Odpojení od centrálního zdroje - kalkulace
Při přechodu z centrálního zásobování teplem na teplo z vlastní kotelny je problém dobrat se vyčíslení vzniklých úspor. V SVJ se někdy zkreslují náklady na výrobu tepla, například tak, že do nákladů se zahrne jen část výdajů (palivo). Tím ovšem vychází cena tepla z vlastní kotelny nereálně nízká. Srovnání původního stavu před odpojením a nového stavu je pak nemožné.
Ve vláknu Odpojování od centrálního vytápění bylo tvrzeno, že po přechodu na vlastní výrobu tepla je dosahováno úspor 40%. Při průměrné ceně tepla z dálkového zdroje 650 Kč/GJ tedy v onom SVJ vyrábějí teplo údajně za 390 Kč/GJ. Avšak pouze cena dodávky zemního plynu (bez dalších nákladů) dosahuje 388 až 409 Kč/GJ. Zde tedy něco nehraje.
Abychom se dobrali REÁLNÉ ceny tepla, musíme vzít v úvahu všechny náklady spojené s pořízením kotelny a s výrobou tepla. Počáteční investice se „rozpouštějí“ v ceně tepla po dobu 20 let (doba životnosti kotle).
Počáteční činnosti | 500 Kč | všechna povolení, stavební řízení, stavba (1/20 částky) |
Palivo | 69480 Kč | zemní plyn včetně paušálu za připojení |
El.energie | 7484 Kč | |
Odpisy | 7500 Kč | kotel, ventily, čerpadlo, komín, stav. úpravy (1/20 částky) |
Opravy | 3000 Kč | |
Revize | 2000 Kč | |
Nájem | 4000 Kč | ztráta příjmu za možný pronájem místnosti |
Ztráta úroku | 3000 Kč | roční úrok z investice 150000 Kč |
Mzdy | 6000 Kč | i když není nic vyplaceno, činnost musí být někým vykonávána |
Pojistka | 2000 Kč | buď má vlastník pojistku, nebo nese riziko za škody vzniklé provozem |
CELKEM | 104964 Kč | roční výše nákladů na výrobu tepla |
Můžeme tedy nyní porovnat původní optimistické tvrzení s kalkulací
zahrnující všechny náklady:
Deklarované roční náklady (plyn) 69480 Kč, cena tepla 390 Kč/GJ,
deklarovaná úspora 40,00%
Reálné roční náklady 104964 Kč, reálná cena tepla 617 Kč/GJ, reálná
úspora 9,36%
Závěr: Předpokládaná úspora při provozování této vlastní kotelny je necelá čtvrtina toho, co bylo optimisticky tvrzeno. Před rozhodnutím o změně zdroje tepla je vždy nutno pečlivě kalkulovat.
lake
Dobrý den, v naší kalkulaci jsme se dostali na částku ± 550 Kč za GJ, nejme plátci DPH. Tato částka obsahuje zřizovací výdaje, splátku úvěru, elektřinu, technologickou vodu, pojištění zaměstnavatele, revize, prohlídky, cenu plynu, tvorbu rezervy na budoucí výměnu kotle a opravy. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že teplárna v současnosti „těží“ z rozdílných sazeb DPH na vstupu a výstupu, v případě sblížení sazeb či jedné sazby dojde k růstu ceny tepla. V našem městečku jsou rozvody TUV na hranici životnosti a rozvody na vytápění k tomu nemají daleko. Dopočet rozdílu mezi stavem hlavního vodoměru TUV (SVJ 18 bytů) na výměníku a součtu bytových vodměrů je v průměru 30 tis. ročně.
ano. toto vše jsou důvody, proč se raději neodpojovat. Pověstný vrabec v hrsti. To nevadí, že naříkají. Ať platí!
Zaprděný čecháček napsal: "jak někdo může počítat oportunity cost (...) pokud jste třeba zateplili dům za 1 milión korun (...) dostavali by jste úroky které teď nedostáváte???"
Ano, přesně tak. Každý rozumný investor si to totiž spočítá, Vy zřejmě nikoliv.
Buďte ubezpečen, že má-li kdokoliv 1 milion v bance na úrok (řekněme) 2,5%, vynáší mu tento vklad 25000 Kč ročně, to jest 2083 Kč měsíčně před zdaněním.
Plánujete-li zateplení za 1 milion, pak jej z banky musíte vybrat a o tento příjem přijdete. Jen hlupák by odmítl si to předem spočítat.
lake
Místní Neználci chtějí něco napsat za každou cenu, takže prudí a otravují ostatní diskutující nesmyslnými připomínkami - v tomto vláknu například o opportunity costs (Vložil Zaprděný čecháček Neználek (bez ověření), 9. Říjen 2010 - 10:53).
Napřed pan Neználek napadl princip hodnocení Opportunity costs. Nyní obrací a připouští, že se O.C. musí započítat a porovnat s dosaženou úsporou. To je pokrok. Proč tedy bylo předtím tolik povyku?
Zcela zbytečně se ptá, která banka dnes dává úrok 2,5%. O tom se zde nebavíme (mimochodem MPÚ má dnes 4,00% při výpovědní lhůtě 18 měsíců - když si to neumí pan Neználek najít sám).
Neználek dále píše: "... jen hlupák by přispíval do takového SVJ, kde takto vložené peníze úročí na nějakém účtu za účelem dozažení zisku".
Jejda! Byl to přece sám pan Neználek, kdo zde dal příklad se zateplením za 1 milion Kč, asi před hodinou. Ten milion přece musel ležet v bance, že? Teď už si na to zřejmě nevzpomíná a svůj nápad ostře napadá.
Ach jo. Hloupost je věčná...
lake
Pokud už se bude bazírovat na tom banka/záložna/družstvo, tak AXA bank aktuálně dává 2,5%. Respektive záklandí sazba je 2% a pokud během roku je na účtu drženo víc než 40.000 Kč, tak se na konci roku přidává prémie 0,5%, čímž můžu dosáhnout na těch 2,5%. A dá s enajít i banka, kde je to až 3,6% pro větší částky a splnění dalších podmínek (vyjma spořícího účtu musím mít i běžný účet a něm musí být nějaký určitý pohyb peněz).
Pane lake jak můžete někomu počítat do nákladů něco co vůbec nenastalo ? Paní Jana píše níže, že nájem neplatí-jsou ve vlastním, mzdy si nedávají-dělají vše zdarma a pro sebe a pojistku už mají.K vašemu údaji o ztrátě úroku se nebudu vyjadřovat. Komu by tedy měli vámi vypočtené peníze předat ? Děkuji že mi vysvětlíte i toto J.K.
Pane J.K., aniž bych se chtěl vyjadřovat k celkovému výpočtu, uvedu jen malou poznámku.
Pan lake počítá s tzv. oportunity cost (náklady obětované-ztracené příležitosti). To je zcela standardní postup v ekonomii.
V našem případě to znamená, že pokud bych dal 150 000 Kč na účet na 2% p.a., tak bych inkasoval 3 000 Kč. To jsem obětoval, abych měl kotelnu.
Stejně tak je odhadnuto, že za pronájem místnosti mohu inkasovat 4 000 Kč ročně. Místnost jsem zastavil kotlem a tak jsem obětoval 4 000 Kč.
Normální je za práci dostávat peníze. Pokud někdo něco dělá zadarmo, tak nulový náklad samozřejmě sníží porovnatelnost kalkulací. Navíc zde již bylo publikováno (pokud se nepletu, tak to uváděla i paní Jana1), že odměna se v některých SVJ provádí načerno, např. nákupem sekačky na náklady SVJ, kterou si dotyčný odveze na chatu. To jsou také náklady SVJ.
Pokud je již uzavřená pojistná smlouva, tak jistě zohlednila riziko kotelny a o tuto částku je pojistná částka větší. Nepočítat pojištění je tedy také malování skutečnosti na růžovo.
Trochu mi to připomíná snahu o úsporu ve státním rozpočtu od pana Johna, který navrhl, že MV bude hlídat objekty jiných rezortů za úplatu a tím dosáhne úspory. Jedno ministerstvo sice ušetří, ale jiné to zaplatí. V diskutovaném případě se nejedná o SR ale o SVJ. :-))
Hezký den!
Pavel
Když čtu vaše zhodnocení tak to asi vše uzavřu takto. Vše stavíte na pojmech jako „pokud by“ „mohu inkasovat“ a „je normální dostávat“ Dělíme se asi na dva tábory, kde jeden říká že ušetřili a možná že ano a druhý tvrdí že to není možné a nejlepší je jen napojení na dálkové vytápění. Paní Jana asi ví že šetří peníze a zbytek si počítejte dle pana „nejchytřejšího lakeho“ oportunity cost a pod. a řiďte se třeba vyjádřením pana J.Nováka že : Pokud to není nezbytně nutné, odpojovat dům od centrálního vytápění je bohapustý nesmysl, amatérismus a naivita. Ale kdo chce kam, pomozme mu tam. Hezký den J.K.
Pane J.K.,
já jsem se pouze pokusil Vám odpovědět na dotazy položené ve Vašem příspěvku „Kalkulace – lake“ z kterého čišelo, že nic netušíte o ekonomickém vyhodnocování variant, oportunity cost etc..
Zároveň jsem uvedl, že se k ostatním částem výpočtu nevyjadřuji, protože jsem si to sám nepočítal.
Hezký den!
Pavel
Pane Pavle, tato vysoká ekonomika je sice hezká, ale já ji klidně přenechám ekonomům typu lake a tomu propagátorovi dálkového topení. U nás se řídíme ekonomikou selskou, tzn. chci-li v budoucnu ušetřit, musím zavčasu investovat. A zavčasu znamená pro nás stihnout maximum před důchodovým věkem. Podařilo se. Nějaké 3000,– za rok z vkladu 150 000 nám může být s prominutím ukradené. Naše kalkulace je sice dle ERU ekonomicky mimo, ale i při té lakeho kalkulaci jsme 25% v plusu, oproti PTa.s. A to se cení. Chápu, že né všichni napojení na dálkové se můžou bez problémů odpojit. Ani u nás to nebylo jednoduché. Ale podařilo se a my si to náležitě užíváme. Zdravím. Jana1
Paní Jano1, já vám skutečně nerozumím. Nezlobte se, ale dobře si všechno propočítat, než se odpojím od centrálního zdroje tepla, to je naprosto klíčové. Dělá se mi husí kůže, když čtu, jak slepě se zastáváte odpojování od centrálního vytápění a výstavby domovní kotelny, a to i přesto, že jsou vám zde předkládány věrohodné kalkulace. Ale vy je zkrátka neuznáváte a dokonce říkáte, že vám propočty mohou být ukradené. Nevím, co na to říct. Připomíná mi to divoká 90. léta a rozmach kampeliček. Ty nejotrlejší kampeličky nabízely úroky i 20% ročně a řada lidí jim sedla na lep. Jak to potom dopadlo a jak řada lidí prodělala kalhoty, to všichni dobře víme. Já mám ale z vaší argumentace pocit, že vy jste schopna zapřít i tato fakta a začít zde tvrdit, že se nic takového nestalo. Upřímně: já mám z vašich příspěvků skutečně hodně špatný pocit a jsem velmi rád, že nejste v mém SVJ. Ze zkušeností lidí, kteří jsou ochotni přiznat, že přechod na lokální kotelnu nebyl dobrý nápad, je více než zřejmé, že se zde začíná rozmáhat nový typ podvodu: nereálné sliby úspor, když se SVJ odpojí od centrálního vytápění. Problém je ale v tom, že ti, kteří už se přesvědčili, že vlastní kotelna byl hloupý nápad, to jen neradi přiznávají, aby nebyli za hlupáky. A nedivil bych se ani, kdyby řada takových lidí už jen ze zlomyslnosti tady na tom fóru přemlouvala ostatní, ať se taky odpojí, protože je to přece tak výhodné a dělají to všichni. Volně přeloženo ‚když jsme se napálili my, ať se napálí i ostatní‘. Myslím, že se v této oblasti ještě dočkáme hodně zajímavých věcí. Přesně jako s těmi kampeličkami.
Paní Jano, já Vám rozumím. Dálkové vytápění hájí lidé,kteří nejsou schopni z různých důvodu se odpojit (buď nejsou schopní domluvit se, existují různé administrativní a jiné překážky a pod. Nám se taky povedlo se odpojit, topení a TUV máme výrazně lacinější.
Možná vás překvapím, ale v kampeličce jsem v životě neměl ani korunu, tudíž jsem o žádné peníze v kampeličce nemohl ani přijít. Na rozdíl od vás vím co je risk-reward ratio a podle toho také jednám. Pokud hledáte lidi, kteří přišli o peníze v kampeličkách, různých pyramidových hrách a dalších podvodech, pak hledejte mezi těmi, kterým jsou výpočty ukradené. Věřte nebo ne, i takoví lidé zde jsou.
Tak hele, lake. Nechtěla jsem tomu věřit, ale vy jste fakt manipulátor, hraničící s lhářem.
Tak jednoduché počty:
Spotřeba 5 713 m3 plynu -cena: 69 480,- Kč z toho: spotřeba cca 200 GJ..
z toho cena tepla dle vás: 390 kč/GJ, dle mě: 348 Kč/GJ
Ale to je špatně! Já jsem deklarovala náklady v částce: 75 152,- Kč
Z toho vychází cca 376 Kč/GJ.
Vámi uváděná cena tepla: 617,- Kč/GJ
Moje cena: 376,- Kč/GJ.
Procenta si spočítejte sám.
Znáte cenu tepla od PT a.s.? pod 700,- Kč nejde!
A už nelžete!
Není to hodno vašemu majestátu!
Jana1
PS: ještě dodám jeden přepočet, pro úplnost. 1GJ = 29,4 m3 ZP
PS: i kdybych přistoupila na váš nesmyslný náklad 104 964,- Kč, tak mi stále vychází úspora 25%.
Raula My máme vlastní kotelnu od roku 2000.Koukala jsem na naše náklady. 1GJ nám vychází na 336Kč. Opravy ročně cca 3000Kč. Revize a komín ročně 2700Kč Elektřina 9270Kč Platy kontrole ročně 7356Kč. Měsíční zálohy jsou na byt 1387Kč za plyn na topení i ohřev vody.Ještě se nám nestalo,aby jsme dopláceli.Vždy se nám na byt cca 3000 vrací ve vyučto.Máme 32 bytů a plynu je potřeba 1242GJ.Dříve byly náklady podstatně menší,ale i tak se nám to pořád ještě vyplatí.
Raulo,
mohla byste prosím doplnit údaje o počáteční investici do pořízení kotelny? Míním veškeré náklady na úpravu místnosti, pořízení kotlů a dalších zařízení, elektroinstalace, komíny a jejich vložkování, připojení k topnému systému, případně zesílení přípojky plynu, pokud byla nutná.
Zkrátka jednou částkou všechny počáteční náklady. Děkuji.
lake
Vy jste opravdu k smíchu. Jakmile někdo předloží věrohodné kalkukace (nebo se o to alespoň pokusí, pokud se mu podaří z těch lidí vydolovat potřebná čísla), tak vy okamžitě urážíte a zesměšňujete. Nemůže to být třeba tím, že sám nejste schopen nic odbornějšího spočítat? Já si myslím, že to je ten pravý důvod. Vy jste totiž přesně ten hokynář, co zná jen kupecké počty a nic odborného nezvládne. Ale podle příslovi „zloděj křičí chyťte zloděje“ (v tomto případě tedy manipulátor obviňuje z manipulace někoho, kdo nemá s manipulací nic společného) zde z hokynářství obviňujete ty, kteří na rozdíl od vás počítat umí. Ať žije manipulace a bezedná propagace domovních kotelen. Vždyť je tak hrozně výhodné se odpojit, že?… Dokud nebudeme muset, odpojovat se od centrálního zdroje, který při pěti bytových domech vychází levněji, v žádném případě nebudeme.
pane lake, vy jste velice pracovitý člověk. A důkladný. To se cení. Pokusím se objasnit a upřesnit vaši dokonalou tabulku. Jana1
Počáteční činnosti- umořeno na úsporách ve 3 letech
Palivo 69480 Kč
El.energie 7484 Kč
Odpisy- umořeno DTTO
Opravy 0 (3182 Kč (35 000 : 11)-hradíme z fondu
Revize 2000 Kč-hradíme z fondu, ale nechám to tam pro rozúčtování
Nájem 0 Kč žádná ztráta, je to v sušárně.
Ztráta úroku 0 Kč-nebereme v potaz
Mzdy 0 Kč- neplaceno, tudíš nekalkuluji
Pojistka 0 Kč- v rámci celého objektu
CELKEM 78 964,- Kč. - Kč roční výše nákladů na výrobu tepla
Možná se vám moje kalkulace nebude líbit, ale nevím, proč bych měla umořovat kotel 20 let, když na úsporách oproti teplárnám to umořím za 3 roky. Tak si každý necháme tu svou pravdu. My jsme spokojený a vy s vaším vykalkulovaným topením určitě taky. Jana1
PS. Jestli to nevyjde dobře zformátované, tak se omlouvám.
…je více než pravděpodobné, že zdejší demagogové jsou placeni nějakým centrálním dodavatelem tepla. :-)
Možná se budete divit, ale i v našem domě se objevili zpočátku odpůrci odpojování. Jejich hlavní argument byl, že dodavatel přeci nemůže neustále zdražovat, protože pak bychom ve svých bytech nemohli bydlet, protože na cenu tepla nebudem jednoduše mít. Dokonce tvrdili, že mají zaručené informace, že již příští rok bude zlevňovat. Samozřejmě opět zdražil. Smutné na tom bylo, že zmínění lidě jsou již v důchodu a přesvědčení zastánci a voliči ODS a jsou schopni veřejně hlásat, že není potřeba se o sebe starat, protože on se o nás někdo jistě postará… :-(
Poslední komentáře