odpojení se od centrálního dodavatele tepla
Dobrý den, zvažuji změnu centrálního dodavatele tepla za vlastní plynové topení. K tomu potřebuji získat souhlas ostatních vlastníků BJ. Problém v tomto případě nastává, když současný vlastník BJ byt prodá a nový majitel s mou změnou nemusí souhlasit a hrozí tím možné nepříjemnosti do budoucna. Nevíte někdo jakým způsobem jde toto ošetřit? Nějakou doložkou která se bude vztahovat i na případné nové vlastníky BJ…?? Prosím o radu, děkuji Petr
odpojení od CT má smysl a ekonomiku pouze pokud se na tom dohodnou všichni vlastníci a je lhostejné jestli si pořídí společné nebo individuální plynové kotle. Investičně nejlépe vychází varianta s montáží kaskády kondenzačních kotlů, každý do 50 kW stavebně oddělen aby nevznikla kotelna. Při dodržení určitých podmínek je to i provozně nejlevnější.
Jednoho nejakeho budoucího vlastníka bych neřešil,pokud s tím bude souhlasit shromáždění dle Vašich stanov,tak to je rozhodnuté a schválené.
Odpojení od společného zdroje je asi proveditelný ale upozorňuji Vás na
následující aspekty (v našem domě SVJ se „odpojil“ jeden byt):
- topní systém (TS) je součást společných části domů tudíž zásah
podléhá schvalovacímu procesu dle stanov SVJ nebo dle zákona OvB
- musíte zajistit dodavatele (případně extra přívod) nového topního
média (plyn, elektřina) v potřebné kapacitě pro vytápění vaší
jednotky
- přestavba by měla probíhat mimo topní sezonu a dle stavebního
zákona
- ikdyž Váš byt bude „odpojen“ měl by zůstat součásti
vyúčtování za teplo s nulovým odběrem a zatížen „základní
složkou“ což je cena nákladu dodavatele za „unikající a sálavé teplo
rozvodů“ a za „zpřístupnění zdroje“ k Vašemu bytu (rozpočteno cca
40% nákladů tepla podílem plochy bytu).
Z uvedených vyplývá, že „odpojení“ není levná záležitost a pokud důvodem odpojení je nedostatek ve vytápění pak náprava nedostatků by se měla hledat přednostně v rámci existujícího topného systému, leč problém nemá řešit uživatel bytu ale správce domu.br viz též http://www.porsennaops.cz/…rodukty/czt/
Pan poznamka má pravdu v tom, že byt s odpojenými radiátory se i nadále podílí na úhradě základní složky nákladů na vytápění zúčtovací jednotky (domu). To má dva dobré důvody.
- Společné části domu jsou vytápěny z centrálního zdroje. Nejsou-li na radiátorech ve společných částech indikátory k rozúčtování, pak tato část tepla se skrývá v základní složce.
- Stoupací potrubí topného systému procházející bytem je radiátor, který je neregulovaný a vyhřívá byt 24 hodin denně po celé topné období.
Z toho se dá odvodit povinnost vlastníka odpojeného bytu hradit základní složku nákladů. Vyhláška č. 372/2001 Sb., která tuto povinnost obsahuje, není již závazná: může být od 1. ledna 2014 překonána rozhodnutím SVJ o jiném způsobu rozúčtování (zákon č.67/2013 Sb.). Nikdo ale tazateli negarantuje jaké bude většinové rozhodnutí o způsobu rozúčtování a zda je vlastníci jednotek za čas nezmění.
lake
Ještě technická poznámka: Je nepodložené tvrzení, že by
základní složka nákladů byla „cena nákladu dodavatele za
„unikající a sálavé teplo rozvodů“ a za „zpřístupnění
zdroje““. Tato dvě hlediska nemají uvnitř domu naprosto žádný
význam. Pan Poznamka si evidentně plete dvě vzájemně nesouvisející
věci:
dvousložková cena tepla, která se uplatňuje mezi některými dodavateli a
odběrateli tepla,
základní a spotřební složka nákladů na vytápění, která se uplatňuje
uvnitř domu mezi odběratelem tepla a konečným spotřebitelem služby
„vytápění“.
Lake:
„Vyhláška č. 372/2001 Sb., která tuto povinnost obsahuje, není již
závazná: může být od 1. ledna 2014 překonána rozhodnutím SVJ o jiném
způsobu rozúčtování (zákon č.67/2013 Sb.). Nikdo ale tazateli negarantuje
jaké bude většinové rozhodnutí o způsobu rozúčtování a zda je
vlastníci jednotek za čas nezmění.“
Náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují u SVJ ujednáním všech vlastníků jednotek podle § 6 zákona č.67/2013 Sb. na rozdíl od rozúčtování nakáladů na služby podle § 5 zákona č.37/2013 Sb. http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-67#p5
Vyhláška č. 372/2001 Sb., která tuto povinnost obsahuje, není již závazná: může být od 1. ledna 2014 překonána rozhodnutím SVJ o jiném způsobu rozúčtování (zákon č.67/2013 Sb.). S tím dle mého názoru nelze tak úplně souhlasit, nikdo vyhlášku nezrušil, mělo dojít k 1.1.2014 k její novelizaci, ta však byla MMR na poslední chvíli stažena, takže bude platit stále ve stejném znění po celý r.2014. Zákonem č.67/2013 Sb. se samozřejmě může způsob rozúčtování změnit, ovšem musí být 100% souhlas se změnou(to mi bylo potvzeno i našim dodavatelem tepla). Nebude-li shoda všech, platí pravidla daná vyhláškou.
K souhlasu vlastníků se asi vyjádří jiní. Jen bych doporučil pořádně zvážit a propočítat, zda se vám odpojení od centrálního vytápění vyplatí. Ceny plynu nejsou jako dřív, všechny opravy, kontroly, údržba.. A pak začne: my chceme topit brzy ráno, druhý dlouho do noci, že to topí moc, že to topí málo.
Poslední komentáře