Odměny za umístění vysílače poskytovatele internetu na střechu domu

Vložil Martin A. (bez ověření), 16. Říjen 2012 - 18:57 ::

Dobrý den,

naše SVJ poskytla svůj střešní prostor místnímu internetovému providerovi k umístění vysílače. Bývalý předseda se ústně domluvil, že veškeré náklady na provoz půjdou na účet SVJ a naoplátku jemu osobně bude zdarma poskytován tímto providerem internet. Žádná smlouva neexistuje!

Otázkou je: co my jako SVJ můžeme pro providerovi chtít?

Je možno požadovat finanční odměnu (netušíte někdo řádově kolik)? Může být mít vlastně SVJ zisk?

Prosím o radu, jak situaci vyřešit, aby nesla prospěch všem členům SVJ nikoliv jednotlivci.

Moc děkuji Martin A.

Ještě dodávám, že se řídíme všeobecnými stanovami.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Josef Čapek (bez ověření), 16. Září 2016 - 13:20

    Dobrý den, chtěl bych se jen optat ohledně těch vysílačů. Máme doma takřka novorozence,nemohou na něho ty vlny nějak negativně či zdravotně působit?? Když se obrátím na tu firmu,jistě řeknou že je vše v pohodě. Jen podotýkám že na střeše nic zatím nemáme,ale mají velký zájem.Děkuji za odpovědi.

    Vložil Kubajz (bez ověření), 18. Říjen 2012 - 18:02

    Dobry den,

    pokud se dle ZoEK 127/2005 Sb. jedna o podnikatele, MUSI mit s vlastnikem nemovitosti uzavrenu PISEMNOU smlouvu o umisteni zarizeni a rozvodu. Dale muze s Vami uzavrit smlouvu o zrizeni vecneho bremena za jednorazovou uhradu nebo jinou smlouvu, na ktere se dohodnete.

    Vrele doporucuji nechat vymezit CO bude kde umisteno, JAK bude reseno napajeni a zcela vhodne je podminit pristup k zarizeni napr. informaci emailem nebo SMS. Dale je vhodne ujednat zodpovednost za poskozeni stresni krytiny pripadne jinych soucasti instalovanych na strese – muzete trvat i na pojisteni zodpovednosti. Trval bych take na soupisu instalovanych technologii – aby bylo zrejme, co tedy je umistene a kde a dalo se to odkontrolovat. Uz jen proto, ze nekteri poskytovatele radi pouzivaji spolecnou elektrinu v dome a neobtezuji se to nikomu rici.

    Pokud se o podnikatele ve smyslu ZoEK nejedna, muzete si vybrat, co udelate nebo neudelate. Ovsem je vhodne se kryt pisemnou smlouvou, kde jsou zodpovednosti jasne dany – co se stane, kdyz stozar bez statickeho vypoctu nebo stara shnila antena spadne na chodnik a nekoho prizabije?

    K

    Vložil Zdenek 22, 17. Říjen 2012 - 6:22

    Vyzvěte (pochopitelně písemně) providera k:

    • neprodlennému uzavření smlouvy o nájmu společných prostor za účelem umístění jeho vysílače za oboustranně výhodných podmínek, nebo
    • odstranění jeho neoprávněně umístěného vysílače ve společných částech vašeho domu.
    Vložil lake, 17. Říjen 2012 - 6:35

    V žádném případě nepůjde o nájemní smlouvu. Půjde o innominátní smlouvu o užívání společné části domu, odměně za toto užívání a případně o hrazení nákladů za spotřebu elektrické energie.

    lake

    Vložil Zdenek 22, 17. Říjen 2012 - 7:50

    Pravda, nájemní smlouvu může uzavřít vlastník (nemovitosti), a to SVJ není. Rozumím tomu dobře?

    Pak se ta smlouva bude lišit jen formálně, v podstatných záležitostech se bude v zásadě shodovat (podmínky užívání společných prostor a odměna za to, úhrada nákladů, odpovědnost za případné škody, trvání smlouvy a její výpovědní podmínky…).

    Vložil lake, 17. Říjen 2012 - 8:56

    Ne, nejde o problém s vlastnictvím. Nájemní smlouvu může jako pronajímatel uzavřít i osoba odlišná od vlastníka, je-li oprávněna disponovat z předmětem nájmu z jiného důvodu. Pronajímatelem Vašeho bytu tedy může být realitní kancelář. Pronajímatelem společné místnosti domu může být SVJ.

    V tomto případě je však vyloučeno uzavření nájemní smlouvy z jiného důvodu:

    • Podle zákona č. 116/1990 Sb. o nájmu a podnájmu nebytových prostor lze pronajímat výhradně místnosti, nebo soubory místností, nebo byty. Střecha do tohoto výčtu nepatří.
    • Podle zákona č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník lze pronajímat výhradně věc (§663 ObčZ). Střecha ani její část není samostatnou věcí v právním smyslu a nelze ji pronajmout.

    Nepůjde tedy o pronájem, nýbrž o innominátní (nepojmenovanou) smlouvu o výhradním užívání určité části věci (domu). Stejně by se postupovalo při smlouvě o užívání štítové zdi domu k reklamním účelům (nesprávně bývá nazývána „smlouva o pronájmu štítové zdi domu“).

    Druh příjmu je klíčový z hlediska účetního, daňového a z hlediska DPH. Proto je důležité správně pojmenovat smlouvu a správně zařadit tyto příjmy.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".