověření), 13. Únor 2017 - 0:16

    Pavle, myslím, že začínám rozumět. Díky za trpělivost :-). Ale pak nechápu, proč si DPH fakturuje AIRBNB.

    Ve skutečnosti se AIRBNB platí minimální částka, která slouží k vykrývání kurzových rozdílů. Provizi hradí host. Asi jim doporučím, aby nám neúčtovali nic a celou částku dal do provize. A je to.

    Magda

    Vložil Pavel, 13. Únor 2017 - 0:24

    Magdo,

    budu se jen citovat:

    „Zádrhel je asi v tom, že tuzemský příjemce zprostředkování od Airbnb se neprohlásil vůči Airbnb jako osoba povinná k dani. Airbnb potom k němu postupuje ve zvláštním režimu jednoho správního místa jako k osobě nepovinné k dani.“

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil TN. (bez ověření), 11. Únor 2017 - 11:37

    To je šílené, ti nahoře se úplně zbláznili. A to se ještě člověk stane měsíčním plátcem, musí podávat daňové přiznání měsíčně, podávat souhrnná a kontrolní hlášení a spadne pod EET. Pak se nedivím, že půlka národa pronajímá načerno a začínám to i schvalovat.

    Vložil Pavel, 11. Únor 2017 - 11:54

    TN.,

    obecně ohledně neustálého zvyšování byrokracie s Vámi souhlasím. Již od dob socialismu pamatuji, že všechny vlády v programových prohlášeních slibovaly snížení byrokracie. Opak je pravdou.

    Ale když voliči mají místo mozku koblihu, tak co můžete čekat.

    Jinak k DPH:

    1)identifikovaná osoba není plátce (§ 6h ZDPH)

    2)identifikovaná osoba nepodává souhrnné hlášení při přijetí zdanitelného plnění, podává ho jen při poskytnutí. To není diskutovaný případ (§102/2 ZDPH)

    3)identifikovaná osoba nepodává kontrolní hlášení (§ 101c ZDPH)

    O ZET jsem tu již psal. Tam záleží, zda se jedná o ubytování či pronájem v § 7 ZDP, potom ZET ano, nebo zda se jedná o pronájem v § 9 ZDP, potom ZET ne.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil h_onza (bez ověření), 18. Září 2017 - 19:18

    takže jak se věci mají?

    provoz airbnb znamená tedy v ČR automaticky povinnost stát se plátcem DPH?

    Vložil kkarel (bez ověření), 18. Září 2017 - 20:49

    clovek se stava identifikovanou osobou a protože na faktuře je AIRBNB Ireland tak:

    Pokud jsme poskytli pouze službu do EU, například umístili reklamu Google AdSense na svůj web, podáme měsíční souhrnné hlášení pro EU. V tomto případě nemusíme podávat přiznání k DPH, neboť nám nevznikla daňová povinnost.

    Hlášení souhrnné k DPH pro EU – jakpodnikat.cz http://www.jakpodnikat.cz/…seni-dph.php

    Vložil cert (bez ověření), 18. Září 2017 - 21:09

    Jaké jsou vlastně výhody nebo nevýhody identifikované osoby? Platí také nutnost hlídat obrat 1 mil. Kč, nebo se z těchto příjmů pouze odvede daň z příjmu, SP a ZP? A DPH nikoli? Pokud se nepletu, tak do obratu se počítají i příjmy z pronájmu, byť jsou ze zdanění DPH vyjmuty. Čili pronajímatel se patrně i tak stane plátcem DPH, protože obratu 1 mil. Kč asi dosáhne každý, že? A pokud se kombinují příjmy z dlouhodobého pronájmu (§9) a krátkodobého (§7), vidím samé nevýhody, takový člověk bude plátcem asi vždy, že? Nedejbože, kdyby měl ještě jiné příjmy jako OSVČ, např. občas napsal nějaký článek (autorská činnost), pak ze skromného honoráře bude nucen kromě daní a odvodů ještě zaplatit DPH a z honoráře 1000 Kč mu zůstane čistého sotva 400 Kč............

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".