Opakované zátékání

Vložil SmidL, 13. Červenec 2014 - 9:52 ::

Dobrý den,

přečetl jsem zde snad všechno o zatékání od sousedů, ale i tak si nevíme rady. Koupili jsme byt, teprve před měsícem a za tu dobu už 4× nás sousedka chtěla vytopit (mokrý strop a kus stěny) navíc jak zeď usychá, logicky opadává. Byl jsem za ní, upozornil jsem jí nejprve přátelsky (abych nezničil hned první dojem) a pak ještě jednou. Řekla mi že o tom ví, ale že vždy jak se vykoupe a vidí mokrou podlahu okamžitě to vytírá. Zarazilo mě že o tom ví a neudělá s tím nic, nápravu/opravu vě­ci.

Mám trpělivost, poměrně velkou, ale tohle mě vytáčí, nevím jak na ní, nechci být v domě hned za „toho blbce co si stěžuje“ ale zároveň máme svůj nový byt rádi a je nám nepříjemné že byt po rekonstrukci už takhle někdo „cizí“ ničí.

Za kým jít, co udělat?

Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 13. Říjen 2014 - 15:18

    Pane SmidL, už 14. července Vám zde poradil pan svjvmt. Dnes je polovina října. Proč se podle jeho rady stále ještě neřídíte?

    Podle Vašho popisu je vlhkost ve stropním panelu. Takže závada je jednoznačně ve společných částech domu. Vy nejste povinen zjišťovat odkud se voda do panelu dostává. Ostatně nemáte ani oprávnění vstupovat do bytů jiných vlastníků a provádět tam nějaká zjišťování či opravy. SVJ ovšem toto právo má.

    • Proč jste se dosud neobrátil na SVJ s výzvou k odstranění vlhkosti ve společném zdivu?
    • Proč jste k tomu společenství nestanovil přiměřenou lhůtu?
    • Na co stále čekáte?

    lake

    Vložil SmidL, 13. Říjen 2014 - 15:57

    Já nečekám na nic, naopak, předseda SVJ mi oznámil, že tím že jsou byty (jak můj, tak sousedovo) v osobním vlastnictví, a průsak je mimo stoupačky, odpadní kanály atd. Tak s tím SVJ nemá prý co dělat, nemá pravomoce a ani neví jak.

    Osobně jsem doufal v to, že nahlasím na SVJ problém (jak píšete) a bude se něco řešit, ale bohužel tak není. Bylo mi řečeno ať si to s ním řeším osobně, popřípadě právní cestou…

    Vložil lake, 13. Říjen 2014 - 19:18

    Že nečekáte na nic? A co ty ztracené 3 měsíce od července? Nečekáte podle Vás na nic, a přesto Vám na stropě mezitím vyrostla plíseň.

    SVJ je právnická osoba, která je povinna ze zákona provádět údržbu a opravy. Je-li závada na společných částech (nadměrná vlhkost ve společném panelu nebo ve společném stropu), pak se budete vůči SVJ domáhat, aby SVJ tuto závadu odstranilo. Vás nezajímá jak se vlhkost dostala do společných částí. To ať si SVJ vyřídí až zjistí a odstraní zdroj vlhkosti. Vás nezajímá ani jak SVJ technicky zabezpečí aby se průnik vlhkosti neopakoval.

    Neučiní-li SVJ žádné kroky k nápravě ani ve lhůtě, kterou SVJ poskytnene, je třeba obrátit se na soud. To už Vám zde napsal pan svjvmt před třemi měsíci.

    Ale dnes jste stále tam kde jste byl před těmi třemi měsíci. Nemůžete se teď obrátit na soud, protože jste dosud na SVJ nevznesl žádný požadavek a neposkytl jste jim přiměřenou lhůtu. Nesnažil jste se nijak dosáhnout toho, aby správce budovy vykonával svou činnost řádně. Dnes tedy se obrátit na soud nemůžete. Soud by Vaši žalobu zamítl pro zjevnou předčasnost.

    Nemáte vůči SVJ stále žádné požadavky. Zvenčí to vypadá, že jste se současným stavem spokojen. Jen kývete na nesmysly, kterými Vás krmí předseda.

    lake

    Vložil SmidL, 14. Říjen 2014 - 9:48

    Jelikož je tento stav pro mě nový, nikdy jsem nebyl v podobné situaci, tak nemohu vědět, jestli mě předseda krmí nebo ne, proto jsem se obrátil sem.

    Takže mám na SVJ napsat dokument, ve kterém budu žádat nápravu a dát tam termín například 30 dní? Mě to přijde dost zvláštní, jelikož to není společný panel ani nic podobného, v tom místě nejsou žádné svody, odpady, šachta, nic…

    Ano jsou to 3 měsíce, ale jelikož než se vyjádřil předseda atd atd, hold to není ze dne na den. proto to tak trvá..

    Vložil 255 (bez ověření), 13. Říjen 2014 - 19:33

    Pane SmidL, SVj je povinno provádět údržbu a opravy, ovšem pouze společných částí domu, společných rozvodů,společných odpadů, atd. Rozhodně nemá povinnost provádět opravy a údržbu v soukromé koupelně vaší sousedky. Pokud víte, že má závadu v bytě mad vámi v koupelně skutečně vaše sousedka, musíte nápravu požadovat po ní, rozhodně ne po svj. On tu nadměrnou vlhkost nevyrábí ani nezavinil žádný společný panel.

    Vložil SmidL, 14. Říjen 2014 - 9:50

    Přesně to se děje, já potřebuju vědět, jak na sousedku a donutit jí k nápravě, když je to slovo proti slovu, když tvrdí že u ní je sucho a voda na stropě se bere odjinud, a přitom instalatéra si do bytu pustit nehodlá (teď už ani mě, což chápu, je to její majetek a já na to nemám právo). Ale co teď jak z kruhu ven, souhlasím že SVJ mi moc nepomůže.

    Vložil lake, 13. Říjen 2014 - 21:03

    Pane 255, Vy to úplně pletete. Nerozumíte stále o co jde. Nenapsal jsem, že SVJ snad má provádět opravy v soukromé koupelně. Napsal jsem úplně jasně, že SVJ má odstranit vlhkost ve společných zdech a stropech domu. To je závada na společných částech, pokud tomu nerozumíte.

    Račte pochopit: vlastník jednotky není povinen detektivně zjišťovat, zda jde o vodu z dešťových srážek, vodu ze společného odpadního potrubí či o vodu z koupelny uvnitř bytu. To je mu úplně jedno. SVJ ať si samo zjistí odkud se voda do společných částí dostává. A pak ať s tím SVJ něco udělá – tak, aby v bytě tazatele žádná vlhkost na stropě nebyla. Jeho přece nic jiného nezajímá, než aby neměl na stropě ten mokrý flek.

    lake

    Vložil 255 (bez ověření), 13. Říjen 2014 - 21:07

    Ale kdepak, musí ho to zajímat. Vlaatník je spoluzodpovědný za stav společných částí domu. Za stav společných částí domu nezodpovídá svj.

    Vložil lake, 13. Říjen 2014 - 21:42

    Jste opět mimo. Zřejmě nevíte, že SVJ je právnická osoba, která má ze zákona uloženu povinnost provádět správu, opravy a provoz společných částí domu, a to namísto vlastníka domu. Tak je tomu od dne 1.7.2000. Zřejmě jste tuto zásadní skutečnost ještě nestačil postřehnout. Takže je zde zákonná povinnost právnické osoby odstranit závady na společných částech. K tomu přistupuje navíc generální prevenční povinnost (zabránit hrozící škodě) podle § 2901 až § 2903 NOZ.

    Přečtěte si rozsudek Nejvyššího soudu 22 Cdo 5330/2008, ze dne 19. 7. 2010:

    „… z citovaných ustanovení (jakož i ze samotného poslání společenství) se podává, že povinností společenství je obstarat nutné opravy společných částí domu. Pokud tyto opravy provede a zaplatí vlastník jednotky, může jít o plnění, které vlastník jednotky vynaložil namísto společenství.“

    lake

    Vložil 255 (bez ověření), 13. Říjen 2014 - 21:44

    To, že povinností společenství je obstarat nutné opravy společných částí domu přece nikdo nepopírá. Opravovat mokrou společnou část, do které opakovaně zatéká z koupelny sousedky, to nemá žádnou logiku. Nejdříve se snad musí odstanit závada, kterou má sousedka v bytě. Tak poraďte jak na to, jak jí k tomu donutit. Tvrdí, že tam žádnou závadu nemá.

    Vložil lake, 13. Říjen 2014 - 23:15

    Napsal jste: „Nejdříve se snad musí odstanit závada, kterou má sousedka v bytě.“.

    To samozřejmě nikdo nepopírá. Ale toto přece tazatele vůbec nezajímá, jak bude SVJ postupovat!!! Já k tomu pouze opakovaně tvrdím, že SVJ je povinno zajistit, aby na stropě v bytě tazatele nebyla vlhkost. Jak to SVJ udělá je pouze věcí SVJ. Tyto technické záležitosti si se sousedkou musí vyřídit SVJ. Nikoliv tazatel.

    Tazatel není tou osobou,která se bude násilím dobývat do bytu sousedky s vrtacím kladivem v ruce, aby jí vyboural obklad vany a dlaždice v podlaze. To není vůbec jeho starost. On je pouze vlastníkem bytu. Není jeho povinností provádět svými silami svépomocně odstraňování závad na společných částech. Od toho je zde SVJ. Nezapomeňte na to.

    Podle § 13 ZoVB platí, že „vlastník jednotky nesmí provádět takové úpravy jednotky, jimiž by ohrožoval výkon vlastnického práva vlastníků ostatních jednotek.“
    Je-li snad obklad vany proveden tak nešikovně, že se nedá zkontrolovat těsnění ani sifon, pak je to problém mezi sousedkou a SVJ. Ať jí společenství při opravě třeba vybourá celou koupelnu.

    • Zjistí-li se, že závada byla na společných částech, zaplatí uvedení koupelny do původního stavu SVJ.
    • Zjistí-li se, že závada byla na sifonu nebo na potrubí ve vlastnictví sousedky, bude na ní SVJ vymáhat veškeré účelně vynaložené náklady.

    Ale opakuji: není to věcí tazatele a on nemá žádný důvod provádět jakékoliv bourací práce v cizím bytě a riskovat, že pak uhradí 30000 Kč za zničenou koupelnu.

    Podle § 13 ZoVB platí, že „pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, je vlastník jednotky povinen umožnit na předchozí vyzvání přístup do jednotky“.
    SVJ samozřejmě má právní páky, jak si vynutit vstup do bytu a případně i vybourání obkladů či dlažby, je-li to potřebné k získání přístupu k opravě společné části, či k odstranění závady. (K zaústění odpadu z vany do společného svislého potrubí se zpravidla nedá dostat jinak, než vybourat v tom místě dlažbu.)

    Je pouze věcí SVJ, zda tyto právní páky použije. Tazatel zatím nebrání svá práva a neuplatňuje je vůči SVJ. Takže SVJ nemá žádný důvod k jakékoliv akci. A čas běží. A plíseň roste a roste …

    lake

    Vložil SmidL, 14. Říjen 2014 - 9:51

    Tak poraďte jak a co sepsat na SVJ, a uvidíme, i když si myslím že to bude s negativním výsledkem.

    Vložil Polystyren (bez ověření), 13. Říjen 2014 - 11:58

    Pane SmidLe,

    do koupelen a prádelen se právě z tohoto důvodu instaluje do podlahy odtok.

    Vložil SmidL, 13. Říjen 2014 - 12:24

    A odtok mi má jako pomoct jak?

    Vložil SmidL, 13. Říjen 2014 - 10:37

    Po týdnu dovolené, fleky rostou a s nimi i plíseń, o tom že opadává celý roh koupelny, asi psát nemusím. Po rozhovoru s předsedou SVJ mě bylo řečeno, že jako SVJ s tím nemají nic společného, stupačky tam nevedou nic, že je mu jasné že sousedovi někde něco teče, ale sdružení nic nezmůže, že si to máme vyříkat spolu. Co teď? Odmítá pustit ke kontrole objednaného instlatéra, aby provedl kontrolu a určil příčinu a sdružení údajně nic nemůže…

    Vložil SmidL, 2. Říjen 2014 - 16:46

    ..Tak po 3 měsících urgování se stále nic neděje, u souseda je údajně sucho, což vizuálně je, ale pod vanu se nedá dostat, má kolem ní nějaké kachličky a nemá tam dvířka ani k odpadu, takže by se to muselo vybourat, sdružení jsem to oznámil, zástupce tam byl, viděl fleky a zvedající se omítku na stropě, je mu jasné že problém je od souseda nahoře, ale na schůze se soused nedostavil a nikdo ho prý nemůže nutit k nápravě škody, když není prokázaná, což není, protože nechce nikoho k sobě pustit se slovy, já mám v bytě sucho. Naposledy, když jsem si všiml že usychající kousek opět tmavne, vyběhl jsem o patro výše se slovy, jestli se někdo koupal či jela pračka, bylo mě oznámeno že se koupal syn, ale že od nich to není, divné že? Ale sousedova logika je taková. Co dál, už jsem bezradný a strop plesnivý…

    Vložil Josef Soukup, 14. Červenec 2014 - 20:05

    Předpokládám, že jste vlastníkem jednotky. Obrátil bych se proto o pomoc na statutární orgán SVJ (zpravidla na předsedu výboru). Jedná li se o závadu ve společné části domu, zajistí opravu předseda z pojistky domu. Jedná-li se o závadu v bytě zmíněné paní nebo je-li to její chyba, hradí se to z její pojistky. V obou případech bych škodu v mém bytě nahlásil své pojišťovně.

    Vložil svjvmt, 14. Červenec 2014 - 8:44

    Chtěla vytopit, že by to dělala úmyslně? Buď se ve vaně tak čvachtá, že toho vycáká tolik, že to k vám proteče, nebo je někde u vany vada. Doporučte jí instalatéra, který se na to podívá. Když se podívá pod vanu, tak může zjistit, odkud to teče. Pojištěna jistě je. O škodě vizte OZ. Jako poslední instance je soud.

    Vložil SmidL, 14. Červenec 2014 - 8:50

    Je mi jasné že to nebylo schválně. Každopádně včera jsem vytrvale stál a čekal u dveří na paní, a pustila mě i do bytu, u ní je všude sucho, pod vanou, okolo vany (zkoušel jsem sprchou všemožně jestli neteče okolo těsnění) a nikde nic. Přesto v bytě máme mokrý strop. Zkusím ještě domovníka jestli v místech kde je průsak nevede nějaký svod vody ze střechy ( i když ke střeše máme nad sebou ještě 2 patra ) a uvidím co mi řekne.

    Vložil svjvmt, 14. Červenec 2014 - 12:53

    Tak ještě záchod, pračka, stoupačky, prohlédnout šachtu, co je nad vámi. Zda je to nárazové, či furt. Je třeba páátrat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".