Odpovědnost předsedy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda vyšel nějaký nový zákon o odpovědnosti předsedy SVJ. Náš předseda se pořád ohrazuje tím, že je za všechno jenom on odpovědný a členové jsou jenom na papíře. Prosím kdo odpovídá za podepsané smlouvy a faktury? Myslím, že všichni členové výboru stejně ne? Děkuji Ivana
Odpověď na úvodní dotaz dávají ustanovení NOZ o právnických osobách.
89/2012 Sb. § 156 (1) Je-li orgán kolektivní, rozhoduje o záležitostech právnické osoby ve sboru. Je schopen usnášet se za přítomnosti nebo jiné účasti většiny členů a rozhoduje většinou hlasů zúčastněných členů. |
Z uvedeného plyne, že člen voleného orgánu se nemůže své odpovědnosti zprostit. Rozhodují všichni. Neleží tedy odpovědnost pouze na tom členovi, který pak podepíše smlouvu, či učiní jiné právní jednání za právnickou osobu.
89/2012 Sb. § 156 (2) Je-li působnost jednotlivých členů orgánu rozdělena podle určitých oborů, ustanovení odstavce 1 se nepoužije. Rozdělení působnosti nezbavuje další členy povinnosti dohlížet, jak jsou záležitosti právnické osoby spravovány. |
Z uvedeného plyne, že v případě, kdy jednotliví členové výboru mají rozděleny oblasti působnosti, se nehlasuje. Rozhoduje jednotlivý člen v rámci svěřených pravomocí. Ovšem to nezprošťuje ostatní členy voleného orgánu odpovědnosti. Každý z nich i v tomto případě plně odpovídá podle § 159 NOZ.
89/2012 § 157 (1) Je-li rozhodnutí přijato, zaznamená se na žádost člena voleného orgánu, který návrhu odporoval, jeho odchylný názor. |
Toto je v NOZ uvedeno z toho důvodu, že soud při rozhodování o náhradě škody k tomuto zápisu vždy přihlédne. Ten člen, který varoval před hrozící škodou a případně hlasoval proti většinovému rozhodnutí, ponese následky v menší míře, popřípadě jej soud může zcela zprostit odpovědnosti.
Otázku „kdo odpovídá za podepsané smlouvy a faktury“ je tedy možno odpovědět tak, že odpovědni jsou členové voleného orgánu, kteří přijali rozhodnutí (vedoucí pak ke sjednání smlouvy či k proplacení faktury atd.). Důležité je uvědomit si, že rozhodování a odpovědnost za toto rozhodování nemají spojitost s tím kdo konkrétně za SVJ pak podepíše nějaký papír.
lake
Dobrý den mnohokrát se zde řešilo, zda člen SVJ může žalovat předsedu (výbor) mnohokrát odpovězeno, že může pouze SVJ jako takové (takže předseda sám sebe).Co se zmiňovalo méně – že odpovědnost se podle mně vztahovala i na kontrolní komisi, podle starého pojímání by (si) ji mohl žalovat též pouze předseda (třeba za to, že mu něco neodhalila :-))
Zajímalo by mne,zda někdo ví o případu, kdy předseda SVJ který zdědil vytunelované SVJ (účet na nule a dluhy dík statisícovým resp. milionovým částkám za zmetky jejichž náprava spolkne další statisíce) zažaloval své předchůdce. Před, i po 1.1.2014. Nebo zda víte o TO ve stejné věci, které policie neodložila ale skutečně začala šetřit. Díky
Dobrý den, řekl bych, že uvedený článek nesouvisí přesně s dotazem. Z příspěvku mně vyplývá, že se pisatelka ptá na předsedu výboru a na předsedu jako správce, kterého může dělat jeden člověk. Nevím, jak to chodí jinde, ale u nás každé smluvní ujednání podepisuje předseda a místopředseda výboru nebo je tu další možnost místopředseda a člen výboru. Před každým podepsáním smlouvy ale dostávají ostatní členové výboru a i členové kontrolní komise návrh smlouvy k připomínkování. Víc hlav, víc rozumu. Pokud se domluvíme na konečném znění, stejně to musí projít výborem k odsouhlasení, takže v našem případě jsou smlouvy věcí celého výboru. Osobně bych podpis smlouvy bez většinového souhlasu členů výborů viděl jako naprostý nesmysl, ale záleží jak to máte ve stanovách a jak se chová váš předseda. No a proplácení faktur zadává předseda a kontrolu správnosti ověřuje místopředseda. Pouze tito dva mají právo disponovat s účtem společenství. Kromě standardních plateb, které platíme trvalým příkazem (služby apod.) ale zase jakékoliv platby za opravy a rekonstrukce procházejí výborem dle schválených cenových nabídek. Nikdy nedochází k takovým platbám bez vědomí a schválení výboru. Vždy doloženo mailovou korenspodenci a následně zápisem ze schůze výboru. MarekN
Dovozujete nesprávné závěry, z kontextu je zcela zřejmé, že pisatelka zaměňila předsedu SVJ a předsedu výboru SVJ (možná omylem), nicméně není sporu o tom, že píše o výboru SVJ, vždyť to přece na konci píše jasně „…všichni členové výboru stejně…“.
Pisatelka se neptala, jak to chodí u vás, ale kdo má odpovědnost. Odpověď zní: všichni členové výboru společně a nerozdílně.
Stále je to o tom, rozumět česky psanému textu, přečíst si zákon č. 72/1994 Sb, stanovy atd., což je, zdá se, u většiny členů statutárních orgánů velký problém – § 159 o. z.
Dotaz byl jasný a odpověď od „Lake“ také. Do pojmového bohatství (předseda výboru, správce)pro pobavení přidávám právní kutilství naší legislativy. Jsme SVJ z roku 2010 stanovy dle ZoVB jsme si zatím neupravili (máme v nich pouze výbor nebo pověřený vlastník), vloni v říjnu to tříčlenný výbor položil, pro nezájem lidu se zvolil jediný člověk který by z logiky věci měl být pov.vlastníkem, tak to šlo i na soud ale ten v únoru rozhodl, že dotyčný je „předseda společenství“. Prý to způsobují jejich interaktivní formuláře nastavené již pouze na stanovy podle NOZ.
Děkuji za opravu mého překlepu (Vám se to jistě nikdy nestalo:-)), nicméně to nic nemění na významu. Řešíte nesmysly místo toho, abyste odpověděl na dotaz, na víc asi nemáte. :-)
Poslední komentáře