odstoupení předsedy SVJ
Dobrý den, jsme relativně malé SVJ spravující 10 bytů, kde už několik let zastávám funkci předsedy SVJ. Protože mě už tato činost unavuje, rád bych s členstvím ve výboru zkončil. Nicméně nedokážu za sebe najít náhradu, protože nikdo tuto funci dělat nechce. Mám pocit že pořádný kus práce pro dům mám už za sebou a rád bych předal žezlo někomu jinému. Mohu se nějakým způsobem z funkce ve výboru vyvázat, pokud na shromáždění vlastníků nebude jmenovaný nějaký nástupce? Může mě vlastně Společenství takto nepřímo nutit k další činnosti? Díky za radu.
Bez ohledu na právní normy myslím, že problém je v tom, že je Vám jasné, že když odstoupíte a nikdo to za Vás nebude chtít dál dělat, dostanete se do problémů úplně stejně, jako zbylí členové Společenství bez ohledu na to, že jste na ně 10let pracoval. Řeším to samé už 3 roky, taky toho mám už dost, jenže nikdo to za mě dělat nebude, takže co? Řešení není, prostě se vždycky musí najít nějaký blbec, který bude vše dělat za ostatní a když jsem jediný takový blbec v domě, tak to budu asi dělat nadosmrti. Ponechám stranou otázku tzv. odměny za výkon funkce, která je předpokládám ve Vašem případě stejně jako v mém zcela zanedbatelná.
Paní Františko a pane Milouši, našla jsem zde Vaše slova napsaná již před 6 lety – je to absolutně do písmene jako bych to psala já za sebe. Jen že já toho blbce předsedu dělám za zanedbatelnou odměnu již 17 let a už opravdu nemohu. Prosím můžete napsat, jak to u Vás dopadlo? Jestli stále nadosmrti předsedujete nebo se Vám podařilo veslo někomu vnutit?
Barčo, dnes je již jiná situace. Platí NOZ a je možné, aby dělal předsedu SVJ i nevlastník jednotky, i právnická osoba. Vaše situace je tedy mnohem jednodušší.
Velice mě váš komentář pobavil ,máte pravdu jen blbec to může dělat .I já jsem taková,a není uznání .Ale, už mi končí funkce ,tak dalším přeji úspěch ,není co závidět .
Dobrý den, pročítám se zájmem tyto stránky, problémy s vedením SVJ jsou, vidím,skoro všude stejné. Už to nikdo nechce dělat a není, kdo by tyto nevděčné funkce převzal. Já sice nejsem ve výboru, ale náš současný už toho taky má plné zuby, chápu je, ale na druhé straně taky do této zodpovědnosti nechci vstoupit. Navíc, jsem už dostatečně angažovaná v jiných sdruženích. Vím ale, že nemůžu nechat zodpovědnost na jiných s tím, že se někdo postará. Prosím, myslíte, že není možné nějaké jné řešení? Není třeba možné se ppřidat k nějakému družstvu, které by dům vlastnilo – i když vlastně bez bytových jednotek a my bychom platili za všechny služby a zodpovědnost kterou by to družtvo mělo? děkuji. Hana
Pane MiIous,
pro kvalifikovanou odpověď byste musel ocitovat, co o ukončení funkce praví vaše stanovy. Pokud jsou v této části shodné se vzorovými, pak jde o větu v čl. VI odst. 8: "Odstoupení musí písemně oznámit orgánu společenství, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení."
Jako předseda výboru jste členem nikoliv jednoho, ale dvou orgánů SVJ:
(a) shromáždění, které Vás zvolilo za člena výboru,
(b) výbor, který Vás zvolil do funkce předsedy výboru.
Oznámíte-li své odstoupení pouze výboru, přestanete být jeho předsedou, avšak členem výboru zůstanete i nadále. Výbor Vás totiž nemůže zprostit funkce, do které Vás nezvolil. Vy ale podle dotazu nechcete zůstat ve výboru ani jako řadový člen.
Správný postup je tedy ten, že svoláte shromáždění a do programu dáte bod "projednání odstoupení předsedy výboru". Pokud nemáte zvolené náhradníky, druhým bodem by mohla být "volba člena výboru na uvolněné místo". Je třeba postarat se o to, aby výbor nezůstal v neúplném složení.
Shromáždění Vaše odstoupení projedná a funkce (člena a zároveň s tím i předsedy výboru) Vám skončí podle rozhodnutí shromáždění - možná ihned s volbou nového člena, možná do 30 dnů.
lake
Pane Lake, nechci se s Vámi přít, ale člen voleného orgánu společenství výboru SVJ, ať je v jakékoliv funkci v tomto orgánu, odstoupení musí písemně oznámit orgánu společenství, jehož je členem.
Tedy své odstoupení oznamuje zbývajícím členům výboru.
Odstoupení by měl výbor na své schůzi neprodleně projednat.
Dnem, kdy schůze výboru odstoupení projednala je posledním dnem funkce člena výboru,ať je v jakékoliv funkci v tomto orgánu.
Pokud se výbor k projednání odstoupení nesejde a uplyne 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení, funkce člena výboru skončí uplynutím 30ti dnů.
Já to takto chápu, kdyby byl úmysl nutit člena výboru, aby svou práci vykonával na věky věkům a ukončení by bylo pouze na projednání odstoupení ve výboru, také by se nemusel výbor sejít rok .
Takže já si to vykládám, jako dvě možnosti, skončení ve funkci člena výboru v den projednání výboru, anebo když se výbor nesejde tak po uplynutí 30ti dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení.
Povinností zbylých členů výboru je svolat shromáždění za účelem doplňujících voleb.
Pověřený vlastník však musí své odstoupení z funkce písemně oznámit shromáždění.
„Pokud se výbor k projednání odstoupení nesejde a uplyne 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení, funkce člena výboru skončí uplynutím 30ti dnů.“
Už jsem se ptal pana laka, teď se zeptám Vás:
Podle jakého § ?
Tonda
Nařízení vlády č.371/2004 Sb. část třetí orgány společenství čl. VI. společná ustanovní, odst. 8).
Předpokládám, že vzorové stanovy posloužily i tomuto SVJ, jako metodické vodítko pro přípravu vlatních stanov a že i odstoupení z funkce mají ve stanovách zakotvené.
Pokud tomu tak není pak: Neobsahují-li stanovy společenství, některou z náležitostí uvedených v zák.č. 72/94 Sb. § 9 odst. 14 zákona o vlastnictví bytů, řídí se právní poměry společenství v těchto věcech příslušnými ustanoveními vzorových stanov uvedených v příloze k tomuto nařízení.
§9 odst. 14) Stanovy společenství musí obsahovat: odst. c) orgány společenství, jejich práva a povinnosti a způsob jejich svolávání
Právo člena voleného orgánu je – odstoupení z funkce.
§9 odst 14) se vztahuje k právům a povinnostem orgánů společenství a ne k právům a povinnostem jednotlivých členů těchto orgánů.
Toto ustanovení se tedy nevztahuje k právu či povinnosti odstoupit z funkce.
„Pokud se výbor k projednání odstoupení nesejde a uplyne 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení, funkce člena výboru skončí uplynutím 30ti dnů.“
Děkuji Vám, co, co od Vás shora přebírám, žádný právní předpis nestanoví.
Stanovy nejsou právním předpisem.
Tonda
Pokud ve stanovách, které jsou závazné pro členy daného SVJ a soudem respektovaným „zákonem“, není způsob odstoupení členů výboru řešen – pak nastupuje zákon zák.č. 72/94 Sb. § 9 odst. 14, jak jsem psala – to znamená, že se pak musí řešit odstoupení členů výboru podle vzorových stanov.
Takže doručit písemné odstoupení orgánu společenství, jehož je členem . Projednání na schůzi výboru, která by měla proběhnout co nejdříve. Když neproběhne, počítá se 30 dnů od doručení odstoupení.
Takže zákon na to je a ne , že není.
Dobrý večer. Dala jsem písemnou výpověď z funkce předsedy SVJ.30.11.2019 mně končí výpověď. Během dvou měsíců se nenašel nikdo, kdo by tuto funkci zastával. Správce mně napsal, že v tomto případě platí stanovy našeho SVJ. My máme všeobecné stanovy, které jsem pročetla, ale nejsem vůbec moudrá z toho. Kdo bude platit faktury, kdo bude podepisovat veškeré dokumenty v bance, .....? Mohu zplnomocnit stávajícího správce pro tuto činnost?Děkuji za odpověď. J.P.
„Pokud ve stanovách, které jsou závazné pro členy daného SVJ a soudem respektovaným „zákonem“, není způsob odstoupení členů výboru řešen – pak nastupuje zákon zák.č. 72/94 Sb. § 9 odst. 14, jak jsem psala – to znamená, že se pak musí řešit odstoupení členů výboru podle vzorových stanov.“
Lituji, není tomu tak.
Tonda
Váš problém bude asi v tom, že pro Vás vzorové stanovy, jsou bezcenný cár papíru a to i přesto, že jsou přílohou k nařízení vlády.
Existují společenství vlastníků, které nemají stanovy schválené a ze zákona se musí řídit vzorovými stanovami vydanými nařízením vlády.
Stanovy, společenství musí obsahovat přesně zákonem stanovené body, jak už jsem psala. Pokud však některé SVJ ve svých stanovách některý z bodů vypustí, pak když nastane problém , musí se řídit vzorovými stanovami.
Pokud tedy ve stanovách budou uvedeny pro výbor SVJ pouze povinnosti a nebudou rozpracovaná také práva členů výboru, pak mají tyto stanovy v tomto bodu vadu a jsou v tomto bodu neplatné a nastupuje povinnost řídit se v tomto bodu vzorovými stanovami.
A když už napíšete , že s něčím nesouhlasíte, tak také napište, proč s tím nesouhlasíte a ne jen nemám čas vám tady něco vysvětlovat.
Výpis: Nařízení vlády č. 371/2004 Sb. ze dne 19.května 2004, kterým se vydávají vzorové stanovy společenství vlastníků jednotek
Vláda nařizuje podle § 9 odst. 10 zákona č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), ve znění zákona č. 103/2000 Sb. :
§ 1
(1) Do doby schválení stanov společenství vlastníků jednotek (dále jen “společenství") nebo do doby, kdy schválené stanovy společenství nabudou účinnosti, řídí se právní poměry společenství vzorovými stanovami společenství uvedenými v příloze k tomuto nařízení.
(2) Neobsahují-li stanovy společenství, schválené jeho shromážděním, některou z náležitostí uvedených v § 9 odst. 14 zákona o vlastnictví bytů , řídí se právní poměry společenství v těchto věcech příslušnými ustanoveními vzorových stanov uvedených v příloze k tomuto nařízení.
§ 2
Zrušuje se nařízení vlády č. 322/2000 Sb., kterým se vydávají vzorové stanovy společenství vlastníků jednotek podle zákona o vlastnictví bytů.
§ 3
Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1. července 2004.
Předseda vlády: PhDr. Špidla v. r. Ministr pro místní rozvoj: JUDr. Němec v. r.
Odstoupení je jednostranný právní úkon. Není ně něm nic, co by měla druhá strana projednávat.
Značka lake si plete základní právní pojmy:
Smlouva (dohoda) je vícestranný dobrovolný právní úkon, tj. představuje dobrovolný (svobodný) projev vůle více účastníků. Dohodou stran lze smlouvu měnit nebo zcela zrušit. Příklad: kupní smlouva. Rozhodování ve společenství smlovou není, také to zákon nikde netvrdí, pokud není rozhodováno jednomyslně.
Odstoupení z funkce je jednostranný právní úkon. Odstoupením funkce končí (nikoliv nutně okamžikem odstoupení), a to bez dalšího. Na tom nic nemění skutečnost, že doručování orgánu není v zákoně upraveno. Doručit výboru znamená doručit jeho předsedovi, takže předseda, který hodlá odstoupit z funkce předsedy, by měl doručit sám sobě. O tom, že by odstoupení mělo být doručeno všem členům výboru, zákon nic neříká.
Tonda
Žádný bod projednání odstoupení předsedy výboru do programu schůze nemusíte dávat. Jednoduše v souladu se stanovami oznámíte, že končíte s uvedením konkrétního datumu. Zda to ještě necháte shromážděním projednávat právě vy záleží na datumu odstoupení, protože nemusíte tak činit, takovu povinnost nemáte. Je na shromáždění, aby si zvolilo, nového člena výboru.
Ještě poznámka:
Zajisté jste si všimli, že jde o další chybu ve vzorových stanovách SVJ. Ukládají (velmi neurčitě) oznámit odstoupení "orgánu společenství, jehož je členem," ten pak odstoupení projedná.
Správně by ovšem mělo být oznámeno "orgánu společenství, který jej zvolil". Smyslem a cílem "projednání" není totiž poklábosit si s členy tohoto orgánu a zavzpomínat na staré časy, nýbrž zajistit, aby orgán k tomu příslušný nahradil odcházejícího člena pomocí volby a případně pozdržel jeho odchod do doby, než se tak stane.
Takto je to logické a právě tak je to řešeno ve stanovách či společenských smlouvách právnických osob.
lake
Pan Lake se opět mýlí. SVJ není právnickou osobou ve smyslu podnikatelském, takže odkaz na společenské smlouvy či stanovy je přinejmenším zavádějící.
Příklad:
rezignuji-li s okamžitou platností nebo k danému datu, nejsem tím okamžikem tzv. ve funkci.
rezignuji-li prostým konstatováním, že rezignuji bez udání data je orgán povinen tuto rezignaci projednat na své nejbližší schůzi nejpozději však do 30ti dnů. Neučiní-li tak, tímto 30tým dnem mi funkce (a členství) v orgánu skončila. A tečka.
Votočka
Zase plácnutí do vody. Už přestaňte, matete čtenáře a pan AnonymousX (a někteří další) nestačí vše uvádět na pravou míru.
„Smyslem a cílem „projednání“ není totiž poklábosit si s členy tohoto orgánu a zavzpomínat na staré časy, nýbrž zajistit, aby orgán k tomu příslušný nahradil odcházejícího člena pomocí volby a případně pozdržel jeho odchod do doby, než se tak stane.“
Orgán nemůže žádným způsobem „pozdržet“ odstoupení svého člena, ani člena, kterého volil. Na odstoupení z funkce má člen orgánu nebo předseda orgánu právo kdykoli, a to bez dalšího.
Typicky tak provede ve chvíli, kdy zastává odlišný názor v podstatné věci, ale nemá povinnost své odstoupení nijak odůvodňovat.
Dalším důvodem je odstoupení krátce před vyprčením funkčního období, když hodlá znovu kandidovat, a přitom stanovy omezují počet volebních období, kdy může vykonávat funkci.
Zda bod programu nazvete „projednání“ nebo „poklábosení“ na věci nic nemění.
Tonda
Tonda se mýlí. Orgán SVJ může samozřejmě pozdržet odstoupení předsedy, a to tak, že je projedná později než ihned. Může tak oddálit ukončení funkce až o 30 dnů. To je dostačující pro přípravu shromáždění s volbou nástupce, pro předání a převzetí dokumentů a dokladů atd.
Toto platí v případě vzorových stanov.
Pane Tondo, praxe je jinde, než si myslíte.
lake
„Orgán SVJ může samozřejmě pozdržet odstoupení předsedy“
Podle kterého § ?
„Může tak oddálit ukončení funkce až o 30 dnů.“
Podle kterého § ?
„To je dostačující pro přípravu shromáždění s volbou nástupce, pro předání a převzetí dokumentů a dokladů“
Nikdo zde nepsal, že okamžik zániku funkce a okamžik předání a převzetí dokumentů a dokladů je týž.
Dobu potřebou pro přípavu shromáždění si na rozdíl od Vás už vůbec netroufnu odhadnout. Závažnější bod programu shromáždění může vyžadovat i několikaletou přípravu, jednodušší bod programu přípravu prakticky nevyžaduje.
Jaký je rozdíl mezi dokumentem a dokladem?
Tonda
„Tonda se mýlí.“
„Pane Tondo, praxe je jinde, než si myslíte.“
Vynechte laskavě poznámky o mýlení a myšlení mém i ostatních kolegů. Držme se věci. Už jste byl opakovaně žádán. Děkuji.
S případnou formulací Vám rád pomohu:
Tak kupř. místo věty „Tonda se mýlí“ si napříště přečtu „Názor pana Tondy znějící … není v soulasu s (zákonem, judikátem, autorem, mým názorem, …) “
Toto je forum o společenství, nikoliv o myšlení přispěvatelů. Nepřísluší Vám hodnotit zde myšlení mé ani ostatních kolegů
Tonda
Nemám čas Vám tu vysvětlovat, že stanovy nejsou právní předpis.
To si jistě zvládnete nastudovat sám.
Tonda
Omlouvám se za příspěvek, který přímo nesouvisí s tímto vláknem, ale napadla mě čistě teoretická otázka: Pokud vykonává funkci orgánu SVJ pověřený vlastník a chce odstoupit z funkce – tak asi svolá shromáždění členů SVJ a tam své odstoupení oznámí. Nejpozději do 60 dnů pak skončí jeho funkce (pokud se na shromáždění nedohodnou jinak – tzn. se souhlasem pověřeného vlastníka, nikoliv hlasováním). A teď se ptám:
- je přitom nutné, aby shromáždění bylo usnášeníschopné nebo na tom nezáleží? (nebo dokonce na shromáždění přijde pouze pověřený vlastník?) Platí takové odstoupení z funkce, anebo musí svou funkci vykonávat dál, dokud se mu nepodaří přesvědčit další členy k účasti na shromáždění? V praxi se takové případy asi nestávají, ale…
„Platí takové odstoupení z funkce“
Odstoupení z funkce platí vždy, viz výše. O odstoupení se nerozhoduje, viz výše.
Jediné, o čem by se mohlo rozhodovat, by bylo, kdyby již odstoupivší člen chtěl vzít své odstoupení zpět.
Tonda
Jste členem výboru SVJ ve funkci předsedy výboru SVJ.
Podívejte se do Vašich stanov, určitě tam máte část " Orgány společenství" a určitě tam najdete i odstavec, ze kterého se dozvíte, že člen voleného orgánu společenství může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení musí písemně oznámit orgánu společenství, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o oddstouopení. atd.atd. Svolejte schůzi výboru , předejte písemné odstoupení z funkce předsedy výboru SVJ i člena výboru, udělejte zápis o tom, že bylo Vaše odstoupení projednáno. Nikdo Vás nemůže nutit k tomu, abyste ve funkci setrval, když nechcete.
Na http://www.starlit.cz/poradna.aspx… najdete článek „Nikdo nechce funkci“ od JUDr. Jiří Čápa
Dobrý den, zrovna řešíme podobnou situaci. Přímý odkaz na článek „Nikdo nechce funkci“ je zde: http://www.starlit.cz/poradna.aspx…
Poslední komentáře