Odškodnění po rekonstrukci stupaček

Vložil Lusa (bez ověření), 21. Červen 2013 - 7:00 ::

Dobrý den,

potřebovala bych poradit s odškodněním jednotlivých členů SVJ po rekonstrukci stupaček a odpadů do uvedení do původního stavu. Většina 3/4 majitelů bytů žádá, aby se z účtu na správu domu vyplatilo 15000 Kč každému jednotlivci a to podle velikosti podílu na správu domu, bez podloženého rozpočtu na byt, kolik by stálo uvedení do původního stavu ( kachličky, malba,práce poškozeného úseku). Ptám se, zda je tento postup v souladu se stanovamy (mame ty vzorové) a taky zda je to účetně provoditelné. Jde si vyplatit peníze je tak ? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 24. Červen 2013 - 21:43

    Luso,
    ptáte se na úhradu škody vzniklé v bytech při provádění prací na společných částech domu. Zatím Vám zde nikdo nedal rozumnou, právně podloženou a použitelnou odpověď. Takže to zkusím já.

    Platí, že povinnost k náhradě škody plyne přímo z Občanského zákoníku. Je tedy nesmyslné podmiňovat výplatu náhrady jakýmsi hlasováním. O zákonné povinnosti se v SVJ nehlasuje. Příslušná ustanovení, která se použijí, jsou tato:

    • ObčZ § 420a (1) Každý odpovídá za škodu, kterou způsobí jinému provozní činností. 
    • ObčZ § 420a (2) Škoda je způsobena provozní činností, je-li způsobena (…) c) oprávněným prováděním nebo zajištěním prací, jimiž je způsobena jinému škoda na nemovitosti nebo je mu podstatně ztíženo nebo znemožněno užívání nemovitosti.
    • ObčZ § 442 (1) Hradí se skutečná škoda a to, co poškozenému ušlo (ušlý zisk).
    • ObčZ § 442(2) Škoda se hradí v penězích; požádá-li však o to poškozený a je-li to možné a účelné, hradí se škoda uvedením do předešlého stavu.
    • ObčZ § 443 Při určení výše škody na věci se vychází z ceny v době poškození.

    lake

    Vložil Lusa (bez ověření), 25. Červen 2013 - 7:45

    To mi příjde konečně jako rozumná odpověď. Takže buď uvedení do původního stavu nebo cena za skutečnou škodu (poškození kachliček,malba apod.)Žádný paušal nelze.

    Vložil svjvmt, 24. Červen 2013 - 10:52

    Že si šachty upravili tak v bytě, že se tam nelze řáádně dostat je jejich problém. To ať si laskavě uhradí sami. Jinak byste potřebovali 100% souhlas a firma vyčíslila náklady na jednotlivé byty (dodatečné náklady, vícepráce). Nebo fifty fifty bez ohledu kdo do společného co vložil? Ale pokud se nikdo neozve, nechť se děje vůle boží. Je to na vlastnících bytů!

    Vložil Nortonik, 24. Červen 2013 - 8:02

    Dobrý den, uvedení do původní stavu jste měli řešit již před vlastní akcí. Určitě bych tuto záležitost neřešil nějakým paušálním odškodněním. Zadal bych firmě (samozřejmě po odhlasování na shromáždění) tuto opravu – uvedení do původního stavu a vyúčtoval každěmu z jeho záloh na správu. Ale samozřejmě je to na vás, co si schválíte

    Vložil Lusa (bez ověření), 24. Červen 2013 - 8:58

    My ještě rekonstruci neprovedly, protože pořád řešíme jak je podle zákona, platných stanov možné se odškodnit. Všichni majitelé si chtějí uvést po rekonstruci do původního stavu koupelny a WC sami nebo jinou firmou, každý ma jiné koupelny, bude mít jiný rozsah poškození , někdo už má po rekostrukci a někoho teprve čeká.

    Vložil Anonymoussss (bez ověření), 24. Červen 2013 - 8:31

    Vlastníci bytů mají povinnost zachovat přístup ke společným rozvodům. Jaképak odškodnění, za co. Za jejich vlastní blbost, že přístup zazdili?

    Vložil Lusa (bez ověření), 24. Červen 2013 - 9:01

    Stupačky jsou tahle řešeny 60 let a nejsme nějaký panelák. Podle stanov musí majitel vpustit firmu do bytu nic víc nic míň. Ale to už tady psali jiní

    Vložil Nortonik, 24. Červen 2013 - 13:56

    Není pravda, že vlastník musí vpustit firmu do bytu a nic víc. Dle platného ZoVB: §13 (3) Vlastník jednotky nesmí provádět takové úpravy jednotky, jimiž by ohrožoval výkon vlastnického práva vlastníků ostatních jednotek. To v praxi znamená, že nemůže zazdít přístup ke stoupačkám a pak chtít náhradu za jeho vybourání. Pokud si ale kompenzaci odhlasujete, pak je to vaše věc.

    Vložil Pistucha (bez ověření), 24. Červen 2013 - 16:32

    Problém je v tom, že stupačky jsou zazděny jaksi „od výroby“ – tedy od výstavby, nebo minimálně od rekonstrukce před 60 ti lety – kdy to byl ještě nájemní dům… Pravdou ale je, že vlastníky před rekonstrukcí možná mělo napadnout, že se v budoucnu budou muset stupačky měnit a neměli si je zazdít znovu, ale bohužel už se stalo. TAkže nás spíše zajímá, jestli stačí na základě schváleného usnesení shromážděním vyplatit kompenzace jednotlivým vlastníkům, nebo jestli je nutnémít jakýsi rozpočet či dokonce fakturu… Děkujeme

    Vložil Anonymoussss (bez ověření), 24. Červen 2013 - 9:15

    To je přece váš problém, že jste si to neošetřili ve stanovách.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".